Harbiy ta’lim tizimi bo‘yicha axborot berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev harbiy ta’lim tizimini takomillashtirishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Bu haqda shu yil 21 fevral kuni bo‘lib o‘tgan Xavfsizlik kengashining yig‘ilishida topshiriq berilgan edi. Shunga muvofiq, 20 dan ortiq xorijiy davlatning sohaga oid ilg‘or tajribalari o‘rganilib, harbiy ta’limni isloh qilish bo‘yicha yangi milliy model ishlab chiqildi.
Taklifga ko‘ra, Qurolli Kuchlar akademiyasi isloh qilinib, uning negizida O‘zbekiston Respublikasi harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti tashkil etilishi ko‘zda tutilmoqda. Mudofaa vazirligining barcha harbiy ta’lim muassasalari – 5 ta institut, Serjantlar tayyorlash oliy maktabi hamda Aviatsiya va uchuvchisiz uchish apparatlari mutaxassislarini tayyorlash markazi institut maqomida mazkur universitet tarkibiga o‘tkaziladi. Bu markazlashgan vertikal tizimni hosil qilib, qo‘shinlarning jangovar salohiyatini oshirish, dual ta’limni kengaytirish, ilmiy tadqiqotlarni amaliyotga tatbiq etishga xizmat qiladi.
Masalan, Serjantlar tayyorlash oliy maktabida armiyaning asosiy tayanchi bo‘lgan serjantlarni o‘qitish, ularda yetakchilik qobiliyatini shakllantirish, zamonaviy qurollar va yangi taktik usullar bo‘yicha ko‘nikmalarini oshirishning yangi tizimi joriy etiladi.
Yangiliklardan yana biri – tor doiradagi ixtisosliklar bo‘yicha “2+2” tartibi yo‘lga qo‘yilishidir. Ya’ni, psixolog, aloqachi, ta’minotchi, omborchi kabi 18 xil yondosh soha mutaxassislari boshqa oliy ta’lim muassasalarining 2-bosqich talabalari orasidan saralab olinadi.
Iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida, yangi o‘quv yilidan boshlab, bitiruvchi bosqich kursantlari uchun tanlov asosida “Oliy Bosh Qo‘mondon” davlat stipendiyasi joriy etiladi. Mazkur stipendiya sohibi bakalavriatni tamomlaganidan so‘ng 5 yil mobaynida oliy harbiy ta’lim muassasalarining magistraturasiga imtihonlarsiz qabul qilinadi.
Yana bir e’tiborli jihati, endilikda oliy harbiy ta’lim muassasalarining 36 ta ta’lim yo‘nalishi bitiruvchilari biryo‘la ikkita diplom – fuqarolik va harbiy kasbga mo‘ljallangan mutaxassislik egasi bo‘ladi. Bu ularning harbiy xizmatdan keyin ham faol ishlashi imkonini beradi.
Ushbu islohotlarga yarasha harbiy pedagoglarni saralash va tanlashga ham talab kuchayadi. Jumladan, harbiy pedagoglarni yetakchi xorijiy davlatlarda o‘qitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Taqdimotda ushbu takliflar ma’qullandi va ularni amaliyotga samarali tatbiq etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Доложено о развитии системы военного образования
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию военного образования.
Соответствующее поручение было дано на заседании Совета безопасности, состоявшемся 21 февраля текущего года. Был изучен передовой опыт более 20 зарубежных стран и разработана новая национальная модель по реформированию военного образования.
Так, предлагается реорганизовать Академию Вооруженных Сил и создать на ее базе Университет военной безопасности и обороны Республики Узбекистан. В состав университета войдут все военные образовательные учреждения Министерства обороны – 5 институтов, Высшая школа подготовки сержантов и Школа по подготовке специалистов авиации и беспилотных летательных аппаратов в статусе институтов. Будет создана централизованная вертикальная система, которая будет способствовать усилению потенциала войск, расширению дуального образования и широкому внедрению результатов научных исследований в практику.
Так, в Высшей школе подготовки сержантов, являющихся главной опорой армии, будет внедрена новая система развития у них лидерских качеств, совершенствования их навыков использования современного оружия и новых тактических приемов.
Еще одно нововведение – внедрение гибридной модели “2+2” для обучения по узким специальностям. В данном случае среди студентов второго курса гражданских высших учебных заведений будет осуществлен отбор курсантов по 18 специальностям, таким как психолог, связист, снабженец и кладовщик.
В целях поддержки талантливой молодежи с нового учебного года для курсантов-выпускников будет учреждена Государственная стипендия Верховного Главнокомандующего. Обладатель стипендии в течение 5 лет после окончания бакалавриата будет зачислен в магистратуру высшего военного учебного заведения без экзаменов.
Кроме того, будет введена практика выдачи двойного диплома — о гражданской и венной профессии — выпускникам высших военных учебных заведений по 36 направлениям образования. Это позволит военнослужащим продолжить активную деятельность и после службы.
В связи с проводимыми реформами возрастет необходимость в качественном отборе и подборе военных педагогов. Будет налажена система обучения военных педагогов в ведущих зарубежных странах.