Andijondagi yangi loyihalar taqdimot qilindi
O‘zbekiston Prezidentining 2024 yil 18 noyabrdagi qarori bilan Andijon viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hamda investitsiya va tadbirkorlik muhitini yanada yaxshilash chora-tadbirlari belgilangan edi. Jumladan, bu yil 3,1 milliard dollar investitsiya olib kelish, 1,5 milliard dollar eksport qilish, 305 ming odamning bandligini ta’minlash, 32 mingdan ziyod oilani kambag‘allikdan chiqarish ko‘zda tutilgan.
Viloyatda yil boshidan buyon 1 milliard dollarlik yangi quvvatlar, 344 ta savdo va servis majmuasi ishga tushgan. Yana 2,5 milliard dollarlik loyihalar boshlangan. O‘tgan 6 oyda 850 million dollar investitsiya jalb etilib, eksport 465 million dollarni tashkil etgan.
Davlatimiz rahbarining shu yil aprelda viloyatga tashrifi hamda unda belgilangan vazifalar hudud rivojiga qo‘shimcha turtki berdi. Yaqinda ilmiy ekspertlar, faol tadbirkorlar ishtirokida “Islohotlar shtabi” tuzildi. Ular tomonidan iqtisodiy-ijtimoiy sohalarga oid yangi takliflar ishlab chiqilgan.
Taqdimotda mutasaddilar ularning asoslari va samaradorligi bo‘yicha axborot berdi.
Masalan, 40 million dollar sarmoya evaziga Germaniya, Turkiya va Yaponiyadan robot-texnologiya olib kelib, innovatsion klinika barpo etish rejalashtirilgan. Yoki, elchilar yordami bilan agroklaster tashkil qilishga Italiyadan 20 million yevro, zamonaviy agrologistika majmuasi qurishga Germaniyadan 25 million yevro jalb etilishi mo‘ljallangan. Xonobod shahri, Xo‘jaobod va Buloqboshida turistik maskanlar tashkil qilish bo‘yicha 30 dan ziyod tashabbuslar bildirilgan.
Umuman aytganda, 1 milliard 100 million dollarlik qo‘shimcha loyihalar shakllantirilgan. Ularning natijasida 22 ming ish o‘rni, qo‘shimcha 200 million dollarlik eksport imkoniyati ochiladi.
Davlatimiz rahbari viloyatdagi har bir shahar va tumanga alohida yondashib, yangicha ishlash, yangi loyihalarni investitsiyasi kam hududlarga joylashtirish zarurligini ta’kidladi. Ishsiz va ehtiyojmand oilalarni o‘qitib, ishga joylashtirish, mahallalarni jinoyatchilikdan xoli hududga aylantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Представлены новые проекты для Андижанской области
Согласно постановлению Президента от 18 ноября 2024 года определен комплекс мер по социально-экономическому развитию, улучшению инвестиционного климата и поддержке предпринимательства в Андижанской области. В текущем году намечено привлечение 3,1 миллиарда долларов инвестиций, экспорт продукции на сумму 1,5 миллиарда долларов, обеспечение занятости 305 тысяч человек и выведение из бедности свыше 32 тысяч семей.
С начала года в регионе запущены новые производственные мощности на 1 миллиард долларов, открыты 344 комплекса торговли и сервиса. Также начата реализация проектов на сумму 2,5 миллиарда долларов. За минувшие шесть месяцев привлечено 850 миллионов долларов инвестиций, объем экспорта составил 465 миллионов долларов.
Апрельская поездка Президента в Андижанскую область и поставленные им задачи стали дополнительным стимулом для развития региона. Недавно при участии научных экспертов и активных предпринимателей был создан штаб реформ, который разработал новые предложения по развитию экономики и социальной сферы.
На презентации ответственные лица представили обоснование и ожидаемую эффективность этих инициатив.
Например, планируется создание инновационной клиники с использованием роботизированных технологий из Германии, Турции и Японии. Объем инвестиций – 40 миллионов долларов. Также при поддержке дипломатических представительств за рубежом ведутся переговоры о привлечении 20 миллионов евро из Италии на создание агрокластера и 25 миллионов евро из Германии на строительство современного агрологистического комплекса. В городе Ханабаде, Ходжаабадском и Булакбашинском районе сформировано более 30 инициатив по развитию туристических зон.
В целом сформирован портфель дополнительных проектов на сумму 1 миллиард 100 миллионов долларов. Их реализация позволит создать 22 тысячи новых рабочих мест и дополнительно увеличить экспорт на 200 миллионов долларов в год.
Президент особо подчеркнул необходимость индивидуального подхода к каждому городу и району области, а также важность размещения новых проектов в районах с наименьшим притоком инвестиций. Поручено организовать обучение и трудоустройство безработных и нуждающихся семей, а также принять меры по превращению махаллей в территории, свободные от преступности.