O‘zbekiston Prezidenti va Fransiya Milliy majlisi Raisi parlamentlararo almashinuvni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
897
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13 mart kuni Parij shahridagi Burbon saroyida Fransiya Milliy majlisi Raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ikki davlat o‘rtasidagi parlamentlararo almashinuvni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ushbu tashrifning tarixiy ahamiyati, O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Fransiya parlamenti quyi palatasi rahbari Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan demokratik o‘zgarishlarni, vakillik organlarining roli, xotin-qizlar, bolalar, yoshlar va nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari hamda ekologik xavfsizlik kafolatlari kuchayganini yuqori baholadi.
O‘zbekiston-Fransiya parlamentlararo forumini tashkil etish va “yo‘l xaritasi” asosida do‘stlik guruhlari ishini qayta tiklash masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi Milliy majlis Raisini joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizga taklif etdi.

Президент Узбекистана и Председатель Национального собрания Франции обсудили вопросы развития межпарламентского обмена
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 марта в Бурбонском дворце города Парижа провел встречу с Председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения межпарламентского обмена между двумя государствами.
С глубоким удовлетворением подчеркнута историческая значимость нынешнего визита, по итогам которого Узбекистан и Франция установили отношения стратегического партнерства.
Глава нижней палаты французского парламента высоко оценила результаты проводимых демократических преобразований в Новом Узбекистане, усиливших роль представительных органов, гарантии прав женщин, детей, молодежи и лиц с инвалидностью, обеспечения экологической безопасности.
Обсуждены вопросы создания узбекско-французского Межпарламентского форума и возобновления работы групп дружбы на основе «дорожной карты».
Лидер Узбекистана пригласил Председателя Национального собрания посетить нашу страну для участия в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в апреле этого года в городе Ташкенте.