O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining samimiy muloqoti Xorazmda davom etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov 18-19 iyul kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Toshkentda o‘tgan oliy darajadagi muzokaralarda ikki do‘st mamlakat xalqlari manfaatiga xizmat qiladigan ko‘plab kelishuvlarga erishildi. Davlat rahbarlari keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish to‘g‘risida Qo‘shma bayonotni imzoladilar. Umuman, tashrif davomida 16 ta hujjat imzolandi. Energetika, avtomobilsozlik va to‘qimachilik sanoatida yirik qo‘shma loyihalarga start berildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilarining samimiy muloqoti 19 iyul kuni Xorazmda davom etdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov ikki mamlakat birinchi xonimlari bilan birgalikda dastlab Xiva shahridagi Ichan qal’a majmuasi va Nurillaboy saroy majmuasiga tashrif buyurdi.
Xiva shahri 1990 yilda YUNESKOning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan, 1997 yilda uning 2500 yilligi nishonlangan. Shahar 2020 yilda Turkiy dunyoning madaniy poytaxti, 2024 yilda esa Islom dunyosining turizm poytaxti bo‘ldi.
“Ochiq osmon ostidagi muzey” sifatida tanilgan Xiva yaxlit yodgorlik sifatida Markaziy Osiyoda saqlanib qolgan yagona shahar hisoblanadi. Bu yerda 120 dan ortiq me’moriy obidalar joylashgan.
Oliy martabali mehmonlar tanishuvni “Ota darvoza”dan boshlab, noyob “Ko‘hna ark” majmuasi, Sherg‘ozixon madrasasi, Juma masjidi, “Toshhovli” majmuasi va boshqa obidalar bilan tanishdi.
Mehmonlar sharafiga o‘zbek xalq qo‘shiqlari yangrab, teatrlashtirilgan tomosha namoyish etildi.
Shundan so‘ng Nurillaboy saroyiga tashrif buyurildi.
Saroy-bog‘ majmuasi XX asr boshlarida bunyod etilgan. Majmua madrasa, 100 dan ortiq xonalar, galereyalardan iborat. Saroy xonalarini bezashda xivalik mohir ustalar bilan birga chet ellik rassom-dekoratorlar ham ishtirok etganlar, ular saroyning sharqona qiyofasiga Yevropaning modern uslubini singdirganlar.
Xiva tarixi va uning fan rivojiga qo‘shgan hissasi, shuningdek, hududning boy madaniyati va san’ati haqidagi hikoyalar qirg‘izistonlik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Sadir Japarov “Xiva gilamlari” kombinatida bo‘ldi.
2020 yilda tashkil etilgan mazkur korxonada yiliga 4,2 million kvadrat metr gilam va gilam mahsulotlari ishlab chiqarilib, Xitoy, Rossiya, AQSH, Qozog‘iston va MDHning boshqa mamlakatlariga eksport qilinmoqda.
Yevropaning yetakchi davlatlari texnologiyasi bilan jihozlangan zamonaviy kombinatda bugungi kunda 750 kishi mehnat qilmoqda.
Prezidentlar korxonaning ishlab chiqarish jarayoni va shourumini, shuningdek, kombinat hududida tashkil etilgan “Made in Uzbekistan” brendi ostidagi sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdilar.
Tegishli vazirlik va idoralarga o‘zaro tajriba almashish, kooperatsiya va savdoni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Prezident Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan Urganch xalqaro aeroportida Prezident Sadir Japarov va rafiqasini kuzatib qo‘ydi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров 18-19 июля пребывал в нашей стране с государственным визитом.
В ходе состоявшихся в Ташкенте переговоров высшего уровня достигнуты соглашения, служащие интересам народов двух стран. Главы государств подписали Совместное заявление о дальнейшем углублении и расширении отношений всеобъемлющего стратегического партнерства. В целом в ходе государственного визита подписаны 16 документов. Дан старт крупным совместным проектам в сферах энергетики, автомобилестроения и текстильной промышленности.
Искренний диалог лидеров Узбекистана и Кыргызстана продолжился в Хорезме.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызстана Садыр Жапаров вместе с первыми леди двух стран посетили комплекс «Ичан-кала» и дворцовый комплекс «Нуриллабой» в Хиве.
В 1990 году город Хива был включен в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, а в 1997 году отметил свое 2500-летие. В 2020 году город был объявлен культурной столицей тюркского мира, в 2024 – туристической столицей исламского мира.
Ичан-кала, которую называют музеем под открытым небом, является единственным сохранившимся в Центральной Азии городом-памятником. Здесь расположено более 120 объектов архитектурного наследия.
В честь гостей прозвучали узбекские народные песни и было показано театрализованное представление.
Рассказы об истории Хивы и вкладе города в развитие науки, а также богатая культура и искусство региона произвели большое впечатление на кыргызских гостей.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Садыр Жапаров посетили комбинат «Хива гиламлари».
Сегодня на современно оборудованном комбинате, работающем по технологиям ведущих стран Европы, трудятся 750 человек.