O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga
Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovdan O‘zbekistonda Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida qaror qabul qilingani munosabati bilan minnatdorlik maktubi keldi
Qadrli birodarim,
Avvalo, Sizga o‘zimning samimiy salomlarimni yo‘llab, Turkmaniston va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik, qardoshlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini rivojlantirish hamda mustahkamlashga qo‘shayotgan ulkan shaxsiy hissangiz uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
Sizning buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida qabul qilgan qaroringiz buning yana bir yaqqol ifodasi bo‘ldi.
Gumanist va ma’rifatparvar shoir sifatida o‘zining ijodi va falsafiy merosi bilan insoniyat ma’naviy xazinasidan abadiy joy olgan Maxtumquli Firog‘iyning jahon adabiyoti va madaniyati tarixidagi alohida o‘rni haqidagi fikrlaringizga to‘liq qo‘shilaman. Va albatta, biz Maxtumqulining turkman va o‘zbek xalqlarining o‘zaro qardoshligi, do‘stligi hamda mushtarak taqdirlari poydevorini yaratishga qo‘shgan ulkan hissasi to‘g‘risida hamisha chuqur minnatdorlik va g‘urur tuyg‘usi bilan gapiramiz.
O‘zbekiston Maxtumqulining hayoti va ijodida alohida o‘rin egallaydi. Ulug‘ shoir Xivada ta’lim olib, O‘zbekiston tarixini juda yaxshi o‘rganib, ushbu zaminga chinakam mehr, uning xalqi va an’analariga katta hurmat va ehtirom rishtalari bilan bog‘landi.
Bugungi kunda Maxtumqulining she’rlari o‘zbek tilida yangrayotgani, O‘zbekistondagi maktab va universitetlarda o‘rganilayotgani tabiiy holdir. Xuddi shu kabi Turkmanistonda ham Alisher Navoiy, Mirzo Ulug‘bek, Munis Xorazmiy kabi buyuk o‘zbek shoirlari, alloma va mutafakkirlarini bilishadi va hurmat qilishadi.
Ishonchim komilki, O‘zbekistonda Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligi keng nishonlanishi xalqlarimiz va davlatlarimiz o‘rtasidagi qardoshlik rishtalari mustahkamligining, umumiy tarixiy taqdirimiz, o‘zaro hamjihatligimiz va jipslikka doimo tayyor ekanimizning yana bir ifodasi bo‘ladi.
Qabul qilgan qaroringiz uchun yana bir bor minnatdorligimni qabul qilishingizni so‘rayman.
Fursatdan foydalanib, Sizga mustahkam sihat-salomatlik, baxt-saodat, davlatchilik va siyosiy faoliyatingizda yangi yutuqlar, O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik va ravnaq tilayman.

На имя Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступило послание Национального Лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова с благодарностью за решение Президента Республики Узбекистан о широком праздновании 300-летнего юбилея Махтумкули Фраги в Узбекистане
Прежде всего хотел бы тепло приветствовать Вас и выразить глубокую признательность за большой личный вклад в дело развития и укрепления отношений дружбы, братства и добрососедства между Туркменистаном и Республикой Узбекистан.
Ярким свидетельством этого стало принятое Вами решение о широком праздновании в Узбекистане 300-летия великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги.
Полностью разделяю Ваши слова о выдающейся роли Махтумкули Фраги в истории общемировой литературы и культуры как просветителя и гуманиста, чье творчество и философское наследие навсегда вошло в духовную сокровищницу человечества. И, конечно, мы всегда с особым чувством благодарности и гордости говорим о том огромном вкладе, который внес Махтумкули в создание фундамента братства, дружбы туркменского и узбекского народов, объединенных одной судьбой.
В биографии и творчестве Махтумкули Узбекистан занимает особое место. Получив образование в Хиве, прекрасно изучив историю Узбекистана, он проникся искренней любовью к этой земле, глубоким уважением и симпатией к ее народу, традициям.
Закономерно, что сегодня стихи Махтумкули звучат на узбекском языке, изучаются в школах и университетах Узбекистана. Точно также, как и в Туркменистане знают и почитают великих узбекских поэтов, мыслителей и ученых Алишера Навои, Мирзо Улугбека, Муниса Хорезми.
Я убежден, что широкое празднование в Узбекистане 300-летного юбилея Махтумкули Фраги станет еще одним проявлением нерушимости братских уз между нашими народами и государствами, общности их исторических судеб, нашего единства и готовности всегда быть вместе.
Еще раз прошу принять мою благодарность за принятое решение.
Пользуясь случаем, передаю Вам пожелания крепкого здоровья, благополучия, новых успехов в Вашей государственной и политической деятельности, а народу Узбекистана – мира и процветания.