Хизмат кўрсатиш соҳаси, хусусан, умумий овқатланиш ва товарларни етказиб бериш фаолияти билан шуғулланувчи корхоналар фаолияти ривожланиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш мақсадида:
1. Энг юқори конструктив тезлиги соатига 50 километрдан, иш ҳажми 50 см3 дан ошмайдиган ички ёнув двигателига эга бўлган ёки номинал (белгиланган) қуввати 0,25 киловаттдан ортиқ ва 4 киловаттдан кам бўлган электр двигателли икки ёки уч ғилдиракли транспорт воситалари, шу жумладан, худди шундай тавсифларга эга бўлган мопед, квадрицикл (квадроцикл), трицикл, скутер ҳамда йўлнинг қатнов қисмида ҳаракатланишга мослаштирилган бошқа механик мосламаларни бошқариш учун ҳайдовчилик гувоҳномаси бўлиши шартлиги тўғрисидаги талаб 2024 йил 1 январга қадар тўхтатиб турилсин.
Бунда, мазкур бандда кўрсатилган транспорт воситаларида ҳаракатланаётган шахслар мотошлем кийишлари ва уни қадаб олишлари зарурлиги белгилаб қўйилсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 8 июндаги “Тадбиркорлик фаолияти ва ўзини ўзи банд қилишни давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ‒4742-сон қарорига илованинг 23-банди қуйидаги таҳрирда баён этилсин:

В целях создания условий, необходимых для развития сферы услуг, в частности деятельности предприятий, занимающихся общественным питанием и доставкой товаров:
1. Приостановить на срок до 1 января 2024 года требование об обязательном наличии водительского удостоверения для управления двух- или трехколесными транспортными средствами, имеющими максимальную конструктивную скорость не более 50 километров в час, рабочий объем двигателя внутреннего сгорания не более 50 см3 либо электрический двигатель номинальной (установленной) мощностью более 0,25 киловатт и менее 4 киловатт, в том числе имеющими точно такие характеристики мопедами, квадрициклами (квадроциклами), трициклами, скутерами, а также иными механическими устройствами, приспособленными для передвижения на проезжей части дороги.
При этом установить, что лица, перемещающиеся на транспортных средствах, указанных в настоящем пункте, должны быть в застегнутом мотошлеме.
2. Пункт 23 приложения к постановлению Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2020 года № ПП–4742 «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости» изложить в следующей редакции:
«23. Доставка товаров на основе заказа (кроме грузовых перевозок)».
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А.