Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси фаолиятини ташкил этиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 11 майдаги “Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасини ташкил этиш тўғрисида”ги ПФ-5041-сонли Фармони ижросини таъминлаш ва Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида:
1. Тошкент вилояти ҳокимлиги тасарруфидаги Угом-Чотқол давлат миллий табиат боғи ва унинг таркибига кирувчи Чотқол давлат биосфера қўриқхонаси, Оҳангарон ва Бурчмулла ўрмон хўжаликлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги тизимининг сув хўжалиги ташкилотлари таркибидаги ирригация ўрмон хўжаликлари Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тизимига берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тизимига кирувчи ташкилотлар ва бошқармалар рўйхати 1а-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг бошқарув ходимлари чекланган сони 48 нафардан иборат марказий аппарати тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси тузилмаси ва вилоятлар ўрмон хўжалиги бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3- ва 3а-иловаларга мувофиқ;
Давлат қўриқхоналари, миллий табиат боғлари ва овчилик хўжаликлари бошқармаси тузилмаси 4-иловага мувофиқ;
давлат ўрмон хўжаликларининг намунавий тузилмаси 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси раисига ходимларнинг белгиланган штат сони доирасида марказий аппарат тузилмасига, Қорақалпоғистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси, вилоятлар ўрмон хўжалиги бошқармалари ва қўмита тизимига кирувчи бошқа ташкилотлар тузилмаларига ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
3. Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасини ва унинг таркибий бўлинмаларини ташкил этиш билан боғлиқ ташкилий тадбирларни мувофиқлаштириш ва уни амалга оширишга кўмаклашиш Комиссияси 6-иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
4. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ўрмон хўжалиги бош бошқармаси қошидаги Ўрмон хўжалигини ривожлантириш жамғармаси Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг Ўрмон хўжалигини ривожлантириш жамғармаси этиб (кейинги ўринларда Жамғарма деб аталади) қайта ташкил қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси марказий аппаратини – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети ва Жамғарма маблағлари;
Қорақалпоғистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси, вилоятлар ўрмон хўжалиги бошқармаларини – Жамғарма маблағлари;
Давлат қўриқхоналари, миллий табиат боғлари ва овчилик хўжаликлари бошқармасини ҳамда давлат ўрмон хўжаликларини – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ва бюджетдан ташқари маблағлар;
Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институтини – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари ва грантлар;
“Ўрмонлойиҳа” давлат унитар корхонасини, “Шифобахш” доривор ўсимликларни етиштириш ва қайта ишлаш марказини – бюджетдан ташқари маблағлар;
Ўрмон ва доривор ўсимликлар уруғчилигини таҳлил қилиш марказини – Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети маблағлари;
Угом-Чотқол давлат миллий табиат боғини – Тошкент вилояти маҳаллий бюджети маблағлари ва бюджетдан ташқари маблағлар молиялаштириш манбалари этиб белгилансин.
6. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги 2018 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси марказий аппарати таъминоти харажатларини молиялаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида маблағ ажратилишини назарда тутсин, 2017 йилда Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси марказий аппаратини молиялаштиришнинг амалдаги тартиби сақлаб қолинсин.
2017-2021 йилларда ўрмон хўжаликлари фаолиятини самарали ташкил этиш, тармоққа илғор фан-техника ютуқларини жорий этиш, моддий-техника базасини янгилаш, халқаро грантларни тармоққа жалб этиш чора-тадбирлари Дастури 7-иловага мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар кесимида ўрмон майдонларини кенгайтириш (реконструкция қилиш), кўчатлар етиштириш, доривор ўтлар йиғиш, чорва моллари учун яйлов майдонлари ажратиш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш бўйича чора-тадбирлар 8-иловага мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар давлат ўрмон хўжаликлари кесимида ўрмон майдонларни кенгайтириш (реконструкция қилиш), кўчатлар етиштириш, доривор ўтлар йиғиш, чорва моллари учун яйлов майдонлари ажратиш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш бўйича чора-тадбирлар 9 – 19-иловаларга мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар давлат ўрмон хўжаликлари кесимида ўрмонларни яратиш ва экиш материалларини етиштириш бўйича чора-тадбирлар 9а – 19а-иловаларга мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар давлат ўрмон хўжаликлари кесимида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш прогноз кўрсаткичлари 9б – 19б-иловаларга мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар давлат ўрмон хўжаликлари кесимида асаларичилик, балиқчилик, чорвачилик ва саноат маҳсулотлари етиштириш, шунингдек, аҳолига пуллик хизмат кўрсатиш прогноз кўрсаткичлари 9в-, 19в-иловаларга мувофиқ;
2017-2019 йилларда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар давлат ўрмон хўжаликлари кесимида доривор ўсимликлар етиштириш ва тайёрлаш прогноз кўрсаткичлари 9г – 19г-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари раҳбарлари зиммасига 7 – 19 иловаларда кўрсатилган тадбирларнинг ўз вақтида бажарилишини ташкил этиш юзасидан масъулият юклансин.
8. 2017-2021 йилларда ўрмон хўжаликлари томонидан манзарали ва мевали дарахтларнинг ниҳол ва кўчатларини етиштиришнинг прогноз кўрсаткичлари 20-иловага мувофиқ маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ҳамда вилоятлар ҳокимликлари икки ой муддатда 20-иловага мувофиқ 2017-2021 йилларда ўрмон хўжаликларида манзарали ва мевали дарахтларнинг ниҳол ва кўчатларини етиштиришнинг прогноз кўрсаткичларини бажариш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқсинлар ва Вазирлар Маҳкамасининг Қишлоқ ва сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ҳамда истеъмол товарлари масалалари комплекси раҳбарига тасдиқлаш учун белгиланган тартибда киритсин.
9. “Агробанк” АТБга Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси, вилоятлар ўрмон хўжалиги бошқармалари, таркибий корхона ва ташкилотларига мазкур қарорда тасдиқланган Дастурни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон Республикаси Марказий банки томонидан молиялаштириш ставкасидан юқори бўлмаган ставка бўйича имтиёзли кредитлар ажратиш тавсия этилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси билан биргаликда:
икки ой муддатда ўрта махсус, касб-ҳунар ва олий таълимнинг давлат таълим стандартлари, касб-ҳунар коллежларида ўрмон хўжалиги техниги мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрлашни инобатга олган ҳолда, ўрмон хўжалиги тизими учун малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича ўқув режалар ва дастурларни танқидий кўриб чиқсин, таълим стандартлари, ўқув режалар ва дастурларни замонавий талабларни ҳисобга олган ҳолда, белгиланган тартибда янги таҳрирда ишлаб чиқсин ва тасдиқласин ҳамда 2017-2018 ўқув йилидан бошлаб жорий этсин;
бир ой муддатда жадвал ишлаб чиқилсин ҳамда замонавий талаблар ва ҳалқаро тажрибани инобатга олган ҳолда, касб-ҳунар коллежларида “ўрмон хўжалиги техниги” мутахассислиги бўйича ўқитиладиган махсус фанлар бўйича янги дарслик ва ўқув қўлланмалари тайёрлаш ва чоп этишни таъминласин;
ўрмон хўжалиги учун кадрлар тайёрлаётган касб-ҳунар коллежларини йўналиш бўйича махсус билимга эга малакали ўқитувчилар билан мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратсин;
ўрмон хўжалиги бўйича кадрлар тайёрлашни амалга ошираётган касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини бевосита танлаган мутахассислиги бўйича ишга жойлашишига ёрдам берсин ва назоратни кучайтирсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими марказининг ўқув жараёнини ишлаб чиқариш билан узвий боғлаш, зарур ўқув ишлаб чиқариш базасини шакллантириш мақсадида касб-ҳунар коллежларини 21-иловага мувофиқ шартнома асосида муайан давлат ўрмон хўжаликларига бириктириш ҳақидаги таклифлари қабул қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси бириктирилган касб-ҳунар коллежларини уларга зарур бўлган ўқув-методик материаллар, асбоб-ускуналар, авваламбор лаборатория жиҳозлари, компьютер техникаси билан жиҳозлаш, шунингдек, уларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш бўйича амалий ёрдам кўрсатсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Фан ва технологиялар агентлиги фундаментал, амалий ва инновацион давлат илмий-техника дастурларини шакллантиришда уларга қуйидагиларни назарда тутган ҳолда, илмий лойиҳаларнинг киритилишини таъминласин:
республикамизнинг тупроқ-иқлим шароитларига тўлиқ мослашган ноёб манзарали, мевали дарахтлар, буталар ва доривор ўсимликларнинг касаллик ва зараркунандаларга чидамли янги, экспортбоп навларини яратиш;
ўрмон фонди ерларида дарахт кўчатларини экиш, парваришлаш, ҳосилини йиғиб-териб олиш ва бошқа агротехника тадбирларини амалга ошириш бўйича янги турдаги қишлоқ хўжалиги техникаси, агрегат ва асбоб-ускуналарини ишлаб чиқаришни ташкил қилиш.
13. “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамияти Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг буюртманомалари бўйича ўрмон фонди ерларида ўрмонларни кўпайтириш мақсадида дарахт кўчатларини экиш ва парваришлаш, ўрмон-мева маҳсулотлари ҳосилини йиғиб олиш, шунингдек, бошқа агротехника тадбирларини амалга ошириш учун зарур бўлган техника, агрегат ва асбоб-ускуналарнинг белгиланган тартибда ишлаб чиқарилишини ва хўжалик юритувчи субъектларга лизинг асосида етказиб берилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси бир ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда қишлоқ хўжалиги ерларида ҳосилдорликни кўпайтиришга йўналтирилган шамол ва сув эрозияларидан ҳимоялаш учун иҳота дарахтзорлари барпо этиш лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишни молиялаштириш манбалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига белгиланган тартибда таклиф киритсин;
ўрмон хўжаликлари раҳбарлари ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш, олий таълим муассасаларини ўрмон хўжалиги мутахассисликлари бўйича тамомлаган ёш мутахассисларни соҳага жалб этиш механизмини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда тасдиқласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тўғрисидаги Низомни;
вилоятлар ўрмон хўжалиги бошқармалари тўғрисидаги намунавий низомни;
Давлат қўриқхоналари, миллий табиат боғлари ва овчилик хўжаликлари бошқармаси тўғрисидаги низомни;
Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти ҳақидаги низомни тасдиқласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси Тошкент вилояти, Қибрай тумани, Университет кўчаси, 2-уйда жойлаштирилсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасини зарур телекоммуникациялар, интернет ахборот тармоғига кириш ва телефон алоқаси, шу жумладан, ҳукумат телефон алоқаси билан белгиланган тартибда таъминласин.
18. Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – қишлоқ ва сув хўжалиги вазири З.Т.Мирзаев зиммасига юклансин.

Об организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2017 года №УП — 5041 «О создании Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству» и в целях эффективной организации деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству:
1. Передать в систему Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству Угам-Чаткальский государственный национальный природный парк, находящийся в ведении хокимията Ташкентской области, и входящие в его состав Чаткальский государственный биосферный заповедник, Ахангаранское и Бурчмуллинское лесные хозяйства, а также ирригационные лесные хозяйства, входящие в состав организаций водного хозяйства в системе Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан.
организационную структуру Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству согласно приложению №1;
перечень организаций и управлений, входящих в систему Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, согласно приложению №1а;
структуру центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству с предельной численностью управленческого персонала в количестве 48 единиц согласно приложению №2;
структуру Комитета Республики Каракалпакстан по лесному хозяйству и типовую структуру управлений лесного хозяйства областей согласно приложениям №3 и 3а;
структуру Управления государственных заповедников, национальных природных парков и охотничьих хозяйств согласно приложению №4;
типовую структуру государственных лесных хозяйств согласно приложению №5.
Предоставить право председателю Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству вносить изменения в структуру центрального аппарата, структуры Комитета Республики Каракалпакстан по лесному хозяйству, управлений лесного хозяйства областей и других организаций, входящих в систему комитета, в пределах установленной общей штатной численности работников.
3. Образовать Комиссию по координации и оказанию содействия в осуществлении организационных мероприятий, связанных с созданием Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству и его структурных подразделений, в составе согласно приложению №6.
4. Преобразовать Фонд развития лесного хозяйства при Главном управлении лесного хозяйства при Министерстве сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан в Фонд развития лесного хозяйства Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству (далее – Фонд).
5. Определить источниками финансирования:
центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству – средства республиканского бюджета Республики Узбекистан и Фонда;
Комитета Республики Каракалпакстан по лесному хозяйству и управлений лесного хозяйства областей – средства Фонда;
Управления государственных заповедников, национальных природных парков и охотничьих хозяйств, а также государственных лесных хозяйств – средства республиканского бюджета Республики Узбекистан и внебюджетные средства;
Научно-исследовательского института лесного хозяйства – средства республиканского бюджета Республики Узбекистан и гранты;
Государственного унитарного предприятия «Урмонлойиха», Центра по выращиванию и переработке лекарственных растений «Шифобахш» – внебюджетные средства;
Центра анализа семеноводства лесных и лекарственных растений – средства республиканского бюджета Республики Узбекистан;
Угам-Чаткальского государственного национального природного парка – средства местного бюджета Ташкентской области и внебюджетные средства.
6. Министерству финансов Республики Узбекистан предусматривать, начиная с 2018 года, в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан выделение средств на финансирование расходов по содержанию центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, в 2017 году – сохранить действующий порядок финансирования центрального аппарата Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству.
Программу мер по эффективной организации деятельности лесных хозяйств, внедрению в отрасль передовых научно-технических достижений, обновлению материально-технической базы, привлечению в отрасль международных грантов на 2017-2021 годы согласно приложению №7;
Мероприятия по расширению площадей (реконструкции) лесов, производству саженцев, сбору лекарственных трав, предоставлению площадей под выпас скота и производство сельскохозяйственной продукции в 2017-2019 годах в разрезе Республики Каракалпакстан и областей согласно приложению №8;
Мероприятия по расширению площадей (реконструкции) лесов, производству саженцев, сбору лекарственных трав, предоставлению площадей под выпас скота и производство сельскохозяйственной продукции в 2017-2019 годах в разрезе государственных лесных хозяйств Республики Каракалпакстан и областей согласно приложениям №9-19;
Мероприятия по созданию лесов и выращиванию посадочного материала в 2017-2019 годах в разрезе государственных лесных хозяйств Республики Каракалпакстан и областей согласно приложениям №9а-19а;
Прогнозные параметры производства сельскохозяйственной продукции в 2017-2019 годах в разрезе государственных лесных хозяйств Республики Каракалпакстан и областей согласно приложениям №9б-19б;
Прогнозные параметры производства продукции пчеловодства, рыбоводства, животноводства и промышленности, а также оказания платных услуг населению в 2017-2019 годах в разрезе государственных лесных хозяйств Республики Каракалпакстан и областей согласно приложениям №9в-19в;
Прогнозные параметры производства и заготовки лекарственных растений в 2017-2019 годах в разрезе государственных лесных хозяйств Республики Каракалпакстан и областей согласно приложениям №9г-19г.
Возложить на руководителей Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей ответственность за организацию своевременного выполнения мероприятий, указанных в приложениях №7-19.
8. Одобрить прогнозные параметры выращивания лесными хозяйствами сеянцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев на 2017-2021 годы согласно приложению №20.
Государственному комитету Республики Узбекистан по лесному хозяйству, Министерству сельского и водного хозяйства, Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей в двухмесячный срок разработать и в установленном порядке внести на утверждение руководителю Комплекса по вопросам сельского и водного хозяйства, переработки сельскохозяйственной продукции и потребительских товаров Кабинета Министров «дорожную карту» по выполнению прогнозных параметров выращивания лесными хозяйствами сеянцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев на 2017-2021 годы согласно приложению №20.
9. Рекомендовать АКБ «Агробанк» выделять льготные кредиты Государственному комитету Республики Узбекистан по лесному хозяйству, Комитету Республики Каракалпакстан по лесному хозяйству, управлениям лесного хозяйства областей, структурным предприятиям и организациям в рамках реализации Программы, утвержденной настоящим постановлением, по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
10. Министерству высшего и среднего специального образования, Центру среднего специального, профессионального образования совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по лесному хозяйству:
в двухмесячный срок критически пересмотреть государственные образовательные стандарты среднего специального, профессионального и высшего образования, учебные планы и программы в части подготовки квалифицированных специалистов для системы лесного хозяйства, обратив особое внимание на подготовку кадров в профессиональных колледжах по специальности «техник лесного хозяйства», разработать и утвердить в установленном порядке их в новой редакции, с учетом современных требований, и ввести, начиная с 2017/2018 учебного года;
в месячный срок разработать график и обеспечить подготовку, с учетом современных требований и международного опыта, и издание новых учебников и учебных пособий по специальным предметам, преподаваемым в профессиональных колледжах, по специальности «техник лесного хозяйства»;
особое внимание обратить на укрепление профессиональных колледжей, осуществляющих подготовку кадров для лесных хозяйств, квалифицированными преподавателями, имеющими специальное профильное образование;
оказывать содействие и усилить контроль за трудоустройством выпускников профессиональных колледжей, осуществляющих подготовку кадров для лесного хозяйства, непосредственно по избранной специальности.
11. Принять предложение Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству, Министерства высшего и среднего образования, Центра среднего специального, профессионального образования о закреплении на договорной основе профильных профессиональных колледжей за конкретными государственными лесными хозяйствами, согласно приложению №21, для обеспечения тесной связи учебного процесса с производством, формирования необходимой учебно-производственной базы.
Государственному комитету Республики Узбекистан по лесному хозяйству оказывать конкретную помощь закрепленным профессиональным колледжам в оснащении их необходимым учебно-методическим материалом, оборудованием, прежде всего лабораторным, инвентарем, компьютерной техникой, а также по укреплению их материально-технической базы.
12. Агентству по науке и технологиям Республики Узбекистан при формировании фундаментальных, прикладных и инновационных государственных научно-технических программ обеспечить включение в них научных проектов, предусматривающих:
создание новых, экспортоориентированных сортов ценных декоративных, плодовых деревьев, кустарников и лекарственных растений, максимально приспособленных к почвенно-климатическим условиям республики и устойчивых к болезням и вредителям;
организацию производства новых видов сельскохозяйственной техники, агрегатов и оборудования по посадке и выращиванию деревьев на землях лесного фонда, уборке урожая и проведению других видов агротехнических мероприятий.
13. Акционерному обществу «Узагротехсаноатхолдинг» по заявкам Государственного комитета Республики Узбекистан по лесному хозяйству в целях лесорасширения на землях лесного фонда обеспечить в установленном порядке производство и поставку хозяйствующим субъектам отрасли лесного хозяйства на лизинговой основе необходимой сельскохозяйственной техники, агрегатов и оборудования для посадки и выращивания деревьев, уборки урожая лесной и плодовой продукции, а также проведения других видов агротехнических мероприятий.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по лесному хозяйству в месячный срок:
совместно с Министерством сельского и водного хозяйства, Министерством финансов Республики Узбекистан в установленном порядке внести в Кабинет Министров предложения по источникам средств для финансирования разработки и реализации проектов по созданию лесонасаждений для защиты от ветровой и водной эрозии, направленных на повышение урожайности сельскохозяйственных земель;
разработать и в установленном порядке утвердить механизм организации и проведения переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов лесных хозяйств, привлечения в отрасль молодых специалистов, окончивших высшие образовательные учреждения по лесохозяйственной специальности.
положение о Государственном комитете Республики Узбекистан по лесному хозяйству;
типовое положение об управлениях лесного хозяйства областей;
положение об Управлении государственных заповедников, национальных природных парков и охотничьих хозяйств;
положение о Научно-исследовательском институте лесного хозяйства.
16. Разместить Государственный комитет Республики Узбекистан по лесному хозяйству по адресу: Ташкентская область, Кибрайский район, улица Университетская, д.2.
17. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в установленном порядке обеспечить Государственный комитет по лесному хозяйству необходимыми телекоммуникациями, доступом к всемирной информационной сети Интернет и телефонной связью, включая правительственную связь.
18. Государственному комитету Республики Узбекистан по лесному хозяйству совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения в Кабинет Министров Республики Узбекистан об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра сельского и водного хозяйства Мирзаева З.Т.