Молия ва солиқ соҳасида кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишнинг замонавий тизимини яратиш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 2 мартдаги “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги ПФ–5953-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Малака ошириш маркази негизида Давлат солиқ қўмитаси ҳузурида Фискал институт (кейинги ўринларда – Институт) ташкил этилсин.
2. Институтда кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари сифатида қуйидагилар белгилансин:
солиққа тортиш ва молиявий назорат соҳалари учун бакалавриат ва магистратура йўналишлари бўйича кадрларни кредит-модуль тизими асосида тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ишларини такомиллаштириш;
кадрлар тайёрлаш борасида хорижий давлатларнинг солиқ органлари ва ўқув муассасалари билан тажриба алмашишни кенгайтириш ҳамда қўшма таълим дастурларини амалга ошириш, ўқув-таълим жараёнига хорижий олимлар ва мутахассисларни фаол жалб қилиш;
бюджет даромадларини шакллантиришда давлат манфаатларини ҳамда солиқ тўловчиларнинг ҳуқуқларини таъминлай оладиган кадрларни тарбиялаш;
солиқ органлари учун илғор ахборот-коммуникация технологиялари ва автоматлаштирилган таҳлил услублари билан ишлаш кўникмасига эга бўлган мутахассислар тайёрлаш тизимини йўлга қўйиш;
солиққа тортиш ҳамда молиявий назорат соҳаларида амалий ва фундаментал илмий-тадқиқотлар олиб бориш натижасида инновацион лойиҳаларни жорий этишни кенгайтириш;
малакали кадрлар тайёрлашни бухгалтерия ҳисоби ва молиявий ҳисоботнинг замонавий усуллари, халқаро солиққа тортиш, трансферт нархларни белгилаш, таваккалчиликларни таҳлил қилиш, бизнес-таҳлил технологиялари (Business Intellegence) ва солиқ маъмуриятчилигида илғор ахборот технологияларини (Big Data) қўллаш асосида ташкил этиш;
ўқув жараёнида ўқитишнинг замонавий шакл ва методлари, шу жумладан, педагогик ва ахборот технологияларини, масофавий таълимни, ўқитиш ва тренингларни интерфаол ҳамда муаммоли-вазиятли услубларини кенг жорий этиш, талаба, тингловчи ва педагог кадрларнинг глобал ахборот-ҳуқуқий ҳамда таълим ресурсларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш.
3. Белгилаб қўйилсинки, Институт:
солиқлар ва солиққа тортиш соҳаси учун олий маълумотли мутахассислар ва илмий кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича таянч олий таълим муассасаси;
молиявий назорат ва аудит ҳамда солиқ, молия ва тижорат ҳуқуқи, шунингдек, иқтисодиётда ахборот технологиялари соҳаларида кадрлар тайёрлаш ва юқори даражада фундаментал ҳамда илмий-амалий тадқиқотлар олиб борилишини таъминлайдиган олий таълим муассасаси ҳисобланади.
4. Россия Федерацияси Ҳукумати ҳузуридаги Молия университети билан Институт тузилмасида мазкур университетнинг бўлинмасини (факультетини) ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, Россия Федерацияси Ҳукумати ҳузуридаги Молия университетининг Институт тузилмасидаги бўлинмаси (факультети) моддий-техник таъминоти жорий йилда Давлат солиқ қўмитасининг Моддий ёрдам, ижтимоий ҳимоя, солиқ органларини ривожлантириш ва кўзда тутилмаган харажатлар махсус жамғармаси маблағлари ҳисобидан, 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб тўлов-контракт асосида тушган маблағлар ва қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
5. Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Фискал институтнинг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича “Йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Институт Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Малака ошириш марказининг барча ҳуқуқ, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади;
Институтда ўқув жараёни 2021/2022 ўқув йилидан бошланади;
давлат ва хўжалик бошқаруви органларининг (иш берувчилар) эҳтиёжларидан келиб чиқиб, кундузги бакалавриат таълим йўналишларига мос бўлган йўналишлар доирасида табақалаштирилган тўлов-контракт асосида сиртқи таълим шаклида ўқитиш ташкил этилади. Бунда талабаликка тавсия этилган абитуриентларнинг ўқиши учун тўлов иш берувчининг ходим (абитуриент) билан келишилган шартномасига мувофиқ белгиланган шаклда амалга оширилади;
Институтда бакалавриат таълим йўналишларининг битирувчи босқич талабалари учун таълим жараёни бевосита солиқ органлари маъмурий биноларида ташкил қилинади;
Институт ректори, проректорлари, факультет деканлари, декан ўринбосарлари ва профессор-ўқитувчилари лавозим маошлари – олий таълим муассасаларининг, илмий ходимларининг лавозим маошлари эса – илмий-тадқиқот муассасаларининг тегишли ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича базавий лавозим маошлари миқдорида белгиланади;
Институт бошқарув, техник, хизмат кўрсатувчи, ўқув-ёрдамчи ва бошқа ходимларининг лавозим маошлари Давлат солиқ қўмитаси марказий аппаратининг тегишли лавозимлари учун назарда тутилган меҳнатга ҳақ тўлаш миқдорларида белгиланади;
Институтнинг раҳбар, бошқарув ходимлари ва профессор-ўқитувчилари таркибига Давлат солиқ қўмитаси марказий аппарати ходимларининг тегишли тоифалари учун хизматни ўташ ва мукофотларни тўлаш тартиблари татбиқ этилади.
7. Давлат солиқ қўмитаси 2021 йил 1 мартга қадар Институтнинг илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори лавозимига юқори малакали хорижий мутахассис тайинланишини таъминласин.
8. Давлат солиқ қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2020/2021 ўқув йилидан бошлаб Фарғона ва Тошкент солиқ коллежларини Институт ҳузуридаги Фарғона ва Тошкент солиқ техникумлари этиб қайта ташкил қилиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
9. Институтда кадрларни тайёрлашга буюртма шакллантиришнинг шундай тартиби жорий этилсинки, унга мувофиқ:
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ҳамда хўжалик бошқаруви органлари ҳар йили белгиланган муддатларда иш берувчиларнинг Институт томонидан тайёрланадиган кадрларга бўлган эҳтиёжлари ҳақидаги маълумотларни Давлат солиқ қўмитасига тақдим қилади;
Институтга қабул параметрлари белгиланган таълим йўналишлари ва мутахассисликлар бўйича бакалавр ва магистрларга бўлган эҳтиёжни ҳудудлар ва иқтисодиёт тармоқлари кесимида таҳлил қилиш асосида Давлат солиқ қўмитаси томонидан мустақил белгиланади;
мулкчиликнинг барча шаклларидаги ташкилотлар, шу жумладан, тадбиркорлик субъектлари Институт ва унинг ҳузуридаги солиқ техникумлари томонидан тайёрланадиган кадрларга буюртмани шакллантиришда иштирок этишга, хусусан, кадрларни мақсадли тайёрлаш учун тўловни, улар томонидан ўқишни тугатганидан сўнг, шартномада белгиланадиган муддат давомида ташкилот-буюртмачида узлуксиз ишлаш мажбуриятини қабул қилган ҳолда, амалга оширишга ҳақли.
10. Қуйидагилар Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
хўжалик фаолиятидан ва шартномалар асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар;
халқаро молия ташкилотларининг грантлари;
11. Институт ректорига ва солиқ техникумлари директорларига мазкур муассасаларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан ходимларга уларнинг иш ҳажми ва самарадорлигини ҳисобга олган ҳолда лавозим маошининг 100 фоизигача бўлган миқдорда қўшимча ойлик устама белгилаш ҳуқуқи берилсин.
12. Институтга ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтган олий таълим муассасалари эга бўлган ҳуқуқлар билан бир қаторда қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Давлат солиқ қўмитаси билан келишилган ҳолда таълим йўналишларига ўзгартириш киритиш, ўқув режалари ва дастурларини ҳамда битирувчиларга қўйиладиган малака талабларини мустақил ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш;
етакчи хорижий олий таълим муассасалари билан ҳамкорликда қўшма таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлашни ташкил этиш;
кредит-модуль тизимини ўқув жараёнига жорий этиш борасида профессор-ўқитувчилар ўқув юкламасини мустақил меъёрлаштириш, шунингдек, педагог ходимлар томонидан ўқув-услубий, илмий-тадқиқот ишлари, “устоз-шогирд” тизими бўйича ишларнинг бажарилишини рағбатлантириб бориш;
халқаро эътироф этилган ташкилотлар – Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education ва Academic Ranking of World Universities рейтингларининг барчасида бир вақтда биринчи 1 000 та ўринни эгаллаган олий таълим ташкилотларининг таълим дастурларидан фойдаланган ҳолда ўқитишни ташкил этиш;
таълимнинг узлуксизлиги ва изчиллигини таъминлашни ҳисобга олган ҳолда Институт ҳузуридаги солиқ техникумларининг ўқув-услубий жараёнини мувофиқлаштириш, ўқув режалари ва дастурларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, қабул параметрлари ва таълим йўналишларини белгилаш;
солиқ техникумлари педагог ходимлари меҳнатини меъёрлаштириш;
Давлат солиқ қўмитаси билан келишилган ҳолда тўлов-контракт асосида ўқитиш қийматини белгилаш;
ўқиш учун тўлов миқдорини ўрнатган ҳолда Институт бакалавриат
ва магистратурасига табақалаштирилган тўлов-контракт асосида қўшимча қабул параметрларини белгилаш;
Институт илмий фаолиятига ва ўқув жараёнига ўқитувчилар ва мутахассисларни, шу жумладан, чет эллик олимларни шартнома асосида жалб қилиш;
Институт ва унинг ҳузуридаги солиқ техникумларида номутахассислик фанларини ўқитиш ва факультатив машғулотлар ўтказишни аутсорсинг шартларида ташкил этиш;
давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги барча турдаги, шу жумладан, Институт ва унинг ҳузуридаги солиқ техникумларининг бино ва иншоотларини қуриш ҳамда улардан фойдаланиш бўйича келишувларни тузиш ва амалга ошириш;
Давлат солиқ қўмитаси билан келишилган ҳолда молия йили учун Институт ва унинг ҳузуридаги солиқ техникумларининг даромадлар ва харажатлар сметасини, штат жадвалини, бизнес-режасини тасдиқлаш, уларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, бино ва иншоотларни капитал таъмирлаш, реконструкция қилиш, ходимларига иш ҳақини тўлаш тизими ва тартибини белгилаш.
13. Институт Давлат солиқ қўмитаси ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда:
а) Институтни ўқитишнинг замонавий шакл ва услубларини қўллаш кўникмаларига ҳамда амалий иш тажрибасига эга бўлган, шунингдек, хорижда тажриба орттирган малакали кадрлар билан тўлдирсин;
б) тегишли фанлар бўйича янги авлод дарсликлари ва ўқув қўлланмаларини тайёрлашнинг комплекс дастури ишлаб чиқилишини таъминласин;
в) битирувчиларга нисбатан малака талаблари, ўқув режалари ва дастурларини қуйидагиларни назарда тутган ҳолда ишлаб чиқсин ва тасдиқласин:
ўқув жараёнини илғор халқаро тажрибани, талабаларда тил тайёргарлигини, таҳлил қилиш қобилиятини, тизимли таҳлил ва бошқарув кўникмаларини ривожлантиришга қаратилган талабларни ҳисобга олган ҳолда ташкил этиш;
ихтисослик фанлари ўқув юкламасида амалий машғулотлар ҳажмини тренажёр-имитацион ва дастурий комплексларни қўллаш ҳисобига ошириш ва амалга оширилишини тартибга солувчи ҳужжатларни ишлаб чиқиш;
г) қуйидагиларни:
Институт ходимларининг стажировка ўташ тартибини;
Институт лавозимларини ички идоравий ротация асосида эгаллаш тартибини;
Институт профессор-ўқитувчиларининг ўқув-услубий ва илмий фаолияти бўйича вақт меъёрларини, шунингдек, ўқув юкламасини белгилаш тўғрисидаги низомни;
Институт талабалари томонидан малакавий амалиёт ва магистрлар томонидан илмий стажировкани ўташ тўғрисидаги низомни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
14. Инновацион ривожланиш вазирлиги Давлат солиқ қўмитасининг таклифлари асосида илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмаси талабларига мувофиқ амалий ва инновацион лойиҳаларнинг танловлар асосида шакллантирилишини таъминласин.
15. Давлат божхона қўмитаси, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда талабаларнинг соҳавий вазирлик ва идораларнинг тегишли бўлинмаларида малакавий амалиётини ташкил этишда Институтга ҳар томонлама амалий кўмак кўрсатсин.
16. Давлат солиқ қўмитаси Институтнинг замонавий ўқув биноси, кутубхона, фаоллар зали, спорт зали ва ётоқхона биносини қуриш, шунингдек, мавжуд биноларни реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш бўйича буюртмачи этиб белгилансин.
17. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Давлат солиқ қўмитасининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ 2021 йил ва келгуси йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурини шакллантиришда ишлаб чиқилган лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан Институт биноларини қуриш ва реконструкция қилиш лойиҳаларини белгиланган тартибда киритилишини таъминласин.
18. Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Малака ошириш марказининг Тошкент шаҳар, Учтепа тумани Кичик ҳалқа йўли, 3-уйдаги бинолари Институтга оператив бошқариш ҳуқуқи асосида берилсин.
19. Давлат солиқ қўмитаси ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
20. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

В целях создания современной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в финансовой и налоговой сферах, а также обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 марта 2020 года № УП–5953 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики»:
1. Образовать Фискальный институт (далее – Институт) при Государственном налоговом комитете на базе Центра повышения квалификации при Государственном налоговом комитете.
2. Определить в качестве приоритетных направлений развития системы подготовки кадров в Институте:
совершенствование работы по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров в сфере налогообложения и финансового контроля по направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры на основе кредитно-модульной системы;
расширение обмена опытом по подготовке кадров и реализацию совместных образовательных программ с налоговыми органами и учебными учреждениями зарубежных стран, активное привлечение зарубежных ученых и специалистов к учебно-образовательному процессу;
воспитание кадров, способных обеспечить интересы государства и права налогоплательщиков при формировании доходов бюджета;
налаживание системы подготовки специалистов, имеющих навыки работы с передовыми информационно-коммуникационными технологиями и автоматизированными методами анализа для налоговых органов;
расширение внедрения инновационных проектов по результатам практических и фундаментальных научных исследований в сфере налогообложения и финансового контроля;
организацию подготовки квалифицированных кадров на основе внедрения современных методов бухгалтерского учета и финансовой отчетности, международного налогообложения, трансфертного ценообразования, анализа рисков, применения технологий бизнес-анализа (Business Intellegence) и передовых информационных технологий (Big Data) в налоговом администрировании;
широкое внедрение в учебный процесс современных форм
и методов преподавания, в том числе педагогических и информационных технологий, дистанционного обучения, интерактивных и проблемно-ситуационных методов обучения и проведения тренингов, а также расширение доступа студентов, слушателей и педагогических кадров к глобальным информационно-правовым и образовательным ресурсам.
3. Установить, что Институт является высшим образовательным учреждением по:
подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов с высшим образованием и научных кадров в сфере налогов и налогообложения;
обеспечению подготовки кадров в сферах финансового контроля и аудита, налогового, финансового и коммерческого права, информационных технологий в экономике, а также проведению фундаментальных и научно-практических исследований на высоком уровне.
4. Принять к сведению, что достигнуто соглашение с Финансовым университетом при Правительстве Российской Федерации о создании в структуре Института подразделения (факультета) данного университета.
Определить, что в текущем году материально-техническое обеспечение факультета Финансового университета при Правительстве Российской Федерации в структуре Института осуществляется за счет средств Специального фонда материальной помощи, социальной защиты, развития налоговых органов и непредвиденных расходов Государственного налогового комитета, начиная с 2021/2022 учебного года – средств, поступивших от обучения на платно-контрактной основе, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
5. Утвердить «Дорожную карту» по обеспечению эффективной деятельности и укреплению материально-технической базы Фискального института при Государственном налоговом комитете согласно приложению.
Институт является правопреемником Центра повышения квалификации при Государственном налоговом комитете по всем правам, обязательствам и договорам;
учебный процесс в Институте начинается с 2021/2022 учебного года;
вводится заочная форма обучения на основе дифференцированного платного контракта, исходя из потребности органов государственного и хозяйственного управления (работодателей), в рамках направлений, соответствующих направлениям образования бакалавриата дневной формы обучения. При этом оплата за обучение абитуриентов, рекомендованных в состав студентов, производится в соответствии с договором, заключаемым между работодателем и работником (абитуриентом);
учебный процесс для студентов выпускных курсов направлений образования бакалавриата Института организовывается непосредственно в административных зданиях налоговых органов;
должностной оклад ректора, проректоров, деканов факультетов, заместителей деканов и профессоров-преподавателей Института устанавливается в размере базовых должностных окладов соответствующих работников высших образовательных учреждений, а должностной оклад научных работников Института – в размере базовых должностных окладов соответствующих работников научно-исследовательских институтов;
должностной оклад руководящего, технического, обслуживающего и учебно-вспомогательного персонала Института устанавливается в размере оплаты труда, предусмотренного для соответствующих работников центрального аппарата Государственного налогового комитета;
на руководителей, управленческий персонал и профессорско-преподавательский состав Института распространяются порядки прохождения службы и премирования, предусмотренные для соответствующих категорий работников центрального аппарата Государственного налогового комитета.
7. Государственному налоговому комитету в срок до 1 марта
2021 года обеспечить назначение высококвалифицированного зарубежного специалиста на должность проректора Института по научной работе и инновациям.
8. Согласиться с предложением Государственного налогового
комитета и Министерства высшего и среднего специального образования о реорганизации Ферганского и Ташкентского налоговых колледжей в Ферганский и Ташкентский налоговые техникумы при Институте с 2020/2021 учебного года.
9. Внедрить в Институте порядок формирования заказов
на подготовку кадров, согласно которому:
органы государственной власти и управления, органы государственной власти на местах, а также органы хозяйственного управления ежегодно в установленные сроки вносят в Государственный налоговый комитет информацию о потребности работодателей в кадрах, подготавливаемых Институтом;
параметры приема в Институт определяются Государственным налоговым комитетом самостоятельно, на основе анализа потребности в бакалаврах и магистрах по направлениям образования и специальностям в разрезе регионов и отраслей экономики;
организации всех форм собственности, в том числе субъекты предпринимательства, вправе участвовать в формировании заказов на подготовку кадров в Институте и налоговых техникумах при Институте, в том числе оплачивать целевое обучение кадров после принятия выпускниками обязательства непрерывной отработки в организации-заказчике срока, указанного в договоре, после окончания учебы.
10. Определить источниками финансирования деятельности Института:
поступления от ведения хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе;
11. Предоставить ректору Института и директорам налоговых техникумов при Институте право установления дополнительных ежемесячных надбавок работникам с учетом объема и эффективности их деятельности в размере до 100 процентов их должностного оклада за счет внебюджетных средств данных учреждений.
12. Наряду с правами, предоставленными высшим образовательным учреждениям, перешедшим на систему самофинансирования, предоставить Институту следующие права:
внесение изменений в направления образования, самостоятельную разработку и утверждение учебных планов
и программ, а также квалификационных требований, предъявляемых к выпускникам, по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования и Государственным налоговым комитетом;
организацию подготовки кадров на основе совместных образовательных программ в сотрудничестве с ведущими зарубежными высшими образовательными учреждениями;
самостоятельное нормирование учебной нагрузки профессоров-преподавателей в процессе внедрения в учебный процесс кредитно-модульной системы, а также стимулирование выполнения педагогическими работниками учебно-методических, научно-исследовательских работ и работ по системе «наставник–ученик»;
организацию обучения по образовательным программам высших образовательных учреждений, которые одновременно входят в топ-1000 позиций в рейтингах всех международно признанных организаций – Quacquarelli Symonds World University Rankings, Times Higher Education и Academic Ranking of World Universities;
координацию учебно-методического процесса, разработку и утверждение учебных планов и программ, определение параметров приема и направлений образования налоговых техникумов при Институте, с учетом непрерывности и преемственности образования;
нормирование труда педагогических работников налоговых техникумов при Институте;
определение стоимости обучения на платно-контрактной основе по согласованию с Государственным налоговым комитетом;
определение дополнительных параметров приема в бакалавриат и магистратуру Института на основе дифференцированного платного контракта, с установлением размера стоимости обучения;
привлечение преподавателей и специалистов, в том числе зарубежных ученых, к научной деятельности и учебному процессу
в Институте на договорной основе;
организацию преподавания непрофильных предметов
и факультативных занятий в Институте и налоговых техникумах
при Институте на условиях аутсорсинга;
заключение и выполнение соглашений по всем видам государственно-частного партнерства, в том числе строительству и эксплуатации зданий и сооружений Института и налоговых техникумов при Институте;
утверждение смет доходов и расходов, штатных расписаний, бизнес-планов, внесение в них изменений и дополнений, а также установление системы и порядка капитального ремонта, реконструкции, оплаты труда работников Института и налоговых техникумов при Институте на финансовый год по согласованию с Государственным налоговым комитетом.
13. Институту совместно с Государственным налоговым комитетом и Министерством высшего и среднего специального образования в трехмесячный срок:
а) укомплектовать Институт квалифицированными кадрами, имеющими навыки применения современных форм и методов преподавания, обладающими практическим опытом работы, в том числе приобретенным за рубежом;
б) обеспечить подготовку комплексной программы по разработке учебников и учебных пособий нового поколения по соответствующим предметам;
в) разработать и утвердить квалификационные требования, учебные планы и программы для выпускников, предусмотрев в том числе:
организацию учебного процесса с учетом требований передового зарубежного опыта, направленных на развитие у студентов языковой подготовки, аналитических способностей, навыков системного и управленческого анализа;
увеличение объема практических занятий в учебной нагрузке предметов специальности за счет применения тренажерно-имитационных и программных комплексов с разработкой документов, регулирующих данный процесс;
г) разработать и утвердить:
порядок прохождения стажировки работниками Института;
порядок замещения должностей в Институте путем проведения внутренней ротации;
положение об установлении нормативов времени учебно-методической и научной деятельности, а также учебной нагрузки профессоров-преподавателей Института;
положение о прохождении квалификационной практики студентами и научной стажировки магистрантами Института.
14. Министерству инновационного развития на основе предложений Государственного налогового комитета обеспечить формирование на конкурсной основе прикладных и инновационных проектов в соответствии с требованиями государственного заказа на проведение научно-исследовательских работ.
15. Государственному таможенному комитету, Министерству инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палате и органам государственной власти на местах совместно с Государственным налоговым комитетом оказывать всестороннюю практическую помощь Институту в организации квалификационной практики студентов в соответствующих подразделениях отраслевых министерств и ведомств.
16. Определить Государственный налоговый комитет заказчиком строительства современных учебных зданий, библиотеки, актового зала, спортивного зала, здания общежития, а также реконструкции, капитального ремонта и оснащения действующих зданий Института.
17. Министерству экономического развития и сокращения бедности при формировании программ развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2021 год и последующие годы обеспечить включение в установленном порядке проектов строительства и реконструкции зданий Института на основании обоснованных расчетов Государственного налогового комитета, а также разработанной проектно-сметной документации.
18. Передать Институту здания Центра повышения квалификации при Государственном налоговом комитете, расположенные по адресу: город Ташкент, Учтепинский район, Кичик халка йули, дом 3, на основе права оперативного управления.
19. Государственному налоговому комитету, Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.