Тошкент шаҳрида Вебстер университетининг таълим дастурларини амалга ошириш марказини ташкил этиш тўғрисида
2880
Сўнгги йилларда мамлакатимизда олий таълимни ривожлантириш, таълим фаолиятига илғор педагогик технологияларни жорий этиш, кадрларни тайёрлаш сифатини ошириш, таълим, илм-фан ва ишлаб чиқаришни интеграция қилишнинг таъсирчан механизмларини яратишга йўналтирилган кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, таълим хизматларининг замонавий ривожланиш тенденцияси тармоққа хорижий мамлакатларнинг етакчи таълим муассасалари илғор тажрибасини янада жорий этиш, улар билан яқин шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш, таълим соҳасига чет эл инвестицияларини жалб этиш учун қулай шарт-шароитларни яратиш зарурати мавжудлигидан далолат бермоқда.
Иқтисодиёт тармоқлари учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, олий таълим соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Вебстер университетининг (АҚШ) (кейинги ўринларда – Университет) Тошкент шаҳрида Вебстер университетининг таълим дастурларини амалга ошириш марказини (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Марказ олий таълим муассасаси – юридик шахс шаклидаги Ўзбекистон Республикаси резиденти ҳисобланади, алоҳида мол-мулк, мустақил балансга эга, тасарруфидаги пул маблағлари ва мол-мулк билан ўз мажбуриятлари бўйича жавобгар ҳисобланади;
Марказ Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Университет (кейинги ўринларда – таъсисчилар) томонидан таъсис этилади;
Марказ таъсисчилар билан келишилган ҳолда таълимнинг бакалавриат босқичи асосий йўналишлари ва магистратура мутахассисликларига мувофиқ мутахассислар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, шу жумладан, илмий-педагогик кадрлар тайёрлашни амалга оширади;
Марказда ўқитиш кундузги таълим шаклида, тўлов-контракт асосида, инглиз тилида, жумладан, электрон таълим ва масофавий таълим технологияларини қўллаган ҳолда Университет томонидан тасдиқланган ўқув режалар ва дастурлар асосида амалга оширилади;
Марказда тўлов-контракт асосида таълим бериш нархи миқдори таъсисчилар билан келишилган ҳолда белгиланади;
Марказда таълим фаолияти 2019/2020 ўқув йилидан бошлаб амалга оширилади;
Марказга абитуриентлар қабули ва битирувчилар аттестацияси Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан келишилган ҳолда Университет томонидан белгиланган талаб, тартиб ва муддатларга мувофиқ амалга оширилади;
Марказ битирувчиларига Ўзбекистон Республикасида олий маълумот тўғрисидаги ҳужжат сифатида тан олинадиган Университетнинг белгиланган намунадаги дипломи берилади.
3. Марказнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
ахборот-коммуникация технологиялари, оммавий ахборот воситалари, тадбиркорлик, табиий фанлар ва педагогика соҳаларида халқаро стандартлар даражасида юқори малакали мутахассислар тайёрлашни таъминлаш;
иқтисодиёт тармоқларига инновацияларни жорий қилишни рағбатлантириш, илмий тадқиқотлар натижаларини тижоратлаштириш имкониятларини кенгайтириш, таълим олувчиларнинг инновацион ғояларини амалга ошириш учун инвестицияларни жалб этиш;
республика олий таълим тизимига замонавий таълим технологияларига асосланган ўқув жараёнларини жорий қилиш бўйича илғор хорижий тажрибаларни татбиқ этиш, очиқ ахборот-таълим муҳитини ривожлантиришга кўмаклашиш;
педагог кадрларнинг профессионал маҳорати даражаси ва сифатини оғишмай ошириб бориш, Марказнинг профессор-ўқитувчи ходимларини хорижий мамлакатларнинг етакчи олий таълим муассасаларида малака ошириши ва стажировка ўташи;
таълим ва илм-фаннинг узлуксизлиги ва изчиллиги тамойили, шунингдек, жаҳон таълими ва илмий ҳамжамиятга уйғун интеграциялашуви асосида мутахассис ва илмий кадрлар тайёрлаш тизимини ривожлантириш;
таълим ва илмий соҳаларда хорижий мамлакатларнинг етакчи таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари билан узоқ муддатли алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш.
4. Маълумот учун қабул қилинсинки, Университет:
таълим жараёнига илғор педагогик ва ахборот технологияларини, илм-фан ва техниканинг энг янги ютуқларини татбиқ этишни таъминлашга кўмаклашади;
Марказ мутахассислари малакасини ошириш ва профессор-ўқитувчи ходимларини қайта тайёрлашни ташкил қилади;
Марказ кутубхона фондини шакллантириш ва уни замонавий ўқув, ўқув-услубий ва илмий-техник адабиётлар билан бойитишга кўмаклашади;
Ўзбекистон Республикасининг бошқа олий таълим муассасалари билан тузилган ўзаро битимлар асосида қўшма таълим дастурлари бўйича мутахассислар тайёрлашни амалга оширади;
Университетнинг малакали профессор-ўқитувчиларини Марказда таълим бериш ва ўқув жараёнини ташкил этиш учун жалб қилади.
а) Марказга таълим олувчиларни қабул қилиш квоталари манфаатдор вазирлик, идора ва бошқа ташкилотларнинг тегишли кадрларга бўлган эҳтиёжини ҳисобга олган ҳолда таъсисчиларнинг қўшма қарорига биноан тасдиқланади;
б) Марказ фаолиятини молиялаштириш қуйидагилар ҳисобидан амалга оширилади:
тўлов-контракт асосида талабаларни ўқитишдан тушган маблағлар;
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг асосланган буюртмаларига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари;
қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар;
в) Марказни ташкил этиш, унинг моддий-техника ва таълим базасини шакллантириш, шунингдек, таъмирлаш-тиклаш, бино ва иншоотларни зарур мебель, инвентарь, замонавий ўқув ва лаборатория ускуналари, компьютер ва бошқа ташкилий техникалар билан жиҳозлаш бўйича ташкилий-амалий чора-тадбирларни молиялаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари, шунингдек, қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади;
г) Марказ профессор-ўқитувчилари, шу жумладан, хориждан жалб қилинадиган ходимларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш ва хизмат сафари харажатлари Университет маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
6. Университетга:
кадрларга бўлган эҳтиёж ва мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши истиқболидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда таълимнинг бакалавриат босқичи асосий йўналишлари ва магистратура мутахассисликларини очишга;
профессор-ўқитувчи ходимлар, шунингдек, педагогик ва илмий иш олиб боришга жалб этиладиган бошқа шахслар меҳнати, яшаши ҳамда транспорт харажатлари учун уларга белгиланган тарифлар бўйича тўлов амалга оширишга рухсат берилсин.
Тошкент шаҳридаги Вебстер университетининг таълим дастурларини амалга ошириш марказини ташкил этиш бўйича ташкилий комиссия таркиби (кейинги ўринларда – Ташкилий комиссия) 1-иловага мувофиқ;
Тошкент шаҳридаги Вебстер университетининг таълим дастурларини амалга ошириш марказида таълимнинг бакалавриат босқичи асосий йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари рўйхати 2-иловага мувофиқ маъқуллансин.
8. Ташкилий комиссия (А.Абдуҳакимов):
а) 2019 йил 1 августга қадар Марказнинг бино ва иншоотлари реконструкция қилиниши, шунингдек, Марказ профессор-ўқитувчилари учун яшаш жойлари тайёрланишини;
б) 2019 йил 31 августга қадар Марказни замонавий ўқув-лаборатория жиҳозлари, компьютер ва ташкилий техника, ўқитишнинг техник воситалари, адабиётлар, мультимедиа маҳсулотлари, инвентарь, мебель ва бошқа моддий-техник воситалар билан жиҳозлашни;
в) 2020 йил 31 августга қадар Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурлари доирасида ажратиладиган маблағлар ҳисобидан:
Марказда ўқув аудиториялари, таълим олувчилар учун турар жойлар ва профессор-ўқитувчи ходимларнинг вақтинча яшаши учун меҳмонхона типидаги бинолар назарда тутилган 400 ўринли ўқув корпусининг реконструкция қилиниши ва жиҳозланишини;
Марказни жойлаштириш учун мўлжалланган бинолар комплекси ҳудудида жойлашган ошхона ўрнида тренажёр зали учун ертўлага эга бўлган спорт зали қурилишини таъминласин.
9. Тошкент шаҳар, Навоий кўчаси, 13-уйда жойлашган Тошкент архитектура-қурилиш институтининг бино ва иншоотлари ҳамда унга туташ ҳудуд оператив бошқарув ҳуқуқи билан Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига ўтказилсин ҳамда кейинчалик бепул фойдаланиш учун белгиланган тартибда Марказга берилсин.
10. Марказнинг бино ва иншоотларини реконструкция қилиш ҳамда жиҳозлаш бўйича:
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги қошидаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси – буюртмачи;
“Grand stroy proekt” МЧЖ – бош лойиҳа ташкилоти этиб белгилансин.
Буюртмачига, истисно тариқасида, танлов савдоларисиз, энг мақбул таклифларни танлаб олиш орқали Марказнинг бино ва иншоотларини реконструкция қилиш ва жиҳозлаш бўйича бош пудратчини белгилашга рухсат берилсин.
11. Марказга иккита, шу жумладан, битта шахсий бириктирилган ва битта навбатчи енгил автотранспорт воситасини сақлашга лимит ажратилсин.
12. 2022 йил 1 апрелга қадар:
Марказ барча турдаги солиқлар тўлашдан;
Университет Ўзбекистон Республикасидаги фаолиятидан ҳам доимий муассаса орқали, ҳам тўлов манбаидан олинган даромадлар бўйича юридик шахслардан олинадиган фойда солиғидан;
белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича Марказни жиҳозлаш ва фаолиятини таъминлаш учун олиб кириладиган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган ўқув ва илмий лаборатория ускуналари, компьютер техникаси, дастурий маҳсулотлар, ўқув ва илмий-услубий адабиётлар, инвентарь ва моддий-техника ресурслари, шунингдек, автотранспорт воситалари божхона тўловларидан (божхона йиғимларидан ташқари) озод этилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги икки ой муддатда Марказнинг устави ва тузилмаси ишлаб чиқилиши ва тасдиқланишини, шунингдек, белгиланган тартибда унинг давлат рўйхатидан ўтказилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг буюртманомаларига кўра мазкур қарорни амалга ошириш доирасида жалб қилинадиган хорижий профессор-ўқитувчилар ва маъмурий ходимлар, шунингдек, уларнинг оила аъзолари ҳамда Марказга қабул қилинган чет эллик талабалар учун кириш визаларини консуллик ва бошқа йиғимларни ундирмаган ҳолда белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг буюртманомаларига кўра Марказнинг хорижий профессор-ўқитувчилари ва маъмурий ходимларига, шунингдек, уларнинг оила аъзолари ҳамда Марказга қабул қилинган чет эллик талабаларга давлат божини ундирмаган ҳолда кўп марталик визалар берилиши ва муддати узайтирилишини, шунингдек, уларнинг яшаш жойида вақтинчалик рўйхатдан ўтказилиши ҳамда муддати узайтирилишини белгиланган тартибда таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдуҳакимов зиммасига юклансин.

О создании центра реализации образовательных программ университета Вебстер в городе Ташкенте
За последние годы в стране осуществлены масштабные мероприятия, направленные на развитие высшего образования, внедрение в образовательную деятельность передовых педагогических технологий, повышение качества подготовки кадров, создание действенных механизмов интеграции образования, науки и производства.
Вместе с тем современные тенденции развития образовательных услуг свидетельствуют о необходимости дальнейшего внедрения в отрасль передового опыта ведущих образовательных учреждений зарубежных стран, укрепления с ними тесных партнерских отношений, создания благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций в сферу образования.
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров для отраслей экономики, расширения международного сотрудничества в области высшего образования, а также в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Согласиться с предложением Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университета Вебстер (США) (далее — Университет) о создании Центра реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте (далее — Центр).
Центр является высшим образовательным учреждением – резидентом Республики Узбекистан в форме юридического лица, обладает обособленным имуществом, имеет самостоятельный баланс, отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении денежными средствами и имуществом;
Центр учреждается Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университетом (далее — учредители);
Центр осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, в том числе подготовку научно-педагогических кадров, в соответствии с основными направлениями образования бакалавриата и специальностями магистратуры, согласованными с учредителями;
обучение в Центре осуществляется на платно-контрактной основе на английском языке по очной форме образования, в том числе с применением дистанционных образовательных технологий, по учебным планам и программам, утверждаемым Университетом;
размер стоимости обучения на платно-контрактной основе в Центре устанавливается по согласованию с учредителями;
образовательная деятельность в Центре осуществляется начиная с 2019/2020 учебного года;
прием абитуриентов и аттестация выпускников Центра осуществляется в соответствии с требованиями, порядком и сроками, определяемыми Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
выпускникам Центра выдается диплом установленного образца Университета, признаваемый документом о высшем образовании в Республике Узбекистан.
обеспечение подготовки на уровне международных стандартов высококвалифицированных специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, средств массовой информации, предпринимательства, естественных наук и педагогики;
стимулирование внедрения инноваций в отрасли экономики, расширение возможностей коммерциализации результатов научных исследований, привлечение инвестиций для реализации инновационных идей обучающихся;
внедрение в систему высшего образования республики передового зарубежного опыта по организации учебного процесса на основе современных образовательных технологий, содействие развитию открытой информационно-образовательной среды;
неуклонное повышение уровня и качества профессионального мастерства педагогических кадров, прохождение повышения квалификации и стажировки профессорско-преподавательского состава Центра в ведущих высших образовательных учреждениях зарубежных стран;
развитие системы подготовки специалистов и научных кадров на основе принципа непрерывности и преемственности образования и науки, а также гармоничной интеграции в мировое образовательное и научное сообщество;
развитие и укрепление долгосрочных отношений с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами зарубежных стран в образовательной и научной сферах.
оказывает содействие в обеспечении внедрения в образовательный процесс передовых педагогических и информационных технологий, новейших достижений науки и техники;
организует повышение квалификации специалистов и переподготовку профессорско-преподавательского состава Центра;
содействует формированию и пополнению библиотечного фонда Центра современной учебной, учебно-методической и научно-технической литературой;
осуществляет на основе взаимных соглашений с другими высшими образовательными учреждениями Республики Узбекистан подготовку специалистов по совместным образовательным программам;
привлекает квалифицированный профессорско-преподавательский персонал Университета для преподавания и организации учебного процесса в Центре.
а) квоты приема учащихся в Центр утверждаются совместным решением учредителей с учетом потребностей заинтересованных министерств, ведомств и других организаций в соответствующих кадрах;
б) финансирование деятельности Центра осуществляется за счет:
средств Государственного бюджета по обоснованным заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
благотворительных пожертвований юридических и физических лиц;
в) финансирование организационно-практических мероприятий по созданию Центра, формированию его материально-технической и учебной базы, включая проведение ремонтно-восстановительных работ, оснащение зданий и сооружений необходимой мебелью, инвентарем, современным учебным и лабораторным оборудованием, компьютерной и другой оргтехникой, осуществляются за счет средств Государственного бюджета, Фонда развития высших образовательных учреждений Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
г) оплата труда и командировочных расходов профессорско-преподавательского состава Центра, в том числе привлекаемого из-за рубежа, осуществляется за счет средств Университета.
6. Разрешить Университету:
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан открывать новые направления образования бакалавриата и специальности магистратуры, исходя из потребности в кадрах и перспектив социально-экономического развития страны;
осуществлять оплату труда, проживания и транспортных расходов профессорско-преподавательского состава, а также других лиц, привлекаемых к педагогической и научной работе, по устанавливаемым им тарифам.
7. Одобрить:
состав Организационной комиссии по созданию Центра реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте (далее – Организационная комиссия) согласно приложению № 1;
перечень основных направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры в Центре реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте согласно приложению № 2.
8. Организационной комиссии (Абдухакимов А.) обеспечить:
а) в срок до 1 августа 2019 года реконструкцию зданий и сооружений Центра, а также подготовку мест проживания для профессорско-преподавательского состава Центра;
б) в срок до 31 августа 2019 года оснащение Центра современным учебно-лабораторным оборудованием, компьютерной и организационной техникой, техническими средствами обучения, литературой, мультимедийной продукцией, инвентарем, мебелью и другими материально-техническими средствами;
в) в срок до 31 августа 2020 года за счет средств, выделяемых в рамках государственных программ развития Республики Узбекистан:
реконструкцию и оснащение учебного корпуса Центра на 400 мест, предусмотрев в нем учебные аудитории, места для проживания обучающихся и помещения гостиничного типа для временного проживания профессорско-преподавательского состава;
строительство спортивного зала с подвальным помещением для тренажерного зала на месте имеющейся столовой, расположенной на территории комплекса зданий, предназначенных для размещения Центра.
9. Передать Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на праве оперативного управления здания и сооружения Ташкентского архитектурно-строительного института с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Ташкент, улица Навои, 13, с последующей их передачей в установленном порядке Центру в безвозмездное пользование.
10. Определить по реконструкции и оснащению зданий и сооружений Центра:
заказчиком – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
генеральной проектной организацией – ООО «Grand stroy proekt».
Разрешить заказчику, в порядке исключения, определить генерального подрядчика по реконструкции и оснащению зданий и сооружений Центра без проведения конкурсных торгов путем отбора наилучших предложений.
11. Выделить Центру лимит на содержание двух легковых автотранспортных средств, в том числе одного персонального и одного дежурного.
12. Освободить сроком до 1 апреля 2022 года:
Центр от уплаты всех видов налогов;
Университет от налога на прибыль юридических лиц по доходам, полученным от деятельности в Республике Узбекистан, как через постоянное учреждение, так и у источника выплаты;
от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за учебное и научное лабораторное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, учебную и научно-методическую литературу, инвентарь и материально-технические ресурсы, не производимые в Республике Узбекистан, а также автотранспортные средства, ввозимые для оснащения и обеспечения деятельности Центра по перечням, формируемым в установленном порядке.
13. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить разработку и утверждение устава и структуры Центра, а также его государственную регистрацию в установленном порядке.
14. Министерству иностранных дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для иностранного профессорско-преподавательского и административного персонала, привлекаемого в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей, включая иностранных студентов, зачисленных в Центр, без взимания консульских и иных сборов.
15. Министерству внутренних дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз и временной прописки по месту проживания в Республике Узбекистан иностранного профессорско-преподавательского и административного персонала, привлекаемого в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей, включая иностранных студентов, зачисленных в Центр, без взимания государственной пошлины.
16. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.