Буюк давлат арбоби ва саркарда, илм-фан, маданият ва санъат ҳомийси Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида
Буюк давлат арбоби ва саркарда, Иккинчи Уйғониш даври – Темурийлар Ренессанси бунёдкори Амир Темур миллий давлатчилигимиз ва жаҳон тарихида беқиёс ўрин тутади.
Мустабид тузум томонидан ноҳақ қоралаб  келинган бу улуғ зотнинг муборак номи ва хотираси мустақиллик йилларида тарихий адолат асосида қайта тикланди. Соҳибқирон Амир Темур сиймоси миллий давлатчилигимиз тимсолига айланиб, ўзликни англаш, анъана
ва қадриятларимизни тиклаш борасида халқимизга улкан маънавий куч бағишлаб келмоқда.
Тошкент, Самарқанд, Шаҳрисабз шаҳарларида Амир Темур ҳайкаллари ўрнатилгани, Темурийлар тарихи давлат музейи ҳамда Халқаро Амир Темур жамоат фондининг фаолияти йўлга қўйилгани, “Амир Темур” ордени таъсис қилингани, юртимиздаги кўплаб кўча ва хиёбонларга улуғ аждодимиз номи берилганини алоҳида қайд этиш лозим.
Мамлакатимиз миллий ривожланишнинг янги босқичи — Учинчи Ренессансга қадам қўяётган, ҳаётимизнинг барча жабҳаларида туб ўзгаришлар юз бераётган бугунги кунда Соҳибқирон Амир Темурнинг шахсияти, буюк аждодимизнинг башарият тарихи ва Турон тамаддунидаги ўрни ҳамда темурийларнинг бой ва бетакрор меросини чуқур ўрганиш, юртимиз ва чет элларда кенг оммалаштириш мақсадида қарор қиламан:
I. Мақсад
1. Мазкур қарорнинг асосий мақсади буюк аждодимиз асос солган Иккинчи Уйғониш даврининг миллий ва умуминсоний моҳияти,
ёш авлодни Янги Ўзбекистон бунёдкорлари этиб тарбиялаш борасидаги улкан ўрни ва таъсирини инобатга олиб, ушбу йўналишда амалга оширилаётган ташкилий-амалий, илмий ва маънавий-маърифий ишларни янги сифат босқичига кўтариш ҳисобланади.
II. Ташкилий ва амалий чора-тадбирлар
2.  Фанлар академияси, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Маданият вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда Халқаро Амир Темур жамоат фондининг қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
(а) жорий йилда Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигини кенг нишонлаш;
(б) ҳар йили апрель ойини “Амир Темур ойлиги” деб эълон қилиш ва унинг доирасида умумтаълим мактаблари, ўрта махсус, касб-ҳунар ва олий таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар ва ҳарбий таълим муассасалари, корхона ва ташкилотлар, маҳаллаларда темуршунос олимлар, ёзувчилар ва санъаткорлар иштирокида учрашувлар, бадиий-маърифий тадбирлар уюштириш.
3. Қуйидагиларни назарда тутувчи темурийлар даври тарихини тизимли ўрганиш ва илмий натижаларни кенг тарғиб этиш бўйича 2030 йилгача мўлжалланган “йўл харитаси” 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
(а) жорий йил 9–10 апрель кунлари Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказида “Амир Темур ва темурийлар тамаддунининг жаҳон тарихи ва маданиятидаги ўрни ва аҳамияти” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказиш;
(б) Амир Темур ва темурийлар даври тарихи билан боғлиқ туркум китоблар, илмий ва илмий-оммабоп асарларни тайёрлаш ва чоп этиш, шу жумладан:
(i) “Темур тузуклари” асарининг илмий изоҳли матнини форс, араб, хитой, инглиз, француз, испан ва рус тилларида чоп этиш;
(ii) “Темурийлар даврининг 100 нодир қўлёзмаси”, “Темурийлар даврининг 100 нодир дурдонаси” китоб-альбомларини яратиш;
(в) темурийлар даврига оид, хорижий давлатларда сақланаётган асл ёзма манбалар нусхаларини Ўзбекистонга олиб келиш;
(г)  “Тирик тарих” лойиҳаси асосида суратга олинган, Амир Темур салтанатининг Европа давлатлари билан дипломатик ва элчилик алоқалари ёритиб берилган тарихий-бадиий ва ҳужжатли фильмларни Испания, Франция, Буюк Британия каби хорижий мамлакатларда намойиш этиш;
(д) Темурийлар даври манбалари электрон платформасини яратиш.
4. Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази  Фанлар академияси, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда 2026 йил 1 мартдан бошлаб Амир Темур ва темурийларнинг жаҳон тамаддуни ривожига қўшган ҳиссасини кенг тарғиб қилиш мақсадида “Буюк темурийлар” атамасининг халқаро илмий истилоҳ сифатида жорий қилинишини таъминлаш учун хорижий давлатларда “Буюк темурийлар тарихи ва маданий мероси” мавзусида тақдимотлар, медиа тадбир ва анжуманлар ўтказсин.
5. Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Ташкилий қўмита (А. Арипов):
(а) Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган тадбирларни (кейинги ўринларда – тадбирлар) ўтказиш бўйича масъул давлат органлари ва ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириб борсин, ташкилий масалаларни тезкорлик билан ҳал этсин;
(б) тадбирлар бўлиб ўтадиган ҳудудларни ободонлаштириш ишларини, техник ва телекоммуникация ускуналари билан жиҳозланишини таъминласин;
(в) Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 690 йиллигига бағишланган почта маркалари ва конвертлар, тақвимлар ва кўргазмали ахборот воситалари туркумини яратиш, эсдалик, кумуш ва олтин юбилей тангаларини муомалага чиқаришни таъминласин;
(г) тадбирларда қатнашувчи чет эллик меҳмонларнинг Ўзбекистонга келиб-кетиши, уларга виза расмийлаштирилиши, транспорт ва тиббий хизмат кўрсатиш масалаларини мувофиқлаштирсин;
(д) тадбирлар бўлиб ўтадиган ҳудудларда объектлар ва меҳмонхона фондининг тайёрлигини таъминласин.
7. Тошкент шаҳри ҳокимлиги 2026 йил якунига қадар Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетининг қўшимча манбалари ҳисобидан дунёдаги машҳур музейларнинг энг илғор тажрибаларини қўллаган ҳолда, Темурийлар тарихи давлат музейи биносини реконструкция қилиш, жиҳозлаш, рақамлаштириш ва янги экспозициясини яратиш ишларини амалга оширсин.
III. Қарор ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
8. Ташқи ишлар вазирлиги Фанлар академиясининг буюртмасига асосан тадбирларда иштирок этувчи чет эллик иштирокчилар учун Ўзбекистон Республикасига кириш визаларининг консуллик ва бошқа йиғимлар ундирилмасдан, зарур ҳолларда, И. Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортида белгиланган тартибда расмийлаштирилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги, Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси, Ўзбекистон Миллий медиа бирлашмасига тадбирларни оммавий ахборот воситаларида кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
10. Ушбу қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш тегишли вазирлик, идора ва ташкилотларга ажратилган бюджет маблағлари, уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилиши белгилансин.
11. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О широком праздновании 690-летия со дня рождения великого государственного деятеля и полководца, покровителя науки, культуры и искусства Сахибкирана Амира Темура
Великий государственный деятель и полководец Амир Темур – созидатель эпохи Второго Возрождения – Ренессанса Темуридов занимает особое место в развитии нашей национальной государственности и мировой истории в целом.
В годы независимости восстановлена историческая справедливость в отношении светлого имени и памяти этой выдающейся личности, которая осуждалась бывшим тоталитарным режимом. Образ Сахибкирана Амира Темура стал символом национальной государственности и служит источником духовной силы для нашего народа в процессе возрождения его самосознания, традиций и ценностей.
В городах Ташкенте, Самарканде, Шахрисабзе установлены памятники нашему великому предку, действуют Государственный музей истории Темуридов и Международный общественный фонд, учрежден орден «Амир Темур», его именем названы многие улицы и скверы в нашей стране.
Сегодня, когда наша страна вступает в новый этап национального развития — Третий Ренессанс и во всех сферах происходят коренные преобразования, в целях глубокого изучения и широкой популяризации в республике и за рубежом личности Сахибкирана Амира Темура, его роли в истории человечества и Туранской цивилизации, а также богатого и неповторимого наследия Темуридов постановляю:
I. Цель
1. Основной целью настоящего постановления является поднятие на качественно новый уровень организационно-практической, научной и духовно-просветительской работы с учетом национальной и общечеловеческой значимости эпохи Второго Ренессанса, основу которой заложил наш великий предок, ее огромной роли и влияния на воспитание молодого поколения в качестве созидателей Нового Узбекистана.
II. Организационные и практические меры
2. Одобрить предложения Академии наук, Центра исламской цивилизации в Узбекистане, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства культуры, Министерства обороны, Республиканского центра духовности и просветительства, Международного общественного фонда Амира Темура, предусматривающие:
(а) широкое празднование в текущем году 690-летия со дня рождения Сахибкирана Амира Темура;
(б) объявление ежегодно апреля месяцем Амира Темура и организацию в его рамках встреч, художественно-просветительских мероприятий в общеобразовательных школах, средних специальных, профессиональных и высших образовательных учреждениях, воинских частях и военных образовательных учреждениях, на предприятиях, в организациях и махаллях с участием ученых-темуроведов, писателей и деятелей искусства.
3. Утвердить «Дорожную карту» по системному изучению истории эпохи Темуридов и широкой популяризации научных результатов до 2030 года согласно приложению № 1, предусматривающую:
(а) проведение 9–10 апреля 2026 года в Центре исламской цивилизации в Узбекистане международной научной конференции на тему «Роль и значение Амира Темура и цивилизации Темуридов в мировой истории и культуре»;
(б) подготовку и издание серии книг, научных и научно-популярных произведений, посвященных истории эпохи Амира Темура и Темуридов, в том числе:
(i)  издание произведения «Темур тузуклари» («Уложения Темура») с научно-пояснительным текстом на персидском, арабском, китайском, английском, французском, испанском и русском языках;
(ii) создание книг-альбомов «Темурийлар даврининг 100 нодир қўлёзмаси» («100 уникальных рукописей эпохи Темуридов»), «Темурийлар даврининг 100 нодир дурдонаси» («100 уникальных художественных жемчужин эпохи Темуридов»);
(в) организацию работы по доставке в Узбекистан копий хранящихся в зарубежных государствах подлинных письменных источников, касающихся эпохи Темуридов;
(г) показ в таких зарубежных странах, как Испания, Франция, Великобритания, историко-художественных и документальных фильмов, снятых на основе проекта «Тирик тарих» («Живая история») и отражающих дипломатические и посольские связи империи Амира Темура с государствами Европы;
(д) создание электронной платформы источников эпохи Темуридов.
4. Центру исламской цивилизации в Узбекистане совместно с Академией наук, Республиканским центром духовности и просветительства, Министерством иностранных дел в целях широкой пропаганды вклада Амира Темура и Темуридов в развитие мировой цивилизации начиная с 1 марта 2026 года провести в зарубежных государствах презентации, медиамероприятия и конференции на тему «История и культурное наследие великих Темуридов» для обеспечения внедрения термина «Великие Темуриды» в качестве международного научного термина.
5. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению мероприятий, посвященных 690-летию со дня рождения Сахибкирана Амира Темура (далее – Организационный комитет), согласно приложению № 2.
6. Организационному комитету (Арипов А.):
(а) осуществлять координацию деятельности государственных органов и организаций, ответственных за проведение мероприятий, посвященных 690-летию со дня рождения Сахибкирана Амира Темура (далее – мероприятия), оперативно решать организационные вопросы;
(б) обеспечить работу по благоустройству мест проведения мероприятий, оснащению техническим и телекоммуникационным оборудованием;
(в) обеспечить создание серии почтовых марок и конвертов, календарей и наглядных информационных средств, выпуск в обращение памятных, серебряных и золотых юбилейных монет, посвященных 690-летию со дня рождения Сахибкирана Амира Темура;
(г) координировать вопросы прибытия в Узбекистан и отбытия из страны зарубежных гостей, участвующих в мероприятиях, оформления им виз, транспортного и медицинского обслуживания;
(д) обеспечить готовность объектов на территориях проведения мероприятий и гостиничного фонда.
7. Хокимияту города Ташкента до конца 2026 года за счет дополнительных источников местного бюджета города Ташкента осуществить работы по реконструкции здания Государственного музея истории Темуридов, оснащению, цифровизации и созданию его новой экспозиции с применением самого передового опыта знаменитых музеев мира.
8. Министерству иностранных дел по заявкам Академии наук обеспечить оформление в установленном порядке въездных виз в Республику Узбекистан зарубежным участникам мероприятий без взимания консульских и иных сборов, при необходимости в Международном аэропорту «Ташкент» имени И. Каримова.
9. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, информационному агентству «Дунё», Союзу журналистов Узбекистана, Национальной медиа-ассоциации Узбекистана широко освещать мероприятия в средствах массовой информации.
10. Определить, что финансирование мер, предусмотренных настоящим постановлением, осуществляется за счет бюджетных средств, выделенных соответствующим министерствам, ведомствам и организациям, их внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных актами законодательства.