Атоқли қорақалпоқ шоири ва мутафаккири Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида
957
Атоқли қорақалпоқ шоири ва мутафаккири Ажиниёз Қўсибой ўғли ўзининг бетакрор ва сермазмун ижоди билан халқимиз маданияти ва адабиётини ривожлантириш, ёш авлодни ватанпарварлик ва эзгу ғоялар руҳида тарбиялаш, ўзбек ва қорақалпоқ халқлари ўртасидаги азалий дўстлик ва оғизбирчиликни мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшган улкан ижодкордир. Ҳассос шоирнинг шеър ва достонларида акс этган гуманистик фалсафий қарашлар эл-юртимиз қалбидан чуқур жой эгаллаган.
Хивадаги машҳур Шерғозихон ва Қутлимурод иноқ мадрасаларида таҳсил олган бу улуғ сиймо нафақат мамлакатимизда, балки бутун минтақамизда халқчил шоир, етук муаллим ва устоз, моҳир хаттот сифатида шуҳрат қозонгани айниқса эътиборга моликдир. Унинг гўзал асарлари туркман, қозоқ, қирғиз ва бошқа қардош халқлар томонидан ҳам севиб ўқилмоқда.
Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш ЮНЕСКОнинг халқаро юбилейлар режасига киритилгани ҳам унинг ижодий мероси умумбашарий аҳамиятга эга эканлигидан далолат беради.
Ажиниёз Қўсибой ўғлининг бетакрор адабий меросини янада кенг ўрганиш ва оммалаштириш ҳамда таваллудининг 200 йиллигини муносиб нишонлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон Ёзувчилар уюшмалари, ЮНЕСКО ишлари бўйича миллий комиссия, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Бадиий академия ҳамда жамоатчилик вакилларининг Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини мамлакатимизда кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
3. Ташкилий қўмита (А. Арипов) бир ҳафта муддатда Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш ҳамда унинг ижодий меросини кенг тарғиб қилиш бўйича қуйидаги вазифаларни назарда тутувчи чора-тадбирлар дастурини тасдиқласин ҳамда унинг ўз вақтида, сифатли бажарилишини таъминласин:
шоирнинг “Танланган асарлар” тўпламини ўзбек ва қорақалпоқ тилларида нашр қилиш, унинг ҳаёти ва фаолиятига бағишлаб яратилган бадиий, илмий-оммабоп асарларни қайта чоп этиш ва тақдимотларини ўтказиш;
давлат буюртмасига биноан Ажиниёз Қўсибой ўғлининг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган саҳна асарлари ҳамда “Ажиниёз” бадиий-публицистик фильмини яратиш ва уларнинг тақдимотларини уюштириш;
Нукус шаҳрида шоир ижодига бағишланган “Айт, сен Ажиниёзнинг қўшиқларидан” мавзусида мамлакатимиз ёш ижодкорларининг танловини, ижод мактаблари ўқувчилари ўртасида Ажиниёз Қўсибой ўғли ҳаёти ва ижодига бағишланган иншолар танловини ўтказиш;
2024 йилнинг сентябрь ойида Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар залида Ажиниёз Қўсибой ўғлининг ҳаёти ва ижодига бағишланган китоблар, тасвирий санъат асарлари ва халқ амалий санъати намуналари кўргазмасини ўтказиш;
2024 йилнинг октябрь ойида Қорақалпоқ давлат университети ҳамда Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетида Ажиниёз Қўсибой ўғлининг адабий меросини ўрганиш мавзусида халқаро илмий-амалий конференциялар уюштириш;
Ажиниёз номидаги Нукус давлат педагогика институтида шоир музейини ташкил қилиш;
Ажиниёз Қўсибой ўғлининг Мўйноқ туманидаги қабрини ободонлаштириш ва унга ёдгорлик ўрнатиш, мазкур туманда Ажиниёз Қўсибой ўғли номидаги экопарк барпо этиш;
мамлакатимиздаги олий ва ўрта махсус, профессионал, умумий ўрта таълим муассасалари, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда таниқли ёзувчи ва шоирлар, олимлар иштирокида Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигига бағишланган учрашув ва адабий кечалар уюштириш;
2024 йилнинг ноябрь ойида Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театри ҳамда Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик театрида Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигига бағишланган тантанали адабий-бадиий хотира кечаларини ташкил этиш.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Ажиниёз Қўсибой ўғли таваллудининг 200 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
5. Ушбу қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш тегишли вазирлик, идора ва ташкилотларга ажратилган бюджет маблағлари, уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилиши белгилансин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов зиммасига юклансин.

О широком праздновании 200-летия выдающегося каракалпакского поэта и мыслителя Ажинияза Косыбай-улы
Выдающийся каракалпакский поэт и мыслитель Ажинияз Косыбай-улы своим неповторимым и глубоко содержательным творчеством внес достойный вклад в развитие культуры и литературы, воспитание молодежи в духе патриотизма и благородных идеалов, укрепление исторической дружбы и сплоченности узбекского и каракалпакского народов. Гуманистические и философские взгляды талантливого поэта, нашедшие отражение в его стихах и дастанах, занимают важное место в сердце нашего народа.
Заслуживает особого внимания, что этот известный творческий деятель, получивший образование в знаменитых медресе Шергазихана и Кутлимурод-инака в Хиве, обрел славу истинно народного поэта, большого ученого и наставника, искусного каллиграфа не только в нашей стране, но и во всем регионе. Его прекрасные произведения пользуются любовью также туркменских, казахских, кыргызских читателей, представителей других братских народов.
Включение празднования 200-летия со дня рождения Ажинияза Косыбай-улы в план проведения юбилейных мероприятий ЮНЕСКО также свидетельствует о том, что его творческое наследие имеет  общечеловеческое значение.
В целях дальнейшего широкого изучения и популяризации уникального литературного наследия Ажинияза Косыбай-улы, достойного празднования 200-летия со дня его рождения:
1. Одобрить предложение Министерства культуры, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Союзов писателей Узбекистана и Каракалпакстана, Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО, Республиканского центра духовности и просветительства, Академии художеств и представителей общественности о широком праздновании в стране 200-летия Ажинияза Косыбай-улы.
2. Образовать Организационный комитет по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
3. Организационному комитету (А. Арипов) в недельный срок утвердить и обеспечить своевременную и качественную реализацию Программы мер по празднованию 200-летия Ажинияза Косыбай-улы  и широкой пропаганде его творческого наследия, предусматривающей:
издание сборника «Избранные произведения» поэта на узбекском и каракалпакском языках, переиздание художественных, научно-популярных трудов, посвященных его жизни и деятельности, а также проведение их презентаций;
создание на основании государственного заказа сценических произведений и художественно-публицистического фильма «Ажинияз», посвященных жизни и деятельности Ажинияза Косыбай-улы, а также организацию их презентаций;
проведение в городе Нукусе конкурса талантливой молодежи страны на тему «Айт, сен Ажиниёзнинг қўшиқларидан» («Спой песни Ажинияза»), а также конкурса сочинений, посвященных жизни и деятельности Ажинияза Косыбай-улы, среди учащихся творческих школ;
проведение в сентябре 2024 года в Центральном выставочном зале Академии художеств выставки книг, произведений изобразительного и народно-прикладного искусства, посвященной жизни и творчеству Ажинияза Косыбай-улы;
организацию в октябре 2024 года в Каракалпакском государственном университете и Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои международных научно-практических конференций по изучению литературного наследия Ажинияза Косыбай-улы;
создание музея поэта в Нукусском государственном педагогическом институте имени Ажинияза;
благоустройство места захоронения Ажинияза Косыбай-улы в Муйнакском районе и установление мемориаласоздание в этом районе экопарка имени Ажинияза Косыбай-улы;
организацию в высших и средних специальных, профессиональных, средних общеобразовательных учреждениях страны, трудовых коллективах и махаллях встреч и литературных вечеров, посвященных 200-летию Ажинияза Косыбай-улы, с участием известных писателей, поэтов и ученых;
проведение в ноябре 2024 года в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои и Каракалпакском государственном академическом театре имени Бердаха торжественных литературно-художественных вечеров памяти, посвященных 200-летию Ажинияза Косыбай-улы.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с празднованием 200-летия Ажинияза Косыбай-улы.
5. Установить, что финансирование мер, предусмотренных настоящим постановлением, осуществляется за счет бюджетных средств, выделенных соответствующим министерствам, ведомствам и организациям, а также из внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.