Спорт-таълим муассасалари фаолиятини 2025 йилгача ривожлантириш дастури тўғрисида
Спорт-таълим муассасалари фаолияти ривожланишининг ўрта ва узоқ муддатли истиқболларини белгилаш, уларда олимпия ва паралимпия спорт турлари бўйича спортчилар захирасини тайёрлаш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, шу жумладан, уларни бошқариш ва молиялаштириш тизимини такомиллаштириш, шунингдек, моддий-техник ва ресурс имкониятларини янада кенгайтириш мақсадида:
1.Қуйидагилар:
Спорт-таълим муассасалари фаолиятини 2025 йилгача ривожлантириш дастури 1-иловага мувофиқ;
Спорт-таълим муассасалари фаолиятини 2025 йилгача ривожлантириш дастурини 2021–2022 йилларда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
Спорт-таълим муассасалари фаолиятини 2025 йилгача ривожлантириш дастурининг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) 3-иловага мувофиқ;
2022-2025 йилларда олимпия ва паралимпия захиралари коллежлари объектларини қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлашнинг асосий параметрлари 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2.Белгилансинки:
а) спорт бино ва иншоотларида қурилиш-таъмирлаш ишлари фақатгина олдиндан ишлаб чиқилган техник-иқтисодий асосномага мувофиқ амалга оширилади;
б) олимпия ва паралимпия захиралари коллежларининг моддий-техника базасини янада яхшилаш учун Давлат бюджетидан 2022 йилдан бошлаб дастурлар тўлиқ бажарилгунга қадар ҳар йили қўшимча:
қурилиш-таъмирлаш ишларига – 50 миллиард сўм;
замонавий спорт жиҳозлари, технология воситалари, асбоб-ускуналар ва махсус спорт кийимлари билан таъминлашга – 10 миллиард сўм;
тиббиёт бўлимларини замонавий асбоб-ускуналар, дори-дармон ва тиклантирувчи воситалар билан жиҳозлашга – 10 миллиард сўм;
замонавий ўқув адабиётларини чоп этиш ва харид қилишга – 2 миллиард сўм маблағ ажратилади.
3.Қурилиш вазирлиги (Б.Закиров):
Туризм ва спорт вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда ҳудудларда ўрганишлар олиб борган ҳолда, олимпия ва паралимпия захиралари коллежлари учун қўшимча қуриладиган замонавий ўқув, ётоқхона, ошхона, тиббиёт бинолари ва спорт иншоотларининг намунавий лойиҳаларини тасдиқласин. Бунда, уларнинг спорт иншоотларида жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг спорт билан шуғулланиши учун зарур шарт-шароитлар яратишни кўзда тутсин;
мазкур қарор асосида объектларнинг лойиҳаолди ва (ёки) лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқилишида энг мақбул меъморий ҳамда техник ечимлар қўлланилишини, уларни инновацион технологияларга асосланган, арзон, энергия тежамкор ва тез барпо этиладиган енгил конструкция ва материаллардан қуриш, шинамлик ва экологик хавфсизлик талабларига мувофиқлигини таъминлаш бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларини комплекс экспертизадан ўтказишни таъминласин ва қурилиш-монтаж ишларининг сифатли бажарилиши устидан доимий давлат архитектура-қурилиш назоратини ўрнатсин.
4.Туризм ва спорт вазирлиги:
а) Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда:
икки ой муддатда олимпия ва паралимпия захиралари коллежларининг тиббиёт бўлимларида фойдаланиладиган замонавий тиббиёт асбоб-ускуналари рўйхатини тасдиқласин;
2021-2022 йиллар давомида олимпия ва паралимпия захиралари коллежларининг тиббиёт бўлимларини модернизация қилиш, замонавий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш ҳамда малакали мутахассисларни жалб қилиш чораларини кўрсин;
олимпия ва паралимпия захиралари коллежлари ўқувчиларининг ҳудудлардаги ихтисослаштирилган марказий шифохоналарга махсус контингент сифатида бириктирилишини таъминласин;
б) икки ой муддатда Ўзбекистон Миллий кутубхонаси билан биргаликда спорт-таълим муассасалари томонидан республика ва жаҳон ахборот-ресурсларидан масофадан туриб фойдаланиш тизимини яратсин;
в) 2022 йил 1 январга қадар:
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти кутубхонасини спорт турлари, умумкасбий ва махсус фанлар бўйича 8 000 дона;
олимпия ва паралимпия захиралари коллежлари кутубхоналарини спорт турлари, умумкасбий ва махсус фанлар бўйича 7 000 дона;
бошқа спорт-таълим муассасаларининг кутубхоналарини спорт турлари бўйича 35 000 дона хорижий адабиётлар билан таъминлаш чораларини кўрсин.
Белгилансинки, спорт турлари, умумкасбий ва махсус фанлар бўйича хорижий адабиётларни харид қилиш ва таълим муассасаларига етказиб бериш билан боғлиқ 10 миллиард сўмлик харажатлар биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчи сифатида Туризм ва спорт вазирлигига 2021 йилда республика бюджетидан ажратилган маблағлар ҳисобидан қопланади, келгуси йилларда ушбу муассасаларнинг кутубхона фондини бойитиб бориш уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
г) Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда Олимпия ва Паралимпия ўйинлари ғолиб ва совриндорлари бўлган спортчилар томонидан ташкил этилган нодавлат спорт-таълим муассасалари машғулотларини олиб бориш учун давлат тасарруфида бўлган зарур бино ва иншоотларнинг ижара тўловларисиз уларга тақдим этилишини таъминласин;
д) 2022 йил 1 апрелга қадар олимпия ва паралимпия спорт турлари бўйича спортчиларни тайёрлаётган нодавлат спорт-таълим муассасаларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳасини киритсин;
е) ўз тизимидаги барча турдаги спорт бино ва иншоотларида турникет (лазер-датчикли) ва видео қайд қилиш мосламаларини ўрнатиш ишларини Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил
9 февралдаги “Ўзбекистон Республикасида ички ва зиёрат туризмини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–6165-сон Фармони доирасида туризм инфратузилмасини ривожлантириш учун ажратилган маблағлар ҳисобидан амалга оширсин.
5.Бош прокуратура (Н.Йўлдошев) Бош вазир ўринбосари – туризм ва спорт вазири А.Абдухакимов билан биргаликда охирги 3 йилда Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан:
қурилган, шу жумладан, реконструкция қилинган, мукаммал таъмирланган ва жиҳозланган спорт объектларини;
Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, спорт-таълим муассасалари, спорт федерация (ассоциация)лари ва бошқа давлат спорт ташкилотлари томонидан амалга оширилган харидлар ва хизматларни жойига чиққан ҳолда ўргансин.
Ўрганиш жараёнида сарфланган маблағлардан оқилона, тежамкор ва самарали фойдаланганлиги, тендер ва танловлар очиқ ва шаффоф ҳолда ўтказилганлиги, коррупцияга йўл қўйилмаганлиги, давлат харидларининг бошқа асосий принципларига тўлиқ риоя қилинганлигига қонуний баҳо берилсин.
6.Спорт-таълим муассасалари ҳамда Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти, Жисмоний тарбия ва спорт илмий тадқиқотлар институтини жиҳозлаш ҳамда фаолиятини ташкил этиш учун белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхатлар бўйича Туризм ва спорт вазирлиги томонидан олиб келинадиган, Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган ускуналар, махсус транспорт воситалари, мультимедиа маҳсулотлари, тиббиёт тренажёрлари, адабиётлар, сунъий ҳамда табиий майдон қопламалари ва инвентарлар 2024 йил 1 октябрга қадар божхона божидан озод этилсин.
Давлат божхона қўмитаси мазкур бандга асосан хориждан олиб келинадиган товарлардан бошқа мақсадларда фойдаланилган тақдирда, имтиёзлар берилиши муносабати билан тўланмаган божхона божи суммаси қонун ҳужжатларида назарда тутилган молиявий санкциялар қўлланилган ҳолда Давлат бюджетига ундирилишини таъминласин.
7.Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
Давлат бюджети, шунингдек, устав капиталида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахс, устав капиталининг 50 фоизи ва ундан ортиғи устав капиталида давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган юридик шахсга тегишли бўлган юридик шахс (кейинги ўринларда – давлат улуши мавжуд ташкилотлар) ҳисобидан молиялаштириладиган Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ва спорт федерация (ассоциация)ларининг даромадлари
ва харажатлари сметаси ҳар йили 1 декабргача Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан келишилган ҳолда тасдиқланади;
даромадлар ва харажатлар сметасида назарда тутилган маблағлардан ортиқча харажат қилишга ҳамда сметада кўзда тутилмаган харажатларни амалга оширишга йўл қўйилмайди;
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ва спорт федерация (ассоциация)лари давлат бюджети ва давлат улуши мавжуд ташкилотлар ҳисобидан молиялаштириладиган харажатлари тўғрисидаги батафсил ҳисоботни
ҳар ой якуни билан кейинги ойнинг 5-санасига қадар Туризм ва спорт вазирлиги ва ўзларининг веб-сайтларида эълон қилиб боради. Бунда, харажатлар эълон қилинмаганда молиявий ҳуқуқбузарлик деб баҳоланади;
спорт мусобақаларини ўтказиш учун бюджет маблағлари фақат ҳар йили тасдиқланадиган спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаси асосида ажратиб борилади;
Давлат бюджети ва давлат улуши мавжуд ташкилотлар ҳисобидан молиялаштириладиган Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси ва спорт федерация (ассоциация)лари томонидан ўтказиладиган тўловлар Молия вазирлиги Ғазначилигида ва унинг ҳудудий бўлинмалари орқали амалга оширилади;
Давлат бюджети ва давлат улуши мавжуд ташкилотлар ҳисобидан молиялаштириладиган спорт тадбирлари учун ажратиладиган маблағларнинг самарали ва мақсадли фойдаланилиши устидан доимий равишда давлат молиявий назорати органлари томонидан назорат ўрнатилади;
амалга оширилаётган харажатларнинг очиқлиги ва шаффофлигини янада ошириш, харажатларнинг шаклланиши ва сарфланиши устидан жамоатчилик назоратини кучайтириш мақсадида барча турдаги харажатларҳар ойда мажбурий тарзда махсус спорт тизимини бошқариш платформасида эълон қилиб борилади.
8.Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳудудларда спорт турларини ривожлантириш бўйича ишларни самарали ташкил қилсин, ҳар йили спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаларига мувофиқ ҳудудий спорт мусобақаларини тўлиқ ҳажмда молиялаштириш ҳамда юқори савияда ўтказиш чораларини кўрсин.
9.Вазирлар Маҳкамаси (А.Арипов) уч ой муддатда:
а) Токио шаҳрида (Япония) бўлиб ўтган ёзги ХХХII Олимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларимиз фаолиятини тарғиб этиш тизимини жорий қилиш бўйича қуйидагиларни назарда тутувчи Ҳукумат қарорини қабул қилсин:
мазкур спортчиларимиз таҳсил олган спорт-таълим ва олий таълим муассасалари, маҳаллаларда уларнинг ибратли фаолиятига бағишланган кўргазмалар ташкил қилиш;
кўргазмаларга ёшларни кенг жалб қилиш, уларда спорт руҳиятини юксалтириш, болалар ўртасида спорт тарбиясини кучайтириш;
тарғибот-ташвиқот ишларини мунтазам равишда ташкил этиш орқали ёшларни спортга, айниқса, олимпия ва паралимпия спорт турларига жалб қилиш;
б) Оксана Чусовитина ва Баҳодир Жалолов номларидаги спорт маҳорати мактабларини ташкил этиш ва улар учун барча зарур
шарт-шароитларни яратиб бериш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин;
в) спортда юксак натижаларга эришиб, спорт жароҳатлари олганлиги ёки спорт фаолиятини ёш кўрсаткичларига кўра тугатган юксак малакали спортчиларни кейинги фаолиятини давом эттириши учун касбга йўналтириш, уларни иш билан таъминлаш, ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
10.Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ажратилган маблағлар доирасида:
мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритишга оид брифинглар, пресс-конференциялар, тематик телекўрсатувлар ташкил этсин;
Кинематография агентлиги билан биргаликда ёшларнинг  спортга кириб келишидан бошлаб уларнинг юқори натижаларга эришиш йўли, нуфузли мусобақалардаги иштироки ва бугунги кундаги ҳаёти тўғрисида қисқа метражли бадиий ва ҳужжатли фильмлар, видеороликлар, махсус кўрсатувлар тайёрланишини ва оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда Ўзбекистон чемпионати (кубоги), мамлакатимизда ўтказиладиган нуфузли халқаро мусобақалар (турнирлар)нинг улар ўтказилишидан камида икки ой олдин тасдиқланган
медиа-режа асосида оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот қилинишини амалиётга жорий этсин.
11. Туризм ва спорт вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари А.А. Абдухакимов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси Р.М. Шаабдурахманов, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси М.М. Ташходжаев ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О программе развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года
В целях определения среднесрочных и долгосрочных перспектив развития деятельности спортивно-образовательных учреждений, создания в них необходимых условий для подготовки резерва спортсменов по олимпийским и паралимпийским видам спорта, в том числе совершенствования системы их управления и финансирования, а также дальнейшего расширения материально-технических и ресурсных возможностей:
Программу развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2021–2022 годах Программы развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года согласно приложению № 2;
Целевые показатели (индикаторы) Программы развития деятельности спортивно-образовательных учреждений до 2025 года согласно приложению № 3;
Основные параметры строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения объектов колледжей олимпийского и паралимпийского резерва в 2022–2025 годах согласно приложению № 4.
а) строительно-ремонтные работы в спортивных зданиях
и сооружениях проводятся исключительно в соответствии с ранее разработанными технико-экономическими обоснованиями;
б) для дальнейшего улучшения материально-технической базы колледжей олимпийского и паралимпийского резерва с 2022 года
из Государственного бюджета ежегодно до полной реализации программ дополнительно будет выделяться:
50 миллиардов сумов – на строительно-ремонтные работы;
10 миллиардов сумов – на обеспечение современным спортивным оборудованием, технологическими средствами, снаряжением и специальной спортивной одеждой;
10 миллиардов сумов – на оснащение медицинских отделений современным оборудованием, медикаментами и укрепляющими средствами;
2 миллиарда сумов – на издание и приобретение современной учебной литературы.
3. Министерству строительства (Закиров Б.):
совместно с Министерством туризма и спорта в двухмесячный срок с проведением изучений в регионах утвердить типовые проекты современных учебных зданий, общежитий, столовых, медицинских зданий и спортивных сооружений, возводимых дополнительно для колледжей олимпийского и паралимпийского резерва. При этом предусмотреть создание в их спортивных сооружениях необходимых условий для занятия спортом лицами с ограниченными физическими возможностями
и инвалидностью;
на основании настоящего постановления при разработке предпроектной и (или) проектной документации объектов обеспечить применение наиболее оптимальных архитектурно-технических решений, проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации по строительству данных объектов на основе инновационных технологий, из доступных, энергосберегающих и быстровозводимых легких конструкций и материаловобеспечению их соответствия требованиям комфорта и экологической безопасности, а также установить постоянный государственный архитектурно-строительный контроль за качеством выполнения строительно-монтажных работ.
4. Министерству туризма и спорта:
а) совместно с Министерством здравоохранения:
в двухмесячный срок утвердить перечень современного медицинского оборудования, используемого в медицинских отделениях колледжей олимпийского и паралимпийского резерва;
принять меры по модернизации, оснащению современным оборудованием и привлечению квалифицированных специалистов
в медицинские отделения колледжей олимпийского и паралимпийского резерва в течение 2021–2022 годов;
обеспечить прикрепление учащихся колледжей олимпийского и паралимпийского резерва в качестве специального контингента к специализированным центральным больницам в регионах;
б) в двухмесячный срок совместно с Национальной библиотекой Узбекистана создать систему дистанционного доступа спортивно-образовательных учреждений к республиканским и мировым информационным ресурсам;
в) в срок до 1 января 2022 года принять меры по обеспечению зарубежной литературой:
библиотек Узбекского государственного университета физической культуры и спорта и Института переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту – по видам спорта, общепрофессиональным и специальным дисциплинам в количестве  8 000 экземпляров;
библиотек колледжей олимпийского и паралимпийского резерва – по видам спорта, общепрофессиональным и специальным дисциплинам в количестве 7 000 экземпляров;
библиотек других спортивно-образовательных учреждений –по видам спорта в количестве 35 000 экземпляров.
Определить, что расходы в размере 10 миллиардов сумов, связанные с приобретением зарубежной литературы по видам спорта, общепрофессиональным и специальным дисциплинам и доставкой их в образовательные учреждения, покрываются в 2021 году за счет средств, выделенных Министерству туризма и спорта из республиканского бюджета в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня, в дальнейшем пополнение библиотечного фонда данных учреждений производится за счет их внебюджетных средств;
г) совместно с Агентством по управлению государственными активами обеспечить предоставление негосударственным спортивно-образовательным учреждениям, созданным спортсменами –победителями и призерами Олимпийских и Паралимпийских игр, необходимых зданий и сооружений государственной собственности для проведения ими занятийбез арендной платы;
д) в срок до 1 апреля 2022 года внести проект постановления Президента Республики Узбекистан о государственной поддержке негосударственных спортивно-образовательных учреждений по подготовке спортсменов по олимпийским и паралимпийским видам спорта;
е) провести работы по установке турникетов (лазерно-датчиковых) и устройств видеорегистрации в спортивных зданиях и сооружениях всех типов в своей системе за счет средстввыделенных на развитие туристской инфраструктуры в рамках Указа Президента Республики Узбекистан от 9 февраля 2021 года № УП–6165 «О мерах по дальнейшему развитию внутреннего и паломнического туризма в Республике Узбекистан».
5. Генеральной прокуратуре (Йулдошев Н.) совместно с заместителем Премьер-министра – министром туризма и спорта Абдухакимовым А. изучить с выездом на места:
спортивные объекты, построенные, в том числе реконструированные, капитально отремонтированные и оборудованные за последние 3 года за счет средств Государственного бюджета;
закупки и услуги, осуществленные Министерством туризма и спорта, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана, спортивно-образовательными учреждениями, спортивными федерациями (ассоциациями) и другими государственными спортивными организациями за последние 3 года за счет средств Государственного бюджета.
В ходе изучения дать правовую оценку рациональному, экономичному и эффективному использованию затраченных средств, открытости и прозрачности проведения тендеров и конкурсов, недопущению коррупции, полному соблюдению других основных принципов государственных закупок.
6. Освободить на срок до 1 октября 2024 года от таможенной пошлины не производимые в Республике Узбекистан оборудование, специальные транспортные средства, мультимедийную продукцию, медицинские тренажеры, литературу, искусственные и естественные покрытия полей и инвентарь, ввозимые Министерством туризма и спорта по перечням, формируемым в установленном порядке, для оснащения и организации деятельности спортивно-образовательных учреждений, Института переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту и Научно-исследовательского института физической культуры и спорта.
Государственному таможенному комитету в случае использования не по назначению товаров, ввозимых из-за рубежа в соответствии с настоящим пунктом, обеспечить взыскание в Государственный бюджет сумм неуплаченных таможенных пошлин в связи с предоставлением льгот, с применением финансовых санкций, предусмотренных актами законодательства.
смета доходов и расходов Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана и спортивных федераций (ассоциаций), финансируемых за счет Государственного бюджета, а также юридических лиц, в уставном капитале которых государственная доля составляет 50 процентов и более, а также юридических лиц, в уставном капитале которых 50 процентов и более принадлежит юридическим лицам, в уставном капитале которых государственная доля составляет 50 процентов и более (далее – организации с государственной долей), утверждается Министерством туризма и спорта ежегодно до 1 декабря по согласованию с Министерством финансов;
излишнее расходование средств, предусмотренных сметой доходов и расходов, и осуществление расходов, не предусмотренных сметой, не допускаются;
Национальный олимпийский комитет Узбекистана, Национальный паралимпийский комитет Узбекистана и спортивные федерации (ассоциации) публикуют подробный отчет о собственных расходах, финансируемых за счет средств Государственного бюджета и организаций с государственной долей, на веб-сайте Министерства туризма и спорта и своих веб-сайтах ежемесячно в срок до 5-го числа месяца, следующего
за отчетным. При этом отсутствие объявления о расходах оценивается как финансовое правонарушение;
бюджетные средства на проведение спортивных соревнований выделяются исключительно на основании ежегодно утверждаемого календарного плана спортивных и физкультурно-массовых мероприятий;
платежи, осуществляемые Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана и спортивными федерациями (ассоциациями), финансируемые за счет средств Государственного бюджета и организаций с государственной долей, производятся в Казначействе Министерства финансов и через его территориальные подразделения;
органами государственного финансового контроля устанавливается на постоянной основе контроль за эффективным и целевым использованием средств, выделяемых на спортивные мероприятия, финансируемые за счет средств Государственного бюджета и организаций с государственной долей;
в целях дальнейшего повышения открытости и прозрачности осуществляемых расходов, усиления общественного контроля
за формированием и использованием средств все виды расходов ежемесячно публикуются на специальной платформе управления системой спорта в обязательном порядке.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента эффективно организовать работу по развитию видов спорта в регионах, ежегодно в соответствии с календарными планами спортивных и физкультурно-массовых мероприятий принимать меры по финансированию в полном объеме и проведению на высоком уровне региональных спортивных соревнований.
9. Кабинету Министров (Арипов А.) в трехмесячный срок:
а) принять Правительственное решение о внедрении системы пропаганды деятельности спортсменов, являющихся победителями и призерами XXXII летних Олимпийских игр, прошедших в городе
Токио (Япония), предусматривающее:
организацию в спортивно-образовательных и высших образовательных учреждениях, в которых обучались данные спортсмены, махаллях выставок, посвященных их образцовой деятельности;
широкое привлечение молодежи к выставкам, повышение ее спортивного духа, усиление спортивного воспитания среди детей;
привлечение молодежи к спорту, особенно олимпийским и паралимпийским видам спорта, путем организации пропагандистской работы на регулярной основе;
б) принять Правительственное решение об организации школ спортивного мастерства имени Оксаны Чусовитиной и Баходира Жалолова и создании для них всех необходимых условий;
в) принять Правительственное решение о профессиональной ориентации, трудоустройстве, социальной защите высококвалифицированных спортсменов, достигших высоких результатов в спорте, получивших спортивные травмы или завершивших спортивную деятельность по возрастным показателям, в целях продолжения их дальнейшей деятельности.
10. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана в рамках выделенных средств:
организовать брифинги, пресс-конференции, тематические телепередачи по освещению сути и содержанияпрактического значения настоящего постановления;
совместно с Агентством кинематографии обеспечить подготовку и широкое освещение в средствах массовой информации короткометражных художественных и документальных фильмов, видеороликов и специальных передач о пройденном пути начиная с занятия спортом до достижения молодыми людьми высоких результатов, участия в престижных соревнованиях, их сегодняшней жизни.
Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана внедрить в практику пропаганду чемпионата (кубка) Узбекистана, престижных международных соревнований (турниров), проводимых в нашей стране, не менее чем за два месяца до их проведения посредством средств массовой информации на основании утвержденного медиаплана.
11. Министерству туризма и спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на заместителя Премьер-министра Абдухакимова А.А., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Шаабдурахманова Р.М., председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Тошходжаева М.М., а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.