2022 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида
Халқимизнинг қадимий тарихи, бой маданияти ва эзгу қадриятларини ўзида яққол мужассам этган, она табиат ва одамлар руҳиятида юз берадиган яшариш, янгиланиш ва юксалишларни асрлар давомида тўла намоён қилиб келаётган Наврўзи олам энг ардоқли миллий байрамларимиздан бири ҳисобланади.
Ушбу қадимий байрамнинг руҳи ва фалсафасида мужассам бўлган борлиқни асраб-авайлаб, доимо у билан уйғун бўлиб яшаш, меҳр-оқибат, хайру саховат, бунёдкорлик, бағрикенглик, дўстлик ва ҳамжиҳатлик сингари юксак ғоялар бугунги кунда янада теран мазмун ва аҳамият касб этиб бораётганини алоҳида таъкидлаш лозим. Юртимизда эркин ва фаровон ҳаёт барпо этиш, инсон қадрини улуғлашдек буюк мақсадларни амалга оширишга қаратилган кенг кўламли демократик ислоҳотлар жараёнида барча миллий қадриятларимиз қатори Наврўз умумхалқ байрами ҳам ўзига хос маънавий таянч бўлиб хизмат қилмоқда.
Миллати, тили ва динидан қатъи назар, ҳар бир ватандошимиз ўзининг ҳуқуқ ва манфаатлари, қадр-қимматини тобора чуқур англаб бораётган Янги Ўзбекистон шароитида Наврўз том маънода умумхалқ байрамига айланиб, эл-юртимиз томонидан катта шоду хуррамлик билан нишонланмоқда.
Халқимиз асрлар давомида эъзозлаб келаётган, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тарафидан халқаро байрам сифатида эътироф этилган Наврўзи оламнинг ана шундай беқиёс аҳамиятини ҳисобга олиб ҳамда ушбу айёмни мамлакатимизда олиб борилаётган улкан ўзгариш ва янгиланишлар жараёнига уйғун ва ҳамоҳанг тарзда, ҳар томонлама юксак савияда ўтказиш мақсадида:
1. 2022 йилги Наврўз умумхалқ байрами мамлакатимизда “Ассалом, Наврўз – янгиланиш, меҳр-оқибат ва қадр-қиммат айёми!” деган бош ғоя асосида умумхалқ сайиллари шаклида кўтаринки руҳда ва юқори савияда нишонлансин.
2022 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича Ташкилий қўмита таркиби 1-иловага мувофиқ;
2022 йилги Наврўз умумхалқ байрамини ўтказиш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ташкилий қўмита (А.Н. Арипов) “Йўл харитаси”да назарда тутилган чора-тадбирларнинг самарали бажарилиши ҳамда Наврўз умумхалқ байрамининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида, шунингдек, барча шаҳар ва туманлар, қишлоқ ва овулларда умумхалқ сайиллари шаклида кенг нишонланишини таъминласин.
3. Жойларда Наврўз умумхалқ байрамини юқори савияда ўтказиш мақсадида қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
Наврўз кунларида инсон ва табиат ўртасидаги уйғунлик, она заминга меҳр ва эътибор яққол ўз ифодасини топишини акс эттирадиган, атроф-муҳитни, унинг неъматларини асраб-авайлаш, бугунги тинч ҳаётни қадрлаб, шукроналик туйғуси билан яшашга, инсон қадрини улуғлашга даъват этадиган маънавий-маърифий тадбирларни уюштириш;
сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган туб демократик ислоҳотлар, халқимизнинг ҳаёти, қалби ва онгида юз бераётган ижобий ўзгаришларни Наврўзнинг азалий қадрият ва анъаналарига ҳамоҳанг тарзда, таъсирчан усулларда ифода этиш;
Тошкент шаҳридаги “Янги Ўзбекистон” мажмуасида алоҳида дастурлар асосида халқ сайилларини ташкил этиш;
байрам муносабати билан Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фахрийлари, кекса авлод вакилларини ҳар томонлама эъзозлаш, Меҳрибонлик ва Мурувват уйлари тарбияланувчилари, Саховат уйларида яшаётганлар, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари” ва “Меҳр дафтари”га киритилган ҳамда кўмакка муҳтож инсонларнинг ҳолидан хабар олиш, уларга беғараз ёрдам бериш билан боғлиқ хайрия тадбирларини амалга ошириш;
мамлакатимизда бошланган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасида белгиланган тадбирларни уюштириш, Наврўз умумхалқ байрами арафасида республикамизнинг барча ҳудудларида, ҳар бир кўча, маҳалла, туман ва шаҳарларда ободончилик ва кўкаламзорлаштиришга қаратилган умумхалқ ҳашарларини ўтказиш;
миллатлараро дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган тизимли ишларнинг амалий натижалари, юртимизда истиқомат қилаётган турли миллат ва элат вакилларининг Наврўз умумхалқ байрамини нишонлашга оид урф-одатлари, анъана ва қадриятларини кенг намойиш этиш;
байрам тадбирлари бўлиб ўтадиган жойларда ҳунармандчилик кўргазмалари, миллий спорт турлари бўйича мусобақалар ўтказиш, китоб расталари, кўчма савдо дўконларини ташкил қилиш, кўклам таомларини тайёрлаш ва уларнинг савдосини йўлга қўйиш;
барча шаҳар ва қишлоқларда ўтказиладиган байрам тадбирларида, оммавий ахборот воситаларида Наврўз байрамининг тарихи, ҳар бир ҳудуд аҳолиси ўртасида уни нишонлаш билан боғлиқ урф-одат ва анъаналарнинг моҳияти ва аҳамиятини кенг ёритиш.
4. Маданият вазирлиги (О.А. Назарбеков):
Республика Маънавият ва маърифат маркази (М.М. Ходжиматов) ва Ёзувчилар уюшмаси (С.С.Саидов) билан биргаликда бир ҳафта муддатда Тошкент шаҳрида Наврўз умумхалқ байрамига бағишлаб ўтказиладиган театрлаштирилган концерт томошасининг дастури ва сценарийсини ишлаб чиқсин;
концерт томошасини тажрибали сценарист ва режиссёрлар, бастакорлар, балетмейстерлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш ижрочилар, фольклор санъати вакиллари билан биргаликда юқори бадиий савияда тайёрлаш чораларини кўрсин.
жойларда бўлиб ўтадиган умумхалқ сайилларига маҳаллий фольклор гуруҳлари, бадиий ҳаваскорлик жамоалари, цирк санъати усталари, оилавий ансамбллар, бахшилар, шоирлар, шунингдек, профессионал ижрочилар ва истеъдодли эстрада артистларини белгиланган тартибда кенг жалб этиш;
байрам тадбирлари доирасида ҳар бир ҳудудга хос бўлган халқ ўйинлари, томошалар, кўргазмалар ўтказиш, баҳорий таомлар сотиладиган очиқ ошхоналарни жойлаштириш;
б) байрам дастурларини ва оммавий томошаларни тайёрлашда, кўчалар, хиёбонлар ва майдонларни безатишда малакали мутахассислардан иборат ижодий гуруҳларни кенг жалб этсин;
в) барча тадбирлар карантин қоидалари ва жамоат хавфсизлиги талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ўтказилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ишларини ва байрам тадбирларини атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2022 году
Навруз, являющийся ярким воплощением древней истории, богатой культуры и благородных ценностей нашего народа, испокон веков отражающий процессы пробуждения и обновления в природе и духовном мире человека, стал для нас одним из самых любимых национальных праздников.
Следует особо отметить, что гармония с окружающим миром, гуманизм, доброта и милосердие, толерантность, дружба и согласие олицетворяют дух и философию этого древнего праздника. Сегодня эти высокие качества приобретают еще более глубокий смысл и значение. Навруз в числе других национальных ценностей служит духовной опорой осуществляемых нами широкомасштабных демократических реформ, направленных на достижение важнейших целей, таких как построение в стране свободной и благополучной жизни, возвеличивание ценности человека.
В условиях Нового Узбекистана, когда каждый соотечественник, независимо от национальности, языка и религии, все глубже осознает свои права и интересы, честь и достоинство, Навруз стал поистине общенародным праздником и отмечается с большой радостью и воодушевлением.
Учитывая огромное значение Навруза, сохраняемого и почитаемого нашим народом на протяжении многих веков, признанного Организацией Объединенных Наций международным праздником, а также в целях его проведения на высоком уровне, в созвучии с нынешними процессами огромных преобразований и обновления:
1. Провести праздник Навруз в 2022 году в стране как всенародный сайиль под девизом «Ассалом, Навруз – праздник обновления и доброты, чести и достоинства!» на высоком уровне.
состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2022 году согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по проведению всенародного праздника Навруз в 2022 году согласно приложению № 2.
Организационному комитету (Арипов А.Н.) обеспечить эффективную реализацию мероприятий «Дорожной карты», а также широкое проведение праздника Навруз как всенародного сайиля в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, во всех районах и городах, селах и аулах.
3. В целях проведения всенародного праздника Навруз на местах на высоком уровне уделить особое внимание:
организации в дни Навруза духовно-просветительских мероприятий, отражающих гармонию человека и природы, его любовь и заботу о родной земле, призывающих бережно относиться к ее дарам, быть благодарными, ценить сегодняшнюю мирную жизнь, возвеличивать достоинство человека;
отражению действенными методами, в созвучии с историческими ценностями и традициями Навруза, осуществляемых в последние годы в стране масштабных демократических реформ, позитивных перемен, происходящих в жизни нашего народа, мировоззрении людей;
организации в комплексе «Янги Узбекистон» города Ташкента народного сайиля на основе отдельной программы;
проведению приуроченных к празднику благотворительных мероприятий, направленных на оказание всесторонней заботы и внимания ветеранам Второй мировой войны, представителям старшего поколения, помощи и поддержки воспитанникам домов «Мехрибонлик» и «Мурувват», гражданам, проживающим в домах «Саховат», лицам, включенным в «железную», «женскую», «молодежную» тетради и «тетрадь милосердия»;
организации мероприятий, начатых в рамках общенационального проекта «Яшил макон», а также проведению в преддверии праздника Навруз всенародного хашара по благоустройству и озеленению во всех регионах, в каждом районе и городе республики, на каждой улице и в каждой махалле;
широкому информированию о практических результатах проводимой системной работы по укреплению в стране атмосферы межнациональной дружбы и согласия, развитию традиций и обычаев, духовных ценностей разных наций и народностей, представители которых проживают в Узбекистане;
организации выставок изделий ремесленничества, соревнований по национальным видам спорта, книжных ярмарок, передвижных пунктов торговли, а также приготовления и реализации традиционных весенних яств в местах праздничных мероприятий;
широкому освещению средствами массовой информации истории Навруза, сути и значения связанных с ним обычаев и традиций жителей каждого региона в ходе праздничных мероприятий во всех городах и селах.
4. Министерству культуры (Назарбеков О.А.):
совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (Ходжиматов М.М.) и Союзом писателей (Сайидов С.С.) в недельный срок разработать сценарий и программу театрализованных концертных представлений, проводимых в городе Ташкенте в связи с всенародным праздником Навруз;
а) в недельный срок разработать и утвердить региональные программы по проведению народных сайилей, посвященных празднику Навруз, в которых предусмотреть:
определение площадей, скверов и улиц для проведения народных сайилей, посвященных Наврузу, их праздничное оформление и установку сцен;
широкое привлечение к проводимым на местах народным сайилям местных фольклорных групп, коллективов художественной самодеятельности, мастеров циркового искусства, семейных ансамблей, бахши, поэтов, профессиональных исполнителей и талантливых артистов эстрады в установленном порядке;
проведение в рамках праздничных мероприятий традиционных для каждого региона народных игр, представлений и выставок изделий народных умельцев, размещение открытых павильонов для продажи весенних яств;
б) обеспечить широкое привлечение к подготовке праздничных программ и массовых представлений, оформлению улиц, скверов и площадей творческих групп из числа квалифицированных специалистов;
в) обеспечить проведение всех мероприятий при строгом соблюдении карантинных правил и требований общественной безопасности.
6. Установить, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, возмещаются:
7. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации всесторонне освещать ход подготовки и проведения всенародного праздника Навруз.