Маҳаллий ишлаб чиқариш ва саноат кооперациясини янги тизим асосида ривожлантириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида
93
Маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини кенгайтириш, саноат тармоқлари ва аҳоли истеъмоли учун зарур бўлган маҳсулотларни ўзлаштириш ҳамда ишлаб чиқариш ҳажмларини кўпайтиришда бозор механизмларини кенг жорий қилиш, маҳаллий тадбиркорлик субъектлари ва йирик корхоналар ўртасида саноат кооперациясини тизимли кенгайтириш, давлат харидларида маҳаллий маҳсулотлар харидини рағбатлантириш ҳамда қўллаб-қувватлашни такомиллаштириш мақсадида қарор қиламан:
1. Қуйидагилар ушбу Фармоннинг асосий мақсадлари этиб белгилансин:
(а) саноат кооперацияси ва давлат харидлари соҳасида ягона бошқарувни жорий этиш орқали яхлит ва мувофиқлаштирилган давлат сиёсати юритилишини йўлга қўйиш;
(б) мамлакатда юқори технологияли ва рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган қўшилган қиймат занжирларини яратиш, ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотларни аниқлаш;
(в) тармоқ корхоналари томонидан бутловчи буюмлар, хомашё ва материаллар ишлаб чиқарилишини ўзлаштириш орқали иқтисодиёт тармоқларининг ташқи омилларга боғлиқлигини камайтириш;
(г) йирик корхоналарнинг ишлаб чиқариш занжирларига кичик ва ўрта бизнес субъектларини кенг жалб қилиш;
(д) маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ҳисобига маҳсулот таннархини пасайтириш;
(ж) маҳаллий ишлаб чиқаришнинг глобал етказиб бериш занжирларига интеграциялашувини таъминлаш;
(з) ишлаб чиқариш қувватларини технологик янгилаш ва халқаро сифат стандартларини жорий этишга хизмат қилувчи инновацион ечимларни ўзлаштириш;
(и) иқтисодиёт тармоқларида маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва саноат кооперацияси соҳасидаги малакали кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш.
II. Янги бошқарув тизимини яратиш
(а) Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик);
(б) Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги бошқарув кенгаши (кейинги ўринларда – Кенгаш) ташкил этилсин.
3. Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг давлат харидлари соҳасидаги вазифалари, функциялари ва ваколатлари Агентликка ўтказилсин.
(а) Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги фаолиятининг асосий йўналишлари 1-иловага мувофиқ;
(б) Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги тузилмасига ўтказиладиган ташкилотлар рўйхати 2-иловага мувофиқ;
(в) Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги бошқарув кенгашининг таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
III. Дастурий чора-тадбирлар
5. Тармоқлар эҳтиёжи ҳамда хорижий тажриба таҳлили асосида, ўрта ва узоқ муддатда маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш ва саноат кооперациясини ривожлантириш дастурларини (кейинги ўринларда – Дастурлар) ишлаб чиқиб, тасдиқлаш амалиёти йўлга қўйилсин. Бунда:
(а) Дастурлар қуйидагилар кесимида шакллантирилади:
(i) драйвер соҳалар (фармацевтика, электротехника, электроника ва робототехника, автомобилсозлик, қурилиш материаллари, газ ва нефть кимёси, енгил саноат, озиқ-овқат саноати);
(ii) юқори инвестиция салоҳиятига эга базавий тармоқлар (энергетика, тоғ-кон саноати, кимё);
(iii) ҳудудлар;
(iv) Кенгаш қарори билан белгиланадиган бошқа соҳалар;
(б) Дастурлар тармоқ ва ҳудудлар томонидан шакллантирилиб, Агентлик билан келишилади ва Кенгаш томонидан тасдиқланади;
(в) Агентлик Дастурларни шакллантириш ва амалга оширишни мувофиқлаштиради ҳамда тармоқ ва ҳудудларга услубий ва амалий жиҳатдан кўмаклашади.
6. Агентлик соҳа ва тармоқларга масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар билан биргаликда 2026 йил 1 июлдан бошлаб Дастурларнинг ишлаб чиқилиши ва Кенгашга киритиб борилишини ташкил этсин.
IV. Янги инструментлар
7. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2026 йил 1 июлдан бошлаб:
(а) Агентлик республика ва минтақа бозорини таҳлил қилиб, миллий иқтисодиётга қўшиладиган қиймат занжирларини оширишга хизмат қилувчи ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотлар рўйхатини соҳалар кесимида босқичма-босқич шакллантиради ва эълон қилиб боради;
(б) ўзлаштириш тавсия этиладиган рақобатбардош маҳсулотлар рўйхатига киритилган маҳсулотларни ўзлаштирган тадбиркорлик субъектлари билан ўрнатилган тартибда кафолатли харид шартномалари тузилади ҳамда улар Дастурларга киритилади;
(в) Агентлик томонидан масъул вазирлик ва идоралар, тармоқ ва ҳудудлар билан биргаликда давлат иштирокидаги ва давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари қўлланиладиган йирик ва аҳамиятли инвестиция лойиҳалари бўйича миллий иқтисодиётга қўшиладиган қийматни қуйидаги мезонлар асосида комплекс баҳолаш амалиёти йўлга қўйилади:
(i) саноат кооперацияси ва қўшилган қиймат занжирларини ривожлантиришга киритиладиган ҳисса;
(ii) яратиладиган қўшилган қиймат ва унинг иқтисодий самараси;
(iii) маҳаллий кадрларни жалб қилиш кўрсаткичи, уларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш режаси;
(iv) кўрсатилаётган хизматлар ва инфратузилмага таъсир;
(v) технологиялар, инновациялар ва илмий-тадқиқот фаолиятини ривожлантириш;
(г) йирик ва аҳамиятли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳужжатларда (инвестиция битимлари, маҳсулот тақсимотига оид битим, давлат-хусусий шериклик тўғрисидаги битим ва бошқалар) давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари ҳамда кафолатлар билан бирга мазкур банднинг “в” кичик бандида белгиланган мезонлар бўйича кўрсаткичлар назарда тутилади;
(д) Агентлик:
(i) маҳаллий ва хорижий корхоналарнинг давлат харидларида иштирок этиш имкониятларини кенгайтириш учун “етказиб берувчиларни ривожлантириш” тамойили (vendor development) асосида қўшилган қиймат яратишга қаратилган саноат кооперацияси лойиҳаларини амалга оширишни ташкил этади;
(ii) хорижий ҳуқуқ эгалари билан ҳамкорлик ўрнатиб, уларнинг ишлаб чиқариш технологиялари трансфери, бренд, товар белгилари ва хизмат кўрсатиш белгиларини маҳаллий тадбиркорлик субъектларига беришга кўмаклашади;
(iii) янги маҳсулотни ишлаб чиқаришни йўлга қўйган тадбиркорлик субъектларига мувофиқликни баҳолашдан ўтказиш, лицензиялаш, рухсат бериш, хабардор қилиш, санитария ва бошқа тартиб-таомиллардан ўтишга кўмаклашади;
(ж) Агентлик ва унинг ҳудудлардаги лойиҳа офислари белгиланган вазифаларнинг самарали бажарилиши учун Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ўринбосари – Қорақалпоғистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимларининг ўринбосарлари – вилоятлар ва Тошкент шаҳар инвестициялар, саноат ва савдо бошқармалари бошлиқлари билан ҳамкорликда ишларни амалга оширади;
(з) Агентлик директори Жаҳон савдо ташкилоти билан ишлаш бўйича идоралараро комиссия ҳамда Инвестицияларни жалб қилиш, саноатни ривожлантириш ва савдони тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясининг доимий аъзоси ҳисобланади;
(и) Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингини шакллантиришда маҳсулотларни ишлаб чиқаришда яратилган қўшилган қиймат улуши қўшимча балл берувчи кўрсаткичларга киритилади;
(к) Дастурларга киритилган лойиҳалар доирасида ишлаб чиқариш технологик жараёнида фойдаланиладиган, республикада ўхшаши ишлаб чиқарилмайдиган, тасдиқланган рўйхат бўйича импорт қилинадиган хомашё ва бутловчи буюмлар 3 йил муддатга божхона божидан озод этилади.
V. Маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг рақобатбардошлигини ошириш
8. Йирик корхоналарнинг ишлаб чиқариш занжирларига кичик ва ўрта бизнес субъектларини жалб қилиш ва маҳаллий маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш лойиҳаларини молиялаштириш мақсадида Агентлик ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Саноат кооперациясини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этилсин.
9. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2026 йил 1 июлдан бошлаб Жамғарма маблағлари ҳисобидан:
(а) Дастурлар доирасида:
(i) тадбиркорлик субъектларининг лойиҳаларини молиялаштириш учун тижорат банклари орқали хорижий валютада йиллик 6 фоиз (жумладан, банк маржаси – 2 фоиз), миллий валютада йиллик 12 фоиз (жумладан, банк маржаси – 2 фоиз) ставкада 10 йил муддатгача, шу жумладан, 2 йиллик имтиёзли давр билан битта лойиҳа учун 10 миллион АҚШ долларигача кредит маблағлари ажратилади;
(ii) янги турдаги юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва мавжуд қувватларни кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар ҳамда айланма маблағларни тўлдиришга тижорат банклари орқали хорижий валютада йиллик 6 фоиз (жумладан, банк маржаси – 2 фоиз), миллий валютада йиллик 12 фоиз (жумладан, банк маржаси – 2 фоиз) ставкада 1 йилгача муддатга битта лойиҳа учун 2 миллион АҚШ долларигача кредит маблағлари ажратилади;
(б) тадбиркорлик субъектларининг хорижий ҳуқуқ эгаларидан ишлаб чиқариш технологиялари трансфери, бренд, товар белгилари ва хизмат кўрсатиш белгиларидан фойдаланиш ҳуқуқини олиш билан боғлиқ харажатларининг 30 фоизигача, бироқ 1 миллион АҚШ долларидан кўп бўлмаган миқдорда субсидиялар ажратилади;
(в) саноат стартаплари – янги турдаги юқори технологик маҳсулотларни ишлаб чиқиб, амалиётга жорий этиш билан боғлиқ харажатларнинг 50 фоизигача, бироқ 10 миллиард сўмдан кўп бўлмаган миқдорда ҳар йили энг яхши 10 тагача лойиҳаларга танлов асосида субсидиялар ажратилади.
10. Мазкур Фармоннинг 9-бандида назарда тутилган инструментларни молиялаштириш учун Жамғармага 2026 йилда Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 50 миллион АҚШ доллари эквиваленти миқдоридаги маблағлар йўналтирилсин.
VI. Давлат харидларининг самарадорлигини ошириш
11. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2027 йил 1 январдан бошлаб:
(а) кичик ва ўрта тадбиркорлик субъектларининг давлат харидларидаги иштирокини кенгайтириш мақсадида давлат харидларида харид предметини технологик занжирлар, функционал босқичлар ва иш турлари кесимида алоҳида лотларга бўлиш амалиёти жорий этилади. Бунда:
(i) харид предметини битта лотга бирлаштириш фақат иқтисодий самарадорлик, технологик узвийлик ёки эксплуатация хавфсизлиги билан боғлиқ асослар мавжуд бўлгандагина йўл қўйилади;
(ii) мазкур тартиб маҳаллий ва хорижий иштирокчиларга тенг ва очиқ шартларда қўлланилади;
(б) объектларни қуриш, реконструкция қилиш ва модернизация қилиш бўйича давлат харидлари ҳамда қиймати 1 миллиард сўмдан юқори бўлган бошқа давлат харидлари, шунингдек, эксплуатация муддати 3 йилдан ортиқ бўлган харид предмети бўйича таклифларни баҳолаш умумий эгалик қилиш қиймати (TCO) усулини қўллаган ҳолда амалга оширилади;
(в) корпоратив харидлар доирасида:
(i) харидлар соҳасидаги мутахассис сифатида фаолият юритишга фақат “профессионал харидор” сертификати мавжуд бўлган тақдирда йўл қўйилади;
(ii) корпоратив буюртмачиларнинг харид комиссиялари таркибида камида бир нафар “профессионал харидор” сертификатига эга мутахассис бўлиши шарт;
(iii) харидлар соҳасидаги мутахассисларни ўқитиш ва сертификатлаштириш халқаро сертификатлаштириш ташкилотларининг (CIPS, IFPSM, ITC MLS-SCM, WorldCC ва бошқалар) аккредитациясидан ўтган ўқув дастурлари асосида амалга оширилади;
(iv) сертификатланган мутахассисларнинг ягона электрон реестри Агентлик томонидан шакллантирилади ва у давлат харидлари махсус ахборот портали билан интеграция қилинади;
(г) корпоратив буюртмачиларда “профессионал харидор” сертификатига эга мутахассислар мавжуд бўлмаган тақдирда, 2028 йил 1 январдан бошлаб улар давлат харидларида иштирок этиши тақиқланади;
(д) Кенгаш “профессионал харидор” сертификатига эга мутахассислар мавжуд бўлиши талабини бюджет буюртмачиларига татбиқ этиш муддати ва уларнинг рўйхатини ҳамда ушбу талаб татбиқ этиладиган корпоратив буюртмачилар тоифаларини белгилайди.
(а) 2026 йил 1 июлдан бошлаб воситачи-брокер ва (ёки) дилерларга ишлаб чиқарувчилар билан шартнома тузиш орқали улар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотларни давлат харидларида сотиш ҳуқуқи берилади;
(б) 2026 йил 1 апрелдан бошлаб бюджет буюртмачиларининг давлат харидлари доирасида чет эллик етказиб берувчилар билан бир қаторда маҳаллий ишлаб чиқарувчилар иштирок этганда уларга нисбатан таклиф этилган энг паст импорт товарларининг нархидан қуйидаги миқдорларда нарх преференцияси берилади:
(i) учта ва ундан ортиқ маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда ўн беш фоиз;
(ii) иккита маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда ўн икки фоиз;
(iii) битта маҳаллий ишлаб чиқарувчи иштирок этган тақдирда саккиз фоиз миқдорида;
(в) 2026 йил 1 октябрдан бошлаб, бюджет буюртмачиларининг давлат харидлари доирасида маҳаллий хизмат (иш)ларга нисбатан таклиф этилган энг паст импорт хизмат (иш)лар нархидан 15 фоиз миқдорида преференция қўлланилади.
13. 2026 йил 1 сентябрдан бошлаб давлат харидлари махсус ахборот порталида харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчисининг фаолиятини идоралараро ахборот алмашинуви орқали автоматик тарзда баҳолаш имконини берувчи электрон-скоринг тизими ишга туширилсин. Бунда электрон-скоринг тизими воситасида:
(а) иштирокчиларнинг давлат харидларидаги “юқори”, “ўрта”, “паст” ва “энг паст” ишончлилик даражалари берилади;
(б) қуйидаги рағбатлантириш чоралари кўрилади:
(i) “юқори” ишончлилик даражасига эга иштирокчилар учун закалат тўлаш талаб этилмайди;
(ii) энг яхши таклифларни танлаш ва тендер савдоларида иштирокчилар томонидан тақдим этилган таклифларга ишончлилик даражасига мутаносиб равишда қўшимча балл берилади;
(iii) давлат харидларида янги рўйхатдан ўтган иштирокчиларга умумий шартларда давлат харидларида иштирок этиш имконияти берилади;
(iv) давлат харидлари соҳасида “энг фаол тадбиркор” танловида давлат харидларидаги ишончлилик даражаси “юқори” бўлган давлат харидлари иштирокчиларининг номзодлари қўллаб-қувватланади;
(в) давлат харидларидаги ишончлилик даражаси “паст” ва “энг паст” бўлган иштирокчиларнинг:
(i) харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишига рухсат этиладиган давлат харидларининг юқори қийматига нисбатан меъёрлар белгиланади;
(ii) бепул онлайн ўқув курслари орқали малакасини ошириш амалиёти йўлга қўйилади.
VII. Кадрлар сиёсати
14. Агентлик Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Бошқарув самарадорлиги агентлиги ва “Эл-юрт умиди” жамғармаси билан биргаликда йирик ва аҳамиятли инвестиция лойиҳалари доирасида маҳаллий мутахассисларни жалб қилиш режаси, корхоналарнинг талаби ва буюртманомаларига асосан:
(а) маҳаллий ва хорижий таълим ташкилотларида мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш;
(б) технологияли ускуна ва жиҳозлар ишлаб чиқариш заводларида мутахассисларнинг малакасини оширишни тизимли равишда йўлга қўйсин.
15. Саноат кооперациясини ривожлантириш, янги рақобатбардош маҳсулотларни ўзлаштиришда бевосита қатнашганлиги учун вазирлик, хўжалик бирлашмалари ва ташкилотларнинг бошқарув, муҳандис-техник ва бошқа ходимларини йиллик бир марта тўланадиган мукофотлар тарзида моддий рағбатлантириш тизими жорий этилсин. Бунда:
(а) ишлаб чиқариши ўзлаштирилган маҳсулот турларини харид қилишга йўналтирилган йиллик маблағлар суммаси (охирги амалга оширилган шартномага мувофиқ) ва мос ҳажмдаги ўзлаштирилган маҳсулот турларининг харид суммаси ўртасидаги ижобий фарқнинг (иқтисод қилинган маблағ) 20 фоизи бир марта тўланадиган мукофотларни тўлаш манбаи ҳисобланади;
(б) кўрсатилган ижобий фарқнинг тўртдан бир қисми корхона раҳбарига тўлаб берилади, тўртдан уч қисмини ходимлар ўртасида тақсимлаш корхона раҳбари томонидан мустақил равишда, ҳар бир ходимнинг лойиҳани амалга оширишдаги шахсий ҳиссасини ҳисобга олган ҳолда амалга оширилади.
VIII. Фармон ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
17. Мазкур Фармон ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Саноат кооперацияси ва давлат харидлари агентлиги директори белгилансин.
18. Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси О.А. Хакимов зиммасига юклансин.

О первоочередных мерах по развитию отечественного производства и промышленной кооперации на основе новой системы
В целях расширения производства отечественной продукции, широкого внедрения рыночных механизмов в освоение и увеличение объемов производства продукции, необходимой для отраслей промышленности и потребления населения, расширения промышленной кооперации между отечественными субъектами предпринимательства и крупными предприятиями на системной основе, стимулирования и совершенствования поддержки приобретения отечественной продукции в государственных закупках постановляю:
(а) налаживание осуществления единой и скоординированной государственной политики в сфере промышленной кооперации и государственных закупок путем внедрения единого управления в данном направлении;
(б) создание цепочек добавленной стоимости, направленных на производство высокотехнологичной и конкурентоспособной продукции в стране, выявление рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции;
(в) сокращение зависимости отраслей экономики от внешних факторов путем освоения производства комплектующих изделий, сырья и материалов отраслевыми предприятиями;
(г) широкое вовлечение субъектов малого и среднего бизнеса в производственные цепочки крупных предприятий;
(д) снижение себестоимости продукции путем расширения производства отечественной продукции;
(ж) обеспечение интеграции отечественного производства в глобальные цепочки поставок;
(з) освоение инновационных подходов, способствующих технологическому обновлению производственных мощностей и внедрению международных стандартов качества;
(и) организацию системной работы по повышению квалификации, подготовке и переподготовке квалифицированных кадров в сфере расширения производства отечественной продукции в отраслях экономики и промышленной кооперации.
II. Внедрение новой системы управления
(а) Агентство по промышленной кооперации и государственным закупкам (далее – Агентство);
(б) Управляющий совет Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам (далее – Совет).
3. Передать Агентству задачи, функции и полномочия Министерства экономики и финансов в сфере государственных закупок.
(а) Основные направления деятельности Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам согласно приложению № 1;
(б) Перечень организаций, передаваемых в структуру Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам, согласно приложению № 2;
(в) Состав Управляющего совета Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам согласно приложению № 3.
III. Программные меры
5. Внедрить практику разработки и утверждения программ расширения производства отечественной продукции и развития промышленной кооперации на среднесрочную и долгосрочную перспективы (далее – Программы) на основе анализа потребности отраслей и зарубежного опыта. При этом:
(а) Программы формируются в разрезе:
(i) драйверных сфер (фармацевтика, электротехника, электроника и робототехника, автомобилестроение, строительные материалы, газо- и нефтехимия, легкая промышленность, пищевая промышленность);
(ii) базовых отраслей, обладающих высоким инвестиционным потенциалом (энергетика, горнодобывающая промышленность, химия);
(iii) регионов;
(iv) иных сфер, определяемых по решению Совета;
(б) Программы формируются отраслями и регионами, согласовываются с Агентством и утверждаются Советом;
(в) Агентство координирует формирование и реализацию Программ, оказывает методическое и практическое содействие отраслям и регионам.
6. Агентству совместно с ответственными за сферы и отрасли министерствами, ведомствами и организациями начиная с 1 июля 2026 года организовать разработку и внесение Программ в Совет.
IV. Новые инструменты
7. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2026 года:
(а) Агентство проводит анализ рынков республики и региона, поэтапно формирует в разрезе сфер и публикует перечень рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции, способствующей прибавлению цепочек добавленной стоимости в национальную экономику;
(б) с субъектами предпринимательства, освоившими продукцию, включенную в перечень рекомендованной к освоению конкурентоспособной продукции, заключаются договора гарантированной закупки в установленном порядке, а также они включаются в Программы;
(в) Агентство совместно с ответственными министерствами и ведомствами, отраслями и регионами внедряет практику комплексной оценки добавленной стоимости в национальную экономику по крупным и значимым инвестиционным проектам с государственным участием и по которым применяются меры государственной поддержки на основе следующих критериев:
(i) вклад, вносимый в развитие промышленной кооперации и цепочек добавленной стоимости;
(ii) создаваемая добавленная стоимость и ее экономическая эффективность;
(iii) показатель привлечения отечественных кадров, план их подготовки, переподготовки и повышения квалификации;
(iv) влияние на оказываемые услуги и инфраструктуру;
(v) развитие технологий, инноваций и научно-исследовательской деятельности;
(г) в документах по реализации крупных и значимых инвестиционных проектов (инвестиционных соглашениях, соглашениях о разделе продукции, соглашениях о государственно-частном партнерстве и прочих) наряду с мерами государственной поддержки и гарантиями предусматриваются показатели по критериям, установленным подпунктом «в» настоящего пункта;
(д) Агентство:
(i) организует реализацию проектов промышленной кооперации, направленных на создание добавленной стоимости на основе принципа «развитие поставщиков» (vendor development), для расширения возможностей участия отечественных и зарубежных предприятий в государственных закупках;
(ii) устанавливает сотрудничество с зарубежными правообладателями, оказывает содействие в трансфере их производственных технологий, передаче их брендов, товарных знаков и знаков обслуживания отечественным субъектам предпринимательства;
(iii) оказывает содействие субъектам предпринимательства, наладившим производство новой продукции, в прохождении процедур оценки соответствия, лицензионных, разрешительных, уведомительных, санитарных и прочих процедур;
(ж) Агентство и его проектные офисы в регионах проводят работу по эффективному выполнению установленных задач во взаимодействии с заместителем Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан – министром инвестиций, промышленности и торговли Республики Каракалпакстан, заместителями хокимов областей и города Ташкента – начальниками управлений инвестиций, промышленности и торговли областей и города Ташкента;
(з) директор Агентства является постоянным членом Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией и Правительственной комиссии по вопросам привлечения инвестиций, развития промышленности и регулирования торговли;
(и) при формировании Рейтинга устойчивости субъектов предпринимательства вклад созданной добавленной стоимости в производство продукции включается в показатели, предоставляющие дополнительные баллы;
(к) в рамках проектов, включенных в Программы, сырье и комплектующие изделия, применяемые в производственных технологических процессах, аналоги которых не производятся в республике, импортируемые по утвержденному перечню, освобождаются от таможенной пошлины сроком на 3 года.
V. Повышение конкурентоспособности отечественных производителей
8. В целях финансирования проектов по вовлечению субъектов малого и среднего бизнеса в производственные цепочки крупных предприятий и расширению производства отечественной продукции образовать при Агентстве Государственный целевой фонд развития промышленной кооперации (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
9. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2026 года за счет средств Фонда:
(а) в рамках Программ выделяются кредитные средства для:
(i) финансирования проектов субъектов предпринимательства через коммерческие банки в размере до 10 миллионов долларов США на один проект на срок до 10 лет, включая льготный период 2 года, по ставке 6 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в иностранной валюте, по ставке 12 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в национальной валюте;
(ii) проектов, направленных на производство новых видов высокотехнологичной продукции и расширение действующих мощностей, а также пополнения оборотных средств через коммерческие банки в размере до 2 миллионов долларов США на один проект на срок до 1 года, по ставке 6 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в иностранной валюте, по ставке 12 процентов годовых (включая маржу банка – 2 процента) – в национальной валюте;
(б) выделяются субсидии в размере до 30 процентов расходов, но не свыше 1 миллиона долларов США, связанных с трансфером производственных технологий, получением субъектами предпринимательства от зарубежных правообладателей прав на использование брендов, товарных знаков и знаков обслуживания;
(в) на конкурсной основе выделяются субсидии до 50 процентов расходов, но не свыше 10 миллиардов сумов, связанных с разработкой и внедрением на практике промышленных стартапов – до 10 лучших проектов новых видов высокотехнологичной продукции ежегодно.
10. В целях финансирования инструментов, предусмотренных пунктом 9 настоящего Указа, в 2026 году направить Фонду из Фонда реконструкции и развития средства в эквиваленте 50 миллионов долларов США.
VI. Повышение эффективности государственных закупок
11. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 января 2027 года:
(а) в целях расширения участия субъектов малого и среднего бизнеса в государственных закупках внедряется практика разделения предмета закупок в государственных закупках на отдельные лоты в разрезе технологических цепочек, функциональных этапов и видов работ. При этом:
(i) объединение предмета закупок в один лот допускается исключительно при наличии оснований, связанных с экономической эффективностью, технологической последовательностью либо эксплуатационной безопасностью;
(ii) настоящий порядок применяется к отечественным и зарубежным участникам на равных и прозрачных условиях;
(б) государственные закупки по строительству, реконструкции и модернизации объектов и другие государственные закупки стоимостью более 1 миллиарда сумов, а также оценка предложений предмета закупок со сроком эксплуатации, превышающим 3 года, осуществляются с применением метода стоимости совокупного владения (TCO);
(в) в рамках корпоративных закупок:
(i) ведение деятельности в качестве специалиста в сфере закупок допускается только при наличии сертификата «профессиональный закупщик»;
(ii) включение в состав закупочных комиссий корпоративных заказчиков не менее одного специалиста, имеющего сертификат «профессиональный закупщик», является обязательным;
(iii) обучение и сертификация специалистов в сфере закупок осуществляются на основе учебных программ, прошедших аккредитацию международных сертификационных организаций (CIPS, IFPSM, ITC MLS-SCM, WorldCC и прочие);
(iv) Агентством формируется единый электронный реестр сертифицированных специалистов и осуществляется его интеграция со специальным информационным порталом по государственным закупкам;
(г) начиная с 1 января 2028 года в случае отсутствия у корпоративных заказчиков специалистов, имеющих сертификат «профессиональный закупщик», их участие в государственных закупках запрещается;
(д) Совет устанавливает срок применения к бюджетным заказчикам требования наличия специалиста, имеющего сертификат «профессиональный закупщик», и их перечень, а также категории корпоративных заказчиков, на которые распространяется данное требование.
(а) начиная с 1 июля 2026 года посредникам-брокерам и (или) дилерам предоставляется право на реализацию продукции производителей в государственных закупках путем заключения с ними договора;
(б) начиная с 1 апреля 2026 года в случае участия отечественных производителей наряду с зарубежными поставщиками в рамках государственных закупок бюджетных заказчиков к предложенной им минимальной цене импортных товаров применяется ценовая преференция в следующих размерах:
(i) 15 процентов – в случае участия трех и более отечественных производителей;
(ii) 12 процентов – в случае участия двух отечественных производителей;
(iii) 8 процентов – в случае участия одного отечественного производителя;
(в) начиная с 1 октября 2026 года в рамках государственных закупок бюджетных заказчиков на отечественные услуги (работы) применяется ценовая преференция в размере 15 процентов предложенной минимальной цены импортных услуг (работ).
13. Запустить с 1 сентября 2026 года на специальном информационном портале по государственным закупкам электронную скоринговую систему, предоставляющую возможность автоматической оценки деятельности участников закупочных процедур путем межведомственного обмена данными. При этом посредством электронной скоринговой системы:
(а) участникам государственных закупок присваиваются уровни надежности «высокий», «средний», «низкий» и «очень низкий»;
(б) осуществляются следующие меры стимулирования:
(i) для участников, которым присвоен уровень надежности «высокий», выплата задатка не требуется;
(ii) предложениям участников по отбору наилучших предложений и тендерным торгам предоставляются дополнительные баллы соразмерно их уровню надежности;
(iii) новым зарегистрированным участникам государственных закупок предоставляется возможность участия в государственных закупках на общих условиях;
(iv) в конкурсе «Самый активный предприниматель» в сфере государственных закупок поддерживаются кандидатуры участников государственных закупок, которым присвоен уровень надежности «высокий» в государственных закупках;
(в) для участников государственных закупок, которым присвоены уровни надежности «низкий» и «очень низкий»:
(i) устанавливаются нормы на предельную стоимость государственных закупок, разрешенной для участия в закупочных процедурах;
(ii) внедряется практика повышения квалификации на бесплатных онлайн-учебных курсах.
VII. Кадровая политика
14. Агентству совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Агентством эффективности управления и Фондом «Эл-юрт умиди» в рамках крупных и значимых инвестиционных проектов внедрить на системной основе в соответствии с планом привлечения отечественных специалистов, а также требованиями и заказами предприятий:
(а) подготовку и переподготовку специалистов в отечественных и зарубежных образовательных организациях;
(б) повышение квалификации специалистов на заводах по производству технологического оборудования и устройств.
15. Внедрить систему материального стимулирования работников управленческого, инженерно-технического персонала и других работников министерств, хозяйственных объединений и организаций за непосредственное участие в развитии промышленной кооперации, освоении новых видов конкурентоспособной продукции в форме премии, выплачиваемой один раз в год. При этом:
(а) источником выплаты единовременной премии является 20 процентов положительной разницы (сэкономленных средств) между годовой суммой средств (в соответствии с последним реализованным договором), направленных на закуп видов продукции освоенного производства, и закупочной суммой соразмерно освоенным видам продукции;
(б) одна четвертая часть указанной положительной разницы выплачивается руководителю предприятия, три четверти распределяются среди работников руководителем предприятия самостоятельно с учетом личного вклада каждого работника в реализацию проекта.
VIII. Организация, обеспечение и контроль исполнения Указа
16. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
17. Возложить на директора Агентства по промышленной кооперации и государственным закупкам персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
18. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на советника Президента Республики Узбекистан Хакимова О.А.