2020/2021 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари тўғрисида
998
Ёшларнинг олий таълим билан қамраб олинишини янада кенгайтириш, олий таълим муассасалари ўртасида соғлом рақобатни кучайтириш, карантин шароитида олий таълим муассасаларига абитуриентларнинг ҳужжатларини қабул қилиш ва кириш имтиҳонларини лозим даражада ўтказиш мақсадида, шунингдек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларга мувофиқ:
а) 2020/2021 ўқув йилида бакалавриат таълим йўналишларига ўқишга қабул қилишда:
абитуриентларни рўйхатдан ўтказиш жорий йилнинг 20 июнидан 20 июлига қадар (20 июль куни ҳам) бўлган муддатда Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг янги тури кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссияси томонидан белгиланган ҳудудларда – Давлат хизматлари марказлари орқали, барча ҳудудларда – Ягона интерактив давлат хизматлари портали ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест марказининг (кейинги ўринларда – Давлат тест маркази) расмий веб-сайти орқали амалга оширилади;
кириш тест синовлари абитуриент танлаган бакалавриат таълим йўналишига мос иккита фандан ўтказилади;
абитуриентларга тест синови топшириладиган фанлар мажмуаси ҳамда фанлар кетма-кетлиги бир хил бўлган бештагача бакалавриат таълим йўналиши бўйича танловда иштирок этиш ҳуқуқи берилади;
б) 2020/2021 ўқув йили қабулидан бошлаб:
Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб қувватлаш вазирлигининг тавсияномасига эга бўлган хотин-қизлар учун бакалавриатнинг кундузги таълим шакли бўйича умумий белгиланган давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичларига нисбатан қўшимча тўрт фоизли давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари ажратилади;
давлат олий таълим муассасаларининг магистратура мутахассисликларига ўқишга кириш, шунингдек, бакалавриат таълим йўналишларига ўқишни кўчириш ва қайта тиклаш учун ҳужжатларни топшириш жараёни Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг расмий веб-сайти орқали амалга оширилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
2020/2021 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари (кейинги ўринларда – Давлат буюртмаси параметрлари) ишлаб чиқилганлиги;
мазмун жиҳатдан яқин бўлган бакалавриат таълим йўналишлари бирлаштирилганлиги ва профиль ихтисослашув соҳалар кенгайтирилганлиги;
магистратура мутахассисликлари йириклаштирилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
3. Давлат буюртмаси параметрлари:
а) бакалаврлар тайёрлаш бўйича:
кундузги таълим шаклига – 103 575 нафар этиб 1-иловага;
сиртқи таълим шаклига – 31 350 нафар этиб 2-иловага;
кечки таълим шаклига – 5 025 нафар этиб 3-иловага;
б) магистрлар тайёрлаш бўйича – 10 425 нафар этиб 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. 2020/2021 ўқув йилида Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича давлат комиссияси (кейинги ўринларда – Давлат комиссияси) таркиби 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Давлат комиссиясига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
зарурат бўлганда, янги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларини киритиш ҳамда ташкил этиладиган янги олий таълим муассасалари қабул параметрларини белгилаш учун Давлат буюртмаси параметрларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш;
иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудларнинг, шу жумладан республиканинг олис ва бориш қийин бўлган туманларининг мутахассисларга бўлган эҳтиёжини қаноатлантириш учун олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратурасига тегишли тармоқлар ва ҳудудлар бўйича мақсадли қабул параметрларини белгилаш;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда тизимида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идораларнинг таклифлари асосида олий таълим муассасаларининг нуфузи ва ҳудудий жойлашувини ҳисобга олган ҳолда базавий тўлов-контракт қийматидан келиб чиқиб табақалаштирилган тўлов-контракт минимал миқдорининг ягона кўрсаткичларини таълим соҳалари ва республика ҳудудлари бўйича белгилаш(ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтаётган олий таълим муассасалари бундан мустасно);
профессионал таълим муассасаларигаўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрларинитасдиқлаш.
5. Фарғона вилоятининг Сўх туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, истиқболда мазкур ҳудуднинг иқтисодиёт тармоқларини замонавий фикрлайдиган малакали мутахассислар билан таъминлаш мақсадида ушбу туман учун бакалавриатнинг кундузги таълим шакли бўйича умумий белгиланган қабул кўрсаткичларига нисбатан қўшимча давлат гранти асосидаги 500 та ўрин миқдоридаги мақсадли қабул параметрлари ажратилсин.
Фарғона вилояти ҳокимлиги Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда мазкур қабул параметрларини эҳтиёжга мувофиқ олий таълим муассасалари кесимида тақсимлаш бўйича асосланган таклифларни бир ҳафта муддатда Давлат комиссиясига киритсин.
6. Ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтган олий таълим муассасаларига ўзини ўзи тўлиқ молиявий таъминлаш миқдоридан келиб чиқиб, тўлов-контракт асосида ўқитиш қийматини белгилаш ҳуқуқи берилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтган олий таълим муассасалари ректорлари бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича белгиланган тўлов-контракт миқдори ҳақидаги маълумотларни бир ҳафта муддатда оммавий ахборот воситалари ва Интернет тармоғида эълон қилсин.
7. Белгилаб қўйилсинки, 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб кадрлар буюртмачиларининг эҳтиёжлари тўлиқ автоматлаштирилган тарзда “quota.mineconomy.uz” ахборот тизими (кейинги ўринларда – Ахборот тизими) орқали шакллантирилади.
8. Буюртмачиларининг кадрларга бўлган эҳтиёжини аниқлаш жараёнини рақамлаштириш мақсадида 2020 йил 1 октябрга қадар:
Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги иқтисодиёт тармоқларининг олий маълумотли кадрларга бўлган жорий эҳтиёжини кузатиб бориш имкониятини яратиш учун“Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплексини Ахборот тизими билан интеграциясини;
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги республиканинг барча мактабларида битирувчи синфлардаги ўқувчилар сони ҳамда педагогик таркиби тўғрисида доимий янгиланиб борувчи маълумотлар базасини Ахборот тизими билан интеграциясини;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда кадрлар буюртмачилари эҳтиёжлари тўғрисидаги маълумотларни “Электрон рақамли имзо” тизимини қўллаган ҳолда Ахборот тизимига киритилишини ҳамда Ахборот тизимини мунтазам равишда такомиллаштириб борилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази ва Халқ таълими вазирлиги бошқа вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 сентябрга қадар умумтаълим муассасалари битирувчиларининг якуний давлат аттестацияси ҳамда олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонларини унификация қилиш ва ягона имтиҳонни йўлга қўйиш бўйича таклифларни ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
10. Давлат комиссияси 2020 йил 20 июнга қадар:
Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари буюртмаларига биноан соғлиқни сақлаш, халқ таълими, ветеринария соҳаларида олий маълумотли кадрларга эҳтиёж юқори бўлган ҳудудлар учун Давлат буюртмаси параметрларининг давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичлари доирасида мақсадли қабул параметрларининг туман (шаҳар)лар кесимидаги тақсимотини;
Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, тизимида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар ҳамда Давлат тест марказининг таклифлари асосида олий таълим муассасаларига Давлат буюртмаси параметрларининг таълим тилларига қараб тақсимотини тасдиқласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда 2020/2021 ўқув йилида янги киритилаётган бакалавриат таълим йўналишлари ҳамда магистратура мутахассисликларини ҳисобга олган ҳолда Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификаторига ўзгартириш ва қўшимчалар киритсин;
тизимида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар билан биргаликда янги киритилаётган бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликларининг малакавий талаблари, ўқув режалари ҳамда фан дастурларини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда тасдиқласин;
б) 2020 йил 31 декабрга қадар бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари хусусиятидан келиб чиққан ҳолда битирувчиларга асосий ҳамда қўшимча квалификация бериш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
в) Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва қамбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда тизимида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2020 йил 1 декабрга қадар қуйидагилар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига асослантирилган таклифлар киритсин:
олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрларида фақат давлат гранти асосидаги қабул кўрсаткичларини белгилаш;
тўлов-контракт асосидаги қабул кўрсаткичларини олий таълим муассасалари томонидан мустақил белгилаш. Бунда, тўлов-контракт асосидаги қабул кўрсаткичлари Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги томонидан белгиланган миқдордан кам бўлмаслиги лозим;
иқтидорли талабаларни нодавлат олий таълим ташкилотларида ҳамдавлат гранти асосида ўқитиш;
алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим соҳаларининг бакалавриат таълим йўналишларига ўқишга қабул қилиш учун касбий (ижодий) имтиҳонлар билан биргаликда мажбурий учта – она тили (ўзбек, рус ёки қорақалпоқ тили), математика ва Ўзбекистон тарихи фанлари бўйича тест синовлари топшириш тартибини жорий қилиш.
12. Спорт соҳасида олий маълумотли мутахассислар тайёрлаш жараёнини оптималлаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекциясининг “Спорт фаолияти (фаолият турлари бўйича)” бакалавриат таълим йўналиши бўйича ўқиш муддати 3 йил бўлган таълим дастурлари доирасида кадрлар тайёрлашни амалга ошириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
13. Белгилаб қўйилсинки:
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб “130 000–Математика” таълим соҳаси бўйича магистратура мутахассисликлари учун Давлат буюртмаси параметрлари тўлиқ давлат гранти асосида шакллантирилади;
2020/2021 ўқув йилида давлат гранти асосида бакалавриат ва магистратурага ўқишга қабул қилинган шахсларни ўқитиш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобига амалга оширилади.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 6-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О параметрах государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2020/2021 учебном году
В целях дальнейшего расширения охвата молодежи высшим образованием, усиления здоровой конкуренции между высшими образовательными учреждениями, надлежащей организации приема документов у абитуриентов и проведения вступительных экзаменов в высшие образовательные учреждения в условиях карантина, а также в соответствии с задачами, определенными в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
а) при приеме на учебу на направления образования бакалавриата в 2020/2021 учебном году:
регистрация абитуриентовпроводится в период с 20 июня по 20 июля (20 июля включительно)текущего годав регионах, определенных Специальной республиканской комиссией по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавируса в Республике Узбекистан – через Центры государственных услуг, во всех регионах – через Единый портал интерактивных государственных услуг и официальный сайт Государственного центра тестирования при Кабинете МинистровРеспублики Узбекистан (далее – Государственный центр тестирования);
вступительные тестовые испытания проводятсяпо двум предметам, соответствующим направлению образования бакалавриата, выбранному абитуриентом;
абитуриентам предоставляется право участияв конкурсе до пяти направлений образования бакалавриата с одинаковым блоком и последовательностью предметов, по которым проводятся тестовые испытания;
б) начиная с приема 2020/2021 учебного года:
для женщин, имеющих рекомендацию Министерства поподдержке махалли и семьи Республики Узбекистан, выделяются четырехпроцентные показатели приема на основе государственного гранта дополнительно к установленным общим показателям приема на основе государственного гранта по очной форме обучения бакалавриата;
процесс сдачи документов для поступления в магистратуру, а также перевода и восстановления на учебу на направления образования бакалавриата государственных высших образовательных учреждений осуществляется через официальный сайт Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
2. Принять к сведению, что Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
разработаны Параметры государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2020/2021 учебном году (далее – Параметры государственного заказа);
объединены близкие по содержанию направления образования бакалавриата и расширены области профильной специализации;
укрупнены специальностимагистратуры.
3. Утвердить параметры государственного заказа по:
а) подготовке бакалавров по:
очной форме обучения – в количестве 103575 человек согласно приложению № 1*;
заочной форме обучения – в количестве 31 350 человек согласно приложению № 2*;
вечерней форме обучения – в количестве 5 025 человек согласно приложению № 3*;
б) подготовке магистров – в количестве 10 425 человек согласно приложению № 4*.
4. Утвердить состав Государственной комиссии по приему в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан на 2020/2021 учебный год согласно приложению № 5.
Предоставить Государственной комиссии право:
введения, при необходимости, новых направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры, а также внесения соответствующих изменений и дополнений в Параметры государственного заказа в целях определения параметров приема в создаваемые новые высшие образовательные учреждения;
определения параметров целевого приема в бакалавриат и магистратуру высших образовательных учреждений в разрезе соответствующих отраслей и регионовв целях удовлетворения потребностей в специалистах отраслей экономики и регионов республики, в том числе отдаленных и труднодоступных районов;
определения единых показателей минимальногоразмера дифференцированного платного контракта по областямобразования и регионам республикина основе предложений Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также министерств и ведомств, имеющих в ведении высшие образовательные учреждения, с учетом престижа и территориального расположения высших образовательных учреждений исходя из стоимости базового платного контракта (за исключением высших образовательных учреждений, переходящих на самофинансирование).
5. В целях социальноэкономического развития, обеспечения в будущем отраслей экономики Сохского района Ферганской области квалифицированными и современно мыслящими специалистами выделить для данного района целевые параметры приема в количестве 500 мест дополнительно к установленным общим показателям приема на основе государственного гранта по очной форме обучения бакалавриата.
Хокимияту Ферганской области совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, а также Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в недельный сроквнести в Государственную комиссию обоснованные предложения о распределенииданных параметров приема в разрезе высших образовательных учрежденийисходя изпотребностей.
6. Принять к сведению, что высшимобразовательным учреждениям, перешедшим на систему самофинансирования, предоставлено право определения стоимости обучения на платно-контрактной основе исходя из объема полного самофинансирования.
Ректорамвысших образовательных учреждений, перешедших на систему самофинансирования, в недельный срок опубликовать в средствах массовой информации и сети Интернет информацию об установленномразмере платного контрактапо направлениям образования бакалавриата и специальностяммагистратуры.
7. Установить, что с 2021/2022 учебного годапотребности заказчиков кадровформируются полностью через информационную систему «quota.mineconomy.uz» (далее – Информационная система) в автоматизированном режиме.
8. В целях цифровизации процесса определения потребностей заказчиков в кадрах до 1 октября 2020 года:
Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан – обеспечить интеграцию с Информационной системой Межведомственного аппаратно-программного комплекса «Единая национальная система труда» в целях создания возможности для ведения мониторинга текущих потребностей отраслей экономики
в кадрах с высшим образованием;
Министерству народного образования Республики Узбекистан – обеспечить интеграцию с Информационной системой постоянно обновляемой базы данных о численности учащихся в выпускных классах и педагогическом составе всех школ республики;
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан – обеспечить внесение в Информационную систему сведений о потребностях заказчиков кадров с использованием системы «Электронная цифровая подпись», а также совершенствование Информационной системы на постоянной основе.
9. Государственному центру тестирования при Кабинете МинистровРеспублики Узбекистан и Министерству народного образования совместно с другими министерствами и ведомствами до 1 сентября 2020 года разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения об унификации итоговой государственной аттестации выпускников общеобразовательных учреждений и вступительных экзаменов в высшие образовательные учреждения с введением единого экзамена.
10. Государственной комиссии до 20 июня 2020 годаутвердить:
по заявкам Министерства здравоохранения, Министерства народного образования, Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента – распределение параметров целевого приема в разрезе районов (городов) для регионов с высокой потребностью в кадрах с высшим образованием в области здравоохранения, народного образования, ветеринарии в пределах показателей приема на основе государственного гранта Параметров государственного заказа;
на основе предложений Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, министерств и ведомств, имеющих в ведении высшие образовательные учреждения, а также Государственного центра тестирования –распределение Параметров государственного заказав высшие образовательные учреждения по языкам обучения.
совместно с Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации, а также Министерством экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан внести в Классификатор направлений и специальностей высшего образования изменения и дополнения с учетом новыхнаправлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры,вводимых в 2020/2021 учебном году;
совместно с министерствами и ведомствами, имеющими в ведении высшие образовательные учреждения, разработать и утвердить в установленном порядке квалификационные требования, учебные планы, а также программы по предметам вводимых новых направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры;
б) до 31 декабря 2020 года разработать и утвердить порядок присвоения выпускникам базовой и дополнительной квалификации исходя из специфики направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры;
в) до 1 декабря 2020 года совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, а также министерствами и ведомствами, имеющими в ведении высшие образовательные учреждения, внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан обоснованные предложения по:
определению в Параметрах государственного заказа по приему на учебу в высшие образовательные учреждения исключительно показателей приема на основе государственного гранта;
самостоятельному определению высшими образовательными учреждениями показателей приема на платно-контрактной основе. При этом показатели приема на платно-контрактной основе не могут быть ниже количества, установленного Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
обучению талантливых студентов на основе государственного гранта также в негосударственных высших образовательных организациях;
внедрению порядка сдачи наряду с профессиональными (творческими) экзаменами тестовых испытаний по трем обязательным предметам– родному языку (узбекскому, русскому или каракалпакскому языку), математике и истории Узбекистана для приема на учебу на направления образования бакалавриата, требующих специальных навыков.
12. В целях оптимизации процесса подготовки специалистов с высшим образованием в сфере спорта согласиться с предложением Министерства физической культуры и спорта, Министерства высшего и среднего специального образования и Государственной инспекции по контролю за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан о подготовке кадров по направлению образования бакалавриата «Спортивная деятельность (по видам деятельности)» в рамках образовательных программ стрехлетнимсроком обучения.
с 2020/2021 учебного года Параметры государственного заказапо специальностям магистратуры в области образования «130 000-Математика» формируются полностью на основе государственного гранта;
расходы, связанные с обучением лиц, принятых на учебу в 2020/2021 учебном годув бакалавриат и магистратуру на основе государственного гранта, осуществляетсяза счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
14. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 6.
15. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, а также другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.