Жиззах ва Cирдарё вилоятларида сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида
Сўнгги уч йил мобайнида ирригацияни ривожлантириш ва суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш давлат дастурлари доирасида Жиззах ва Сирдарё вилоятларида 170,4 км ирригация тизимлари каналлари, 145,2 км лоток тармоқлари, 33 та гидротехник иншоотлар, 734 км коллектор-дренаж тармоқлари ҳамда бошқа сув хўжалиги объектлари қурилди ва реконструкция қилинди.
Натижада 104 минг гектардан ортиқ суғориладиган ерларнинг сув таъминоти яхшиланди, кучли ва ўртача шўрланган майдонлар 15,6 минг гектарга камайди, сизот сувлар сатҳи ер юзасига яқин жойлашган майдонлар 28,6 минг гектарга қисқарди, 85 минг гектардан ортиқ майдоннинг мелиоратив ҳолатини барқарор сақлашга эришилди.
Шунга қарамасдан, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида 93,4 минг гектар суғориладиган ерларнинг сув таъминоти паст даражада қолмоқда, 109 минг гектар суғориладиган майдонлар ўртача ва кучли шўрланган.
“Сардоба” сув омбори тўғонидан сув тошиши оқибатида Сардоба, Оқолтин ва Мирзаобод туманларидаги аксарият сув хўжалиги объектлари, шунингдек, “Марказий Мирзачўл” коллектори ва унга қуюлувчи коллекторлар жиддий талафот кўрди.
Жиззах ва Сирдарё вилоятларида суғориладиган ер майдонларини сув билан ишончли таъминлаш, сувни тежайдиган суғориш технологияларини кенг жорий қилиш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш ҳамда илм-фан янгиликларини ишлаб чиқаришга кенг жорий этиш ва илғор ўқитиш услубларини қўллаш мақсадида:
2020-2023 йилларда Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ирригация ва мелиорация объектларини қуриш, реконструкция қилиш ҳамда мелиорация объектларини таъмирлаш бўйича манзилли рўйхатлар 1 ва 2-иловаларга мувофиқ;
2020-2023 йилларда Жиззах ва Сирдарё вилоятларида маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ирригация тизимларини таъмирлаш ва тиклаш ишларининг прогноз кўрсаткичлари 3 ва 4-иловаларга мувофиқ;
2020-2023 йилларда Жиззах ва Сирдарё вилоятларида сув истеъмолчилари уюшмалари, кластерлар ҳамда фермер хўжаликларининг ўз маблағлари ҳисобидан суғориш тармоқларини таъмирлаш ва тиклаш ишларининг прогноз кўрсаткичлари 5 ва 6-иловаларга мувофиқ;
2020-2023 йилларда Жиззах ва Сирдарё вилоятларида сув тежовчи суғориш технологияларини жорий қилишнинг прогноз кўрсаткичлари 7 ва 8-иловаларга мувофиқ;
Жиззах ва Сирдарё вилоятларидаги сув хўжалиги объектларини бошқариш, сувни ҳисобга олиш ва мониторинг юритишда рақамли технологияларни жорий қилиш прогноз кўрсаткичлари 9 ва 10-иловаларга мувофиқ;
Жиззах ва Сирдарё вилоятларидаги суғориш ва дренаж қудуқлари ҳамда мелиоратив объектларда сувни назорат қилиш бўйича рақамли технологияларни жорий қилишнинг прогноз кўрсаткичлари 11 ва 12-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Сув хўжалиги вазири, Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳамда туманлар ҳокимларига мазкур қарорда белгиланган тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши бўйича шахсий жавобгарлик юклансин.
2. Мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларидаги лойиҳалар, шунингдек, 3 ва 4-иловаларида белгиланган прогноз кўрсаткичлари доирасида амалга ошириладиган лойиҳалар:
ҳар бир лойиҳанинг натижадорлиги ва мақсадга мувофиқлигидан келиб чиқиб, тегишли лойиҳа ҳужжатлари асосида амалга оширилади;
қиймати базавий ҳисоблаш миқдорининг олти минг бараваридан ортиқ бўлган ҳар бир лойиҳанинг лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилгандан сўнг Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ва туманлар ҳокимликлари, Сув хўжалиги вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, сув истеъмолчилари уюшмалари ва бошқа манфаатдор ташкилотлар иштирокида ҳамда мустақил экспертларни жалб этган ҳолда муҳокама этилади ва уларнинг ижобий хулосаси асосида белгиланган тартибда амалга оширилади.
3. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Сув хўжалиги вазирлиги:
мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларига кўра 2020 йилда амалга ошириладиган лойиҳаларни 2020-2022 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурининг 2020 йил учун тасдиқланган параметрлари доирасида ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси маблағлари ҳисобига амалга оширсин, келгуси йиллар учун асосий кўрсаткичларни аниқлаштириб ва янгилаб борган ҳолда Инвестиция дастурини шакллантириш жараёнида инобатга олсин;
Давлат бюджетининг 2020 йил параметрлари доирасида мазкур қарорнинг 7-12-иловаларидаги 2020 йил учун белгиланган чора-тадбирларни амалга оширсин, 2021-2023 йиллар учун белгиланган тадбирларни келгуси йиллар Давлат бюджети кўрсаткичларида ўрнатилган тартибда назарда тутсин.
4. Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари:
мазкур қарорнинг 3 ва 4-иловаларида белгиланган прогноз кўрсаткичларининг бажарилиши учун талаб этиладиган маблағларни маҳаллий бюджет ҳисобидан ажратиб борсин;
мазкур қарорнинг 5 ва 6-иловаларида белгиланган прогноз кўрсаткичларининг бажарилишида сув истеъмолчилари уюшмалари, кластерлар ҳамда фермер хўжаликларига кўмаклашсин.
5. Сув хўжалиги вазирлиги, Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари:
мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларига мувофиқ тасдиқланган манзилли рўйхатлар, шунингдек, 3 ва 4-иловаларига мувофиқ тасдиқланган прогноз кўрсаткичлари доирасида объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатлари ўз вақтида ва сифатли ишлаб чиқилишини, бош пудрат ташкилотларининг тендер (танлов) савдолари асосида аниқланишини ҳамда қурилиш ишларининг амалга оширилишини ташкил қилсин ва қатъий назоратга олсин;
объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларини тайёрлашда, тендер танловларини ўтказиш жараёнларида шаффофликни таъминлаш ҳисобига объектларнинг қийматини мақбуллаштириш чораларини кўрсин;
лойиҳаларни амалга ошириш доирасида зарур асбоб-ускуна, хом ашё, бутловчи буюмлар ҳамда қурилиш материалларининг маҳаллий ишлаб чиқарувчилардан харид қилинишини таъминласин (мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар учун);
энергия тежамкор технологияларни қўллаш ҳамда объектларни қуриш ва реконструкция қилиш ишларига маҳаллий пудрат ташкилотларини кенг жалб қилишга алоҳида эътибор қаратсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноевга тасдиқланган ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш ҳамда таъмирлаш-тиклаш ишлари лойиҳаларининг манзилли рўйхатларига зарур ҳолларда қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқи берилсин.
7. 2021 йилдан бошлаб ирригация ва мелиорация объектларини қуриш, реконструкция қилиш ҳамда мелиорация объектларини таъмирлаш ва тиклаш бўйича устувор лойиҳаларни танлаш ва амалга оширишнинг шундай тартиби ўрнатилсинки, унга кўра:
устувор лойиҳалар бўйича таклифлар сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги, геология, ер тузиш ва лойиҳа ташкилотлари мутахассислари ҳамда мустақил экспертлар, шунингдек, манфаатдор фермер ва кластерлар иштирокида жойида ҳар бир ҳудуднинг сув таъминоти, ерларнинг мелиоратив ҳолати ва бошқа ўзига хос хусусиятларини инобатга олган ҳамда муаммолар таҳлилини қилган ҳолда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан биргаликда шакллантирилади;
устувор лойиҳалар бўйича таклифлар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва вилоятлар халқ депутатлари Кенгашларида муҳокама қилинади ва маъқуллангандан сўнг белгиланган тартибда амалга оширилади;
ҳар бир лойиҳанинг амалга оширилиши ҳолати тегишли халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларидаги партия гуруҳлари томонидан назорат қилиб борилади.
8. Белгилансинки, мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларида назарда тутилган ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш лойиҳаларига Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағларнинг 3 фоизигача бўлган қисми тузиладиган шартномалар асосида ушбу лойиҳаларни илмий-техник жиҳатдан таъминлаш учун йўналтирилади.
Мазкур лойиҳаларга бириктирилган илмий ходимлар тегишли олий таълим муассасаларининг докторант, магистрант ҳамда иқтидорли талабаларини жалб қилган ҳолда:
лойиҳаларни амалга оширишнинг энг муқобил йўлини танлаш ва техник топшириқларни ишлаб чиқишда иштирок этади;
объектларнинг лойиҳаолди бирламчи ҳужжатларини тайёрлашда иштирок этади;
бош лойиҳа ташкилоти томонидан тақдим қилинган лойиҳа-қидирув ишлари, материаллар ва ҳисоб-китобларни ҳамда қабул қилинаётган технологик ечимларни илмий-техник жиҳатдан асосланганлигини, замонавий қурилиш материаллари, ресурс тежамкор технологиялар ва техниканинг қўлланилишини таҳлил қилади, тегишли хулосалар ва таклифлар тайёрлайди;
қурилиш ишларининг тасдиқланган лойиҳа ҳужжатларига мувофиқ ва сифатли бажарилишини илмий-техник жиҳатдан таъминлаб боради;
қурилиши якунланган объектларни белгиланган тартибда фойдаланишга топширишда иштирок этади ва буюртмачига ўзининг хулосасини беради.
9. Ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш лойиҳаларини илмий-техник жиҳатдан таъминлаш бўйича Ишчи гуруҳ таркиби (кейинги ўринларда – Ишчи гуруҳи) 13-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ишчи гуруҳига (Ў.П.Умурзаков) мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларида назарда тутилган ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш лойиҳаларини илмий-техник жиҳатдан таъминлаш юклатилсин. Бунда, Ишчи гуруҳининг вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
мазкур қарорнинг 1 ва 2-иловаларида келтирилган илмий ходимлар томонидан лойиҳаларни илмий-техник жиҳатдан таъминлашни ташкил этиш ва уларнинг фаолиятини мувофиқлаштириш;
ҳар бир лойиҳанинг ўзига хослиги ва хусусиятидан келиб чиқиб, ресурс тежамкор ва ахборот технологиялари қўлланилиши бўйича хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқиш;
бириктирилган илмий ходимларнинг таклифларини умумлаштирган ҳолда сув хўжалиги соҳасига илм-фан ютуқларини, сувни тежовчи технологиялар ва илғор тажрибаларни, сув хўжалиги ва сувдан фойдаланиш тизимини бошқаришнинг инновацион усулларини жорий қилиш бўйича илмий ва услубий тавсиялар ишлаб чиқишни ташкил қилиш;
илмий-техника ютуқларини чоп этиш ҳамда оммавий-ахборот воситалари орқали тарғиб қилиш, семинарлар, республика ва халқаро миқёсдаги анжуманлар ташкил қилиш;
сув хўжалиги лойиҳаларини илмий-техник жиҳатдан таъминлаш бўйича Жиззах ва Сирдарё вилоятлари тажрибасини бошқа турдош олий таълим муассасаларини жалб этган ҳолда республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам жорий қилиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш.
10. 2020/2021 ўқув йилида Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институтида (кейинги ўринларда – Институт) таҳсил олаётган талабаларнинг ёзги малакавий-ишлаб чиқариш амалиёти эксперимент тариқасида Жиззах ва Сирдарё вилоятларида қуйидаги тартибда ташкил қилинсин:
а) талабаларнинг ёзги малакавий-ишлаб чиқариш амалиёти Сув хўжалиги вазирлиги томонидан Институт билан келишилган ҳолда тасдиқланган жадвал ва дастур асосида ихтисослашган кафедраларнинг профессор-ўқитувчилари раҳбарлигида мазкур қарорнинг 1-4-иловаларида назарда тутилган объектларда, шунингдек, буюртмачи, пудратчи ва сув хўжалиги эксплуатация ташкилотларида ўтказилади;
б) малакавий-ишлаб чиқариш амалиётини ташкил қилишда:
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан биргаликда талабаларни ҳудудларга олиб боради, жойлаштиради ва зарур шароитларни яратади;
лойиҳаларнинг буюртмачиси, бош пудратчи ва сув хўжалиги эксплуатация ташкилотлари талабаларни қурилиш ва сув хўжалиги объектларига даврий равишда олиб чиқади, уларга лойиҳа-смета ва қурилиш назорати ҳужжатларидан фойдаланишга ҳамда замонавий қурилиш ва сувни оқилона бошқариш услублари, техникаси ва технологияларини чуқур ўрганишлари учун амалий шароит яратади.
11. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти талабаларининг 2020/2021 ўқув йилида ёзги малакавий-ишлаб чиқариш амалиётини ўташ даврида Жиззах ва Сирдарё вилоятларида амалга ошириладиган ирригация ва мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш ҳамда таъмирлаш-тиклаш лойиҳаларида иштирокини таъминлаш жадвали 14-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Сув хўжалиги вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда Сув хўжалиги вазирлиги тасарруфидаги Дўстлик Сув хўжалиги ва мелиорация коллежи ҳамда Гулистон давлат университети ҳузуридаги Оқолтин саноат техникумида Институт талабаларининг ёзги малакавий-ишлаб чиқариш амалиётини ташкил қилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев:
а) лойиҳаларни илмий-техник жиҳатдан таъминлаш бўйича:
мазкур қарорнинг 8-бандида назарда тутилган лойиҳаларни илмий-техник жиҳатдан таъминлашга маблағларни йўналтириб борсин;
ҳар чоракда Ишчи гуруҳининг таклиф ва тавсиялари асосида сув хўжалиги ташкилотларининг таълим ва илмий муассасалар билан ўзаро интеграциясини кучайтириш, илм-фан ютуқларини ва инновацион ишланмаларни амалиётга татбиқ қилиш чораларини кўриб борсин;
б) Институт талабаларининг ёзги малакавий-ишлаб чиқариш амалиётини мазкур қарорнинг 5-бандида назарда тутилган объектларнинг қийматини мақбуллаштиришдан бўшайдиган маблағлар ҳамда 8-бандида назарда тутилган лойиҳаларни илмий-техник жиҳатдан таъминлаш учун йўналтириладиган маблағлар доирасида ташкиллаштирсин.
13. Сув хўжалиги вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Молия вазирлиги билан биргаликда 2021 йил 1 апрелга қадар сув хўжалиги объектларини рақамли технологиялар асосида мониторинг қилиш бўйича дастурий таъминот ишлаб чиқилишини ва амалиётга татбиқ этилишини таъминласин.
14. Сув хўжалиги вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари ҳамда Ишчи гуруҳи билан биргаликда соҳа олим ва мутахассисларини жалб қилган ҳолда икки ой муддатда “Марказий Мирзачўл” коллектори ва унга қуюлувчи коллекторлар тизимининг техник ҳолатини жойида ўрганиб, уларни тиклаш юзасидан комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Инновацион ривожланиш вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги таклифига асосан соҳанинг мавжуд муаммоларини ва реал эҳтиёжларини ҳамда ҳудудий муаммоларнинг илмий ечимини таъминлашга қаратилган илмий тадқиқотларни амалга ошириш бўйича белгиланган тартибда танловлар ўтказсин.
16. Жиззах ва Сирдарё вилоятлари ҳокимликлари:
Пахтакор ҳамда Ховос туманларида илғор агрокластерларни жалб қилган ҳолда замонавий рақамли технологиялар асосида намунали автоматлаштирилган суғориш участкаларини ташкил қилиш чораларини кўрсин. Бунда Сув хўжалиги вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Фанлар академияси намунали участкаларни ташкил қилишда ҳар томонлама услубий ва амалий ёрдам кўрсатсин;
3 кун муддатда мазкур қарорни самарали ижро этишга доир масалаларни халқ депутатлари вилоятлар ҳамда туман (шаҳар)лар Кенгашларида муҳокама қилсин ва тегишли қарор қабул қилсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев зиммасига юклансин.
Ушбу қарор натижадорлиги тўғрисида 2021 йил 1 январь ва 1 июлда Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О неотложных мерах по эффективному использованию водных ресурсов и улучшению мелиоративного состояния земель в Джизакской и Сырдарьинской областях
940
В рамках государственных программ развития ирригации и улучшения мелиоративного состояния орошаемых земель на протяжении последних трех лет в Джизакской и Сырдарьинской областях построено и реконструировано 170,4 км каналов ирригационной системы, 145,2 км лотковых и 734 км коллекторно-дренажных сетей, 33 гидротехнических сооружения, а также других объектов водного хозяйства.
В результате улучшилась водообеспеченность более 104 тысяч гектаров орошаемых земель, на 15,6 тысячи гектаров уменьшилась площадь сильной и средней засоленности, на 28,6 тысячи гектаров сократилась площадь с близким залеганием грунтовых вод к поверхности земли, на более 85 тысячах гектаров площади достигнуто устойчивое поддержание мелиоративного состояния.
Тем не менее, в Джизакской и Сырдарьинской областях водообеспеченность 93,4 тысячи гектаров орошаемых земель остается на низком уровне, 109 тысяч гектаров орошаемых земель средне и сильно засолены.
В результате прорыва дамбы Сардобинского водохранилища большинству объектов водного хозяйства Сардобинского, Акалтынского и Мирзаабадского районов, а также коллектору «Марказий Мирзачул» и питающим его коллекторам нанесен значительный ущерб.
В целях надежного водоснабжения орошаемых земельных площадей, широкого внедрения водосберегающих технологий орошения, улучшения мелиоративного состояния земель, широкого внедрения достижений науки в производство, а также применения передовых методов обучения в Джизакской и Сырдарьинской областях:
Адресные перечни строительства и реконструкции ирригационных и мелиоративных объектов, а также ремонта мелиоративных объектов в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№1 и 2;
Прогнозные показатели работ по ремонту и восстановлению ирригационных систем за счет средств местного бюджета в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№3 и 4;
Прогнозные показатели работ по ремонту и восстановлению оросительной сети за счет собственных средств ассоциаций водопотребителей, кластеров и фермерских хозяйств в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№ 5 и 6;
Прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий орошения в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№ 7 и 8;
Прогнозные показатели внедрения цифровых технологий в управление объектами водного хозяйства, учет воды и ведение мониторинга в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№ 9 и 10;
Прогнозные показатели внедрения цифровых технологий контроля воды в оросительных, дренажных скважинах и мелиоративных объектах в Джизакской и Сырдарьинской областях в 2020–2023 годах согласно приложениям №№ 11 и 12.
Возложить персональную ответственность на министра водного хозяйства, хокимов Джизакской, Сырдарьинской областей и районов за своевременную и качественную реализацию мероприятий, определенных в настоящем постановлении.
2. Проекты, указанные в приложениях №№1 и 2 к настоящему постановлению, а также проекты, реализуемые в рамках прогнозных параметров, определенных в приложениях №№3 и 4:
реализуются на основе соответствующей проектной документации исходя из результативности и целесообразности каждого проекта;
после разработки проектно-сметной документации каждого проекта стоимостью более шести тысяч базовых расчетных величин обсуждаются с участием хокимиятов Джизакской, Сырдарьинской областей и районов, Министерства водного хозяйства, Министерства сельского хозяйства, Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, ассоциаций водопотребителей с участием других заинтересованных организаций и привлечением независимых экспертов, реализуются в установленном порядке на основе их положительных заключений.
3. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов, Министерству водного хозяйства:
проекты, реализуемые в 2020 году в соответствии с приложениями №№1 и 2 к настоящему постановлению, реализовать в рамках утвержденных параметров на 2020 год Инвестиционной программы на 2020–2022 годы за счет средств Антикризисного фонда при Министерстве финансов, определить и обновлять основные показатели на последующие годы, а также учитывать их в процессе формирования Инвестиционной программы;
реализовать мероприятия, определенные в приложениях №№7–12 к настоящему постановлению на 2020 год, в рамках параметров Государственного бюджета на 2020 год, мероприятия, определенные на 2021–2023 годы, – предусматривать в показателях Государственного бюджета на последующие годы в установленном порядке.
4. Хокимиятам Джизакской и Сырдарьинской областей:
выделить средства, требуемые для выполнения прогнозных показателей, определенных в приложениях №№3 и 4 к настоящему постановлению, за счет местных бюджетов;
оказывать содействие ассоциациям водопотребителей, кластерам и фермерским хозяйствам в выполнении прогнозных показателей, определенных в приложениях №№5 и 6 к настоящему постановлению.
5. Министерству водного хозяйства, хокимиятам Джизакской и Сырдарьинской областей:
организовать и взять на строгий контроль своевременное и качественное выполнение строительных работ, разработку проектно-сметной документации объектов, а также определение генеральной подрядной организации на основе тендерных (конкурсных) торгов в рамках адресных перечней, утвержденных в соответствии с приложениями №№1 и 2 к настоящему постановлению, и прогнозных показателей, утвержденных в соответствии с приложениями №№3 и 4;
принять меры для оптимизации стоимости объектов за счет обеспечения прозрачности процессов подготовки проектно-сметной документации объектов и проведения тендерных торгов;
обеспечить закупку у отечественных производителей (для продукции, производимой в нашей стране) необходимого оборудования, сырья, комплектующих и строительных материалов в рамках реализации проектов;
уделять особое внимание широкому привлечению отечественных подрядных организаций к использованию энергосберегающих технологий и работам по строительству и реконструкции объектов.
6. Предоставить заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Барноеву У.И. право вносить, при необходимости, изменения и дополнения в адресные перечни проектов работ по строительству, реконструкции, ремонту и восстановлению объектов ирригации и мелиорации.
7. Начиная с 2021 года установить порядок отбора и реализации приоритетных проектов строительства и реконструкции объектов ирригации и мелиорации, а также ремонта и восстановления объектов мелиорации, в соответствии с которым:
предложения о приоритетных проектах формируются с участием специалистов водного, сельского хозяйства, геологии, землеустройства, проектных организаций, независимых экспертов, заинтересованных фермеров и кластеров на местах, принимая во внимание водоснабжение, мелиоративное состояние земли, другие особенности каждой территории с проведением анализа проблем совместно с органами государственной власти на местах;
предложения о приоритетных проектах обсуждаются в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и областных Кенгашах народных депутатов, после их утверждения – реализуются в установленном порядке;
ход реализации каждого проекта контролируется партийными группами соответствующих местных Кенгашей народных депутатов.
8. Установить, что часть до 3 процентов средств, выделяемых из Государственного бюджета Республики Узбекистан на проекты строительства и реконструкции объектов ирригации и мелиорации, предусмотренных в приложениях №№1 и 2 к настоящему постановлению, направляется на научно-техническое сопровождение данных проектов на основе составляемых договоров.
Научные работники, закрепленные за данными проектами, с привлечением докторантов, магистров и талантливых студентов соответствующих высших образовательных учреждений:
принимают участие в выборе лучшего решения реализации проектов и разработке технических заданий;
принимают участие в подготовке предпроектной первичной документации объектов;
проводят анализ научно-технического обоснования проектно-изыскательских работ, материалов и расчетов, принимаемых технологических решений, предоставленных главной проектной организацией, а также применения современных строительных материалов, ресурсосберегающих технологий и техники, с подготовкой соответствующих заключений и предложений;
обеспечивают с научно-технической точки зрения качественное выполнение строительных работ в соответствии с утвержденной проектной документацией;
принимают участие в процессе сдачи в эксплуатацию объектов завершенного строительства в установленном порядке и дают свое заключение заказчику.
9. Утвердить состав Рабочей группы по научно-техническому сопровождению проектов по строительству и реконструкции объектов ирригации и мелиорации (далее – Рабочая группа) согласно приложению №13.
Возложить на Рабочую группу (Умурзаков У.П.) научно-техническое сопровождение проектов по строительству и реконструкции объектов ирригации и мелиорации, предусмотренных в приложениях №№1 и 2 к настоящему постановлению. При этом определить задачами Рабочей группы:
организацию научно-технического сопровождения проектов научными сотрудниками, перечисленными в приложениях №№1 и 2 к настоящему постановлению, и координацию их деятельности;
разработку заключений и рекомендаций о применении ресурсосберегающих и информационных технологий исходя из специфики и особенностей каждого проекта;
организацию разработки научных и методических рекомендаций о внедрении в сферу водного хозяйства достижений науки, водосберегающих технологий и передовой практики, а также инновационных методов управления водным хозяйством и системами водопользования с обобщением предложений закрепленных научных сотрудников;
опубликование научно-технических достижений, их пропаганду через средства массовой информации, организацию семинаров и конференций на республиканском и международном уровне;
разработку предложений о распространении опыта Джизакской и Сырдарьинской областей по научно-техническому сопровождению проектов в сфере водного хозяйства на другие регионы республики с привлечением профильных высших образовательных учреждений.
10. Организовать в 2020/2021 учебном году летнюю квалификационную производственную практику студентов Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (далее – Институт), в порядке эксперимента, в Джизакской и Сырдарьинской областях в следующем порядке:
а) летняя квалификационная производственная практика студентов проводится на основе графика и программы, утвержденных Министерством водного хозяйства по согласованию с Институтом под руководством профессоров-преподавателей специализированных кафедр на объектах, предусмотренных в приложениях №№1–4 к настоящему постановлению, а также в организациях заказчика, подрядчика и эксплуатационных организациях водного хозяйства;
б) при организации квалификационной производственной практики:
Министерство высшего и среднего специального образования совместно с Министерством водного хозяйства и органами государственной власти на местах сопровождает студентов до места прохождения практики, размещает и создает им необходимые условия;
заказчик проекта, генеральный подрядчик и эксплуатационные организации водного хозяйства периодически сопровождают студентов до объектов строительства и водного хозяйства, создают им практические условия для пользования проектно-сметной документацией и документами строительного надзора, углубленного изучения современных методов, техники и технологий строительства и рационального управления водой.
11. Утвердить график участия студентов Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в проектах по строительству и реконструкции, ремонту и восстановлению объектов ирригации и мелиорации в Джизакской и Сырдарьинской областях в процессе прохождения летней квалификационной производственной практики в 2020/2021 учебному году согласно приложению №14.
Министерству водного хозяйства совместно с Министерством высшего и среднего специального образования организовать прохождение студентами Института летней квалификационной производственной практики в Дустликском колледже водного хозяйства и мелиорации в составе Министерства водного хозяйства и Акалтынском промышленном техникуме при Гулистанском государственном университете.
12. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Барноеву У.И.:
а) касательно научно-технического сопровождения проектов:
направлять средства на научно-техническое сопровождение проектов, предусмотренных в пункте 8 настоящего постановления;
ежеквартально принимать меры для усиления взаимной интеграции организаций водного хозяйства с образовательными и научными учреждениями, внедрения в практику достижений науки и инновационных разработок на основе предложений и рекомендаций Рабочей группы;
б) организовать летнюю квалификационную производственную практику студентов Института в рамках средств, высвобождаемых за счет оптимизации стоимости объектов, предусмотренных в пункте 5 настоящего постановления, а также направляемых на научно-техническое сопровождение проектов, предусмотренных в пункте 8.
13. Министерству водного хозяйства совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством инновационного развития и Министерством финансов обеспечить до 1 апреля 2021 года разработку и внедрение в практику программного обеспечения по осуществлению мониторинга объектов водного хозяйства на основе цифровых технологий.
14. Министерству водного хозяйства совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, хокимиятами Джизакской и Сырдарьинской областей и Рабочей группой в двухмесячный срок с привлечением ученых и специалистов отрасли изучить на месте техническое состояние коллектора «Марказий Мирзачул» и системы питающих его коллекторов, разработать программу комплексных мер по их восстановлению с внесением на утверждение в Кабинет Министров.
15. Министерству инновационного развития на основе предложений Министерства водного хозяйства провести в установленном порядке конкурсы по проведению научных исследований, направленные на обеспечение научного решения существующих проблем и реальных потребностей отрасли, а также проблем регионов страны.
16. Хокимиятам Джизакской и Сырдарьинской областей:
принять меры для создания в Пахтакорском и Хавастском районах образцовых автоматизированных оросительных участков на основе современных цифровых технологий с привлечением передовых агрокластеров. Министерству водного хозяйства, Министерству сельского хозяйства, Академии наук оказывать всестороннюю методическую и практическую помощь в организации образцовых участков;
в трехдневный срок обсудить вопросы по эффективной реализации настоящего постановления в областных и районных (городских) Кенгашах народных депутатов с принятием соответствующих решений.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И.
О результативности настоящего постановления информировать Президента Республики Узбекистан 1 января и 1 июля 2021 года.