Ўзбекистондаги бир гуруҳ фаластинлик фуқароларга давлат ғамхўрлиги, меҳр-шафқат тамойиллари асосида кўмак бериш тизимини йўлга қўйиш чора-тадбирлари тўғрисида
Инсон ҳаёти, шаъни ва қадр-қимматини улуғлаш, муҳтожларга меҳр билан ёндашиш, эзгулик ва адолат тамойилларига содиқ қолиш динимиз, маданиятимиз ва анъаналаримизнинг ажралмас қисми ҳисобланади.
Сўнгги йилларда юртимизда давлат ва жамият ўртасида инсонпарварликка асосланган муносабатларни янада мустаҳкамлаш, эҳтиёжмандларга ёрдам кўрсатишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу эзгу йўналишда юртимиз ҳар қандай даврларда ўз бағрикенглиги, меҳр-шафқати ва инсонпарварлик анъаналарини намоён этиб келмоқда. Жумладан, Ўзбекистонга олиб келинган фаластинлик фуқароларга (кейинги ўринларда – меҳмонларга) бошпана берилиши ҳамда кўмак кўрсатилиши халқимизнинг асрлар давомида шаклланган қадриятларга содиқлиги ва давлатимизнинг ҳақиқий инсонпарварлик сиёсати амалда ифода бўлаётганидан далолат бермоқда.
Меҳмонларга адолат тамойили асосида доимий ғамхўрлик ва ижтимоий кўмак кўрсатишни таъминлайдиган механизмларни жорий этиш мақсадида қарор қиламан:
I. Меҳмонлар ижтимоийлашувини таъминлаш
1. Меҳмонлар учун қулай шароитлар яратиш мақсадида қуйидаги ишлар бажарилгани маълумот учун қабул қилинсин:
а) меҳмонларни вақтинча яшаш объектларига жойлаштириш, уларнинг бирламчи эҳтиёжлари юзасидан масалалар ҳал этилди;
б) меҳмонларни тиббий кўрикдан ўтказиш ва зарур дори-дармонлар билан таъминлаш чоралари кўрилди;
в) меҳмонларнинг жамиятга интеграция қилиниши ва маънавий қўллаб-қувватланишини таъминлаш мақсадида маданий-маърифий учрашувлар ва дўстлик кечалари каби тадбирларни (шу жумладан, болалар учун) ўз ичига олувчи махсус дастурлар ташкил этилди.
II. Меҳмонларни жамиятга интеграция қилиш ишларини жадаллаштириш
2. Фаластинлик беморлар ва уларга ҳамроҳлик қилувчиларни Ўзбекистон Республикасида яшашга мослаштириш жараёнига кўмаклашиш бўйича Республика комиссияси (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Қуйидагилар Республика комиссиясининг асосий фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
а) меҳмонларга яратилган имкониятларни рўёбга чиқариш юзасидан давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
б) меҳмонларни ҳудудлар кесимида жойлаштириш ҳамда мазкур чора-тадбирлар билан боғлиқ ташкилий масалаларни ҳал этиш;
в) меҳмонларни жамиятга интеграция қилиш билан боғлиқ масалаларни мунтазам равишда муҳокама қилиш ҳамда бу борадаги мавжуд тўсиқларни бартараф этиш ва муаммоларни ҳал қилишга қаратилган чоралар кўриб бориш;
г) меҳмонларни қўллаб-қувватлаш бўйича қисқа ва узоқ муддатларга мўлжалланган таклифларни ишлаб чиқиш, жойларда амалга оширилаётган чора-тадбирлар самарадорлигини мониторинг қилиш.
III. Меҳмонлар эҳтиёжларини аниқлаш ишларини ташкил қилиш
4. Республика комиссияси (С. Умурзаков) бир ой муддатда меҳмонлар эҳтиёжлари ва имкониятларини баҳолаш орқали уларнинг жамиятга интеграциясини таъминлаш бўйича ҳар бир оила учун зарур бўлган ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш режаларини ишлаб чиқиб, тасдиқласин.
а) Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги) Республика комиссиясининг ишчи органи ҳисобланади;
б) меҳмонлар билан маҳалла даражасида бевосита ишлар “маҳалла еттилиги” ва “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари томонидан ташкил этилади;
в) меҳмонлар учун ишлаб чиқилган ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш режалари республика ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ҳамда уларнинг бўлинмалари учун мажбурий ҳисобланади.
IV. Меҳмонларни ижтимоий хизмат ва ёрдам билан қамраб олиш
6. Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (М.Оллоёров):
а) Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Худаяров) билан биргаликда икки ой муддатда ногиронликка олиб келувчи касалликларга чалинган меҳмонларга қонунчилик ҳужжатларида белгиланган даволаниш муддатидан қатъи назар ногиронликни белгилаш чораларини кўрсин;
б) икки ҳафта муддатда меҳмонларга зарур иш стажига эга бўлмаган кекса фуқароларга бериладиган нафақа тайинланишини таъминласин.
а) ҳар бир меҳнат ёшидаги меҳмон (I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар бундан мустасно) учун ҳар ойда минимал истеъмол харажатлари миқдорида яшаш нафақаси жорий этилади;
б) меҳмонларнинг ҳар бир оиласига яшаш манзили бўйича уй-жойнинг ижара харажатлари қоплаб берилади;
в) меҳмонларга фарзанд туғилганда бериладиган бир марталик нафақа ҳамда дафн этиш учун нафақа тўлови Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун белгиланган миқдорда тўланади;
г) меҳмонларнингҳар бир оиласига бирламчи зарурий воситалар (оилада ишлатиладиган ноозиқ-овқат маҳсулотлари тўплами) хариди учун бир марталик кўтарма пул қўшимча равишда тўлаб берилади;
д) меҳмонларнинг оила аъзоларига шахсий ҳамроҳлик қилиш ва индивидуал кўмак кўрсатиш, шунингдек, уларнинг эҳтиёжлари ва индивидуал талабларини рўёбга чиқариш мақсадида биттадан маҳалладаги ижтимоий ходим бириктирилади.
V. Меҳмонларнинг фарзандларини таълимга жалб қилиш
8. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги (Э. Каримова):
а) меҳмонлар яшаш манзиллари бўйича уларнинг фарзандларини давлат мактабгача таълим ташкилотлари ва мактабларга жойлаштириш;
б) меҳмонларнинг ҳар бир фарзанди ўқув ва тарбия жараёнига мослашиши учун мактабгача таълим ташкилотлари ва мактабларнинг директорлари ўринбосарларини бириктириш;
в) Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда таълим ташкилотларида меҳмонлар фарзандларининг мослашуви ва ҳар томонлама камол топиши юзасидан доимий мониторинг амалга ошириш чораларини кўрсин.
а) меҳмонлар давлат мактабгача таълим ташкилотларида болалар таъминоти учун ота-оналар тўловидан 2028 йил 1 январига қадар озод этилади;
б) меҳмонларнинг фарзандлари давлат мактабгача таълим ташкилотлари ва мактабларга навбатга қўйилмаган ҳолда, “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари талабномаси асосида жойлаштирилади;
в) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 17 январдаги “2025 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–12-сон қарори доирасида меҳмонларнинг фарзандларини давлат умумий ўрта таълим ташкилотларида қўшимча таълимга (касб-ҳунар, ахборот технологиялари, олий таълим ташкилотларига тайёрлаш йўналишида) жалб қилиш ҳамда уларни ўқитиш харажатларининг 100 фоизи Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
10. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги (К.Шарипов) икки ой муддатда меҳмонларнинг хорижий давлатда умумий ўрта махсус, касб-ҳунар (профессионал), олий таълим, қайта тайёрлаш ва малака ошириш таълими олганлик тўғрисидаги ҳужжатларини тан олишни тест синовларисиз ва йиғим ундирмаган ҳолда амалга оширсин.
VI. Меҳмонларнинг соғлиғини қўллаб-қувватлаш
11. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Худаяров):
а) меҳмонларнинг яшаш манзиллари бўйича оилавий шифокор пунктлари, оилавий поликлиникалар ва туман (шаҳар) кўп тармоқли марказий поликлиникаларида ҳисобга қўйилишини таъминласин;
б) меҳмонларга Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан тиббий ёрдам кўрсатишда камбағал оилаларга мансуб шахслар тоифаси қаторида йўлланма ажратиб борсин.
VII. Меҳмонлар бандлигини таъминлаш
12. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги (Б.Захидов) Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (М.Оллоёров) билан биргаликда бир ой муддатда меҳмонларнинг хоҳишига кўра уларнинг бандлигини таъминлаш, замонавий касб-ҳунарни эгаллашига кўмаклашиш бўйича Республика комиссиясига таклифлар киритсин.
13. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги, Марказий банк, АТ “Халқ банки” ва бошқа тижорат банклари тадбиркорлик билан шуғулланиш истагида бўлган меҳмонларни оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, “Кичик бизнесни узлуксиз қўллаб-қувватлаш”, “Бизнесга биринчи қадам” ва “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастурлари доирасида тадбиркорликка жалб қилиш чораларини кўрсин. Бунда дастурлар доирасида меҳмонлар молиявий кўмаклардан фойдаланиши учун буюртмалар қабул қилиш ва ажратилган маблағлардан фойдаланишни мониторинг қилиш ҳоким ёрдамчилари ва маҳалла банкирлари томонидан амалга оширилади.
VIII. “Маҳалла еттилиги”нинг меҳмонлар билан ишлашини ташкил этиш
14. Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитасининг 2-иловага мувофиқ меҳмонларни ҳамжиҳатликда маҳалланинг маънавий муҳитига қўшиш бўйича “маҳалла еттилиги” ва бошқа вакилларга қўшимча вазифаларни юклаш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
15. Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси (К.Куранбаев), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.Худаяров), Ёшлар ишлари агентлиги (А.Саъдуллаев) ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитаси (З.Махкамова) бир ой муддатда “маҳалла еттилиги” ва бошқа вакилларга қўшимча юклатилган вазифаларга асосан ички дастурларни қабул қилсин ва режа-жадвалга мувофиқ зарур чоралар кўриб борсин.
IX. Меҳмонларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини молиялаштириш ва Фармон ижросини ташкил этиш
16. Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг меҳмонларнинг масалаларини ҳал этиш чора-тадбирларини молиялаштириш мақсадида Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳузурида юридик шахс мақомисиз махсус жамғармани ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
а) махсус жамғарма қуйидаги манбалар ҳисобидан шакллантирилади:
(i) юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари;
(ii) халқаро ташкилотларнинг грантлари ва қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар;
(iii) махсус жамғарманинг вақтинча бўш турган маблағларини тижорат банкларига депозитга қўйишдан олинган фоиз тарзидаги даромад;
б) махсус жамғарма маблағлари меҳмонларнинг қуйидаги эҳтиёжларига йўналтирилади:
(i) зарур шарт-шароитлар яратиш ва тегишли хизматларни ташкил этиш;
(ii) турли харажатларни қоплаш ва қўллаб-қувватлаш чораларини кўриш;
(iii) моддий ёрдам кўрсатиш ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш тадбирларини амалга ошириш.
18. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) махсус жамғарма маблағларини тасарруф этиш Республика комиссияси қарори асосида амалга оширилади;
б) махсус жамғарма харажатлар йўналишларига ўзгартириш киритиш Республика комиссияси қарорига мувофиқ амалга оширилади;
в) меҳмонларга жисмоний ва юридик шахслар томонидан беғараз бериладиган мол-мулклар (уй-жой ва автомототранспорт) маҳаллий ҳокимликлар балансига ўтказилиб, Республика комиссияси томонидан тасарруф этилади.
19. Бош прокуратура (И. Адхамов) Ижтимоий инспекция (Х. Кутпиддинов) билан биргаликда ушбу Фармоннинг ўз вақтида ва тўлиқ ижро этилишини мунтазам равишда назорат қилиб борсин.
20. Ички ишлар вазирлиги (А. Ташпулатов) Давлат хавфсизлик хизмати (Б. Курбанов), Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (М. Оллоёров), Ташқи ишлар вазирлиги (Б. Саидов) ва Адлия вазирлиги (А. Ташкулов)  билан биргаликда бир ой муддатда меҳмонларга яшаш гувоҳномаси (ID-карта) расмийлаштирилишини ҳамда уларнинг рўйхатдан ўтказилишини таъминласин.
21. Мазкур Фармоннинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Ж.А. Қўчқоров ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг ижтимоий ҳимоя бўйича маслаҳатчиси – Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директори М.П. Оллоёров белгилансин.
22. Фармон ижросини назорат қилиш ва ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг стратегик ривожланиш бўйича маслаҳатчиси С.У. Умурзаков зиммасига юклансин.

О мерах по внедрению системы оказания содействия группе палестинских граждан в Узбекистане на основе принципов государственной заботы и милосердия
Возвеличивание жизни, чести и достоинства человека, милосердное отношение к нуждающимся, приверженность принципам благородства
и справедливости являются неотъемлемой частью нашей религии, культуры и традиций.
В последние годы в стране особое внимание уделяется дальнейшему укреплению основанных на гуманизме отношений между государством
и обществом, оказанию помощи нуждающимся.
В этом благородном направлении наша страна во все времена демонстрирует свою толерантность, традиции доброты, милосердия
и гуманизма. К примеру, предоставление убежища и оказание помощи прибывшим в Узбекистан палестинским гражданам (далее – гости) свидетельствует о приверженности нашего народа сформировавшимся
на протяжении веков ценностям и реальном воплощении в жизнь подлинной гуманной политики нашего государства.
В целях внедрения механизмов обеспечения постоянной заботы и социальной поддержки гостей на основе принципа справедливости постановляю:
I. Обеспечение социализации гостей
1. Принять к сведению, что в целях создания благоприятных условий для гостей проведена следующая работа:
а) решены вопросы касательно размещения гостей на объектах временного проживания, их первичных потребностей;
б) приняты меры по проведению медицинского осмотра гостей и обеспечению необходимыми лекарствами;
в) в целях интеграции гостей в общество и обеспечения их духовной поддержки организована специальная программа, включающая
в себя такие мероприятия, как духовно-просветительские встречи и вечера дружбы (в том числе для детей).
II. Активизация работы по интеграции гостей в общество
2. Утвердить состав Республиканской комиссии по содействию процессам адаптации больных из Палестины и их сопровождающих к проживанию в Республике Узбекистан (далее – Республиканская комиссия) согласно приложению № 1.
3. Определить основными направлениями деятельности Республиканской комиссии:
а) координацию деятельности государственных органов и организаций по реализации созданных для гостей возможностей;
б) размещение гостей в разрезе регионов, а также решение связанных с этими мерами организационных вопросов;
в) обсуждение на регулярной основе вопросов, связанных
с интеграцией гостей в общество, а также принятие мер, направленных на устранение препятствий и решение существующих проблем в данном направлении;
г) разработку предложений по поддержке гостей на краткосрочную и долгосрочную перспективу, ведение мониторинга эффективности мер, осуществляемых на местах.
III. Организация работы по определению потребностей гостей
4. Республиканской комиссии (Умурзаков С.) в месячный срок разработать и утвердить планы оказания социальных услуг и помощи, необходимых для каждой семьи по обеспечению их интеграции в общество, посредством оценки потребностей гостей и их возможностей.
а) Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан (далее – Национальное агентство социальной защиты) является рабочим органом Республиканской комиссии;
б) непосредственная работа с гостями на уровне махалли организовывается «махаллинской семеркой» и центрами социальных услуг «Инсон»;
в) разработанные для гостей планы оказания социальных услуг и помощи являются обязательными для республиканских и местных органов исполнительной власти, а также их подразделений.
IV. Охват гостей социальными услугами и помощью
6. Национальному агентству социальной защиты (Оллоёров М.):
а) совместно с Министерством здравоохранения (Худаяров А.) в двухмесячный срок принять меры по установлению инвалидности гостям, страдающим заболеваниями, влияющими на возникновение инвалидности, независимо от срока лечения, определенного актами законодательства;
б) в двухнедельный срок обеспечить назначение гостям пособия, выплачиваемого пожилым гражданам, не имеющим необходимого стажа работы.
а) внедряется ежемесячное пособие на проживание в размере минимальных потребительских расходов для каждого гостя трудоспособного возраста (за исключением лиц с инвалидностью
I и II группы);
б) каждой семье гостей компенсируются расходы на аренду жилья по адресу проживания;
в) гостям выплата единовременного пособия при рождении ребенка и пособия на погребение осуществляются в размерах, установленных для граждан Республики Узбекистан;
г) каждой семье гостей дополнительно выплачивается единовременное пособие (подъемные) на приобретение первостепенных необходимых средств (наборы непродовольственной продукции, используемые в семье);
д) к членам семей гостей в целях личного сопровождения и оказания индивидуальной помощи, а также реализации их потребностей
и индивидуальных нужд прикрепляется по одному социальному работнику из махалли.
V. Привлечение детей гостей к обучению
8. Министерству дошкольного и школьного образования (Каримова Э.) принять меры по:
а) устройству детей гостей в государственные дошкольные образовательные организации и школы по адресу их проживания;
б) закреплению за каждым ребенком гостей заместителей директоров дошкольных образовательных организаций и школ для их адаптации к учебному и воспитательному процессу;
в) совместно с Министерством высшего образования, науки
и инноваций осуществлению постоянного мониторинга
за адаптацией и всесторонним развитием детей гостей
в образовательных организациях.
а) гости на срок до 1 января 2028 года освобождаются от родительской платы за содержание детей в государственных дошкольных образовательных организациях;
б) дети гостей устраиваются в государственные дошкольные образовательные организации и школы без постановки в очередь, на основании заявок центров социальных услуг «Инсон»;
в) расходы гостей по привлечению к дополнительному образованию (в направлении подготовки к профессиям, по информационным технологиям, в высшие образовательные организации) и обучению их детей в государственных общих средних образовательных организациях компенсируются в размере 100 процентов за счет средств Государственного бюджета в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 17 января 2025 года
№ ПП–12 «О мерах по обеспечению занятости населения
и сокращению бедности в 2025 году».
10. Министерству высшего образования, науки и инноваций (Шарипов К.)
в двухмесячный срок осуществить процедуры признания документов гостей о получении общего среднего специального, профессионального, высшего образования, переподготовке и повышении квалификации без тестовых испытаний и взимания сбора.
VI. Поддержка здоровья гостей
11. Министерству здравоохранения (Худаяров А.):
а) обеспечить постановку на учет гостей в пунктах семейного врача, семейных поликлиниках и многопрофильных центральных поликлиниках районов (городов) по адресу их проживания;
б) наряду с категорией лиц, отнесенных к бедным семьям, выделять гостям направления при оказании медицинской помощи за счет средств Государственного бюджета.
VII. Обеспечение занятости гостей
12. Министерству занятости и сокращения бедности (Захидов Б.) совместно с Национальным агентством социальной защиты (Оллоёров М.)
в месячный срок внести в Республиканскую комиссию предложения по оказанию содействия в обеспечении по желанию гостей их занятости, освоении ими современных профессий.
13. Министерству экономики и финансов, Министерству занятости и сокращения бедности, Центральному банку, АК «Халк банки» и другим коммерческим банкам принять меры по привлечению гостей, желающих заняться предпринимательством, к бизнесу в рамках программ развития семейного предпринимательства«Непрерывная поддержка малого бизнеса», «Первый шаг в бизнес», «От бедности – к благополучию». При этом принятие заявок для использования гостями финансовой поддержки и мониторинг расходования выделенных средств в рамках данных программ осуществляются помощниками хокимов и махаллинскими банкирами.
VIII. Организация работы «махаллинской семерки» с гостями
14. Согласиться с предложением Ассоциации махаллей Узбекистана, Национального агентства социальной защиты, Агентства по делам молодежи, а также Комитета семьи и женщин о возложении дополнительных задач на «махаллинскую семерку» и иных представителей по совместному приобщению гостей к духовной среде махалли согласно приложению № 2.
15. Ассоциации махаллей Узбекистана (Куранбаев К.), Министерству здравоохранения (Худаяров А.), Агентству по делам молодежи (Саъдуллаев А.) и Комитету семьи и женщин (Махкамова З.) в месячный срок принять внутренние программы на основании дополнительных задач, возложенных на «махаллинскую семерку» и иных представителей, а также принимать необходимые меры согласно плану-графику.
IX. Финансирование мер поддержки гостей и организация исполнения Указа
16. Одобрить предложение Министерства экономики и финансов об образовании специального фонда при Национальном агентстве социальной защиты без статуса юридического лица в целях финансирования мер по решению вопросов гостей.
а) специальный фонд формируется за счет следующих источников:
(i) благотворительных пожертвований юридических и физических лиц;
(ii) грантов международных организаций и иных источников, не запрещенных актами законодательства;
(iii) доходов в форме процентов, полученных от размещения временно свободных средств специального фонда на депозиты коммерческих банков;
б) средства специального фонда направляются на следующие потребности гостей:
(i) создание необходимых условий и организацию соответствующих услуг;
(ii) компенсацию различных расходов и принятие мер поддержки;
(iii) оказание материальной помощи и реализацию мер социальной поддержки.
18. Установить порядок, в соответствии с которым:
а) распоряжение средствами специального фонда осуществляется на основании решения Республиканской комиссии;
б) внесение изменений в направления расходования средств специального фонда осуществляется на основании решения Республиканской комиссии;
в) имущество, предоставляемое гостям (жилье и автомототранспорт) физическими и юридическими лицами на безвозмездной основе, передается на баланс местных хокимиятов и подлежит распоряжению Республиканской комиссией.
19. Генеральной прокуратуре (Адхамов И.) совместно с Социальной инспекцией (Кутпиддинов Х.) на регулярной основе осуществлять контроль за своевременным и полным исполнением настоящего Указа.
20. Министерству внутренних дел (Ташпулатов А.) совместно со Службой государственной безопасности (Курбанов Б.), Национальным агентством социальной защиты (Оллоёров М.), Министерством иностранных дел (Саидов Б.) и Министерством юстиции (Ташкулов А.)
в месячный срок обеспечить оформление гостям вида на жительство (ID-карты) и их регистрацию.
21. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. и советника Президента Республики Узбекистан по социальной защите – директора Национального агентства социальной защиты
Оллоёрова М.П. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
22. Контроль за исполнением настоящего Указа и осуществление координации деятельности организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан