Экология ва туризм соҳаларида аҳоли талабларига тезкор жавоб бера оладиган бошқарув тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва туризм соҳаларида белгиланган вазифаларни тезкор ҳамда янги ёндашув асосида сифатли ташкил этиш, шунингдек, мазкур йўналишдаги давлат бошқаруви ва назорати тизимини такомиллаштириш мақсадида қарор қиламан:
I. Бошқарув тизимини такомиллаштириш
(а) Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузуридаги Туризм қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Туризм қўмитаси сифатида қайта ташкил этилсин;
(б) Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Вазирлар Маҳкамаси тизимидан чиқарилиб, унинг негизида амалдаги штат бирликлари сақланган ҳолда Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитаси (кейинги ўринларда – Экология қўмитаси) ташкил этилсин.
(а) Экология қўмитаси қулай экологик ҳолатни барқарор сақлаш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш, ўрмонларни кўпайтириш, глобал иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва чўлланишга қарши курашиш соҳаларида ягона давлат сиёсати ва назоратини амалга ошириш бўйича ваколатли орган ҳисобланади;
(б) Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ташкилий тузилмасида 2 та штат бирлигидан иборат Ўзбекистон Республикаси Президентининг экология масалалари бўйича маслаҳатчиси бўлинмаси ташкил этилади;
(в) Ўрмон ва яшил ҳудудларни кўпайтириш, чўлланишга қарши курашиш агентлиги, Гидрометеорология хизмати агентлиги ҳамда Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ўз фаолиятини Экология қўмитаси ҳузурида давом эттиради.
3. Белгилаб қўйилсинки, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг асосий вазифаларидан ташқари, Экология қўмитаси 1-иловага мувофиқ қуйидаги умуммиллий лойиҳаларни амалга ошириш учун масъул ҳисобланади:
(а) чиқиндиларни қайта ишлаш ва улар билан ишлаш тизимини такомиллаштиришга қаратилган “Чиқиндидан ҳоли ҳудуд” умуммиллий лойиҳаси;
(б) атмосфера ҳавоси сифатини яхшилашга қаратилган “Тоза ҳаво” умуммиллий лойиҳаси;
(в) 2028 йилга қадар Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида қўшимча равишда жами майдони 100 гектардан кам бўлмаган ботаника ва дендрология боғларини ташкил қилишга қаратилган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси;
(г) аҳоли орасида эко-одатларни шакллантириш ва экологик ҳаёт тарзини кенг тарғиб қилишга қаратилган “Эко-маданият” умуммиллий лойиҳаси;
(д) биохилма-хилликни келажак авлод учун асрашга қаратилган “Био мерос” умуммиллий лойиҳаси.
4. Экология қўмитаси ҳузурида 15 нафаргача хорижий ва маҳаллий экспертларни фуқаровий-ҳуқуқий шартномалар асосида жалб қилган ҳолда экология соҳасидаги “Эколойиҳалар фабрикаси” (кейинги ўринларда – Лойиҳа офиси) ташкил этилсин.
II. Экологик назоратни кучайтириш
5. Белгилансинки, 2026 йил 1 апрелдан бошлаб 2-иловага мувофиқ экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги қонунчиликни бузганлик учун юридик шахсларга нисбатан молиявий санкцияларни қўллаш тартиби жорий этилади, бунда:
(а) молиявий санкциялар пул ундириш (жарималар) тарзида фақат юридик шахсларга қўлланади;
(б) бир хил ҳуқуқбузарлик учун молиявий санкциялар қўлланган юридик шахсларнинг ходимларига маъмурий жазо чорасини қўллашга йўл қўйилмайди;
(в) ҳуқуқбузарликнинг такроран содир этилишига йўл қўймаслик ҳақида огоҳлантириш олиш ҳамда жаримани тўлаш экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиатдан фойдаланиш соҳасидаги қонунчиликнинг бузилишига йўл қўйган шахсни Экология қўмитасининг қарорини (тақдимномасини, кўрсатмасини) бажариш ёки қонунчиликда назарда тутилган бошқа ҳаракатларни амалга ошириш мажбуриятидан озод этмайди.
6. Қуйидагилар негизида алоҳида юридик шахс бўлмаган Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитасининг Давлат экологик назорат инспекцияси (Экополиция) (кейинги ўринларда – Экополиция) ташкил этилсин:
(а) Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг Давлат экологик назорат инспекцияси;
(б) Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент ва Жиззах вилоятларидаги табиатни муҳофаза қилиш бўйича ҳудудий махсус прокуратуралар;
(в) Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри прокуратураларининг экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва ўрмон хўжалиги соҳасидаги қонунчилик ижроси устидан назорат йўналишидаги бўлинмаларининг оптималлаштириладиган штат бирликлари.
(а) Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри прокуратураларига экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва ўрмон хўжалиги соҳасидаги қонунчилик ижроси устидан назорат йўналишида ажратилган 40 та штат бирлиги Экополицияга ўтказилади;
(б) Экополиция Экология қўмитасининг экологик хавфсизликни таъминлаш ва бу борадаги ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилишга доир айрим вазифаларга эга бўлган махсус бўлинмасидир;
(в) Экология қўмитаси раиси бир вақтнинг ўзида Экополиция бошлиғи ҳисобланади;
(г) Экополиция бошлиғининг ўринбосари бир вақтнинг ўзида Экология қўмитаси раиси ўринбосари ҳисобланади ва Экополициянинг тезкор штабига раҳбарлик қилади;
(д) Экополицияга унинг ҳудудий бўлинмаларини маъмурий-ҳудудий бирликлар чегараларини ҳисобга олмаган ҳолда табиий экологик ҳудудлар чегаралари доирасида ташкил этишга рухсат этилади.
III. Фармон ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
8. Экология қўмитаси қуйидагилар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига мунтазам равишда ахборот киритиб борсин:
(а) йирик корхона ва тармоқлар томонидан экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида содир этилган ҳуқуқбузарликлар, улар ва уларнинг мансабдор шахсларига нисбатан кўрилган чоралар;
(б) соҳадаги масъул бошқарув ва назорат органларининг ўз вазифаларини сифатли ва ўз вақтида бажариши ҳолати;
(в) давлат органларининг экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги қонунчилик талабларига зид бўлган қарорларини бекор қилиш.
9. Экология қўмитаси Адлия вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги қонунчиликни бузганлик учун юридик шахсларга молиявий санкцияларни жорий этиш ва уларни қўллашни назарда тутувчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
10. Экология қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармон талабларидан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 3-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
12. Фармон ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.Ш. Мирзиёева зиммасига юклансин.

О мерах по созданию системы управления по оперативному реагированию на требования населения в сферах экологии и туризма
В целях оперативной и качественной организации на основе новых подходов определенных задач в сферах экологии, охраны окружающей среды и туризма, а также совершенствования системы государственного управления и контроля в данном направлении постановляю:
I. Совершенствование системы управления
(а) Комитет по туризму Республики Узбекистан путем реорганизации Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата;
(б) Национальный комитет по экологии и изменению климата (далее – Комитет по экологии) на базе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата путем его выведения из системы Кабинета Министров с сохранением действующих штатных единиц.
(а) Комитет по экологии является уполномоченным органом по осуществлению единой государственной политики и контроля в сферах стабильного поддержания благоприятной экологической обстановки, охраны окружающей среды, реализации Общенационального проекта «Яшил макон», увеличения лесов, смягчения последствий глобального изменения климата и борьбы с опустыниванием;
(б) в Организационной структуре Администрации Президента Республики Узбекистан создается Подразделение советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экологии, состоящее из 2 штатных единиц;
(в) Агентство по лесоразведению и увеличению зеленых зон, борьбе с опустыниванием, Агентство гидрометеорологической службы, а также Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики продолжают свою деятельность при Комитете по экологии.
3. Определить, что Комитет по экологии наряду с основными задачами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата согласно приложению № 1 является ответственным за реализацию нижеследующих общенациональных проектов:
(а) Общенациональный проект «Территория, свободная от отходов», направленный на совершенствование системы переработки отходов и обращения с ними;
(б) Общенациональный проект «Чистый воздух», направленный на улучшение качества атмосферного воздуха;
(в) Общенациональный проект «Яшил макон», направленный на создание в дополнительном порядке в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте ботанических и дендрологических парков общей площадью не менее 100 гектаров в период до 2028 года;
(г) Общенациональный проект «Экокультура», направленный на формирование эко-традиций и широкую пропаганду экологического образа жизни среди населения;
(д) Общенациональный проект «Бионаследие», направленный на сохранение биоразнообразия для будущего поколения.
4. Образовать при Комитете по экологии «Фабрику экопроектов» (далее – Проектный офис) в сфере экологии с привлечением до 15 зарубежных и отечественных экспертов на основании гражданско-правовых договоров.
II. Усиление экологического контроля
5. Установить, что начиная с 1 апреля 2026 года согласно приложению № 2 внедряется порядок применения финансовых санкций к юридическим лицам за нарушение законодательства в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования, в соответствии с которым:
(а) финансовые санкции применяются в форме взыскания денежных средств (штрафа) исключительно к юридическим лицам;
(б) применение к работникам юридических лиц мер административного наказания за одно и то же правонарушение, за которое к ним применены финансовые санкции, не допускается;
(в) получение предупреждения о недопущении совершения правонарушения повторно, а также оплата штрафа не освобождают лицо, допустившее нарушение законодательства в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования, от исполнения решения (представления, указания) Комитета по экологии или обязательства осуществления других действий, предусмотренных законодательством.
6. Образовать Государственную инспекцию экологического контроля Национального комитета по экологии и изменению климата (Экополицию) (далее – Экополиция) без статуса юридического лица на базе:
(а) Государственной инспекции экологического контроля Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата;
(б) региональных специальных прокуратур по охране природы Республики Каракалпакстан, Ташкентской и Джизакской областей;
(в) оптимизируемых штатных единиц подразделений по надзору за исполнением законодательства в сферах экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства прокуратуры Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
(а) 40 штатных единиц в направлении надзора за исполнением законодательства в сферах экологии, охраны окружающей среды и лесного хозяйства, выделенных прокуратурам Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, передаются Экополиции;
(б) Экополиция является специальным подразделением Комитета по экологии, наделенным отдельными правоохранительными задачами в сфере обеспечения экологической безопасности и профилактики правонарушений в данном направлении;
(в) председатель Комитета по экологии одновременно является начальником Экополиции;
(г) заместитель начальника Экополиции одновременно является заместителем председателя Комитета по экологии и осуществляет руководство оперативным штабом Экополиции;
(д) Экополиции разрешается создавать свои территориальные подразделения, не учитывая границы административно-территориальных единиц в рамках границ природных экологических территорий.
III. Организация, обеспечение и контроль исполнения Указа
8. Комитету по экологии представлять Президенту Республики Узбекистан на постоянной основе информацию по:
(а) правонарушениям в сфере экологии и охраны окружающей среды, совершенным крупными предприятиями и отраслями, мерам, принятым к ним и их должностным лицам;
(б) состоянию качественного и своевременного исполнения своих задач управленческими и контролирующими органами, ответственными в данной сфере;
(в) отмене решений государственных органов, противоречащих требованиям законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды.
9. Комитету по экологии совместно с Министерством юстиции, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок разработать и внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан проект закона, предусматривающий внедрение и применение финансовых санкций в отношении юридических лиц за нарушение законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды.
10. Комитету по экологии совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из требований настоящего Указа.
11. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.