Давлат активларини бошқариш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Устав фондида давлат улуши устувор бўлган давлат корхоналари ва бошқа юридик шахслар (кейинги ўринларда давлат корхоналари деб юритилади) устувор соҳаларда, энг аввало, ёқилғи-энергетика, агросаноат, тоғ-кон комплексларида, машинасозлик, транспорт, кимё саноати, телекоммуникация соҳаларида ҳал қилувчи ўринларни эгаллаган ҳолда миллий иқтисодиётда муҳим роль ўйнайди.
Шу билан бирга, бугунги кунда давлат корхоналарига ўз вазифаларини тўлиқ бажариш ва мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ва технологик ривожлантиришга кўмаклашиш имконини бермайдиган қатор муаммолар мавжуд. Хусусан:
биринчидан, корпоратив бошқарув жараёнида давлат корхоналарининг бошқарув органларида ижро этувчи ҳокимиятнинг соҳавий комплекслари ва давлат бошқаруви органлари раҳбарлари иштироки оқибатида юзага келадиган манфаатлар тўқнашувининг мавжудлиги;
иккинчидан, давлат корхоналарида оптимал бошқарув қарорлари қабул қилиш, моддий-техника, молиявий ва меҳнат ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланишни таъминловчи инвестициявий жараёнларни бошқаришнинг йўлга қўйилган тизими мавжуд эмаслиги;
учинчидан, корпоратив бошқарувнинг шаффоф эмаслиги, давлат корхоналарининг молиявий ва хўжалик фаолиятини мунтазам таҳлил қилиш, уларга юклатилган вазифа ва функцияларнинг бажарилиши ва натижадорлигини самарали назорат қилиш амалиётининг мавжуд эмаслиги;
тўртинчидан, давлат корхоналарининг корпоратив ва лойиҳа бошқаруви соҳасидаги раҳбар ходимлари ва мутахассисларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимининг самарасиз эканлиги.
Давлат активларини бошқаришнинг самарадорлигини янада ошириш, давлат корхоналари фаолиятини такомиллаштириш, уларнинг Ўзбекистон Республикасини иқтисодий, технологик ва ижтимоий жиҳатдан янада ривожлантиришдаги ролини ошириш мақсадида:
1. Давлат корхоналари фаолиятини ташкил этишда кенг кўламли ўзгаришларни амалга ошириш, шунингдек, давлат активларининг қийматини ва уларни бошқариш самарадорлигини оширишни кўзда тутувчи давлат корхоналарини трансформация қилиш дастурларини амалга оширишнинг халқаро тажрибаси маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Молия вазирлиги, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасининг қуйидагиларни назарда тутувчи 2018-2020 йилларда устав фондида давлат улуши устувор бўлган давлат корхоналари ва бошқа юридик шахсларни трансформация қилиш дастурини (кейинги ўринларда – Дастур) амалга ошириш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин:
бошқарув ходимларига юклатилган вазифаларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилиши учун уларнинг масъулиятини таъминловчи корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш;
давлат корхоналари фаолияти самарадорлигини таъминлаш бўйича ташаббусларни амалга ошириш;
давлат корхоналари раҳбарлари ва мутахассисларининг касбий кўникмаларини, жумладан, тегишли тармоқлар бўйича етакчи хорижий корпорациялар билан тажриба алмашинишни ташкил этиш орқали ривожлантириш;
давлат корхоналарини трансформация қилиш тадбирларини амалга оширишда лойиҳа бошқаруви воситаларидан фойдаланиш.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Дастурнинг стратегик мақсадлари ва муҳим вазифаларни аниқлаш ва тасдиқлаш, шунингдек, уни амалга ошириш масалалари бўйича қарорлар қабул қилишга ваколатли Лойиҳа офиси (кейинги ўринларда – Лойиҳа офиси) функцияларини бажаради;
Дастурнинг амал қилиши “Ўзбекнефтгаз”, “Ўзкимёсаноат”, “Ўзбекэнерго”, “Ўзбекгидроэнерго”, “Олмалиқ кон-металлургия комбинати”, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятлари, “Ўзбектелеком” АК, “Навоий кон-металлургия комбинати” ДК, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” МАК ва АТ Халқ банкига (кейинги ўринларда – давлат компаниялари) татбиқ қилинади.
Лойиҳа офисига Дастурнинг амал қилиши муддатини узайтириш, шунингдек, унга бошқа давлат корхоналарини киритиш бўйича таклифларни белгиланган тартибда киритиш ҳуқуқи берилсин.
4. Белгилансинки, Дастурни амалга ошириш даврида:
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг давлат компанияларининг бошқарув органларини шакллантириш бўйича;
Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Давлат активларини бошқариш марказининг давлат компанияларига нисбатан;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг АТ Халқ банкига нисбатан вазифа, функция ва ҳуқуқлари Лойиҳа офисига ўтказилади.
Лойиҳа офиси Дастурнинг ижроси бўйича ўз фаолиятини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Молия вазирлиги ҳамда Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитасидан мустақил равишда амалга оширади.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Молия бозори ва давлат активлари бўйича даромадлар тушумини назорат қилиш бошқармаси тугатилсин ҳамда бўшаётган 5 та штат бирлиги Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Давлат активларини бошқариш марказига ўтказилсин.
6. Лойиҳа офисига Дастурни амалга ошириш доирасида қуйидаги ваколатлар берилсин:
Дастурга мувофиқ давлат компанияларининг ташаббусларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш;
давлат компанияларининг молия-хўжалик фаолияти тўғрисидаги ахборотларни, шу жумладан, тижорат, банк, солиқ сирларини ва бошқа чекланган ахборотларни ўз ичига олувчи маълумотларни сўраб олиш;
давлат компанияларининг фаолиятини, шу жумладан, уларнинг ташаббусларини амалга ошириш нуқтаи назаридан мунтазам таҳлил қилиш;
корпоратив бошқарувнинг самарали тизимини бизнес-жараёнларни такомиллаштириш, асосий ишлаб чиқариш, маъмурий ва оператив жараёнларни оптималлаштириш, замонавий менежмент ва ресурсларни бошқаришни жорий қилиш орқали йўлга қўйиш.
Дастурни амалга ошириш масалалари бўйича Лойиҳа офисининг қарорлари давлат компаниялари томонидан ижро этилиши учун мажбурий ҳисобланади;
Лойиҳа офиси Дастурда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш сифати ва муддатлари устидан мониторинг ўтказади;
давлат компанияларининг бюджетини шакллантириш Лойиҳа офиси билан мажбурий келишилиши лозим.
Лойиҳа офиси Дастур амалга оширилишининг бориши тўғрисидаги маърузани ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Лойиҳа бошқарувининг ягона миллий ахборот тизимини жорий этиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгашга тақдим қилади.
8. Лойиҳа офиси давлат компаниялари билан биргаликда икки ой муддатда:
Лойиҳа офиси ишининг регламенти;
Дастурни амалга ошириш бўйича “йўл хариталари”ни ишлаб чиқиш
ва белгиланган тартибда тасдиқлашни таъминласин.
Белгилансинки, Дастурни амалга ошириш тадбирларини молиялаштириш давлат компанияларининг шахсий маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Корпоратив бошқарув илмий-таълим маркази (кейинги ўринларда – Марказ) балансидаги бинолари, иншоотлари ва бошқа моддий-техника қимматликлари билан биргаликда Лойиҳа офисига берилсин.
Ўзбекистон Республикаси Корпоратив бошқарув илмий-таълим марказининг Васийлик кенгаши таркиби ва ташкилий тузилмаси 1 ва 2-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
10. Белгилансинки, Марказ мавжуд ваколатлари билан бир қаторда:
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларини лойиҳа бошқаруви масалалари бўйича ўқитишни ташкил этади;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларининг лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидлари соҳаларида малакасини ошириш бўйича махсус қисқа муддатли таълим дастурларини ишлаб чиқади;
лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидлари соҳаларида кадрлар захирасини шакллантиради;
лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидлари соҳаларида давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларини сертификатлаш тизимини ишлаб чиқади ва амалга жорий этади;
лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидларининг халқаро ва миллий стандартлари бўйича ўқув қўлланмалар, ахборот берувчи адабиётлар ва бошқа материаллар ишлаб чиқишни амалга оширади.
11. Марказда 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб:
ҳар йилги қабул квоталари 40 кишидан иборат бўлган магистратура таълим дастури асосида “Лойиҳа бошқаруви” (“Project management”) мутахассислиги бўйича тўлов-контракт асосида ўқитиш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларини лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидлари соҳалари бўйича тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш юзасидан имтиҳонларни муваффақиятли топширган тақдирда белгиланган намунадаги сертификатлар берилган ҳолда, махсус курслар ташкил этилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда белгиланган тартибда:
магистрлар тайёрлаш соҳасидаги замонавий тенденцияларни ҳисобга олган ҳолда, “Лойиҳа бошқаруви” магистратура мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрлаш соҳасида олий таълим давлат таълим стандартини тасдиқласин;
олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификаторига “Лойиҳа бошқаруви” магистратура мутахассислигини киритсин.
13. Марказ икки ой муддатда кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича ўқув режаларини хорижда қисқа муддатли стажировкалар ўташни ва лойиҳа бошқаруви ҳамда давлат харидлари соҳасидаги етакчи хорижий мутахассисларни кенг жалб қилишни назарда тутган ҳолда ишлаб чиқсин ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан келишган ҳолда тасдиқласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ ўзгартиш ва қўшимчалар киритилсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Молия вазирлиги, Адлия вазирлиги ва бошқа манфаатдор идоралар, шунингдек, давлат компаниялари билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги директори Ш.М.Садиков зиммасига юклансин.

О мерах по совершенствованию системы управления государственными активами
Государственные предприятия и другие юридические лица с преобладающей долей государства в уставном фонде (далее – государственные предприятия) играют значительную роль в национальной экономике, занимая ключевые позиции в приоритетных отраслях, в первую очередь, в топливно-энергетическом, агропромышленном, горнодобывающем комплексах, сферах машиностроения, транспорта, химической промышленности, телекоммуникаций.
Вместе с тем в настоящее время существует ряд проблем, не позволяющих государственным предприятиям в полной мере выполнять свои функции и содействовать социально-экономическому и технологическому развитию страны, в числе которых:
первое, наличие конфликта интересов в процессе корпоративного управления, который возникает вследствие участия в органах управления государственных предприятий руководителей отраслевых комплексов исполнительной власти и органов государственного управления;
второе, отсутствие отлаженной системы управления инвестиционными процессами в государственных предприятиях, обеспечивающей принятие оптимальных управленческих решений, рациональное и эффективное использование материально-технических, финансовых и трудовых ресурсов;
третье, непрозрачность корпоративного управления, отсутствие практики регулярного анализа финансовой и хозяйственной деятельности государственных предприятий, эффективного контроля выполнения и результативности возложенных на них задач и функций;
четвертое, неэффективность системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации руководящего персонала и специалистов государственных предприятий в сфере корпоративного и проектного управления.
В целях дальнейшего повышения эффективности управления государственными активами, совершенствования деятельности государственных предприятий, повышения их роли в дальнейшем экономическом, технологическом и социальном развитии Республики Узбекистан:
1. Принять к сведению международную практику реализации программ трансформации государственных предприятий, подразумевающую реализацию масштабных преобразований в организации их деятельности, а также увеличение стоимости государственных активов и повышение эффективности управления ими.
2. Согласиться с предложением Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерства финансов, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о реализации в 2018-2020 годах Программы трансформации государственных предприятий и других юридических лиц с преобладающей долей государства в уставном фонде (далее – Программа), предусматривающей:
внедрение системы корпоративного управления, обеспечивающей ответственность управленческого персонала за качественное и своевременное выполнение возложенных на них задач;
реализацию инициатив по повышению эффективности государственных предприятия;
развитие профессиональных навыков руководителей и специалистов государственных предприятий, в том числе путем организации обмена опытом с ведущими зарубежными корпорациями по соответствующим отраслям;
использование инструментов проектного управления при осуществлении мероприятий по трансформации государственных предприятий.
Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан выполняет функции Проектного офиса, уполномоченного определять и утверждать стратегические цели и ключевые задачи Программы, а также принимать решения по вопросам ее реализации (далее – Проектный офис);
действие Программы распространяется на акционерные общества «Узбекнефтегаз», «Узкимёсаноат», «Узбекэнерго», «Узбекгидроэнерго», «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», «Узбекистон темир йуллари», АК «Узбектелеком», ГП «Навоийский горно-металлургический комбинат», НАК «Узбекистон хаво йуллари» и АК Народный банк (далее – государственные компании).
Предоставить право Проектному офису вносить в установленном порядке предложения по продлению действия Программы, а также включению в нее других государственных предприятий.
4. Установить, что на период реализации Программы к Проектному офису переходят задачи, функции и права:
Кабинета Министров Республики Узбекистан по формированию органов управления государственных компаний;
Центра по управлению государственными активами при Государственном комитете Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции в отношении государственных компаний;
Министерства финансов Республики Узбекистан в отношении АК Народного банка.
Проектный офис осуществляет свою деятельность независимо от Кабинета Министров, Министерства финансов и Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции в части реализации Программы.
5. Упразднить Управление финансового рынка и контроля за поступлением доходов по государственным активам Министерства финансов Республики Узбекистан с передачей высвобождаемых 5 штатных единиц Центру по управлению государственными активами при Государственном комитете Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции.
6. Предоставить Проектному офису в рамках реализации Программы полномочия:
разрабатывать и внедрять инициативы государственных компаний в соответствии с Программой;
запрашивать информацию о финансово-хозяйственной деятельности государственных компаний, в том числе сведения, составляющие коммерческую, банковскую, налоговую тайну и иную конфиденциальную информацию;
проводить регулярный анализ деятельности государственных компаний, в том числе на предмет реализации их инициатив;
выстраивать эффективную систему корпоративного управления, в том числе путем совершенствования бизнес-процессов, оптимизации основных производственных, административных и операционных процессов, внедрения современного менеджмента и управления ресурсами.
решения Проектного офиса по вопросам реализации Программы являются обязательными для исполнения государственными компаниями;
Проектный офис осуществляет мониторинг за качеством и сроками реализации мероприятий, предусмотренных Программой;
формирование бюджета государственных компаний подлежит обязательному согласованию с Проектным офисом.
Проектный офис ежегодно предоставляет доклад о ходе реализации Программы в Координационный совет по внедрению Единой национальной информационной системы проектного управления Республики Узбекистан.
8. Проектному офису совместно с государственными компаниями в двухмесячный срок обеспечить разработку и утверждение в установленном порядке:
регламента работы Проектного офиса;
«дорожных карт» по реализации Программы.
Определить, что финансирование мероприятий по реализации Программы осуществляется за счет собственных средств государственных компаний.
9. Передать Проектному офису Научно-образовательный центр корпоративного управления Республики Узбекистан (далее – Центр) вместе со зданиями, сооружениями и другими материально-техническими ценностями, находящимися на его балансе.
Утвердить состав Попечительского совета и организационную структуру Научно-образовательного центра корпоративного управления Республики Узбекистан согласно приложениям №№ 1 и 2.
10. Определить, что Центр, наряду с имеющимися полномочиями, осуществляет:
организацию обучения работников государственных органов и иных организаций по вопросам проектного управления;
разработку специальных краткосрочных образовательных программ по повышению квалификации работников государственных органов и иных организаций в сфере проектного управления и государственных закупок;
формирование кадрового резерва в сфере проектного управления и государственных закупок;
разработку и внедрение системы сертификации работников государственных органов и иных организаций в области проектного управления и государственных закупок;
разработку учебных пособий, справочной литературы и других материалов по международным и национальным стандартам проектного управления и государственных закупок.
11. Организовать, начиная с 2018-2019 учебного года, в Центре:
обучение на платно-контрактной основе по образовательной программе магистратуры по специальности «Проектное управление»(«Projectmanagement») с ежегодной квотой приема в количестве 40 человек;
специальные курсы подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников государственных органов и иных организаций по проектному управлению и государственным закупкам с выдачей сертификата установленного образца при успешной сдаче экзаменов.
12. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан в установленном порядке:
утвердить государственный образовательный стандарт высшего образования в сфере подготовки кадров по специальности магистратуры «Проектное управление» с учетом современных тенденций в области подготовки магистров;
внести специальность магистратуры «Проектное управление» в Классификатор направлений и специальностей высшего образования.
13. Центру разработать и в двухмесячный срок утвердить по согласованию с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан учебные планы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, предусмотрев при этом краткосрочные зарубежные стажировки и широкое привлечение ведущих зарубежных специалистов в области проектного управления и государственных закупок.
14. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
15. Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерством финансов, Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными ведомствами, а также государственными компаниями в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.и директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Садикова Ш.М.