2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
1609
Сўнгги уч йилда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида 1 500 дан ортиқ қишлоқ ва маҳаллалардаги йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари ҳамда ижтимоий соҳа объектларида қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди, хизмат кўрсатиш шохобчалари ташкил этилди, шунингдек, уларда истиқомат қилаётган аҳолининг турмуш шароитини яхшилашга қаратилган кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилди.
Шу билан бирга, республикада ўтказилган хатлов натижасида ижтимоий-иқтисодий муаммолари кўп бўлган 1 071 та қишлоқ ва маҳаллалар мавжудлиги аниқланди.
Бундан ташқари, қишлоқ ва маҳаллаларнинг 179 тасида пахсадан ва хом ғиштдан қурилган умумтаълим мактаблари (мактаб филиаллари) фаолият кўрсатмоқда, 5 568 тасида 29 минг километр тупроқ йўллар қаттиқ қопламага (қум-шағал, асфальт) ўтказилмаган, 1 540 таси марказлашган ичимлик суви билан таъминланмаган, шунингдек, 49 тасида жамоат транспорти қатнови ҳамда 781 тасида чиқинди йиғиш хизматлари йўлга қўйилмаган.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга оширишни изчил давом эттириш орқали аҳолининг турмуш даражасини янада яхшилаш мақсадида, шунингдек, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастурига мувофиқ:
1. Туман (шаҳар) халқ депутатлари Кенгашлари томонидан Халқ қабулхоналари ва маҳаллий ҳокимликларга тушган мурожаатлар сони, олис ва табиий иқлим шароити оғир ҳудудда жойлашганлиги, аҳоли ва тадбиркорларнинг ўзлари истиқомат қилаётган ҳудудни биргаликда ободонлаштириш ҳақидаги ташаббуслари мавжудлигини инобатга олган ҳолда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари (кейинги ўринларда – Дастурлар) доирасида 2022 йил учун:
қурилиш, таъмирлаш ҳамда ободонлаштириш ишлари амалга ошириладиган жами 413 та қишлоқ ва маҳалла танлаб олинганлиги;
танлаб олинган қишлоқ ва маҳаллалардаги йўл-транспорт инфратузилмаси, муҳандислик-коммуникация тармоқлари, ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектларини қуриш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишларининг манзилли дастурлари тасдиқланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида қурилиш, таъмирлаш ҳамда ободонлаштириш ишлари амалга ошириладиган қишлоқ ва маҳаллалар сони бўйича мақсадли параметрлар 1-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 1а-1н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида қурилиш, таъмирлаш ҳамда ободонлаштириш ишларини молиялаштиришга йўналтириладиган маблағлар бўйича мақсадли параметрлар 2-иловага, шунингдек, 2022 йил учун молиялаштириш манбалари 2а-2н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида ижтимоий соҳа объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш ишларининг мақсадли параметрлари 3-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 3а-3н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида минтақавий йўллар (ички кўчалар) ва ичимлик суви таъминоти тизимларини яхшилаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 4-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 4а-4н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида электр таъминоти тизимини яхшилаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 5-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 5а-5н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида газ таъминоти тизимини яхшилаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 6-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 6а-6н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида уй-жой фондини яхшилаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 7-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 7а-7н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари комплекслари, бозор инфратузилмаси объектларини қуриш ҳамда таъмирлаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 8-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 8а-8н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида алоқа, ахборотлаштириш ва аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш тизимини яхшилаш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 9-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 9а-9н-иловаларга мувофиқ;
2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида аҳоли пунктларини ободонлаштириш борасида амалга ошириладиган чора-тадбирларнинг мақсадли параметрлари 10-иловага, шунингдек, 2022 йил учун уларнинг манзилли рўйхатлари 10а-10н-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Ариповга, зарур ҳолларда, ушбу банд билан тасдиқланаётган мақсадли параметрлар ва манзилли рўйхатларга Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг таклифлари асосида ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
3. Республикадаги мавжуд қишлоқ ва маҳаллаларда аҳолининг яшаш шароитларини яхшилаш мақсадида аҳоли учун долзарб бўлган муаммоларни ўрганиш юзасидан ўтказилган хатлов жараёнида аниқланган ижтимоий-иқтисодий муаммолари кўп бўлган 1 071 та қишлоқ ва маҳаллаларнинг Дастурларга биринчи навбатда киритилиши талаб этиладиган 447 тасидан 263 таси 2022 йил учун манзилли рўйхатларга киритилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда мазкур қарорнинг 2-бандига мувофиқ Дастурларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни ва келгуси йиллар учун манзилли рўйхатларни шакллантиришда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамаси қарорлари билан тасдиқланадиган ҳудудий дастурларни ишлаб чиқишда уларга устувор равишда ушбу бандда назарда тутилган 184 та қишлоқ ва маҳаллаларни киритиш чораларини кўрсин.
а) Дастурлар доирасида:
ичимлик суви таъминоти ва оқова сув тизимлари ҳамда йўл-транспорт инфратузилмаси объектлари республика бюджети маблағлари ҳисобидан тегишлича Молия вазирлиги ҳузуридаги Сув таъминоти ва канализация тизимларини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Автомобиль йўлларини ривожлантириш мақсадли жамғармаси орқали;
ижтимоий соҳа объектларини ва бошқа объектларни қуриш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети ҳамда вилоятлар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбалари ҳисобидан тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” жамғармалари орқали;
электр энергияси, табиий газ, алоқа ва ахборотлаштириш тармоқларини қуриш-таъмирлаш ишлари тегишлича “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ, “Ўзбектелеком” АКнинг ўз маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
б) объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатларига асосан ажратилган маблағлар етишмаган тақдирда, ушбу объектларни қуриш, таъмирлаш ва ободонлаштириш билан боғлиқ қўшимча харажатлар тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети ва вилоятлар маҳаллий бюджетларининг қўшимча манбалари ҳисобидан қопланади;
в) йўлларни таъмирлаш учун қолдирилган захира маблағлари халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашлари томонидан белгилаб берилган қишлоқ ва маҳаллалардаги йўлларни таъмирлашга “Обод қишлоқ” дастурини амалга оширишни мувофиқлаштириш бўйича Республика комиссиясининг (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) қарорига асосан йўналтирилади.
5. Молия вазирлиги республика бюджетидан Дастурлар доирасида ички йўлларни таъмирлаш учун 2 триллион сўм ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш учун 1 триллион сўм маблағ ажратсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари тегишлича Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети ҳамда маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан ижтимоий соҳа ва бошқа объектларни қуриш (таъмирлаш) ва ободонлаштиришга 1,4 триллион сўм маблағни мазкур қарорнинг 2, 2а-2н-иловаларида белгиланган миқдорларда ажратилишини таъминласин.
6. Дастурлар доирасида амалга ошириладиган қурилиш-таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари бўйича буюртмачи этиб:
ичимлик суви таъминоти объектлари (ижтимоий шериклик лойиҳалари бундан мустасно), ижтимоий соҳа объектлари ва қурилиш-таъмирлаш, ободонлаштириш ишлари марказлаштирилган маблағлар ҳисобидан амалга ошириладиган бошқа объектлар бўйича – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” ИК ДУК;
ички автомобиль йўллари бўйича – Автомобиль йўллари қўмитаси ҳузуридаги “Минтақавий йўлларга буюртмачи хизмати” ДУК;
электр энергияси, табиий газ ва алоқа тармоқлари бўйича – тегишлича “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ ҳамда “Ўзбектелеком” АК ҳудудий филиаллари;
ичимлик суви таъминоти соҳасидаги ижтимоий шериклик лойиҳалари бўйича – Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги белгилансин.
7. “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида қурилиш-таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилган объектларни фойдаланишга қабул қилиш ҳамда эксплуатация қилишни ташкил этиш схемаси 11-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра 2023 йилдан бошлаб:
қишлоқ ва маҳаллалардаги мавжуд ишлаб чиқариш ҳамда ижтимоий инфратузилма объектларининг ҳақиқий ҳолати тасдиқланган мезонлар асосида баҳоланиб борилади;
баҳолаш натижаларига кўра энг паст кўрсаткич қайд этган ва ўтган давр мобайнида Дастурларга киритилмаган қишлоқ ва маҳаллалар Дастурларга биринчи навбатда киритилади.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда қишлоқ ва маҳаллалардаги мавжуд ишлаб чиқариш ҳамда ижтимоий инфратузилма объектларининг ҳақиқий ҳолатини баҳолаш мезонларини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Республика комиссиясига киритсин.
9. Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда жорий йил 15 майга қадар ишлаб чиқилган мезонлар асосида қишлоқ ва маҳаллаларни баҳолашдан ўтказсин ва уларнинг реестрини шакллантирсин.
10. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари:
2022 йил 15 апрелга қадар қишлоқ ва маҳаллаларда йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация тармоқларини, ижтимоий соҳа ва бошқа инфратузилма объектларини қуриш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишларининг манзилли рўйхатларига мувофиқ объектларнинг лойиҳа-смета ҳужжатлари ишлаб чиқилишини таъминласин. Бунда, ҳар бир объект идентификация рақами берилган ҳолда, “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизими ва “Бюджет назорати” электрон дастурига киритилади;
Дастурлар доирасида амалга ошириладиган ишлар ҳажми ва смета қийматларининг асоссиз равишда ошиб кетмаслиги устидан доимий назорат ўрнатсин;
Дастурларга киритилган қишлоқ ва маҳаллаларнинг бош режа схемалари ҳамда батафсил режалаштириш лойиҳалари ҳудудий лойиҳа ташкилотлари томонидан олдиндан ишлаб чиқилишини ва улар билан боғлиқ тадбирларнинг тегишли маҳаллий бюджетлар маблағлари ҳисобидан молиялаштирилишини таъминласин;
жойларда ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, инфратузилма объектларини қуриш ҳамда таъмирлаш ишларини молиялаштиришга аҳоли ва ташаббускор тадбиркорлар маблағлари, ҳомийлик хайриялари, тижорат банклари кредитларини ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан маблағларни жалб қилиш чораларини кўрсин;
Дастурлар доирасида амалга ошириладиган қурилиш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишларига, биринчи навбатда, шу ҳудудда яшаётган ҳамда “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”дан бирига киритилган ёки меҳнат миграциясидан қайтган ишсиз ва банд бўлмаган аҳолини жалб қилиш чораларини кўрсин;
ҳар ой якуни бўйича Республика комиссияси, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Қурилиш вазирлигига Дастурлар доирасида бажарилган ишлар ва молиялаштирилган маблағлар тўғрисида ахборот киритиб борсин.
11. Қурилиш вазирлиги:
бир ой муддатда Дастурларга киритилган қишлоқ ва маҳаллаларнинг бош режа схемалари, батафсил режалаштириш лойиҳаларини ҳамда қишлоқ ва маҳаллалар марказининг замонавий қиёфаси лойиҳасини ишлаб чиқсин;
Дастурлар доирасида объектларни қуриш, таъмирлаш ва ободонлаштириш ишлари бўйича лойиҳа-смета ҳужжатларининг белгиланган тартибда давлат экспертизасидан ўтказилишини ва қурилиш-монтаж ишлари сифатли бажарилиши устидан тизимли давлат назорати амалга оширилишини таъминласин.
12. Давлат дастурлари ижро этилишини назорат қилиш ва мувофиқлаштириш бўйича республика штабига (Э.Т.Юлдашев) Дастурлар доирасида:
танлов (тендер)лар ўз вақтида ва шаффоф ўтказилишини, қурилиш-пудрат ишларининг сифатли бажарилиши ва лойиҳа ҳужжатларига мувофиқ амалга оширилишини назорат қилиш;
лойиҳалар буюртмачилар томонидан ўз вақтида молиялаштирилиши ҳамда белгиланган муддатларда якунланиши, шунингдек, ажратиладиган маблағлардан мақсадли ҳамда самарали фойдаланилиши устидан  тизимли назоратни амалга ошириш;
ижроси кечикаётган ва муаммоли лойиҳаларни жойига чиққан ҳолда ўрганиш ҳамда мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича зарур чораларни кўриш;
ҳар ой якуни бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб бориш вазифалари юклатилсин.
13. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосарлари А.Ж.Раматов, Ж.А.Қўчқоров, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини ҳар ойда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022–2026 годах
За последние три года в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» проведена работа по строительству и благоустройству дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы более чем в 1 500 селах и махаллях, созданы пункты оказания услуг, а также осуществлены широкомасштабные меры, направленные на улучшение условий жизни проживающего в них населения.
Наряду с этим по результатам инвентаризации, проведенной в республике, выявлены 1 071 село и махалля с большим количеством социально-экономических проблем.
Кроме того, в 179 селах и махаллях осуществляют деятельность общеобразовательные школы (филиалы школ), построенные из глинобитного материала и кирпича-сырца, в 5 568 селах и махаллях 29 тысяч км грунтовых дорог не имеют твердого покрытия (песчано-гравийного, асфальтового), 1 540 сел и махаллей не обеспечены централизованной питьевой водой, в 49 селах и махаллях не функционирует общественный транспорт, в 781 селе и махалле не налажены услуги по сбору отходов.
В целях дальнейшего улучшения уровня жизни населения путем последовательного продолжения реализации программ «Обод кишлок»
и «Обод махалла», а также в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли»:
1. Принять к сведению, что Кенгашами народных депутатов районов (городов) в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла»
на 2022 год (далее – Программы), учитывая количество обращений, поступивших в народные приемные и местные хокимияты, расположенность в отдаленных и со сложными природно-климатическими условиями районах, наличие инициатив населения и предпринимателей в совместном благоустройстве мест своего проживания:
отобраны в общей сложности 413 сел и махаллей, в которых будут выполнены работы по строительству, ремонту и благоустройству;
утверждены адресные программы работ по строительству, ремонту и благоустройству дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и иных объектов инфраструктуры в отобранных селах и махаллях.
Целевые параметры по количеству сел и махаллей, в которых будут выполнены работы по строительству, ремонту и благоустройству в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы, согласно приложению № 1, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям № 1а–1н;
Целевые параметры по средствам, направляемым на финансирование работ по строительству, ремонту и благоустройству в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы, согласно приложению № 2, а также источники финансирования на 2022 год согласно приложениям №№ 2а–2н;
Целевые параметры работ по строительству, реконструкции и ремонту объектов социальной сферы в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 3, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 3а–3н;
Целевые параметры мер по улучшению состояния региональных дорог (внутренних улиц) и систем питьевого водоснабжения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 4, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 4а–4н;
Целевые параметры мер по улучшению системы электроснабжения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 5, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 5а–5н;
Целевые параметры мер по улучшению системы газоснабжения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 6, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 6а–6н;
Целевые параметры мер по улучшению жилищного фонда в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 7, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 7а–7н;
Целевые параметры мер по строительству и ремонту комплексов органов самоуправления граждан и объектов рыночной инфраструктуры в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 8, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 8а–8н;
Целевые параметры мер по улучшению системы связи, информатизации и транспортного обслуживания населения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 9, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 9а–9н;
Целевые параметры мер по благоустройству населенных пунктов в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022–2026 годы согласно приложению № 10, а также их адресные перечни на 2022 год согласно приложениям №№ 10а–10н.
Предоставить Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. право на внесение при необходимости изменений и дополнений
в целевые параметры и адресные перечни, утверждаемые настоящим пунктом, на основании предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
3. Принять к сведению, что из 1 071 села и махалли с наибольшим количеством социально-экономических проблем, выявленных в ходе инвентаризации, проведенной по изучению проблем, актуальных для населения, в целях улучшения условий жизни населения, проживающего в селах и махаллях республики, 263 села и махалли из 447, требующих первоочередного включения в Программы, включены в адресные перечни на 2022 год.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством финансов при формировании предложений о внесении изменений и дополнений в Программы, адресных перечней на последующие годы в соответствии с пунктом 2 настоящего постановления, а также при разработке региональных программ, утверждаемых решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, принять меры по включению в них в приоритетном порядке 184 сел и махаллей, предусмотренных настоящим пунктом.
системы питьевого водоснабжения и канализации и объекты дорожно-транспортной инфраструктуры финансируются за счет средств республиканского бюджета посредством Фонда развития систем водоснабжения и канализации и Целевого фонда развития автомобильных дорог при Министерстве финансов соответственно;
работы по строительству, ремонту и благоустройству объектов социальной сферы и иных объектов финансируются за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей посредством фондов «Обод кишлок» и «Обод махалла» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента соответственно;
работы по строительству и ремонту сетей электроэнергии, природного газа, связи и информатизации финансируются за счет собственных средств АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот» и АК «Узбектелеком» соответственно;
б) при нехватке средств, выделенных на основе проектно-сметной документации объектов, дополнительные расходы, связанные со строительством, ремонтом и благоустройством этих объектов, покрываются за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей соответственно;
в) резервные средства, оставленные на ремонт дорог, направляются на ремонт дорог в селах и махаллях, определенных Кенгашами народных депутатов районов (городов), на основании решения Республиканской комиссии по координации реализации программы «Обод кишлок» (далее – Республиканская комиссия).
5. Министерству финансов в рамках Программ выделить из республиканского бюджета 2 трлн сумов на ремонт внутренних дорог
и 1 трлн сумов на улучшение питьевого водоснабжения.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить выделение 1,4 трлн сумов на строительство (ремонт) и благоустройство объектов социальной сферы и иных объектов за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов соответственно, в размерах, установленных приложениями №№ 2, 2а-2н к настоящему постановлению.
6. Определить заказчиками выполнения работ по строительству, ремонту и благоустройству в рамках Программ:
ИК ГУП «Служба единого заказчика» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента – по объектам питьевого водоснабжения (за исключением проектов социального партнерства), объектам социальной сферы и иным объектам, в которых работы по строительству, ремонту и благоустройству проводятся за счет централизованных средств;
ГУП «Служба заказчика по региональным дорогам» при Комитете по автомобильным дорогам – по внутренним автомобильным дорогам;
региональные филиалы АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот» и АК «Узбектелеком» соответственно – по сетям электроэнергии, природного газа и связи;
Министерство жилищно-коммунального обслуживания – по проектам социального партнерства в сфере питьевого водоснабжения.
7. Утвердить Схему организации приемки и эксплуатации объектов, в которых выполнены работы по строительству, ремонту и благоустройству в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», согласно приложению № 11.
8. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 2023 года:
проводится оценка фактического состояния действующих объектов производственной и социальной инфраструктуры в селах и махаллях
на основе утвержденных критериев;
села и махалли, показавшие самые низкие результаты по итогам оценки и не вошедшие в Программы в течение истекшего периода, включаются в Программы в первоочередном порядке.
Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством по поддержке махалли и старшего поколения, Министерством жилищно-коммунального обслуживания и Министерством строительства в месячный срок разработать и внести на утверждение в Республиканскую комиссию критерии оценки фактического состояния действующих объектов производственной и социальной инфраструктуры в селах и махаллях.
9. Министерству по поддержке махалли и старшего поколения совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента до 15 мая текущего года провести оценку сел и махаллей на основе разработанных критериев и сформировать их реестр.
до 15 апреля 2022 года обеспечить разработку проектно-сметной документации объектов в соответствии с адресными программами
работ по строительству, ремонту и благоустройству дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной сетей, объектов социальной сферы и иных объектов инфраструктуры в селах и махаллях. При этом каждый объект включается в Национальную информационную систему «Прозрачное строительство» и электронную программу «Бюджетный контроль» с присвоением идентификационного номера;
установить постоянный контроль за необоснованным завышением объема выполняемой работы и стоимости сметы в рамках Программ;
обеспечить заблаговременную разработку региональными проектными организациями схем генеральных планов и проектов детальной планировки сел и махаллей, включенных в Программы, а также финансирование связанных с ними мероприятий за счет средств соответствующих местных бюджетов;
принять меры по привлечению средств населения и инициативных предпринимателей, благотворительных пожертвований, кредитов коммерческих банков и средств из других источников, не запрещенных законодательством, на финансирование работ по благоустройству и озеленению, строительству и ремонту объектов инфраструктуры на местах;
принять меры по привлечению к работам по строительству, ремонту и благоустройству, выполняемых в рамках Программ, в первую очередь, проживающего в данной местности, включенного в одну из тетрадей – «железную тетрадь», «женскую тетрадь», «молодежную тетрадь» либо вернувшегося из трудовой миграции безработного и незанятого населения;
по итогам каждого месяца представлять в Республиканскую комиссию, Министерство экономического развития и сокращения бедности, Министерство финансов и Министерство строительства информацию о выполненных работах и профинансированных средствах в рамках Программ.
11. Министерству строительства:
в месячный срок разработать схемы генеральных планов, проекты детальной планировки и проект современного облика центра сел и махаллей, включенных в Программы;
обеспечить проведение в установленном порядке государственной экспертизы проектно-сметной документации работ по строительству, ремонту и благоустройству объектов и осуществление системного государственного контроля за качественным выполнением строительно-монтажных работ в рамках Программ.
12. Возложить на Республиканский штаб по контролю и координации реализации государственных программ (Юлдашев Э.Т.) выполнение в рамках Программ задач по:
контролю за своевременным и прозрачным проведением конкурсов (тендеров), а также за качественным выполнением строительно-подрядных работ в соответствии с проектной документацией;
осуществлению системного контроля за своевременным финансированием и завершением заказчиками проектов в установленные сроки, а также за целевым и эффективным использованием выделяемых средств;
принятию мер, необходимых для изучения проектов, реализация которых задерживается, и проблемных проектов с выездом на места,
а также для устранения имеющихся недостатков;
внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса и Администрацию Президента Республики Узбекистан информации о проведенной работе по итогам каждого месяца.
13. Возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж. и Кучкарова Д.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежемесячное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.