Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
1668
Мамлакатимизда инвестиция сиёсатини тубдан такомиллаштириш ва ислоҳ қилиш, уни амалга ошириш юзасидан замонавий, самарали ёндашув ва механизмларни жорий этиш, шунингдек, инвестиция жараёнларини жадаллаштириш ва умуман ишбилармонлик муҳитини яхшилаш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар, авваламбор, иқтисодиёт тармоқларини, ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмаларини жадал ривожлантириш ва модернизация қилишни, саноат ишлаб чиқаришни комплекс диверсификация қилиш ва унинг рақобатбардошлигини оширишни таъминлашга хизмат қилмоқда.
Фаол инвестиция сиёсатини давом эттириш, амалдаги ишлаб чиқаришларни техник ва технологик жиҳатдан қайта жиҳозлаш ва янги юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ташкил этиш бўйича стратегик ва муҳим аҳамиятга эга бўлган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун инвестицияларни, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни фаол жалб этиш ҳамда самарали ўзлаштириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирларни инобатга олган ҳолда саъй-ҳаракатларни жамлаш ва мавжуд ресурслардан оқилона фойдаланиш, шунингдек, бунинг асосида аҳоли бандлигини, уларнинг турмуш даражаси ва сифати оширилишини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси томонидан Молия вазирлиги, манфаатдор вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотлар билан биргаликда ишлаб чиқилган, қуйидагиларни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган Инвестиция дастури:
2019 йилда капитал қўйилмаларнинг асосий параметрлари 1-иловага* мувофиқ;
2019 йилда ижтимоий, уй-жой, муҳандислик ва транспорт инфратузилмаси объектларини ишга тушириш прогнози 2-иловага мувофиқ;
2019 йилда объектлар ва ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш манзилли дастури 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган, 2019 йилда объектлар қуриш ва уларни реконструкция қилиш манзилли дастури 4-иловага мувофиқ;
б) марказлаштирилган инвестициялар ҳисобидан молиялаштириладиган:
2019 йилда мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш, шунингдек, техникалар харид қилиш манзилли дастури 5-иловага мувофиқ;
2019 йилда автомобиль йўллари, кўприклар ва йўл ўтказгичлар қуриш ва реконструкция қилиш, шунингдек, объектларни жиҳозлаш ва техникалар харид қилиш манзилли дастури 6-иловага мувофиқ;
2019 йилда олий таълим муассасалари, ихтисослаштирилган олимпия захиралари мактаб-интернатлари, болалар мусиқа ва санъат мактаблари, тиббий, илмий-тадқиқот, умумтаълим ва мактабгача таълим муассасалари объектларини қуриш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш ва жиҳозлаш манзилли дастурлари 7, 7а, 7б, 7в, 7г, 7д ва 7е-иловаларга мувофиқ;
2019 йилда ичимлик суви таъминоти ва канализациятизимлари объектларини қуриш ва реконструкция қилиш манзилли дастури 8-иловага мувофиқ;
2019 йилда Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида лойиҳаларни молиялаштиришни ташкил қилган ҳолда Оролбўйи минтақасини ривожлантириш манзилли дастури 9-иловага мувофиқ;
в) 2019 йилда Ўзбекистон Республикаси давлат кафолатибилан хорижий кредитларни жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури 10-иловага мувофиқ;
г) 2019 йилда Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағларини жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури 11-иловага мувофиқ;
д) 2019 йилда тармоқ инвестиция лойиҳалари доирасида инвестицияларни ўзлаштириш йиғма манзилли дастури 12-иловага мувофиқ;
е) марказлаштирилмаган инвестициялар ҳисобидан молиялаштириладиган:
2019 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларни жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган тармоқ инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури 13-иловага мувофиқ;
2019 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган ҳудудий инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури 14-иловага мувофиқ;
ж) қуйидагилар:
2019 йилда лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, келишиш ва тасдиқлашни жадаллаштириш талаб этиладиган инвестиция лойиҳалари рўйхати 15-иловага мувофиқ;
2019 йилда кўриб чиқиладиган истиқболли инвестиция ва инфратузилма тармоқ лойиҳалари рўйхати 16-иловага мувофиқ;
2019 йилда лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқиладиган ҳамда тасдиқланадиган, қурилиши ва реконструкция қилиниши Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши назарда тутилаётган объектлар рўйхати 17-иловага мувофиқ;
2019 йилда лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқиладиган ва тасдиқланадиган, марказлаштирилган инвестициялар ҳисобидан молиялаштирилиши назарда тутилаётган ижтимоий соҳа объектлари рўйхати 18-иловага мувофиқ маъқуллансин.
лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва экспертизадан ўтказиш натижалари бўйича лойиҳалар (объектлар) юзасидан рўйхатларга ва капитал қўйилмалар лимитларига (қийматига) Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан келишилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар, инновацион ривожлантириш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолиятини мувофиқлаштириш масалалари комплекси раҳбарининг қарорлари билан аниқлик ва тузатишлар киритилиши мумкин;
лойиҳалар (объектлар) бўйича тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорларига асосан киритилади;
қурилиш ҳамда тасдиқланган лойиҳа-смета ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш жараёнларига тегишли ваколатга эга бўлмаган шахсларнинг аралашувига йўл қўйилмайди.
4. Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурларини молиялаштириш жамғармасига (кейинги ўринларда – Ривожланиш жамғармаси) Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ва бюджетдан ташқари жамғармалар маблағларини ўтказиш мазкур қарор билан маъқулланган манзилли дастурларга киритилган лойиҳаларни молиялаштириш учун аввал ажратилган маблағлар сарфланганлиги Ривожлантириш жамғармаси томонидан тасдиқланишига қараб амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги зиммасига лойиҳаларни амалга ошириш учун зарур бўлган маблағлар Ривожланиш жамғармасига молиялаштириш жадвали асосида ўз вақтида ўтказилишини таъминлаш юзасидан жавобгарлик юклансин.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан биргаликда уч ой муддатда жалб этилаётган кредитларнинг гаров таъминоти учун Ўзбекистон Республикаси ташқи қарзларининг ва давлат кафолатлари суммасининг чекланган ҳажми меъёрларини ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари – мазкур қарор билан маъқулланган манзилли дастурларга киритилган лойиҳалар буюртмачилари (кейинги ўринларда – лойиҳалар буюртмачилари):
икки ҳафта муддатда – йилдан-йилга ўтиб келаётган лойиҳаларни молиялаштириш манбалари ва ҳажмларини қурилиш-монтаж ишларини амалга оширишнинг календарь жадваллари билан узвий боғлиқликда аниқлаштирган ҳолда, улар бўйича 2019 йилга мўлжалланган қурилишларнинг манзилли рўйхати ишлаб чиқилишини ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Молия вазирлигига тақдим этилишини;
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги билан биргаликда уч ҳафта муддатда – марказлаштирилган инвестициялар ҳисобидан молиялаштириладиган, 2019 йилда янгидан бошланадиган лойиҳалар бўйича лойиҳа ҳужжатларинитасдиқлаш ишлари якунланишини;
икки ой муддатда тасдиқланган лойиҳа ҳужжатлари асосида –тендер (танлов) ҳужжатлари комплекс экспертизаданўтказилишини, белгиланган тартибда янги бошланадиган лойиҳалар бўйича харид қилиш тартиб-таомиллари якунланишини ва тендер (танлов) ғолиблари билан пудрат шартномалари тузилишини;
харид қилиш тартиб-таомиллари якунланганидан сўнг бир ҳафта муддатда – янгидан бошланадиган лойиҳалар бўйича қурилишларнинг якуний манзилли рўйхатлари келишиш учун Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Молия вазирлигига тақдим этилишини;
икки ҳафта муддатда – мазкур қарорнинг 10, 11, 12, 13 ва 14-иловаларига киритилган лойиҳаларни амалга оширишнинг комплекс тармоқ жадваллари Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигига тақдим этилишини;
бир ой муддатда – мазкур қарорнинг 15-иловасига киритилган лойиҳалар юзасидан лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш бўйича “йўл хариталари” Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги билан келишилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун тақдим этилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда:
республика шаҳарлари ва шаҳар посёлкаларининг ишлаб чиқилган ва бугунги кунга қадар тасдиқланмаган бош режалари лойиҳаларини уларнинг асосий қоидалари ва техник-иқтисодий кўрсаткичлари асослантирилганлиги нуқтаи назаридан ўрганиб чиқилишини;
шаҳарсозлик ҳужжатларини ишлаб чиқиш тартибини, уларни ишлаб чиқиш билан боғлиқ тадбирларни молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, хусусий лойиҳа-қидирув ташкилотлари фаолиятини рағбатлантириш, ушбу соҳага инновацион ечимларни ва илғор хорижий тажрибани жорий этиш бўйича таклифлар тайёрланишини;
ажратилаётган маблағлар самарадорлигини оширишга, шунингдек, йўл инфратузилмасини ва умуман тармоқни ривожлантиришга қаратилган давлат-хусусий шерикликнинг замонавий механизмларини жорий этишни инобатга олган ҳолда, автомобиль йўлларини лойиҳалаш, қуриш, реконструкция қилиш, таъмирлаш ва сақлаш соҳасидаги ишларни янада такомиллаштириш, уларнинг самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилишини таъминласин.
8. Вазирликлар, идоралар, хўжалик бошқаруви органлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари раҳбарлари зиммасига:
Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган Инвестиция дастурига киритилган лойиҳалар бўйича қурилиш-монтаж ишлари ўз вақтида ва сифатли бажарилишини, маблағларнинг тўлиқ ҳажмда ўзлаштирилишини ҳамда объектлар ва ишлаб чиқариш қувватлари белгиланган муддатларда ишга туширилишини таъминлаш;
мазкур қарорнинг 17 ва 18-иловаларига киритилган лойиҳалар бўйича лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини 2019 йилда ишлаб чиқиш, экспертизадан ўтказиш ва тасдиқлаш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
9. Ривожланиш жамғармаси кузатув кенгаши лойиҳалар буюртмачилари билан биргаликда:
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Молия вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлигининг ижобий хулосалари мавжуд бўлган ҳолда, 2019 йилнинг 6 ва 9 ойлиги якунлари бўйича капитал қўйилмаларнинг тежаб қолинган ёки фойдаланилмаган лимитларини, биринчи навбатда, Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган Инвестиция дастурига киритилаётган тегишли ҳудуддаги сув таъминоти, канализация тизими, шунингдек, соғлиқни сақлаш ва таълим объектларини қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бўйича лойиҳаларни молиялаштиришга мақсадли йўналтирган ҳолда белгиланган тартибда қайта тақсимлашни;
ҳар чоракда ҳисобот давридан кейинги ойнинг 10 санасига қадар мазкур қарор билан маъқулланган манзилли дастурларга киритилган лойиҳаларни молиялаштириш ҳолати тўғрисидаЎзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги ва Вазирлар Маҳкамасига ҳисобот тақдим этишни;
зарур ҳолларда, харид қилиш тартиб-таомиллари якунланганидан сўнг Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилга мўлжалланган Инвестиция дастурида назарда тутилган маблағларнинг амалда ўзлаштирилишини ҳисобга олган ҳолда ва капитал қўйилмаларнинг параметрлари доирасида қурилишларнинг манзилли дастурларига аниқлаштириш ва тузатишлар киритилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси билан биргаликда мазкур қарор билан маъқулланган манзилли дастурларга киритилган лойиҳаларнинг амалга оширилиши юзасидан тизимли таҳлил ҳамда мониторинг ўтказилишини ҳамда ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига маълумотлар киритилишини таъминласин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Р.Холмурадов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Г.К.Саидова зиммасига юклансин.

О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2019 год
В стране последовательно реализуются меры по кардинальному совершенствованию и реформированию инвестиционной политики, внедрению современных, эффективных подходов и механизмов ее реализации, а также ускорению инвестиционных процессов и улучшению делового климата в целом.
Принимаемые меры, прежде всего, способствуют обеспечению опережающего развития и модернизации отраслей экономики, производственной и социальной инфраструктуры, проведению комплексной диверсификации и повышению конкурентоспособности промышленного производства.
В целях продолжения активной инвестиционной политики, концентрации усилий и рационального использования имеющихся ресурсов с учетом принимаемых мер по активному привлечению и эффективному освоению инвестиций, в том числе прямых иностранных, для реализации стратегических и важнейших инвестиционных проектов по техническому и технологическому перевооружению действующих и созданию новых высокотехнологичных производств, а также обеспечения на этой основе занятости граждан, повышения уровня и качества жизни населения:
1. Утвердить разработанную Государственным комитетом по инвестициям совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан, заинтересованными министерствами, ведомствами и другими организациями Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2019 год, предусматривающую:
основные параметры капитальных вложений в 2019 годусогласно приложению № 1;
прогноз ввода объектов социальной, жилищной, инженерной и транспортной инфраструктуры в 2019 году согласно приложению № 2;
адресную программу ввода объектов и производственных мощностей в 2019 году согласно приложению № 3.
а) адресную программу по строительству и реконструкции объектов в 2019 году, финансируемую за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, согласно приложению № 4;
б) финансируемые за счет централизованных инвестиций:
адресную программу по строительству и реконструкции мелиоративных объектов, а также приобретению техники в 2019 году согласно приложению № 5;
адресную программу по строительству и реконструкции автомобильных дорог, мостов и путепроводов, а также оснащению объектов и приобретению техники в 2019 годусогласно приложению № 6;
адресные программы по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению объектов высших образовательных учреждений, специализированных школ-интернатов олимпийского резерва, детских школ музыки и искусства, медицинских, научно-исследовательских, общеобразовательных и дошкольных образовательных учреждений в 2019 годусогласно приложениям №№ 7, 7а, 7б, 7в, 7г, 7д и 7е;
адресную программу по строительству и реконструкции объектов системы питьевого водоснабжения и канализации в 2019 году согласно приложению № 8;
адресную программу развития региона Приаралья с организацией финансирования проектов в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области в 2019 году согласно приложению № 9;
в) адресную программу инвестиционных проектов на 2019 год, реализуемых с привлечением иностранных кредитов под государственную гарантию Республики Узбекистан, согласно приложению № 10;
г) адресную программу инвестиционных проектов, реализуемых с привлечением средств Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан в 2019 году, согласно приложению № 11;
д) сводную адресную программу по освоению инвестиций в рамках отраслевых инвестиционных проектов в 2019 годусогласно приложению № 12;
е) финансируемые за счет нецентрализованных инвестиций:
адресную программу отраслевых инвестиционных проектов на 2019 год, реализуемых с привлечением прямых иностранных инвестиций и кредитов, согласно приложению № 13;
адресную программу региональных инвестиционных проектов на 2019 год, реализуемых с привлечением прямых иностранных инвестиций, согласно приложению № 14;
ж) перечни:
инвестиционных проектов, по которым требуется ускорение разработки, согласования и утверждения предпроектной и проектной документации в 2019 году, согласно приложению № 15;
перспективных отраслевых инвестиционных и инфраструктурных проектов, подлежащих проработке в 2019 году, согласно приложению № 16;
объектов по строительству и реконструкции, предполагаемых к финансированию за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, по которым требуются разработка и утверждение предпроектной и проектной документации в 2019 году, согласно приложению № 17;
объектов социальной сферы, предполагаемых к финансированию за счет централизованных инвестиций, по которым требуются разработка и утверждение предпроектной и проектной документации в 2019 году, согласно приложению № 18.
по итогам разработки и экспертизы проектной документации в перечни и лимиты (стоимость) капитальных вложений по проектам (объектам) могут вноситься корректировки и уточнения решениями заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителя Комплекса по вопросам инвестиций, инновационного развития, координации деятельности свободных экономических и малых промышленных зон по согласованию с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан;
изменения и дополнения в утвержденную проектно-сметную документацию по проектам (объектам) вносятся на основании решений Кабинета Министров Республики Узбекистан;
не допускается вмешательство лиц, не наделенных необходимыми полномочиями, в ход строительства и процесс внесения изменений и дополнений в утвержденную проектно-сметную документацию.
4. Установить, что зачисление средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и внебюджетных фондов в Фонд финансирования государственных программ развития при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд развития) производится по мере подтверждения Фондом развития использования ранее перечисленных средств на финансирование проектов, включенных в адресные программы, одобренные настоящим постановлением.
Возложить на Министерство финансов Республики Узбекистан ответственность за обеспечение своевременного зачисления в Фонд развития средств, необходимых для реализации проектов, согласно графику финансирования.
5. Министерству финансов совместно с Государственным комитетом по инвестициям и Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан в трехмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министровнормативы предельных объемов внешних заимствований и сумм государственных гарантий Республики Узбекистан для залогового обеспечения под привлекаемые кредиты.
6. Органам государственного и хозяйственного управления, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и г.Ташкента – заказчикам проектов, включенных в адресные программы, одобренные настоящим постановлением (далее – заказчики проектов), обеспечить:
в двухнедельный срок – подготовку и внесение в Государственный комитет по инвестициям и Министерство финансов Республики Узбекистан адресных списков строек на 2019 год по переходящим объектам с уточнением источников и объемов их финансирования во взаимоувязке с календарными графиками осуществления строительно-монтажных работ;
совместно с Министерством строительства Республики Узбекистан в трехнедельный срок – завершение работ по утверждению проектной документации по вновь начинаемым в 2019 году проектам, финансируемым за счет централизованных инвестиций;
в двухмесячный срок на основании утвержденной проектной документации – проведение комплексной экспертизы тендерной (конкурсной) документации, завершение закупочных процедур по вновь начинаемым проектам и заключение договоров подряда с победителями тендерных (конкурсных) торгов в установленном порядке;
в недельный срок после завершения закупочных процедур – представление на согласование в Государственный комитет по инвестициям и Министерство финансов Республики Узбекистанокончательных адресных списков строек по вновь начинаемым проектам;
в двухнедельный срок – представление в Государственный комитет по инвестициям и Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан комплексныхсетевых графиков реализации проектов, включенных в приложения №№ 10, 11, 12, 13 и 14 к настоящему постановлению;
в месячный срок – внесение на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан согласованных с Государственным комитетом по инвестициям и Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан «дорожных карт» по разработке и утверждению предпроектной и проектной документации по проектам, включенным в приложение № 15 к настоящему постановлению.
7. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить:
изучение разработанных и не утвержденных до сегодняшнего дня проектов генеральных планов городов и городских поселков республики на предмет обоснованности их основных положений и технико-экономических показателей;
подготовку предложений по совершенствованию порядка разработки градостроительной документации, механизма финансирования мероприятий по ее разработке, а также стимулированию деятельности частных проектно-изыскательских организаций, внедрения инновационных решений и передового зарубежного опыта в данную сферу;
разработку предложений по дальнейшему совершенствованию, повышению эффективности работы в области проектирования, строительства, реконструкции, ремонта, содержания автомобильных дорог с учетом внедрения в отрасль современных механизмов государственно-частного партнерства, направленных на повышение эффективности использования выделяемых средств, а также развитие дорожной инфраструктуры и отрасли в целом.
8. Возложить на руководителей министерств, ведомств, органов хозяйственного управления, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и г.Ташкента персональную ответственность за:
обеспечение своевременного и качественного выполнения строительно-монтажных работ, освоения в полном объеме средств и ввода в эксплуатацию в установленные сроки объектов и производственных мощностей по проектам, включенным в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2019 год;
разработку, проведение экспертизы и утверждение предпроектной и проектной документации в 2019 году по объектам, включенным в приложения №№ 17 и 18 к настоящему постановлению.
9. Наблюдательному совету Фонда развития совместно с заказчиками проектов обеспечить:
перераспределение в установленном порядке сэкономленных или неосвоенных лимитов капитальных вложений по итогам 6-ти и 9-ти месяцев 2019 года с целевым направлением этих средств в первоочередном порядке на финансирование включаемых в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2019 год проектов по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов водообеспечения, канализации, а также здравоохранения и образования в соответствующем регионе при наличии положительных заключений Государственного комитета по инвестициям, Министерства финансов и Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан;
ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставление в Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Кабинет Министров отчета о состоянии финансирования проектов, включенных в адресные программы, одобренные настоящим постановлением;
внесение, при необходимости, корректировок и уточнений в адресные программы строек после проведения закупочных процедур с учетом фактического освоения средств и в пределах параметров капитальных вложений, предусмотренных в Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2019 год.
10. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Государственным комитетом по инвестициям обеспечить проведение системного анализа и мониторинга хода реализации проектов, включенных в адресные программы, одобренные настоящим постановлением, с ежеквартальным внесением информации в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Холмурадова С.Р., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Саидову Г.К.