Наманган вилоятининг Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида мева-сабзавотчилик ва узумчиликни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Наманган вилоятида озиқ-овқат маҳсулотларини кўпайтириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, мавжуд ер майдонларидан самарали фойдаланиш, ҳар бир ҳудудда сабзавот, картошка, дуккакли ва мойли экинларни яхлит майдонларга жойлаштириш ҳамда плантация усулида интенсив ва мевали боғ ҳамда токзорлар барпо этиш орқали маҳсулот етиштириш, қайта ишлаш ҳамда экспорт ҳажмини ошириш мақсадида:
Наманган вилояти Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида 2021-2022 йиллар ҳосилидан қисқартириладиган ғалла майдонларига қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштиришнинг прогноз кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
Наманган вилояти Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларини 2021-2022 йилларда боғдорчилик ва узумчилик йўналишларига ҳамда сабзавот, картошка, дуккакли ва мойли экинларга ихтисослаштириш кўрсаткичлари 2 ва 3-иловаларга мувофиқ;
Наманган вилояти Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида 2021-2022 йилларда озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш, қайта ишлаш ва экспорт ҳажмларини ошириш прогноз кўрсаткичлари 4-иловага мувофиқ;
Наманган вилояти Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида 2021-2022 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган қайта ишлаш ташкилотлари, музлаткичли омборхона ва иссиқхона лойиҳаларининг манзилли рўйхати 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
2021-2022 йилларда фермер хўжаликларининг қисқартириладиган ғалла майдонларини белгиланган тартибда мақбуллаштириш;
мақбуллаштириш жараёнида туманлар ҳокимликлари захирасига қайтарилган ер участкалари тўғридан-тўғри инвестиция киритадиган қишлоқ хўжалиги кластерларигаэкспорт қилувчи ва қайта ишловчи ташкилотларга, кўп тармоқли фермер хўжаликларига ва янги ташкил этиладиган кооперацияларга белгиланган тартибда ажратилишини таъминлаш;
мавжуд ер майдонлари ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, маҳсулот етиштириш, қайта ишлаш ва экспорт ҳажмини ошириш учун экинларни яхлит майдонларга плантация усулида жойлаштириш ҳамда белгиланган экспортбоп экинларнинг экилишини таъминлаш;
қайта ишлаш ва экспорт ҳажмларини уч бараварга ошириш учун қайта ишлаш ташкилотлари, музлаткичли омборхоналар ва логистика марказларини 2021-2022 йиллар давомида тўлиқ ишга тушириш ҳамда ишлашини таъминлаш;
ҳар бир туманда уруғлик ва кўчатлар билан таъминлаш имкониятидан келиб чиқиб, сабзавот экинлари ва картошка уруғчилигига ҳамда мевали дарахт ва ток кўчатлари етиштиришга ихтисослашган фермер хўжаликларини ташкил этиш;
яроқсиз деб топилган, иқтисодий жиҳатдан самарасизкам ҳосилли боғ ва токзорлар ўрнида интенсив боғ ва токзорлар барпо қилиш ёки экспортбоп ва сердаромад қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш чораларини кўрсин.
3. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков) билан биргаликда Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида мева-сабзавотчилик ва узумчилик соҳасини янада ривожлантириш, ишларни тизимли ташкил этиш мақсадида туманлардаги қишлоқ хўжалиги бўлимларининг вазифаларини қайта кўриб чиқиб, такомиллаштириш чораларини кўрсин.
Наманган вилоятининг Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида сертификатланган сабзавот, дуккакли ва мойли экинлар уруғларини ҳамда мевали дарахт ва ток кўчатларини етиштирувчи фермер хўжалиги
ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари томонидан тўланадиган ер солиғи уч йил муддатга 50 фоизга камайтирилади;
2021 йил 1 февралдан сертификатланган сабзавот, полиз, дуккакли ва мойли экинлар уруғларини ҳамда мевали дарахт ва ток кўчатларини етиштирувчи фермер хўжалиги ва бошқа қишлоқ хўжалиги ташкилотлари, шунингдек, кластерлар ва кооперацияларнинг уруғлик ва кўчат харид қилиш харажатларини молиялаштириш учун миллий валютада ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг Марказий банкнинг асосий ставкасидан ошадиган, лекин 10 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми, шунингдек, хорижий валютада ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг 30 фоизигачалекин 3 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади.
5. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) қуйидаги чораларни кўрсин:
а) Сув хўжалиги вазирлиги (Ш.Хамраев), Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши (А.Хаитов) ҳамда Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков) билан биргаликда:
ихтисослаштирилаётган ҳудудларда яхлитликка жиддий эътибор қаратган ҳолда 2-3 турдаги қишлоқ хўжалиги экинларини босқичма-босқич плантация усулида жойлаштириш;
ҳар бир ҳудуднинг ихтисослашуви, тупроқ-иқлим шароити, ерларнинг мелиоратив ҳолати, унумдорлиги, сув билан таъминланганлигини ҳисобга олиб ҳамда қайта ишловчи, тайёрловчи ва экспорт қилувчи ташкилотларнинг талабларидан келиб чиққан ҳолда қишлоқ хўжалиги экинларини тўлиқ экиш;
б) Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахманов) ва Ташқи ишлар вазирлиги (Ф.Арзиев) билан биргаликда Янгиқўрғон туманида органик маҳсулотлар етиштириш учун хорижий давлатлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, малакали мутахассисларни жалб этган ҳолда фермер хўжаликлари ва кооперациялар раҳбарларини ўқитиш ишларини ташкил этиш.
6. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков) билан биргаликда аҳоли ишсизлигини камайтириш учун Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманлари ҳокимликлари тасарруфида захирадаги яхлит 300500 гектар майдонларда плантация усулида замонавий технологиялар асосида интенсив боғ ва токзорлар барпо этиблизинг асосида етти йил муддатга аҳолига бериш тадбирларини амалга оширсин.
7. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев), Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Л.Қудратов) тижорат банклари билан биргаликда Наманган вилояти Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида амалга ошириладиган лойиҳаларни молиялаштиришда тижорат банклари кредитлари, халқаро молия институтларининг кредит линиялари маблағларини жалб этиш чораларини кўрсин.
8. Наманган вилояти ҳокимлиги (Ш.Абдуразаков) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Л.Қудратов), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) билан биргаликда Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида замонавий технологиялар асосида мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш, қайта ишлаш ва сақлаш бўйича йирик кластер корхоналарини ташкил этиш учун хорижий инвесторларни кенг жалб қилиш чораларини кўрсин.
9. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.Ходжаев) икки ой муддатда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Адлия вазирлиги мазкур қарорнинг ижрочиларга етказилишини ҳамда моҳияти ва аҳамияти аҳоли ўртасида тушунтирилишини таъминласин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ганиев белгилансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2021 йил 1 июнь ва 2021 йил 15 декабрга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот киритилсин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.А.Гулямов зиммасига юклансин.

О мерах по развитию плодоовощеводства и виноградарства в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области
В целях увеличения продовольственной продукции, обеспечения занятости населения, эффективной эксплуатации действующих земельных площадей, наращивания объемов производства, переработки и экспорта продукции в Наманганской области путем размещения в каждом районе овощных, картофельных, бобовых и масличных культур на сплошных площадях, а также сооружения интенсивных фруктовых садов и виноградников плантационным методом:
Прогнозные показатели размещения сельскохозяйственных культур на сокращаемых зерновых площадях под урожай 2021–2022 годов в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области согласно приложению № 1;
Показатели специализации Касансайского, Чартакского и Янгикурганского районов Наманганской области на садоводстве и виноградарстве, а также овощных, картофельных, бобовых и масличных культурах в 2021–2022 годах согласно приложениям №№ 2–3;
Прогнозные показатели увеличения объемов производства, переработки и экспорта продовольственной продукции в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области в 2021–2022 годах согласно приложению № 4;
Адресный перечень проектов перерабатывающих организаций, холодильных хранилищ и теплиц, запланированных к реализации в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области в 2021–2022 годах, согласно приложению № 5.
2. Хокимияту Наманганской области (Абдуразаков Ш.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами принять меры по:
оптимизации в установленном порядке сокращаемых зерновых площадей фермерских хозяйств в 2021–2022 годах;
обеспечению выделения в установленном порядке земельных участков, возвращенных в резерв хокимиятов районов в процессе оптимизации, вносящим прямые инвестиции сельскохозяйственным кластерам, организациям-экспортерам, перерабатывающим организациям, многопрофильным фермерским хозяйствам и создаваемым новым кооперациям;
размещению культур на сплошных площадях плантационным методом и обеспечению посадки определенных экспортоориентированных культур в целях эффективного использования имеющихся земельных площадей и водных ресурсов, увеличения объемов производства, переработки и экспорта продукции;
полноценному вводу и обеспечению деятельности перерабатывающих организаций, холодильных хранилищ и центров логистики в целях увеличения в три раза объемов переработки и экспорта в 2021–2022 годах;
созданию фермерских хозяйств, специализированных на овощных культурах и семеноводстве картофеля, а также выращивании саженцев фруктовых деревьев и винограда, исходя из возможностей обеспечения семенами и саженцами каждого района;
сооружению интенсивных садов и виноградников либо производству экспортоориентированной и высокоприбыльной сельскохозяйственной продукции на месте признанных непригодными, экономически неэффективных, малоурожайных садов и виноградников.
3. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) совместно с хокимиятом Наманганской области (Абдуразаков Ш.) пересмотреть и принять меры по совершенствованию задач отделов сельского хозяйства Касансайского, Чартакского и Янгикурганского районов для дальнейшего развития сферы плодоовощеводства и виноградарства и организации работы в данных районах на системной основе.
в течение трех лет на 50 процентов уменьшается земельный налог, уплачиваемый фермерскими хозяйствами и другими сельскохозяйственными организациями, выращивающими сертифицированные семена овощных, бобовых и масличных культур, а также саженцы фруктовых деревьев и виноградников в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области;
с 1 февраля 2021 года за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности компенсируется часть процентной ставки по кредитам, выделяемым в национальной валюте для финансирования расходов фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных организаций, выращивающих сертифицированные семена овощных, бахчевых, бобовых и масличных культур и саженцы фруктовых деревьев и виноградников, а также кластеров и коопераций на закупку семян и саженцев, превышающая основную ставку Центрального банка, но не более 10 процентных пунктов, а также до 30 процентов части процентной ставки по кредитам, выделяемым в иностранной валютено не более 3 процентных пунктов.
5. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) принять следующие меры:
а) совместно с Министерством водного хозяйства (Хамраев Ш.), Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель
(Хаитов А.) и хокимиятом Наманганской области (Абдуразаков Ш.) по:
поэтапному размещению на специализируемых территориях 2–3 видов сельскохозяйственных культур плантационным методом, уделив серьезное внимание целостности данных территорий;
полноценной посадке сельскохозяйственных культур с учетом специализации и почвенно-климатических условий каждой территории, мелиоративного состояния, урожайности и водообеспечения земель, а также исходя из требований организаций по переработке, заготовке и экспорту продукции;
б) совместно с Министерством инновационного развития (Абдурахмонов И.) и Министерством иностранных дел (Арзиев Ф.) – по налаживанию сотрудничества с зарубежными государствами, организации работ по обучению руководителей фермерских хозяйств и коопераций с привлечением квалифицированных специалистов для производства органической продукции в Янгикурганском районе.
6. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) совместно с хокимиятом Наманганской области (Абдуразаков Ш.) в целях сокращения безработицы среди населения соорудить на 300–500 гектарах резервной сплошной земельной площади, находящейся в ведении хокимиятов Касансайского, Чартакского и Янгикурганского районов, интенсивные сады и виноградники плантационным методом на основе современных технологий и провести мероприятия по передаче их населению на срок семь лет на основе лизинга.
7. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) и Министерству инвестиций и внешней торговли (Кудратов Л.) совместно с коммерческими банками при финансировании проектов, реализуемых в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области, принять меры по привлечению кредитов коммерческих банков и средств кредитных линий международных финансовых институтов.
8. Хокимияту Наманганской области (Абдуразаков Ш.) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Кудратов Л.) и Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) принять меры по широкому привлечению иностранных инвесторов к созданию крупных кластерных предприятий по производству, переработке и хранению плодоовощной продукции на основе современных технологий в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах.
9. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Министерству юстиции обеспечить доведение до исполнителей, а также проведение разъяснительной работы среди населения
о содержании и значении настоящего постановления.
11. Возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Информировать Президента Республики Узбекистан
о результативности осуществляемых мер до 1 июня 2021 года и до 15 декабря 2021 года.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.