Республикада картошка етиштиришни кенгайтириш ва уруғчилигини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Республикада истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришни ошириш, картошкачилик соҳасида кластер ва кооперация механизмларини кенгайтириш ҳамда замонавий технологияларни жорий этишни давлат томонидан янада қўллаб-қувватлаш, шунингдек, картошкага бўлган ички бозор талабини тўлиқ қондириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Картошка етиштирувчилар уюшмасининг картошкачиликка ихтисослаштириладиган туманларда картошкачилик кластерлари ва кооперацияларини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Қуйидагилар картошкачилик кластерлари ва кооперациялари фаолиятининг асосий йўналишлари эканлиги маълумот учун қабул қилинсин:
инновацион ва ресурс тежамкор технологиялар асосида яхлит майдонларда истеъмол ва уруғлик картошка етиштириш ҳамда соҳада қўшилган қиймат занжирини яратиш;
уруғлик картошканинг супер элита ва элита авлодларини етиштиришни кенгайтириш, уруғликлар тайёрлаш ҳамда замонавий картошка плантацияларини барпо этиш;
истеъмол ва уруғлик картошкага бўлган ички бозор талабини қондириш, шунингдек, унинг экспортини кенгайтириш;
картошка экиш учун мўлжалланган экин майдонининг камида 50 фоизида уруғлик картошканинг супер элита ва (ёки) элита авлодларини етиштиришни йўлга қўйиш;
уруғлик картошкани сақлаш, саралаш, етказиб бериш ва қайта ишлашни йўлга қўйиш;
картошкачилик соҳасига илғор технологиялар, инновацион ечимлар (ноу-хау) ва илм-фан ютуқларини жорий этиш.
Истеъмол ва уруғлик картошка, жумладан, унинг супер элита, элита авлодларини етиштиришга ихтисослаштириладиган туманлар ҳамда ҳудудлар рўйхати 1 ва 1а-иловаларга мувофиқ;
2020-2021 йилларнинг қиш-баҳор мавсумида аҳолини ва ижтимоий соҳа муассасалари эҳтиёжларини кафолатли таъминлаш мақсадида истеъмол картошкасини захирага жамғариш ҳажмлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноевга, зарур ҳолларда, ушбу бандда назарда тутилган иловаларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқи берилсин.
3. 2020 йил 1 майдан бошлаб картошка етиштирувчи фермер хўжаликлари, қишлоқ хўжалиги корхоналари, шунингдек, картошкачилик кластерлари ва кооперацияларининг уруғлик картошка харид қилиш харажатларини молиялаштириш учун уларга 12 ой муддатгача тижорат кредитлари ажратилади. Бунда:
миллий валютада ажратиладиган тижорат кредитлари бўйича фоиз ставкасининг Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг асосий ставкасидан ошадиган, лекин 10 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми;
хорижий валютада ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг 30 фоизигача, лекин 3 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисми Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланади.
а) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари ва Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда ҳар йили 1 декабрга қадар кластер ва кооперациялар таклифлари ҳамда истеъмол меъёрлари асосида келгуси йил учун картошка экин майдонлари ва ялпи ҳосили прогноз кўрсаткичларини, шунингдек, уруғлик картошкага йиллик талабни ва унинг етишмайдиган миқдорини аниқлайди;
б) 2023 йил 1 июлгача бўлган муддатга четдан олиб кирилаётган уруғлик картошка божхона божидан озод этилади. Бунда имтиёзлар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекциясининг карантин кўрик далолатномаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг мувофиқлик сертификати асосида берилади.
5. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги 2020 йил 1 августга қадар ресурс солиқларини такомиллаштириш ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларнинг норматив қийматини аниқлаш, шунингдек, сув тежовчи технологияларни, шу жумладан, ёмғирлатиб суғориш тизими жорий қилинган ерларни 2021 йил 1 январдан ер солиғидан озод қилишни назарда тутувчи “Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги 2020 йилнинг 1 июлига қадар ахборот технологияларини жорий этган ҳолда фойдаланилган сув ресурслари ҳисобини юритиш, уларнинг ҳажмини аниқлаш тартибини, шунингдек, қишлоқ хўжалиги экинларини суғориш учун фойдаланиладиган сув ресурслари меъёрини қайта кўриб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институтига:
истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришнинг илмий назарий асосларини такомиллаштириш, картошка уруғликларини тайёрлаш ва илғор агротехнологияларни қўллаш бўйича илмий тадқиқотлар олиб бориш;
истеъмол ва уруғлик картошканинг янги ҳамда серҳосил навлари коллекциясини яратиш, илмий ишланмаларни амалиётга жорий этиш;
халқаро молия институтлари, хорижий донорлар грантлари ҳамда ташаббускорлар маблағлари ҳисобидан уруғлик картошканинг супер элита ва элита авлодларини етиштириш, замонавий картошка плантацияларини барпо этиш, “in vitro” лабораторияси ташкил этиш, уруғликлар тайёрлаш ва картошка етиштирувчиларга етказиб бериш;
сабзавот ва полиз экинларининг юқори ҳосилдор, қурғоқчиликка, шўрга ва касалликларга чидамли, мева сифати юқори бўлган навлари ва дурагайларини яратиш ва уларнинг бирламчи уруғчилигини ташкил этиш, шунингдек, ноанъанавий сабзавот экинларини интродукция қилиш ишларини олиб бориш;
истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришда илғор агротехнологияларни қўллаш ҳамда картошка плантацияларини ташкил этиш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш ҳамда маҳсулот етиштирувчиларга етказиш вазифалари юклатилсин.
Институтга юқоридаги вазифаларни хусусий ташаббускорлар иштирокида амалга ошириш ҳуқуқи берилади.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги билан биргаликда 2020 йил 1 декабрга қадар Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институтига мазкур қарорда юклатилган вазифаларни амалга ошириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ҳамда “in vitro” лабораторияси фаолиятини ташкил этиш учун грант маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Фанлар академиясининг Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Илмий изланишлар ва инновацион ишланмаларни молиявий қўллаб-қувватлаш, картошка навлари селекцияси ва уруғчилигини ривожлантириш жамғармасини ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
а) қуйидагилар Жамғарма маблағларини шакллантириш манбалари ҳисобланади:
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
институт тизимидаги тажриба хўжалиги ва илмий-тажриба станцияларининг хўжалик фаолиятидан олинган соф фойданинг 20 фоизи миқдоридаги ажратмалари;
халқаро молия институтлари ва бошқа хорижий донорлар грантлари;
б) Жамғарма маблағлари қуйидаги мақсадлар учун сарфланади:
сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик соҳасидаги илмий изланишлар ва инновацион ишланмаларни молиялаштириш учун грантлар ажратиш;
картошка навлари селекцияси ва уруғчилигини йўлга қўйиш бўйича тажриба-синов ва бошқа лойиҳаларни молиялаштириш;
сабзавот, полиз экинлари ва картошканинг яратилган навлари муаллифларини рағбатлантириш.
8. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда:
Илмий изланишлар ва инновацион ишланмаларни молиявий қўллаб-қувватлаш, картошка навлари селекцияси ва уруғчилигини ривожлантириш жамғармаси маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги;
Сабзавот, полиз экинлари ва картошканинг яратилган навлари муаллифларини рағбатлантириш тартиби тўғрисидаги низомларни тасдиқласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси ва Тошкент вилояти ҳокимлигининг:
Фанлар академияси Биоорганик кимё институти тасарруфидаги, Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, “Сойлиқ” МФЙ ҳудудида жойлашган 17,2 гектар ер майдонини картошканинг маҳаллий навлари бирламчи уруғчилигини йўлга қўйиш мақсадида Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти тасарруфига ўтказиш;
Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги “Бурчмулло” давлат ўрмон хўжалигининг “Писком” массиви ҳудудидаги бўш турган ер майдонларида юқори авлодли уруғлик картошка етиштиришни йўлга қўйиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда ушбу бандда назарда тутилган тадбирларни амалга оширишни ташкил этсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
Фанлар академияси, Тошкент, Самарқанд, Наманган ва Қашқадарё вилоятлари ҳокимликлари, Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда 2020 йил 1 ноябрга қадар маҳаллий инвесторлар маблағлари ҳамда халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг соҳага жалб қилинган кредит маблағлари ҳамда грантлари ҳисобидан ҳудудларда “in vitro” лабораторияларини ташкил этиш чораларини кўрсин;
Уруғчиликни ривожлантириш маркази, Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда уруғчиликка ихтисослашган фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарининг уруғлик майдонларини сифатли синовдан ўтказиш чораларини кўрсин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда:
такрорий майдонларга экиш учун етишмайдиган уруғлик картошка ўз вақтида импорт қилинишини ва тўлиқ экилишини таъминласин;
истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришни кўпайтириш, шунингдек, уруғлик картошкани фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига ўз вақтида етказиб бериш ишларини тизимли ташкил этсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги:
а) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари, “Ўзбекозиқовқатзахира” уюшмаси, Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда жорий йилнинг 1 сентябрига қадар:
истеъмол ва уруғлик картошкани давлат захирасига харид қилиш ҳамда ушбу тадбирларни молиялаштириш тизимини жорий этиш;
картошка сақланадиган омборхоналарни хатловдан ўтказиб, аҳолининг қиш-баҳор мавсумида картошка истеъмоли ва сақланадиган уруғлик ҳажмидан келиб чиққан ҳолда, қўшимча омборхоналар ташкил этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
б) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва “Ўзагротехсаноатхолдинг” акциядорлик жамияти билан биргаликда бир ой муддатда илғор хорижий тажриба асосида картошкачиликда фойдаланиладиган махсус техникалар, жумладан, картошкани экиш, йиғиб-териб олиш ва саралаш техникалари ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги:
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Картошка етиштирувчилар уюшмаси билан биргаликда Халқаро картошкачилик маркази (CIP) билан ҳамкорликни йўлга қўйиш чораларини кўрсин;
илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида картошканинг турли стресс омилларга чидамли эрта, ўрта ва кечпишар маҳаллий навларини яратиш, картошка селекцияси ҳамда уни етиштириш технологиясига оид илмий-тадқиқот лойиҳалари танловини ташкил этсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси:
четдан олиб кирилаётган уруғлик картошка учун бериладиган кўрик далолатномасини тақдим этишни тезлаштириш чораларини кўрсин;
четдан олиб кирилаётган уруғлик картошканинг сифати, ҳудудларда уруғлик картошканинг фитосанитар тоза ҳолда ва карантин объектларидан ҳоли етиштирилиши устидан доимий назорат ўрнатсин.
15. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси:
четдан олиб кирилаётган уруғлик картошка учун бериладиган мувофиқлик сертификатинининг берилишини тезлаштириш чораларини кўрсин;
уруғлик картошка етиштириш, ундан мақсадли ва оқилона фойдаланиш, уруғлик картошканинг сифатли сақланишини таъминлаш ва нобуд бўлишининг олдини олиш;
уруғлик учун картошка экилган майдонларда синовларни белгиланган талаблар асосида ўтказилиши, шунингдек, жойларда мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган уруғлик картошка экилиши устидан тизимли назорат ўрнатсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев:
ўн кун муддатда 2020 йил ҳосили учун ғалладан бўшайдиган майдонларга экиш мақсадида импорт қилинадиган уруғлик картошка ҳажмини ва ҳудудлар кесимидаги тақсимотини тасдиқласин;
фаолият юритаётган ва янги ташкил этиладиган картошкачилик кластерлари ва кооперациялари томонидан картошка экиш учун мўлжалланган экин майдонининг камида 50 фоизида картошканинг супер элита ва (ёки) элита ва авлод уруғларини етиштиришни йўлга қўйилишини таъминласин;
мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларнинг амалга оширилишини тизимли назорат қилиш, картошкачилик кластерлари ва кооперациялари ўз вақтида ташкил этилишини таъминлаш, истеъмол ва уруғлик картошкага бўлган ички бозор талабини қондириш билан боғлиқ ишларни самарали ташкил этсин.
17. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ў.И.Барноев ва Ж.А.Қўчқоров зиммаларига юклансин.

О мерах по расширению производства картофеля и дальнейшему развитию картофельного семеноводства в республике
В целях увеличения производства потребительского и семенного картофеля, расширения кластерных и кооперационных механизмов, дальнейшей государственной поддержки внедрения современных технологий в сфере картофелеводства, а также наиболее полного удовлетворения спроса на картофель на внутреннем рынке республики:
1. Одобрить предложение Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и Ассоциации производителей картофеля о создании картофелеводческих кластеров и коопераций в районах, специализируемых на картофелеводстве.
Принять к сведению, что основными направлениями деятельности картофелеводческих кластеров и коопераций являются:
производство потребительского и семенного картофеля на сплошных площадях на основе инновационных и ресурсосберегающих технологий, а также создание в данной сфере цепочки добавленной стоимости;
расширение производства репродукций суперэлита и элита семенного картофеля, заготовка семян, а также сооружение современных плантаций картофеля;
удовлетворение спроса на потребительский и семенной картофель на внутреннем рынкерасширение его экспорта;
организация производства репродукций суперэлита и (или) элита семенного картофеля не менее чем на 50 процентах посевной площади, отведенной под посадку картофеля;
организация хранения, отбора, доставки и переработки семенного картофеля;
внедрение передовых технологий, инновационных решений (ноу-хау) и научных достижений в сферу картофелеводства.
Перечень районов и регионов, специализируемых на производстве потребительского и семенного картофеля, в частности репродукций суперэлита и элита, согласно приложениям №№1 и 1а;
Объемы закладки резерва потребительского картофеля с целью гарантированного обеспечения потребности населения и учреждений социальной сферы в зимне-весенний период 2020–2021 годов согласно приложению №2.
Предоставить право заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Барноеву У.И., при необходимости, вносить изменения и дополнения в приложения, предусмотренные настоящим пунктом.
3. Начиная с 1 мая 2020 года для финансирования расходов на закупку семенного картофеля фермерским хозяйствам и сельскохозяйственным предприятиям, производящим картофель, а также картофелеводческим кластерам и кооперациям выделяются коммерческие кредиты на срок до 12 месяцев. При этом за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности компенсируются:
часть процентной ставки по коммерческим кредитам, выделяемым в национальной валюте, превышающая основную ставку Центрального банка Республики Узбекистан, но не более 10 процентных пунктов;
до 30 процентов части процентной ставки по кредитам, выделяемым в иностранной валюте, но не более 3 процентных пунктов.
а) Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и Ассоциацией производителей картофеля ежегодно до 1 декабря на основе предложений кластеров и коопераций, а также норм потребления устанавливает посевные площади и прогнозные показатели валового сбора картофеля, а также годовую потребность и недостающий объем семенного картофеля;
б) освобождается от таможенных пошлин семенной картофель, ввозимый из-за рубежа в период до 1 июля 2023 года. При этом льготы предоставляются на основе акта карантинного досмотра Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан и сертификата соответствия Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
5. Министерству финансов до 1 августа 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан», предусматривающий совершенствование ресурсных налогов и определение нормативной стоимости земель сельскохозяйственного назначения, а также освобождение с 1 января 2021 года от земельного налога земель, на которых внедрены водосберегающие технологии, в частности система капельного орошения.
Министерству водного хозяйства до 1 июля 2020 года пересмотреть и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок ведения учета и определения объема потребления водных ресурсов с внедрением информационных технологий, а также нормативы потребления водных ресурсов для орошения сельскохозяйственных культур.
6. Возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан и Научно-исследовательский институт овощебахчевых культур и картофеля следующие задачи:
проведение научных исследований по совершенствованию научно-теоретических основ производства потребительского и семенного картофеля, заготовке семян картофеля и применению передовых агротехнологий;
создание новых высокоурожайных сортов потребительского и семенного картофеля, внедрение в практику научных разработок;
производство репродукций суперэлита и элита семенного картофеля за счет грантов международных финансовых институтов и зарубежных доноров, а также средств частных инициаторов, сооружение современных плантаций картофеля, создание лабораторий «in vitro», заготовку и доставку семян производителям картофеля;
создание сортов высокоурожайных, засухо-, соле- и болезнеустойчивых овощных и бахчевых культур с высококачественными плодами, а также гибридов, организацию их первичного семеноводства, проведение работ по интродукции нетрадиционных овощных культур;
применение передовых агротехнологий при производстве потребительского и семенного картофеля, разработку и доставку производителям продукции рекомендаций по сооружению плантаций картофеля.
Предоставить Институту право реализации вышеназванных задач с участием частных инициаторов.
Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан до 1 декабря 2020 года принять меры по привлечению грантовых средств на реализацию задач, возложенных на Научно-исследовательский институт овощебахчевых культур и картофеля настоящим постановлением, укреплению его материально-технической базы, организации деятельности лабораторий «in vitro».
7. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов, Министерства инновационного развития и Академии наук Республики Узбекистан об образовании Фонда по финансовой поддержке научных изысканий и инновационных разработок, развитию селекции сортов картофеля и картофельного семеноводства при Научно-исследовательском институте овощебахчевых культур и картофеля без статуса юридического лица.
отчисления в размере 20 процентов чистой прибыли, полученной от хозяйственной деятельности опытного хозяйства и научно-экспериментальной станции, входящих в систему Института;
гранты международных финансовых институтов и других зарубежных доноров;
б) средства Фонда расходуются в следующих целях:
выделение грантов на финансирование научных изысканий и инновационных разработок в сфере овощных, бахчевых культур и картофелеводства;
финансирование научно-экспериментальных и иных проектов по организации селекции сортов картофеля и картофельного семеноводства;
стимулирование авторов, создавших новые сорта овощных, бахчевых культур и картофеля.
8. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок утвердить положения о:
порядке формирования и использования средств Фонда по финансовой поддержке научных изысканий и инновационных разработок, развитию селекции сортов картофеля и картофельного семеноводства;
порядке стимулирования авторов, создавших новые сорта овощных, бахчевых культур и картофеля.
9. Одобрить предложения Академии наук, Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, Государственного комитета по лесному хозяйству и хокимията Ташкентской области по:
передаче в ведение Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля 17,2 гектара земельной площади, расположенной на территории СГМ «Сойлик» Бостанлыкского района Ташкентской области, находящейся в ведении Института биоорганической химии Академии наук, в целях налаживания первичного семеноводства отечественных сортов картофеля;
организации производства семенного картофеля высокой репродукции на пустующих земельных площадях на территории массива Писком государственного лесного хозяйства «Бурчмулло» в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с ответственными министерствами и ведомствами организовать реализацию мероприятий, предусмотренных в настоящем пункте.
10. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан:
совместно с Академией наук, хокимиятами Ташкентской, Самаркандской, Наманганской и Кашкадарьинской областей, Ассоциацией производителей картофеля до 1 ноября 2020 года принять меры по созданию в регионах лабораторий «in vitro» за счет средств отечественных инвесторов, а также кредитных средств и грантов международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций, привлеченных в данную сферу;
совместно с Центром развития семеноводства и Ассоциацией производителей картофеля принять меры по качественному проведению испытаний площадей семеноводства фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных предприятий, специализированных на семеноводстве.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Ассоциацией производителей картофеля:
обеспечить своевременный импорт и полную посадку семенного картофеля, недостающего для посадки на повторных площадях;
организовать на системной основе работы по увеличению производства потребительского и семенного картофеля, своевременной доставке семенного картофеля фермерским хозяйствам и другим сельскохозяйственным предприятиям.
12. Министерству экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан:
а) совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, Ассоциацией «Узбекозиковкатзахира» и Ассоциацией производителей картофеля до 1 сентября 2020 года внести в Кабинет Министров предложения по:
закупкам в государственный резерв потребительского и семенного картофеля и внедрению системы финансирования данных мероприятий;
проведению инвентаризации хранилищ картофеля и созданию дополнительных хранилищ исходя из объемов потребления населением картофеля в зимне-весенний период и запаса семян;
б) совместно с Министерством сельского хозяйства и акционерным обществом «Узагротехсаноатхолдинг» в месячный срок внести с Кабинет Министров предложение о локализации производства специальной техники, применяемой в картофелеводстве, на основе передового зарубежного опыта, в частности техники для посадки, уборки и отбора картофеля.
13. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан:
совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством иностранных дел и Ассоциацией производителей картофеля принять меры по налаживанию сотрудничества с Международным центром по картофелю (CIP);
в рамках государственных программ по научной деятельности создать скороспелые, среднеспелые и позднеспелые отечественные сорта картофеля, устойчивые к разным факторам стресса, а также организовать конкурс научно-исследовательских проектов по селекции картофеля и технологии его производства.
14. Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан:
принять меры по ускорению процесса предоставления акта досмотра, выдаваемого для ввозимого из-за рубежа семенного картофеля;
установить постоянный контроль за качеством ввозимого из-за рубежа семенного картофеля, производством семенного картофеля в регионах за пределами карантинных объектов с соблюдением фитосанитарной чистоты.
15. Инспекции по надзору за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан:
принять меры по ускорению предоставления сертификата соответствия, выдаваемого для ввозимого из-за рубежа семенного картофеля;
обеспечить производство, целевое и рациональное использование, качественное хранение, а также предупреждение потерь семенного картофеля;
установить системный контроль за проведением испытаний на площадях посадки картофеля для семян на основе установленных требований, а также посадкой семенного картофеля, имеющего сертификат соответствия, на местах.
16. Заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Барноеву У.И.:
в десятидневный срок утвердить объем и распределение в разрезе регионов импортируемого семенного картофеля в целях посева на площадях, высвобождаемых из-под пшеницы под урожай 2020 года;
обеспечить организацию производства репродукций суперэлита и (или) элита семенного картофеля не менее чем на 50 процентах посевных площадей, отведенных под посадку картофеля действующими и создаваемыми новыми картофелеводческими кластерами и кооперациями;
эффективно организовать работу, связанную с проведением системного контроля за реализацией мер, предусмотренных настоящим постановлением, обеспечением своевременного создания картофелеводческих кластеров и коопераций, удовлетворением спроса на потребительский и семенной картофель на внутреннем рынке.
17. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И. и Кучкарова Д.А.