Олис ҳудудлардаги бюджет ташкилотларига малакали мутахассисларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган вазифаларни амалга ошириш, олис ва чекка ҳудудлардаги бюджет ташкилотларида бошқа ҳудудлардан келиб фаолият юритаётган олий маълумотли мутахассислар меҳнатини янада рағбатлантириш, бўш иш ўринларини тўлдириш ҳамда жойларда малакали кадрларнинг меҳнат фаолияти ва ижтимоий ҳимояси учун муносиб шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. 2021 йил 1 январдан бошлаб:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 6 ноябрдаги “Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даврида таълим-тарбия ва илм-фан соҳаларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6108-сон фармонига мувофиқ, олис ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотларига (кейинги ўринларда – бюджет ташкилоти) бошқа ҳудудлардан меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун келган олий маълумотли мутахассисларга (кейинги ўринларда – олий маълумотли мутахассислар) базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 баравари миқдорида бир марталик бошланғич ёрдам пули ва уй-жойларни ижарага олганлик (ижарада турганлик) учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида ҳар ойлик пул компенсацияси;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 12 ноябрдаги “Бирламчи тиббий-санитария ёрдами муассасалари фаолиятига мутлақо янги механизмларни жорий қилиш ва соғлиқни сақлаш тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар самарадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6110-сон фармонига мувофиқ, тиббий олий таълим ташкилотини охирги 3 йил ичида тамомлаган ва бошқа ҳудудда яшовчи тиббиёт ходими (кейинги ўринларда – тиббиёт ходими) олис ва чекка ҳудудларда жойлашган оилавий шифокор пунктлари ва оилавий поликлиникаларга (кейинги ўринларда – тиббиёт муассасаси) ишга қабул қилинганда уларга камида 3 йил ишлаб бериш шарти билан 30 миллион сўм миқдорида бир марталик бошланғич ёрдам пули, уй-жойи бўлмаганларга эса 3 йил давомида хизмат уй-жойлари берилиши ёки базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида ҳар ойлик пул компенсацияси берилиши белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
мазкур қарорда олис ва чекка ҳудуд деганда, Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 7 июндаги 471-сон қарори билан тасдиқланган умумий ўрта таълим муассасаларида бошқа ҳудудлардан келиб фаолият юритаётган педагог ходимларга махсус устама белгиланадиган ҳудудлар тушунилади;
мазкур қарорда назарда тутилган бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсацияси солиқ тўловчининг жами даромадига киритилмайди ҳамда жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг солиқ солиш объекти ҳисобланмайди;
мазкур қарорда назарда тутилган бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсацияси ҳамда уй-жой шароитини яхшилаш бўйича имтиёзлардан олий таълим муассасасининг бакалавриати ёки магистратурасини (таълим шаклидан қатъи назар – кундузги, сиртқи, кечки, шунингдек, иккинчи мутахассислик) тамомлаганидан кейин уч йил мобайнида олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотлари, шу жумладан, тиббиёт муассасаларига ишга кирган битирувчилар фойдаланиш ҳуқуқига эга;
ҳар ойлик пул компенсацияси олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими ишга қабул қилинган ойдан бошлаб 36 ой мобайнида тўланади, бунда ходим ушбу ҳудудда шахсий уй-жойга эга бўлганда, унга хизмат турар жойи берилганда ёки у билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинганда, пул компенсацияси тўлаш тўхтатилади;
олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими ҳар ойлик пул компенсациясини олиш учун вақтинча яшаш жойини ва уй-жойни ижарага олганлик учун коммунал хизматлар қийматисиз амалдаги харажатлар суммасини кўрсатган ҳолда, тегишли бюджет ташкилоти раҳбарига ариза беради. Бунда, уй-жой ижараси учун ҳақиқатда тўланаётган тўлов базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараваридан кам бўлган тақдирда, ҳар ойлик пул компенсацияси миқдори ҳақиқатда тўланаётган тўлов миқдорига мувофиқ камайтирилади, қолган барча ҳолатларда ҳар ойлик пул компенсацияси базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида тўланади;
ҳар ойлик пул компенсацияси унинг миқдорини кўрсатган ҳолда, тегишли бюджет ташкилоти раҳбарининг буйруғи билан тайинланади ҳамда ушбу ташкилот бухгалтерияси томонидан иш ҳақи билан биргаликда тўланади;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 25 апрелдаги “Навоий вилоятининг олис чўл туманлари аҳолиси турмуш даражасини янада оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-2925-сон қарори ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 31 октябрдаги 312-сон қарори билан тасдиқланган Судьяларга, суд органлари ходимларига, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси, прокуратура органлари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, давлат солиқ хизмати ва давлат божхона хизмати органлари ходимларига уй-жойларни ижарага олганлик (ижарага турганлик) учун ҳар ойлик пул компенсацияси тўлаш тартиби тўғрисидаги низомда назарда тутилган ходимларга уй-жойларни ижарага олганлик учун ҳар ойлик пул компенсацияси тўлаш ушбу норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда белгиланган тартибда амалга оширилади;
олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими тегишлилиги бўйича олис ва чекка ҳудудда жойлашган бир бюджет ташкилотидан ва (ёки) тиббиёт муассасасидан бошқа бюджет ташкилотига ва (ёки) тиббиёт муассасасига ўтказилганида, ҳар ойлик пул компенсациясини тўлаш белгиланган муддат тугагунга қадар давом эттирилади;
олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими тегишлилиги бўйича олис ва чекка ҳудудда жойлашган бюджет ташкилоти ва (ёки) тиббиёт муассасасидаги фаолиятини 36 ойгача бўлган муддат ичида тўхтатган тақдирда, бошланғич ёрдам пули тўлиқ ҳажмда бюджетга қайтарилади, олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходимининг бюджет ташкилоти ва (ёки) тиббиёт муассасасидаги фаолиятини унинг ўзига боғлиқ бўлмаган ҳолатларга кўра (ходимнинг вафоти, ногиронлиги бўлган шахс деб топилиши, бюджет ташкилотининг фаолияти тўхтатилиши ва Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 106-моддасида белгиланган ҳолатлар) тўхтатиши бундан мустасно.
3. Олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотларига бошқа ҳудудлардан меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун келган олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходимига бошланғич ёрдам пули тўлаш схемаси 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. 2021 йил 1 мартдан бошлаб таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш учун бошқа ҳудудлардан жалб қилинган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига махсус устамалар жорий қилинсин. Бунда:
бир маъмурий-ҳудудий бирликлар доирасида бошқа туман ва шаҳарлардан келиб фаолият юритаётган ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига 50 фоиз;
бошқа маъмурий-ҳудудий бирликдан келиб фаолият юритаётган ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига 100 фоиз махсус устамалар тўлансин.
таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларда дарс бериш учун бошқа ҳудудда камида бир йил ишлаган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагоглар жалб қилинади;
таълим даражаси юқори бўлмаган мактаблар рўйхати Халқ таълими вазирлиги ҳамда Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан аниқланади ва жорий йилда 15 февралгача, келгуси йилларда эса ҳар йили 1 сентябрга қадар Халқ таълими вазирлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади;
бошқа ҳудудлардан жалб қилинган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига махсус устамалар улар борган мактаб таълим даражаси юқори бўлмаган мактаблар рўйхатидан чиқарилган йилдан кейинги йил учун ҳам тўланади.
бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсацияси тегишли бюджет ташкилотининг ҳудудий молия органига берган сўровига асосан белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсацияси учун талаб қилинадиган маблағлар тегишли бюджет ташкилотининг харажатлар сметасида назарда тутилади. Бунда, олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходимининг ишга қабул қилиниши жорий молия йилида рўй берган ҳолатда, бюджет ташкилотининг харажатлар сметасига белгиланган тартибда ўзгартириш киритилади.
7. Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 25 мартдаги 182-сон қарори билан тасдиқланган Уй-жойга муҳтож фуқароларни аниқлашнинг ижтимоий мезонларига “Олис ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотларида бошқа ҳудудлардан келиб фаолият юритаётган олий маълумотли мутахассислар” мезони киритилсин.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари:
олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотлари ва (ёки) тиббиёт муассасаларида олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходимига бўлган эҳтиёж бўйича бўш иш ўринлари юзасидан маълумотларни ҳар ой якуни бўйича кейинги ойнинг 5-кунига қадар расмий веб-сайтларида жойлаштириб борсин;
жойларда олий таълим муассасалари битирувчилари билан учрашувлар ташкил этиб, уларни чекка ҳудудларда жойлашган, олий маълумотли кадрларга эҳтиёж мавжуд бўлган бюджет ташкилотларига ишга жалб этиш, шунингдек, ёш мутахассисларга фаолият юритиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш чораларини кўрсин;
жойлардаги маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотлари ва (ёки) тиббиёт муассасаларида бошқа ҳудудлардан келиб фаолият юритаётган олий маълумотли мутахассисларга ва (ёки) тиббиёт ходимларига тегишли ҳудудлардаги захира ерларларидан қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда уй-жой қурилиши учун ер участкалари ажратилишини назоратга олсин.
9. Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 26 февралдаги 170-сон қарори билан тасдиқланган Уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган фуқароларни ҳисобга олиш, давлат уй-жой фондидаги турар жойларни тақсимлаш ва тақдим этиш тартиби тўғрисидаги низомга 2-иловага мувофиқ қўшимча киритилсин.
10. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
мазкур қарорда назарда тутилган бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсациясини солиқ тўловчининг жами даромадига киритилмайдиган даромадлар этиб белгилаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
11. Адлия вазирлиги (Р.Қ.Давлетов) мазкур қарорнинг моҳияти ва аҳамиятини аҳоли ўртасида тушунтириш, ижрочиларга етказиш ва белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштириш ишларини ташкил қилсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Бош вазирнинг ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров ва Б.А.Мусаев зиммасига юклансин.

О мерах по привлечению квалифицированных специалистов в бюджетные организации, расположенные в отдаленных районах
1040
В целях реализации задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 29 декабря 2020 года, дальнейшего стимулирования труда специалистов с высшим образованием, перешедших на работу из других регионов в бюджетные организации в отдаленных и труднодоступных районах, укомплектования вакантных рабочих мест, а также создания на местах достойных условий для трудовой деятельности и социальной защиты квалифицированных кадров:
1. Принять к сведению, что с 1 января 2021 года:
согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 6 ноября
2020 года № УП–6108 «О мерах по развитию сфер образования и воспитания, и науки в новый период развития Узбекистана» специалистам с высшим образованием (далее – специалисты с высшим образованием), перешедшим на работу из других регионов в бюджетные организации, расположенные в отдаленных районах (далее – бюджетные организации), предусмотрено выделение единовременной первоначальной денежной помощи в 50-кратном размере базовой расчетной величины с выплатой ежемесячной денежной компенсации
в двукратном размере базовой расчетной величины за аренду жилья;
согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 12 ноября
2020 года № УП–6110 «О мерах по внедрению принципиально новых механизмов в деятельность учреждений первичной медико-санитарной помощи и дальнейшему повышению эффективности проводимых
в системе здравоохранения реформ» медицинским работникам
(далее – медицинские работники), проживающим в других регионах
и окончившим медицинские высшие образовательные учреждения
в течение последних 3 лет, при принятии на работу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, расположенные в отдаленных
и труднодоступных районах (далее – медицинские учреждения), предусмотрено выделение единовременной первоначальной денежной помощи в размере 30 миллионов сумов, не имеющим жилья – служебных жилых помещений сроком на три года или ежемесячной денежной компенсации в двукратном размере базовой расчетной величины.
под отдаленными и труднодоступными районами в настоящем постановлении понимаются территории, утвержденные постановлением Кабинета Министров от 7 июня 2019 года № 471, где расположены средние общеобразовательные учреждения, перешедшим на работу
в которые педагогическим работникам устанавливается специальная надбавка;
первоначальная денежная помощь и ежемесячная денежная компенсация, предусмотренные настоящим постановлением,
не включаются в совокупный доход налогоплательщиков и не являются объектами налогообложения налога на доходы физических лиц;
льготы по получению первоначальной денежной помощи
и ежемесячной денежной компенсации, а также улучшению жилищных условий распространяются на выпускников высших образовательных учрежденийпринятых на работу в бюджетные организациив том числе медицинские учреждениярасположенные в отдаленных
и труднодоступных районах, в течение трех лет после окончания бакалавриата или магистратуры (независимо от формы обучения – дневной, заочной, вечерней, а также второй специальности);
ежемесячная денежная компенсация выплачивается специалистам
с высшим образованием и (или) медицинским работникам на протяжении 36 месяцев, начиная с месяца приема на работу, при этом в случаях приобретения жилья либо предоставления указанным лицам служебной жилой площади на данной территории, а также прекращения заключенного с ними трудового договора выплата денежной компенсации приостанавливается;
для получения ежемесячной денежной компенсации специалисты
с высшим образованием и (или) медицинские работники подают на имя руководителя соответствующей бюджетной организации заявление
о выплате денежной компенсации с указанием места временного проживания и суммы фактических затрат на аренду жилого помещения без стоимости коммунальных услуг. При этом в случае, когда сумма фактических затрат на аренду жилого помещения меньше двукратного размера базовой расчетной величины, размер ежемесячной денежной компенсации уменьшается соответственно на сумму фактических затрат, во всех остальных случаях ежемесячная денежная компенсация выплачивается в двукратном размере базовой расчетной величины;
ежемесячная денежная компенсация назначается приказом руководителя соответствующей бюджетной организации с указанием
ее размера и выплачивается бухгалтерией данной организации вместе
с заработной платой;
выплата ежемесячной денежной компенсации за аренду жилья работникам, указанным в постановлении Президента Республики Узбекистан от 25 апреля 2017 года № 2925 «О дополнительных мерах
по дальнейшему повышению уровня жизни населения отдаленных степных районов Навоийской области» и Положении о порядке выплаты судьям, работникам судебных органов, работникам Счетной палаты Республики Узбекистан, органов прокуратуры, Департамента по борьбе
с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, органов Государственной налоговой службы
и сотрудникам органов Государственной таможенной службы ежемесячной денежной компенсации за аренду (наем) жилых помещений, утвержденном постановлением Кабинета Министров
от 31 октября 2012 года № 312, производится в порядке, установленном
в данных нормативно-правовых актах;
при переводе специалистов с высшим образованием и (или) медицинских работников соответственно из одной бюджетной организации и (или) медицинского учреждения в другую бюджетную организацию и (или) медицинское учреждение, расположенные
в отдаленных и труднодоступных районах, выплата ежемесячной денежной компенсации продолжается до истечения установленного срока;
при прекращении специалистами с высшим образованием и (или) медицинскими работниками деятельности в бюджетной организации
и (или) медицинском учреждении, расположенных в отдаленных
и труднодоступных районах, в срок до 36 месяцев первоначальная денежная помощь возвращается в бюджет в полном объеме,
за исключением случаев прекращения специалистами с высшим образованием и (или) медицинскими работниками деятельности
в бюджетной организации и (или) медицинском учреждении
по не зависящим от них обстоятельствам (смерть работника, признание его лицом с инвалидностью, прекращение деятельности бюджетной организации, а также по обстоятельствам, приведенным в статье
106 Трудового кодекса Республики Узбекистан).
3. Утвердить Схему выплаты первоначальной денежной помощи
и ежемесячной денежной компенсации специалистам с высшим образованием и (или) медицинским работникам, перешедшим
на работу из других регионов в бюджетные организации, расположенные в отдаленных и труднодоступных районах, согласно приложению № 1.
4. Установить с 1 марта 2021 года специальные надбавки к базовой тарифной ставке учителей и педагогов, имеющих высшую и первую категории, привлеченных к преподаванию в школы с невысоким уровнем образования из других регионов. При этом специальные надбавки выплачиваются в размере:
50 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других районов и городов в рамках одной административно-территориальной единицы;
100 процентов базовой тарифной ставки учителей и педагогов, перешедших на работу из других административно-территориальных единиц.
к преподаванию в школы с невысоким уровнем образования привлекаются учителя и преподаватели, имеющие высшую и первую категории и проработавшие в других регионах не менее одного года;
перечень школ с невысоким уровнем образования формируется Министерством народного образования и Государственной инспекцией по надзору за качеством образования и публикуется на официальном
веб-сайте Министерства народного образования в срок до 15 февраля текущего года, в последующие годы – ежегодно до 1 сентября;
специальная надбавка к базовой тарифной ставке учителей
и педагогов, имеющих высшую и первую категории, привлеченных
из других регионов, выплачивается также в год, следующий за годом исключения школы, в которую они перешли на работу, из перечня школ
с невысоким уровнем образования.
первоначальная денежная помощь и ежемесячная денежная компенсация финансируются в установленном порядке за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан на основании запроса соответствующей бюджетной организации, представленного
в территориальный финансовый орган;
средства, требуемые для выплаты первоначальной денежной помощи и ежемесячной денежной компенсации, предусматриваются
в смете расходов соответствующей бюджетной организации. При этом
в случае принятия на работу специалиста с высшим образованием и (или) медицинского работника в текущем финансовом году в смету расходов бюджетной организации в установленном порядке вносится изменение.
7. Внести в социальные критерии определения граждан, нуждающихся в жилье, утвержденные постановлением Кабинета Министров от 25 марта 2020 года № 182, критерий «Специалисты
с высшим образованием, перешедшие из других регионов на работу
в бюджетные организации, расположенные в отдаленных районах».
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей:
размещать по итогам каждого месяца до 5-го числа месяца, следующего за отчетным, на своих официальных веб-сайтах сведения
о вакантных рабочих местах по специалистам с высшим образованием
и (или) медицинским работникам в бюджетных организациях и (или) медицинских учреждениях, расположенных в отдаленных
и труднодоступных районах;
принять меры по привлечению выпускников высших образовательных учреждений на работу в бюджетные организации, расположенные в труднодоступных районах и имеющие потребность
в кадрах с высшим образованием с организацией встреч на местах
и созданием условий, необходимых для деятельности молодых специалистов;
взять на контроль выделение органами государственной власти
на местах в порядке, установленном законодательством, земельных участков под строительство жилья для специалистов с высшим образованием и (или) медицинских работников, перешедших на работу
из других регионов в бюджетные организации и (или) медицинские учреждения, расположенные в отдаленных и труднодоступных районах, за счет земель запаса на соответствующей территории.
9. Внести дополнение в Положение о порядке учета граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, распределения
и предоставления жилых помещений государственного жилищного фонда, утвержденного постановлением Кабинета Министров
от 26 февраля 2019 года № 170, согласно приложению № 2.
10. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно
с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
внести в Кабинет Министров проект закона о внесении изменений
и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан
по определению первоначальной денежной помощи и ежемесячной денежной компенсации, предусмотренных настоящим постановлением,
в качестве дохода, не включаемого в совокупный доход налогоплательщиков;
внести в Кабинет Министров предложения об изменениях
и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
11. Министерству юстиции (Давлетов Р.К.) организовать работу по разъяснению среди населения сути и значения, доведению до исполнителей, а также координации деятельности государственных органов и организаций по реализации мер, определенных настоящим постановлением.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Кучкарова Д.А. и Мусаева Б.А.