Пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ва ҳосилдорликни ошириш, суғоришнинг янги технологияларини жорий этишни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида
1243
Пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ва ҳосилдорликни янада ошириш, суғоришнинг янги технологияларига ўтиш, ўсимликлар ҳимояси бўйича хизматларни йўлга қўйиш, замонавий лабораториялар барпо этиш, фермерларни ўқитиш каби тадбирларни рағбатлантиришнинг таъсирчан механизмини жорий этиш мақсадида:
1. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, “Ўзбекистон пахта-тўқимачилик кластерлари” уюшмаси, “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашининг қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланувчи (ижарачи)лар томонидан пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ошириш бўйича амалга ошириладиган тадбирлар учун Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан 2022-2023 йилларда синов тариқасида рағбатлантиришнинг қуйидаги механизмларини жорий этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин:
тупроқ унумдорлигини ошириш ва эрозиядан муҳофаза қилиш тадбирларини амалга оширганлик учун солиқ имтиёзлари бериш;
тасдиқланган ер тузиш ҳужжатларига мувофиқ қишлоқ хўжалиги ерларини тиклаш, қайта фойдаланишга киритиш ва янгидан ўзлаштириш, қишлоқ хўжалиги ерларини рекультивациялаш ва мелиорациялаш тадбирларини бажариш учун субсидиялар ажратиш ва ер солиғидан қисман озод этиш.
2. Шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ 2022-2023 йилларда синов тариқасида:
а) тупроқ унумдорлиги ва пахта ҳосилдорлигини ошириш, илмий асосланган алмашлаб экишни ва суғоришнинг янги технологияларини жорий этиш ҳамда ўсимликлар ҳимояси бўйича хизматларни йўлга қўйиш ва замонавий лабораторияларни барпо этиш, шунингдек, деҳқончилик соҳасидаги янгиликлар ва илғор тажрибалар бўйича фермерларни ўқитиш учун ердан фойдаланувчи (жумладан, кластер)ларга Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан ҳар бир гектар майдонга бир миллион сўмдан субсидия ажратилади. Бунда:
пахта майдонларида тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни ошириш бўйича тадбирларни бажариш учун дастлаб ҳисобланган субсидиянинг 70 фоизи ажратилади;
субсидиянинг қолган 30 фоиз қисми ҳосилдорлик олдинги мавсумга нисбатан ўртача 15 фоизга оширилиб, Давлат статистика қўмитасининг таҳлилий маълумотларида ўз аксини топганда, ўтказиб берилади;
б) пахта майдонларида тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни оширганлик учун солиқ имтиёзлари тупроқ бонитировкаси таҳлили натижалари бўйича тупроқ унумдорлиги ошган ердан фойдаланувчиларга татбиқ этилади. Бунда:
ердан фойдаланувчилар учун ер участкаси тупроғи бонитет бали амалдаги бонитет баллга нисбатан 3 баллгача ошган ҳолларда ер солиғи ставкаси 25 фоизга, 3 балл ва ундан ошган ҳолларда 50 фоизга камайтирилади;
ер солиғи бўйича имтиёзлар уч йил муддатга амал қилади.
2022-2023 йилларда пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ошириш ва экологик ҳолатини яхшилаш учун субсидия ажратиш тажрибаси синовдан ўтказиладиган туманлар рўйхати 1-иловага мувофиқ;
Пахта майдонларида тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни ошириш, суғоришнинг янги технологияларига ўтишда амалга ошириладиган илмий асосланган тадбирлар бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги икки ой муддатда пахта майдонларида тупроқ унумдорлигини ва ҳосилдорликни ошириш бўйича тадбирларни бажариш учун субсидия ажратиш тартибини ишлаб чиқиб, белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда:
қишлоқ хўжалигида ер муносабатларини тартибга солиш бўйича давлат сиёсатини амалга оширувчи ваколатли орган томонидан тупроқ унумдорлигини ошириш ва экологик ҳолатини яхшилаш бўйича тадбирларни рағбатлантириш тўғрисида мурожаатларни кўриб чиқиш учун асос бўладиган ҳужжатлар;
пахта майдонларида тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни ошириш бўйича тадбирларни бажариш учун субсидия ажратиладиган ердан фойдаланувчилар рўйхатини шакллантириш тартиби;
Давлат бюджетидан субсидия ажратиладиган ер участкаси майдонини аниқлаш ҳамда субсидия миқдорини ҳисоблаш ва тақдим этиш муддати;
пахта майдонларида тупроқ унумдорлиги ва ҳосилдорликни ошириш бўйича бажариладиган тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва уни тасдиқлаш тартиби назарда тутилсин.
5. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда мазкур қарорнинг 1-иловасига асосан субсидия ажратиладиган туманлар бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар юзасидан масъуллар ва муддатларни аниқ белгилаган ҳолда ҳар бир туман учун алоҳида “Йўл харитаси”ни тасдиқласин.
6. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда 2023 йил 15 декабрга қадар мазкур қарорнинг 1-иловасига мувофиқ синов тариқасида субсидия ажратилган туманларда пахта хомашёсини етиштириш натижаларини таҳлил қилиб, мазкур тажрибани республиканинг бошқа туманларида жорий этиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
7. Ҳисоб палатаси (Б.Т.Турабов) Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) билан биргаликда мазкур қарор доирасида Давлат бюджети ҳисобидан маблағларнинг мақсадли ажратилиши ва сарфланиши устидан доимий назорат ўрнатсин ҳамда ҳар ярим йилда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин.
8. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларининг оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
9. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, молия вазири Т.А.Ишметов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ж.А.Қўчқоров ва Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

О мерах по повышению плодородия почвы и урожайности, поддержке внедрения новых технологий орошения на хлопковых площадях
В целях дальнейшего повышения плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей, внедрения действенного механизма стимулирования таких мероприятий, как переход на новые технологии орошения, создание служб защиты растений и современных лабораторий, а также обучение фермеров:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства, Государственного налогового комитета, Ассоциации хлопково-текстильных кластеров Узбекистана, Ассоциации «Узтукимачиликсаноат», Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана о внедрении в порядке эксперимента следующих механизмов стимулирования мероприятий по повышению плодородия почвы хлопковых площадей, проводимых пользователями (арендаторами) сельскохозяйственных земель за счет средств государственного бюджета, в 2022–2023 годах:
предоставление налоговых льгот за проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и защите от эрозии;
частичное освобождение от земельного налога и выделение субсидий на проведение мероприятий по восстановлению, повторному введению в сельскохозяйственный оборот, новому освоению, мелиорации и рекультивации сельскохозяйственных земель в соответствии с утвержденной землеустроительной документацией.
2. Внедрить порядок, в соответствии с которым в 2022–2023 годах в порядке эксперимента:
а) землепользователям (в том числе кластерам) выделяются субсидии по одному миллиону сумов на каждый гектар площади за счет средств государственного бюджета для повышения плодородия почвы и урожайности хлопка, внедрения новых технологий научно обоснованного севооборота и орошения, создания служб защиты растений и современных лабораторий, обучения фермеров новшествам и передовому опыту в сфере дехканства.
70 процентов рассчитанной субсидии выделяется для проведения в первую очередь мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей;
оставшиеся 30 процентов субсидии перечисляются после повышения урожайности в среднем на 15 процентов по отношению к предыдущему сезону и отображения в аналитической информации Государственного комитета по статистике;
б) налоговые льготы за повышение плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей применяются к пользователям земель, плодородие почвы которых повысилось – на основании результатов анализа бонитировки почв.
При этом для землепользователей:
ставка земельного налога снижается на 25 процентов в случае, если балл бонитета почвы земельного участка по отношению к действующему баллу бонитета повысился до трех баллов, снижается на 50 процентов – повысился на три балла и более;
льготы по земельному налогу действительны в течение трех лет.
Перечень районов, в которых апробируется практика выделения субсидий на повышение плодородия почвы и улучшение экологического состояния хлопковых площадей в 2022–2023 годах, согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по научно обоснованным мероприятиям, проводимым по повышению плодородия почвы и урожайности, переходу на новые технологии орошения хлопковых площадей, согласно приложению № 2.
4. Министерству сельского хозяйства в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров Порядок выделения субсидий на проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей.
перечень документов, являющихся основанием для рассмотрения уполномоченным органом, осуществляющим государственную политику
в сфере регулирования земельных отношений в сельском хозяйстве, обращений о стимулировании мероприятий по повышению плодородия
и улучшению экологического состояния почв;
порядок формирования перечня землепользователей, которым выделяется субсидия на проведение мероприятий по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей;
определение площади земельного участка, под которую выделяется субсидия из государственного бюджета, а также сроки расчета сумм и предоставления субсидий;
порядок разработки и утверждения плана мероприятий, проводимых по повышению плодородия почвы и урожайности хлопковых площадей.
5. Кабинету Министров в месячный срок по каждому району, которому на основании приложения № 1 к настоящему постановлению выделяется субсидия, утвердить отдельную «Дорожную карту» с конкретным определением сроков и ответственных за осуществление мер.
6. Министерству сельского хозяйства совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в срок до 15 декабря 2023 года провести анализ результатов выращивания хлопка-сырца в районах, которым на основании приложения № 1 к настоящему постановлению в порядке эксперимента выделяется субсидия, и внести в Кабинет Министров предложение о распространении данного опыта на другие районы республики.
7. Счетной палате (Б.Т.Турабов) совместно с Министерством финансов (Т.А.Ишметов) установить постоянный контроль за целевым распределением и расходом средств, выделенных в рамках настоящего постановления за счет государственного бюджета, а также представлять соответствующую информацию в Кабинет Министров каждые полгода.
8. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечить широкое освещение сути и содержания, а также целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, исходящих из настоящего постановления.
10. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., министра финансов Ишметова Т.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Ганиева Ш.М.