Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида
Мамлакатимизда сўнгги йилларда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишга оид долзарб масалаларни ҳал қилиш бўйича ваколатлари кенгайтирилиб, халқ ҳокимиятчилигини тўлақонли рўёбга чиқариш борасида кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди.
Маҳаллий Кенгашларнинг назорат фаолиятини кучайтиришга қаратилган ҳуқуқий асослар яратилди. Маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг фаолияти устидан халқ депутатлари Кенгашларининг назорат функцияларини кенгайтириш мақсадида уларга ўндан ортиқ қўшимча ваколатлар берилди. Хусусан, прокуратура, адлия, ички ишлар, молия, солиқ, экология ва соғлиқни сақлаш органлари раҳбарларининг ҳисобдорлиги белгилаб қўйилди.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари ва ижро этувчи ҳокимият органлари ваколатлари, маҳаллий Кенгаш раиси ва ҳоким лавозимлари бир-биридан ажратилганлиги ҳокимиятлар бўлинишига оид конституциявий тамойилнинг маҳаллий даражада ижросини таъминлашда муҳим қадам бўлди.
Шу билан бирга, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида кўрсатиб ўтилган мақсадлар маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органларини халқнинг ҳақиқий “овозига” айлантириш, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари фаолиятини трансформация қилиб, ҳудудий бошқарувни “аҳоли манфаатларига хизмат қилиш” тамойили асосида йўлга қўйишни талаб этмоқда.
Янги таҳрирдаги Конституцияда белгиланган ҳокимлар ва халқ депутатлари Кенгашлари ваколатлари тақсимланишига асосланган давлат ҳокимиятини ташкил этишнинг янги моделини тўлиқ амалга ошириш, маҳаллий Кенгашларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги ролини кучайтириш, маҳаллий давлат ҳокимиятини янгича конституциявий-ҳуқуқий шароитларда йўлга қўйиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати, Адлия вазирлиги ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари (кейинги ўринларда – маҳаллий Кенгашлар) томонидан ишлаб чиқилган:
Жамият ва давлат ҳаётининг муҳим масалаларини ҳал этишда маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органларининг ролини ошириш мақсадида халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига ўтказилиши таклиф этилаётган ваколатлар рўйхати 1-иловага мувофиқ;
Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларининг тизимлаштириш таклиф этилаётган ваколат ва функциялари 2-иловага мувофиқ;
Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятини “Кучли Кенгаш, ҳисобдор ва ташаббускор ҳоким” тамойили асосида ташкил этиш юзасидан қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштириш бўйича “йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ маъқуллансин.
маҳаллий Кенгашлар зиммасига вазифа ва функциялар фақатгина қонун ҳужжатлари билан юкланади;
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари томонидан маҳаллий Кенгашлар фаолиятига аралашишга йўл қўйилмайди;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқишда вазифаларни маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари ва ижро этувчи ҳокимият органлари ўртасида аниқ белгилаш амалиёти жорий этилади;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда маҳаллий давлат ҳокимияти органларига берилган, маҳаллий Кенгашларнинг қонунчиликда белгиланган ваколатларига хос бўлмаган вазифалар ижроси бўйича маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари масъул ҳисобланади.
3. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига Вазирлар Маҳкамаси билан биргаликда 2024 йилнинг 1 октябрига қадар Ўзбекистонда маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари фаолиятини 2030 йилга қадар ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиш ва унда қуйидаги асосий йўналишларни назарда тутиш тавсия этилсин:
маҳаллий Кенгашлар, уларнинг органлари ҳамда депутатларнинг назорат фаолиятини такомиллаштириш, самарали назорат тизимини шакллантириш;
маҳаллий Кенгашлар томонидан ҳудуд манфаатларига оид муҳим ва долзарб масалалар юзасидан Олий Мажлис Сенатига таклифлар киритиш механизмини белгилаш;
маҳаллий Кенгашларнинг норма ижодкорлиги соҳасидаги фаолиятини такомиллаштириш;
маҳаллий Кенгашлар қарорларини ишлаб чиқишда жамоатчиликнинг кенг иштирокини таъминлаш;
маҳаллий Кенгашлар депутатларининг мақоми ва фаолиятининг асосий кафолатларини янада кучайтириш;
маҳаллий Кенгашлар фаолиятида ўзаро ва халқаро ҳамкорликни йўлга қўйиш;
маҳаллий Кенгашлар фаолиятини тўлиқ рақамлаштириш, бюрократияга қарши чораларни белгилаш.
4. Ташқи ишлар вазирлиги Ўзбекистонда маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари фаолиятини 2030 йилга қадар ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқишга хорижий давлатларнинг етакчи экспертларини жалб қилсин ҳамда илғор халқаро тажрибани ўрганиш учун хизмат ва ўқув сафарларини ташкил этсин.
5. Вазирлик ва идоралар бир ой муддатда мазкур Фармонга 3-иловага мувофиқ қонунчилик ҳужжатлари билан маҳаллий давлат ҳокимияти органлари зиммасига юклатилган вазифалар ва функцияларни маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органлари ва ижро этувчи ҳокимият органлари ўртасида ихтисослаштириш бўйича таклифларни Адлия вазирлигига киритсин.
Адлия вазирлиги вазирлик ва идоралар таклифлари асосида уч ой муддатда тегишли қонунчилик ҳужжатлари лойиҳаларини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Бунда, ушбу лойиҳаларнинг жисмоний ва юридик шахслар учун ортиқча маъмурий ва бошқа чекловларни жорий этувчи қоидалар ҳамда нормаларнинг мавжудлиги нуқтаи назаридан танқидий кўриб чиқилишига алоҳида эътибор қаратилсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига икки ой муддатда маҳаллий Кенгашлар фаолиятига оид ўз қарорларини тўлиқ хатловдан ўтказган ҳолда тизимлаштириш тавсия этилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига:
2024 йил 1 июлга қадар маҳаллий Кенгашлар ваколатлари, вазифалари ва функцияларининг реестрини ишлаб чиқиш ва юритиш;
маҳаллий Кенгашлар қарорлари лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва қабул қилишда ягона амалиётни жорий қилиш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш;
Адлия вазирлиги билан биргаликда маҳаллий Кенгашлар депутатлари ва котибиятлари ходимларининг билим ва малакасини оширишга қаратилган ўқув курсларини тизимли ташкил этиш тавсия этилсин.
8. Давлат активларини бошқариш агентлиги Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2024 йил 1 апрелга қадар:
маҳаллий Кенгашлар биноларининг жорий ҳолатини хатловдан ўтказсин;
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати билан биргаликда маҳаллий Кенгашлар биноларига ва уларни моддий-техник жиҳатидан жиҳозлашга доир минимал талабларни ишлаб чиқсин;
2024 йил 1 октябрга қадар халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари, 2025 йил 1 декабрга қадар халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари учун белгиланган минимал талабларни инобатга олган ҳолда бино (ишчи хоналар) билан таъминлаш ва жиҳозлаш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
10. Адлия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
ушбу Фармоннинг 1-2-иловаларида назарда тутилган таклифларни рўёбга чиқариш мақсадида тегишли қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштириш тўғрисида;
ушбу Фармондан келиб чиқадиган бошқа ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифларни киритсин.
11. Мазкур Фармон ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по повышению эффективности деятельностиорганов государственной власти на местах
В последние годы в стране проведены широкомасштабные реформы по решению актуальных вопросов социально-экономического развития регионов, социальной защиты населения, нацеленные на реализацию народовластия в полной мере путем расширения полномочий местных Кенгашей народных депутатов.
Созданы правовые основы, направленные на усиление контрольной деятельности местных Кенгашей. В целях расширения контрольных функций Кенгашей народных депутатов за деятельностью органов исполнительной власти на местах им предоставлено более десяти дополнительных полномочий. В частности, установлена подотчетность руководителей органов прокуратуры, юстиции, внутренних дел, здравоохранения, экологии, финансовых и налоговых органов.
В соответствии с Конституцией Республики Узбекистан в новой редакции полномочия представительных органов государственной власти на местах и органов исполнительной власти на местах, должности председателя местного Кенгаша и хокима разделены, что стало важным шагом в обеспечении реализации на местном уровне конституционного принципа разделения властей.
Вместе с тем цели, указанные в Стратегии «Узбекистан – 2030», требуют превращения представительных органов государственной власти на местах в настоящий голос народа, налаживания территориального управления по принципу служения интересам населения, трансформируя деятельность органов исполнительной власти на местах.
В целях полной реализации новой модели организации государственной власти на основе распределения полномочий хокимов и Кенгашей народных депутатов, определенной в Конституции в новой редакции, усиления роли местных Кенгашей в управлении государством
и обществом, налаживания государственной власти на местах в новых конституционно-правовых условиях:
1. Одобрить разработанные Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерством юстиции и местными Кенгашами народных депутатов (далее – местные Кенгаши):
Перечень полномочий, рекомендуемых к передаче местным Кенгашам народных депутатов в целях повышения роли представительных органов государственной власти на местах в решении важных вопросов жизни государства и общества, согласно приложению № 1;
Полномочия и функции местных Кенгашей народных депутатов, рекомендуемые для систематизации, согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» по совершенствованию актов законодательства по организации деятельности органов государственной власти на местах
по принципу «Сильный Кенгаш, подотчетный и инициативный хоким» согласно приложению № 3.
задачи и функции возлагаются на местные Кенгаши исключительно в соответствии с законодательными актами;
вмешательство органов государственной власти и управления в деятельность местных Кенгашей не допускается;
при разработке проектов нормативно-правовых актов внедряется практика четкого разграничения функций между представительными органами государственной власти на местах и органами исполнительной власти на местах;
органы исполнительной власти на местах несут ответственность за выполнение задач, возложенных нормативно-правовыми актами на органы государственной власти на местах, и которые несвойственны полномочиям местных Кенгашей, установленным законодательством.
3. Рекомендовать Сенату Олий Мажлиса Республики Узбекистан разработать совместно с Кабинетом Министров до 1 октября 2024 года Концепцию развития деятельности представительных органов государственной власти на местах в Узбекистане до 2030 года, предусмотрев в ней следующие основные направления:
совершенствование контрольной деятельности местных Кенгашей, их органов и депутатов, формирование эффективной системы контроля;
определение механизма внесения местными Кенгашами предложений в Сенат Олий Мажлиса по важным и актуальным вопросам, касающимся интересов территорий;
совершенствование деятельности местных Кенгашей в сфере нормотворчества;
обеспечение широкого участия общественности в разработке решений местных Кенгашей;
дальнейшее усиление основных гарантий статуса и деятельности депутатов местных Кенгашей;
налаживание взаимодействия и международного сотрудничества в деятельности местных Кенгашей;
полная цифровизация деятельности местных Кенгашей, определение мер противодействия бюрократии.
4. Министерству иностранных дел привлечь ведущих экспертов зарубежных государств к разработке Концепции развития деятельности представительных органов государственной власти на местах в Узбекистане до 2030 года и организовать служебные и учебные поездки для изучения передовой международной практики.
5. Министерствам и ведомствам в месячный срок внести в Министерство юстиции предложения по специализации задач и функций между представительными органами государственной власти на местах и органами исполнительной власти на местах, возложенных на органы государственной власти на местах актами законодательства согласно приложению № 3 к настоящему Указу.
Министерству юстиции на основании предложений министерств и ведомств в трехмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проекты соответствующих актов законодательства.
При этом особое внимание акцентировать на критическом рассмотрении данных проектов с точки зрения наличия правил и норм, внедряющих излишние административные и иные ограничения для физических и юридических лиц.
6. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан в двухмесячный срок систематизировать свои постановления о деятельности местных Кенгашей с проведением их полной инвентаризации.
7. Рекомендовать Сенату Олий Мажлиса Республики Узбекистан:
до 1 июля 2024 года разработку и осуществление ведения реестра полномочий, задач и функций местных Кенгашей;
разработать предложения по внедрению единой практики в разработке проектов решений местных Кенгашей и их принятии;
систематически организовывать совместно с Министерством юстиции учебные курсы, направленные на повышение знаний и квалификации депутатов и работников секретариатов местных Кенгашей.
8. Агентству по управлению государственными активами совместно с Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства
и Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента до 1 апреля 2024 года:
провести инвентаризацию текущего состояния зданий местных Кенгашей;
разработать совместно с Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан минимальные требования к зданиям местных Кенгашей и их материально-техническому оснащению;
разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров «дорожную карту» по обеспечению зданиями (рабочими кабинетами) и их оснащению с учетом установленных минимальных требований для областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов в срок до 1 октября 2024 года, для районных и городских Кенгашей народных депутатов – до 1 декабря 2025 года.
9. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
10. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения:
о совершенствовании соответствующих актов законодательства в целях реализации предложений, предусмотренных в приложениях №№ 1 и 2 к настоящему Указу;