Этноспорт турларини оммалаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Мамлакатимизда миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини (этноспорт) тарғиб қилиш ва оммалаштириш, болалар ва ўсмирларни уларга кенг жалб қилиш, халқаро алоқаларни кучайтириш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 17 июндаги ПҚ–5149-сон қарорига мувофиқ:
Этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастури 1-иловага мувофиқ;
Этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастурини 2022-2023 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилансинки, Этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастури эришилган натижалар ва мақсадли кўрсаткичлар бўйича тегишли даврга мўлжалланган асосий йўналишлардан келиб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан ҳар йили тегишли йил учун тасдиқланадиган “йўл харитаси” асосида босқичма-босқич амалга оширилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 11 апрелдаги “Маҳаллаларда ёшларни оммавий спортга жалб қилишни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–201-сон қарори билан 2023 йил 1 мартдан бошлаб миллий спорт турлари бўйича уч босқичли умумреспублика спорт мусобақаларини ўтказиш тизими жорий қилинганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Халқ саломатлиги миллий кенгаши (А.Н.Арипов):
бир ой муддатда оммавий спорт мусобақалари ташкил қилинадиган этноспорт турлари рўйхатини тасдиқласин;
2023 йилги спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режасида этноспорт турлари бўйича мусобақаларни ўтказиш учун зарур маблағлар кўпайтирилиши ҳамда ажратилишини таъминласин;
2023 йилги спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режасига мувофиқ, этноспорт турлари бўйича мусобақалар ўтказилишини таъминласин;
зарур ҳолларда, алоҳида этноспорт турини ривожлантириш мақсадида спорт федерация (ассоциация)ларини ташкил қилиш чораларини кўрсин;
болалар ва ўсмирлар ҳамда ёшларни этноспорт турларига жалб қилиш, шу жумладан, Этноспорт турларини 2025 йилгача оммалаштириш ва ривожлантириш дастури ва уни амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”да белгиланган вазифаларнинг тўлиқ ва сифатли амалга оширилиши юзасидан масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштирсин.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов) ҳамда Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2023 йилдан бошлаб этноспорт турлари бўйича мусобақаларни ҳар йили анъанавий тарзда 1 мартдан ўтказсин.
Белгилансинки, этноспорт турлари бўйича мусобақаларни ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ харажатлар 2023 йилги спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режасида назарда тутилган маблағлар ҳисобидан қопланади.
3. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов) ҳамда Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев) қуйидаги асосий йўналишларни босқичма-босқич амалиётга татбиқ қилиш бўйича зарур чоралар кўрсин:
аҳолининг барча қатламларини этноспорт билан шуғулланишга кенг жалб қилиш, этноспортни оммалаштириш ва аҳоли ўртасида тарғиб қилиш;
маҳаллаларда этноспорт турлари бўйича халқ ўйинлари ва мусобақаларни ўтказиш;
Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси билан ҳамкорлик алоқаларини кучайтириш, бу борада халқаро алоқаларни ривожлантириш.
4. Белгилаб қўйилсинки, 2023 йилдан бошлаб анъанавий тарзда:
Тошкент шаҳрида ҳар йили бир маротаба этноспорт турлари бўйича “Uzbekistan Ethno Games” республика фестивали;
Хива шаҳрида ҳар икки йилда бир маротаба Халқаро этноспорт фестивали ташкил қилинади. Бунда, “Ичан қалъа” мажмуасида фестивалнинг очилиш ва ёпилиш маросимлари ўтказилади.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов), Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев) Тошкент шаҳар (Ж.Артикходжаев) ва Хоразм вилояти (Ф.Эрманов) ҳокимликлари билан биргаликда юқоридаги фестивалларни юқори савияда ташкил қилиш, мусобақаларга ёшларни кенг жалб қилиш чораларини кўрсин, зарур ҳолларда, тегишли таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Туризм ва маданий мерос вазирлиги (А.Абдухакимов) юқоридаги фестивалларни туристик маршрутлар объектлари рўйхатига киритсин, уларга хорижий ва маҳаллий туристларни жалб қилсин ҳамда туристларга миллий спорт турлари ва халқ ўйинларининг тарихи ва аҳамияти ҳақида маълумотларни етказиш чораларини кўрсин.
5. Мактабгача таълим вазирлиги (Б.Онорбоев), Халқ таълими вазирлиги (У.Шарифходжаев), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (К.Каримов) Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов) ҳамда Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев) билан биргаликда:
миллий спорт турлари ва халқ ўйинларининг моҳияти ҳақида тарғибот материаллари (қўлланма, буклет, баннер, флайер ва бошқалар)ни тайёрласин ҳамда барча таълим муассасаларида уларнинг жисмоний, интеллектуал, маънавий-ахлоқий жиҳатдан ўрни ҳақида жисмоний тарбия дарслари ҳамда маънавият соатларида тушунчалар берилишини ташкил этсин;
ижтимоий тармоқларда ёшларни этноспорт турларига кенг жалб этиш, улар ўртасида мусобақаларни оммалаштиришга қаратилган мотивацион роликлар тарқатсин;
таълим муассасаларида миллий спорт турлари ва халқ ўйинлари бўйича мусобақаларнинг мунтазам равишда ўтказилишини ташкил этсин, ғолиб ва совриндор бўлган жамоаларни ўз маблағлари ҳисобидан рағбатлантириш чораларини кўрсин;
таълим муассасаларида малакали устозлар, тренерлар, полвонлар ҳамда мутахассислар иштирокида семинар, тренинг, маҳорат сабоқлари ташкил этилишини таъминласин.
6. Маданият вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Спортни ривожлантириш вазирлигининг:
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб Республика эстрада цирк коллежида полвонлик ва дорбозлик санъати йўналишида ўрта бўғин кадрларини тайёрлаш;
2023 йилдан бошлаб, ҳар икки йилда бир маротаба полвонлар ва дорбозлар иштирокида “Полвонлар сулоласи” кўрик-танловини ўтказиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Маданият вазирлиги (О.Назарбеков) уч ой муддатда:
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда дорбозлик ва полвонлик йўналиши бўйича ўқув режа ҳамда ўқув дастурларини тасдиқласин;
Спортни ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда “Полвонлар сулоласи” кўрик-танлови тўғрисидаги низомни тасдиқласин. Бунда, кўрик-танловни ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ харажатлар 2023 йилги спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режасида назарда тутилган маблағлар ҳисобидан қопланади.
7. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Абдурахмонов) 2023-2025 йиллар учун давлат илмий-техникавий дастурлари лойиҳаларини шакллантиришда миллий спорт турлари ва халқ ўйинлари бўйича илмий-тадқиқот лойиҳалари учун танлов эълон қилинишини таъминласин.
8. Спортни ривожлантириш вазирлиги Маданият вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси, ЮНЕСКО ишлари бўйича Миллий комиссия билан биргаликда 2023 йил якунига қадар малакали мутахассис ва халқаро экспертларни жалб этган ҳолда:
ЮНЕСКО ташкилотидан номоддий маданий мерос мақоми олиниши мумкин бўлган этноспорт турлари рўйхатини шакллантирсин;
этноспорт турларининг ЮНЕСКОнинг номоддий маданий мерос рўйхатига тавсия этилишини таъминласин.
9. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
бир ой муддатда ҳар бир туман (шаҳар)нинг ўзига хос хусусиятидан келиб чиқиб, аҳолининг фикр ва мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда, жорий йил учун миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини оммалаштириш ва ривожлантириш, спорт мусобақаларини ташкил қилиш бўйича ҳудудий дастурларни қабул қилсин, шунингдек, келгусида шундай дастурларни ҳар йили 1 февралга қадар тасдиқласин ва ижросини таъминласин;
2023 йилги ва келгуси йиллардаги спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг ҳудудий календарь режаларига туман (шаҳар)ларда этноспорт турлари бўйича мусобақаларни ўтказиш учун зарур маблағлар ажратилишини таъминласин;
2023 йилдан бошлаб Наврўз умумхалқ байрамини нишонлаш билан боғлиқ тадбирлар доирасида миллий спорт турлари ва халқ ўйинлари бўйича мусобақалар ташкил этсин;
“устоз-шогирд” анъанаси асосида давом этиб келаётган полвонлик ва дорбозлик санъатини янада кенгроқ оммалаштириш мақсадида полвонлик ва дорбозлик санъати тўгаракларини ташкил этсин;
2023 йил 1 январга қадар ҳар бир ҳудудда от спорти турларига тегишли бўлган анжомларнинг савдосини йўлга қўйиш мақсадида дўконлар фаолиятини ташкил этсин.
10. Ўзбекистон Республикаси миллий спорт турлари ва халқ ўйинлари энциклопедиясини ўзбек, рус ва инглиз тилларида тўплам ҳолида нашрга тайёрлаш ишлари якунланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов), Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев), Ўзбекистон Полвонлар миллий маркази (Н.Юсупов) икки ой муддатда:
энциклопедиянинг чоп этилиши ҳамда Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси, ЮНЕСКО, вазирлик, идора, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, спорт федерация (ассоциация)лари ва бошқа ташкилотларга тақсимот бўйича етказилишини таъминласин;
Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда энциклопедия тақдимотини ташкил этсин ҳамда ушбу жараённи оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда кенг ёритиш ишларини амалга оширсин.
11. Спортни ривожлантириш вазирлиги (А.Аслонов), Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси (О.Норинбаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов) ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев) икки ҳафта муддатда мазкур қарор асосида амалга оширилаётган ишларни оммалаштиришга қаратилган мақолалар, тематик телекўрсатувлар ташкил этиш ҳамда қуйидагиларни назарда тутувчи миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини кенг тарғиб қилиш бўйича медиа-режа ишлаб чиқсин ва амалга оширсин:
“Миллий халқ ўйинлари – миллий ғурур” рукни тўғрисида махсус роликлар тайёрлаш ва эфирга жойлаштириш;
миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини тарғиб қилиш ҳамда янада оммалаштириш бўйича полвонлар ва фахрий устозлар иштирокида туркум кўрсатувларни ташкил этиш;
ёшлар ўртасида ўзбек миллий халқ ўйинларини кенг тарғиб этиш, уларда ватанпарварлик ҳиссини уйғотиш, соғлом турмуш тарзига амал қилишга ундашга қаратилган кўрсатувларни намойиш этиш орқали оммалаштириш.
12. Ушбу қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб спортни ривожлантириш вазири А.И.Икрамов, спортни ривожлантириш вазири ўринбосари А.У.Аслонов, Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси раиси О.К.Норинбаев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2023 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот берилсин.

О мерах по популяризации и развитию видов этноспорта
В целях пропаганды и популяризации национальных видов спорта и народных игр (этноспорта) в стране, широкого привлечения к ним детей и подростков, укрепления международных связей, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 июня 2021 года № ПП–5149:
Программу по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2022–2023 годах Программы по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года согласно приложению № 2.
Определить, что Программа по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года реализуется поэтапно на основе «дорожной карты», ежегодно утверждаемой постановлением Кабинета Министров на соответствующий год, исходя из достигнутых результатов и основных направлений целевых показателей на соответствующий период.
2. Принять к сведению, что постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2022 года № ПП–201 «О мерах по поднятию на новый этап привлечения молодежи к массовому спорту в махаллях» с 1 марта 2023 года внедряется система проведения трехэтапных общереспубликанских спортивных соревнований по национальным видам спорта.
Национальному совету народного здоровья при Кабинете Министров (Арипов А.Н.):
в месячный срок утвердить перечень видов этноспорта, по которым будут проводиться массовые спортивные соревнования;
обеспечить увеличение и выделение в Календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2023 год средств, необходимых для проведения соревнований по видам этноспорта;
обеспечить проведение соревнований по видам этноспорта в соответствии с Календарным планом спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2023 год;
при необходимости принимать меры по созданию спортивных федераций (ассоциаций) в целях развития отдельных видов этноспорта;
координировать деятельность организаций, ответственных за привлечение детей, подростков и молодежи к занятию видами этноспорта, в том числе полное и качественное исполнение задач, определенных Программой по популяризации и развитию видов этноспорта до 2025 года и «дорожной картой» по ее реализации.
Министерству развития спорта (Аслонов А.) и Ассоциации этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента с 2023 года ежегодно начиная с 1 марта на традиционной основе проводить соревнования по видам этноспорта.
Определить, что расходы, связанные с организацией и проведением соревнований по видам этноспорта, покрываются за счет средств, предусмотренных Календарным планом спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2023 год.
3. Министерству развития спорта (Аслонов А.) и Ассоциации этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.) принять необходимые меры по поэтапному внедрению на практике следующих основных направлений:
широкое привлечение всех слоев населения к занятию этноспортом, а также популяризация и пропаганда этноспорта среди населения;
проведение в махаллях народных игр и соревнований по видам этноспорта;
укрепление сотрудничества со Всемирной конфедерацией этноспорта, развитие международных связей в этом направлении.
4. Установить, что с 2023 года на традиционной основе:
по видам этноспорта в городе Ташкенте ежегодно проводится республиканский фестиваль «Uzbekistan Ethno Games»;
в городе Хиве каждые два года проводится Международный фестиваль этноспорта. При этом церемонии открытия и закрытия фестиваля организуются в комплексе «Ичан калъа».
Министерству развития спорта (Аслонов А.) и Ассоциации этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.) совместно с хокимиятами города Ташкента (Артикходжаев Ж.) и Хорезмской области (Эрманов Ф.) принять меры по организации вышеуказанных фестивалей на высоком уровне, широкому привлечению молодежи к соревнованиям, при необходимости внести в Кабинет Министров соответствующие предложения.
Министерству туризма и культурного наследия (Абдухакимов А.) включить вышеуказанные фестивали в перечень объектов туристских маршрутов, привлекать к ним зарубежных и отечественных туристов и принять меры по информированию туристов об истории и значении национальных видов спорта и народных игр.
5. Министерству дошкольного образования (Онорбоев Б.), Министерству народного образования (Шарифходжаев У.), Министерству высшего и среднего специального образования (Каримов К.) совместно с Министерством развития спорта (Аслонов А.) и Ассоциацией этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.):
подготовить пропагандистские материалы (пособия, буклеты, баннеры, флаеры и другие) о сути национальных видов спорта и народных игр, организовать проведение во всех образовательных учреждениях на уроках физического воспитания и часах духовности разъяснений о значении национальных видов спорта и народных игр для физического, интеллектуального и духовно-нравственного развития;
распространить в социальных сетях мотивационные ролики, направленные на широкое привлечение молодежи к видам этноспорта и популяризацию соревнований среди нее;
организовать проведение на постоянной основе соревнований по национальным видам спорта и народным играм в образовательных учреждениях, принимать меры по стимулированию команд, ставших победителями и призерами соревнований за счет собственных средств;
обеспечить организацию в образовательных учреждениях семинаров, тренингов, мастер-классов с участием квалифицированных преподавателей, тренеров, борцов-палванов и специалистов.
6. Одобрить предложения Министерства культуры, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства развития спорта о:
подготовке с 2022/2023 учебного года в Республиканском эстрадно-цирковом колледже кадров среднего звена по направлению искусство палванов и дорбозов;
проведении с 2023 года каждые два года смотра-конкурса «Династии палванов» с участием палванов и дорбозов.
Министерству культуры (Назарбеков О.) в трехмесячный срок:
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования утвердить учебный план и учебные программы по направлению искусство палванов и дорбозов;
совместно с Министерством развития спорта утвердить положение о смотре-конкурсе «Династии палванов». При этом расходы, связанные с организацией и проведением смотра-конкурса, покрывать за счет средств, предусмотренных в Календарном плане спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2023 год.
7. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.) при формировании проектов государственных научно-технических программ на 2023–2025 годы обеспечить объявление конкурса на научно-исследовательские проекты по национальным видам спорта и народным играм.
8. Министерству развития спорта совместно с Министерством культуры, Министерством иностранных дел, Ассоциацией этноспорта Узбекистана и Национальной комиссией по делам ЮНЕСКО до конца 2023 года с привлечением квалифицированных специалистов и международных экспертов:
сформироватьперечень видов этноспорта, которым ЮНЕСКО может присвоить статус нематериального культурного наследия;
обеспечить рекомендацию видов этноспорта к включению в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
в месячный срок исходя из своеобразных особенностей каждого района (города) с учетом мнений и пожеланий населения принять региональные программы по популяризации и развитию национальных видов спорта и народных игр, организации спортивных соревнований на текущий год, в последующем – ежегодно до 1 февраля утверждать данные программы и обеспечивать их реализацию;
обеспечить выделение на региональные календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий на 2023 год и последующие годы средств, необходимых для проведения соревнований по видам этноспорта в районах (городах);
с 2023 года в рамках мероприятий, связанных с празднованием всенародного праздника Навруз, организовать народные игры и соревнования по национальным видам спорта;
в целях дальнейшей широкой популяризации искусства палванов и дорбозов, передающегося на основе традиций «устоз-шогирд», организовать кружки обучения искусству палванов и дорбозов;
в срок до 1 января 2023 года организовать деятельность магазинов в каждом регионе в целях налаживания торговли принадлежностями конного спорта.
10. Принять к сведению завершение работ по подготовке к изданию в виде сборника Энциклопедии национальных видов спорта и народных игр Республики Узбекистан на узбекском, русском и английском языках.
Министерству развития спорта (Аслонов А.), Ассоциации этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.) и Национальному центру палванов Узбекистана (Юсупов Н.) в двухмесячный срок:
обеспечить издание и передачу энциклопедии Всемирной конфедерации этноспорта, ЮНЕСКО, министерствам, ведомствам, органам исполнительной власти на местах, спортивным федерациям (ассоциациям) и иным организациям в соответствии с распределением;
совместно с Национальной медиаассоциацией Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана организовать презентацию энциклопедии и провести работу по широкому освещению данного процесса в средствах массовой информации и социальных сетях.
11. Министерству развития спорта (Аслонов А.), Ассоциации этноспорта Узбекистана (Норинбаев О.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) и Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.) в двухнедельный срок разработать и реализовать медиаплан по организации публикации статей, демонстрации тематических телепередач, направленных на популяризацию работы, проводимой на основании настоящего постановления, а также широкой пропаганде национальных видов спорта и народных игр, предусматривающий:
подготовку и передачу в эфир специальных роликов под названием «Национальные народные игры – национальная гордость»;
организацию цикла телепередач по пропаганде и дальнейшей популяризации национальных видов спорта и народных игр с участием палванов и почетных наставников;
широкую пропаганду и популяризацию узбекских национальных народных игр через пробуждение у молодежи чувства патриотизма, а также путем демонстрации передач, направленных на мотивирование молодых людей к ведению здорового образа жизни.
12. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., заместителя министра развития спорта Аслонова А.У., председателя Ассоциации этноспорта Узбекистана Норинбаева О.К., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
О результативности осуществляемых мер представить информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан в срок до 1 января 2023 года.