Фуқароларнинг виждон эркинлиги ҳуқуқи кафолатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда диний-маърифий соҳадаги ислоҳотларни янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон тараққиётининг янги босқичида жамиятда диний бағрикенглик, миллатлараро тотувлик ва ижтимоий барқарорликни таъминлаш, жаҳон илм-фани ва маданияти ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк аллома ва мутафаккирларимизнинг бой илмий-маънавий меросини чуқур ўрганиш, униб-ўсиб келаётган ёш авлодни она Ватанга садоқат, миллий-диний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш, юртимизнинг жаҳон цивилизацияси бешиги сифатидаги тарихий мақоми ва нуфузини тиклаш бўйича пухта ўйланган изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Ўтган қисқа вақт ичида Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Имом Термизий халқаро илмий-тадқиқот марказлари, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Самарқандда Ҳадис илми мактаби, Бухорода Мир Араб олий мадрасаси ташкил этилди. Ушбу муассасалар “Жаҳолатга қарши маърифат” эзгу умуминсоний ғояси асосида жамиятда соғлом маънавий муҳитни таъминлашга, ёшларни замонавий фикрлайдиган ва буюк аждодларимизга ҳар жиҳатдан муносиб этиб тарбиялашга хизмат қилмоқда.
Шиддат билан ўзгариб бораётган бугунги мураккаб шароитда дунёда содир бўлаётган воқеа-ҳодисалар мамлакатимизда “Инсон манфаатлари ҳамма нарсадан устун” деган халқчил тамойилга асосланган ислоҳотлар тўғри эканлигидан далолат бермоқда.
Юқоридагиларни эътиборга олган ҳолда Ўзбекистон Республикасида фуқароларнинг виждон эркинлигини таъминлаш ва диний соҳадаги давлат сиёсати концепциясида белгиланган вазифаларни рўёбга чиқариш, диний-маърифий соҳадаги эзгу ғоя ва ташаббусларни халқ манфаатларидан келиб чиқиб изчил давом эттириш мақсадида қарор қиламан:
I. Диний-маърифий соҳа фаолиятини такомиллаштиришнинг устувор йўналишлари
1. Қуйидагилар фуқароларнинг виждон эркинлиги ҳуқуқини таъминлаш ҳамда диний-маърифий соҳадаги фаолиятни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишнинг устувор йўналишлари этиб белгилансин:
а) жамиятда диний бағрикенглик ва конфессиялараро тотувликни янада мустаҳкамлашга оид илғор механизмларни жорий этиш;
б) илм-фан ва жаҳон цивилизацияси ривожига улкан ҳисса қўшган буюк аждодларнинг инсонпарварлик, эзгулик, тинчлик ва бағрикенглик каби умуминсоний ва олийжаноб ғояларга асосланган диний-фалсафий меросини чуқур ўрганиш ҳамда кенг тарғиб этиш;
в) диний-маърифий соҳада кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш орқали замон талабларига мос мутахассисларни етиштириш;
г) аҳоли орасида бирдамлик, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат руҳини кучайтириш, ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини таъминлашга қаратилган долзарб илмий тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш;
д) диний-маърифий соҳадаги халқаро ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда самарадорлигини ошириш.
2. Диний-маърифий соҳа фаолияти ривожланишини қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Жамиятда виждон эркинлигини кафолатлаш, диний бағрикенглик, фуқаролараро тотувлик ҳамда ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини таъминлаш мақсадида “Бағрикенг жамият – барқарор давлат” тамойили асосида Дин ишлари бўйича қўмита билан (кейинги ўринларда – Қўмита) Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Ички ишлар вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитасининг янги ҳамкорлик тизими йўлга қўйилсин.
Қуйидагилар ҳамкорлик тизимининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
а) диний соҳадаги давлат сиёсатининг мақсади, асосий вазифалари ва принципларини қатъий амалга оширишда давлат ва жамоат  ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлигини йўлга қўйиш;
б) фуқароларнинг виждон эркинлигига бўлган ҳуқуқини таъминлаш, жамиятда турли диний конфессиялар вакилларининг ўзаро аҳил-иноқ ва ҳамжиҳат ҳаёт кечиришини қўллаб-қувватлаш;
в) Ўзбекистон аҳолисининг дини, эътиқоди, миллий мансублиги, ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини тўлиқ рўёбга чиқара олишини таъминлаш;
г) динга бўлган муносабатидан келиб чиқиб устунлик бериш, камситиш ва виждон эркинлиги кафолатлари бузилишининг бошқа ҳар қандай кўринишларининг олдини олиш.
Қўмита бир ой муддатда Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Ички ишлар вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитаси билан биргаликда ҳамкорлик тизимининг механизмларини белгиловчи қўшма қарорни тасдиқласин.
II. Диний-маърифий соҳанинг институционал асосларини такомиллаштириш
4. Фуқароларнинг ибодатлар ва диний расм-русумларни амалга ошириши учун қўшимча қулайликлар яратиш, “Ҳаж” ва “Умра” зиёратларига бориши билан боғлиқ хизматларни кўрсатиш жараёнида ортиқча бюрократик тартиботларни бартараф этиш мақсадида Қўмита ва Рақамли технологиялар вазирлиги 2025 йил 1 сентябрга қадар “Ҳаж ва Умра ягона портали”ни (кейинги ўринларда – Портал) ҳамда унинг мобил иловасини ишлаб чиқсин.
а) Портал “Ҳаж” тадбирларига борувчи фуқароларнинг ягона электрон навбати ҳамда “Умра” тадбирларига юбориладиган зиёратчиларнинг электрон рўйхати шакллантириладиган тизим ҳисобланади;
б) Порталда “Ҳаж” ва “Умра” фаолияти тўғрисидаги маълумотларни йиғиш ва расмийлаштириш билан боғлиқ жараёнлар рақамлаштирилади;
в) вазирлик ва идоралар Қўмита сўровига кўра ўзининг ахборот тизимлари Порталга интеграция қилинишини таъминлайди;
г) Қўмита Портал фаолиятини молиялаштиришга, техник жиҳатдан қўллаб-қувватлашга, алоқадор давлат ва нодавлат ташкилотлар учун фойдаланиш имкониятини яратишга масъул давлат органи ҳисобланади;
д) Қўмита “Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш лицензиясига эга юридик шахслар ҳамда Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг Порталдан фойдаланиш имкониятини таъминлайди.
5. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда Қўмитанинг Ўзбекистон халқаро ислом академиясини Ўзбекистон халқаро исломшунослик академияси (кейинги ўринларда – Академия) этиб қайта номлаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Академия исломшунослик ва диншунослик соҳаларида мутахассисларни ҳамда ўқув дастури, қўлланма ва дарсликларни тайёрлашга ихтисослашган таянч давлат олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаси этиб белгилансин.
6. Қуйидагилар Академиянинг асосий вазифалари ҳисобланади:
а) исломшунослик, диншунослик, дин психологияси, ислом иқтисодиёти, манбашунослик, халқаро муносабатлар ва эҳтиёж мавжуд бўлган бошқа соҳалар бўйича кадрлар тайёрлаш;
б) таълим жараёнига илғор педагогик технологияларни, илм-фан ва техниканинг сўнгги ютуқларини ҳамда етакчи хорижий олий таълим ташкилотлари тажрибаси асосида ишлаб чиқилган таълим дастурларини жорий этиш;
в) виждон эркинлиги ва конфессиялараро бағрикенгликни таъминлаш, радикаллашув, экстремизм ва терроризмга қарши курашиш ҳамда диний соҳадаги давлат сиёсатининг асосларига оид илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш;
г) диний-маърифий йўналишда илмий, илмий-оммабоп адабиётларни тайёрлаш ва нашр қилиш, шунингдек, интернет тармоғида таълим ресурсларини жойлаштириш ва мунтазам янгилаб бориш;
д) талабаларда юксак маънавий ва ахлоқий фазилатларни ривожлантириш, Ватанга муҳаббат, унинг тақдирига дахлдорлик, касбга садоқат ҳиссини мустаҳкамлаш, таълим-тарбия жараёни ҳамда маънавий-маърифий ишлар самарадорлигини ошириш;
е) мамлакатимизда ва хорижда диний соҳада фаолият олиб бораётган илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари билан яқиндан ҳамкорлик қилиш.
7. Академияга қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
а) ўқув-илмий жараёнларга жалб этилган юқори малакали хорижий мутахассислар меҳнатига ҳақ тўлаш миқдорларини бозор конъюнктурасидан келиб чиқиб белгилаш;
б) Қўмита билан келишган ҳолда тўлов-контракт асосида ўқитиш қийматини тегишли йўналиш ва мутахассисликлар бўйича давлат олий таълим муассасаларида белгиланган базавий тўлов-контракт қийматидан уч баравардан ортиқ бўлмаган миқдорда белгилаш;
в) талабаларнинг тўлов-контракт маблағларини тўлаш муддатларини белгилаш ва узайтириш;
г) етук хорижий мутахассисларни жалб қилиш ҳамда Академия вакилларини хорижий илмий-тадқиқот ва таълим муассасаларига малака ошириш ва тажриба орттириш учун юбориш;
д) ўз грифи асосида дарсликлар ҳамда бошқа ўқув ва илмий адабиётларни яратиш ва нашр этиш.
8. Белгилансинки, Академияга ўқитишнинг тўлов-контракт шаклидан тушадиган маблағларнинг етишмаган қисми давлат олий таълим муассасаларини сақлаш учун ажратилган маблағлар доирасида тасдиқланган бюджет параметрларига тегишли ўзгартириш киритиш орқали қопланади.
9. Қўмита, Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузуридаги Малака ошириш марказини Дин ишлари бўйича қўмита ҳузуридаги Диний-маърифий соҳада малака ошириш ва қайта тайёрлаш институти (кейинги ўринларда – Институт) сифатида қайта ташкил этиш ҳақидаги таклифига розилик берилсин.
а) Институт исломшунослик, диншунослик, давлат ва дин муносабатлари асослари, шунингдек, радикаллашувнинг олдини олиш йўналишларида диний соҳада мутахассисларнинг малакасини ошириш ва қайта тайёрлашга масъул муассаса ҳисобланади;
б) барча таълим ташкилотларининг исломшунослик ва диншунослик фанлари ўқитувчиларининг малакасини ошириш ҳамда уларни қайта тайёрлаш Институт томонидан амалга оширилади;
в) таълим жараёни сифатини ошириш ҳамда таълим ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш мақсадида Институт сўровига асосан дарсларга тегишли вазирлик, идора, илмий-тадқиқот ва таҳлил марказларининг раҳбар ходимлари ва мутахассислари жалб этилади;
г) Институт қайта ташкил этилаётган Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузуридаги Малака ошириш марказининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шунингдек, тузилган шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
10.  Академияга қарашли Тошкент шаҳри, Юнусобод тумани, Зарбулоқ кўчаси, 14-уй манзили бўйича жойлашган ётоқхона биноси оператив бошқарув ҳуқуқи асосида Институтга бепул ўтказилиши таъминлансин.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ушбу бинони сақлаш учун Ўзбекистон халқаро ислом академиясига 2025 йил учун ажратилган бюджет маблағларининг қолдиқ қисмини Институтга ўтказиб берсин, 2026 йилдан бошлаб эса бинони сақлаш билан боғлиқ харажатларни Институтнинг харажатлар сметасида режалаштириб борсин.
11.  Қўмита, Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳамда Бухоро вилояти ҳокимлигининг Баҳоуддин Нақшбанд ёдгорлик мажмуаси маркази муассислигида Баҳоуддин Нақшбанд илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш ва қуйидагиларни унинг асосий вазифалари этиб белгилаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин:
а) буюк аждодимиз Баҳоуддин Нақшбанд ва нақшбандийлик тариқати алломаларининг юксак инсонпарварлик ғояларини илмий асосда ўрганиш, ёш авлодни бағрикенглик ҳамда ўзаро ҳурмат руҳида тарбиялаш мақсадида тарғибот ишларини олиб бориш;
б) тасаввуф таълимоти тарихи ва унинг бугунги кундаги аҳамиятини илмий тадқиқ этиш, “Етти пир” алломалари ва азиз авлиёларнинг бой илмий-маънавий меросини халқаро майдонда кенг тарғибқилиш;
в) нақшбандийлик таълимотининг эзгу ғояларини тадқиқ этиш учун илмий-назарий ва услубий масалаларга бағишланган анжуман, конференция, кўргазма, семинар-тренинг, танловлар ҳамда бошқа маданий-маърифий тадбирларни ташкил этиш;
г) тасаввуф таълимотининг илмий асосланган ғояларини тарғиб қилиш, сохта тариқатчиликнинг олдини олиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқиш.
12. Қўмита ва Академиянинг Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузуридаги Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказини Вазирлар Маҳкамаси бўйсунувига ўтказиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот маркази исломшунослик йўналишидаги илмий тадқиқотларни ҳамда дин билан боғлиқ жараёнлар бўйича таҳлилларни амалга оширувчи илмий-тадқиқот муассасаси этиб белгилансин.
13. Қуйидагилар Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказининг қўшимча вазифалари этиб белгилансин:
а) Имом Мотуридий, Абу Муин Насафий каби буюк аллома аждодларимиз қолдирган бой маънавий меросни ўрганиш, жаҳон илм-фани ривожига қўшган беқиёс ҳиссасини халқимиз, айниқса, ёшларга етказиш, улар яратган асарларнинг илмий-изоҳли таржима ва қиёсий матнларини нашр этиш, мамлакатимиз ҳудудида рўй берган Биринчи ва Иккинчи Ренессанснинг илмий-назарий асосларини тадқиқ этиш ҳамда Янги Ўзбекистон тараққиётининг маънавий пойдеворини яратишда иштирок этиш;
б) ислом динининг инсонпарварлик моҳияти, маърифий-маданий роли ва ривожланиш йўналишларини илмий асосда ўрганиш ва кенг оммага, жумладан, халқаро жамоатчиликка етказиш;
в) диний таълим муассасаларига илмий-тадқиқот ва ўқув-услубий масалаларда ҳамда педагог кадрлар ва диний ходимларнинг малакасини ошириб боришда амалий ёрдам кўрсатиш;
г) ижтимоий-маънавий муҳит барқарорлигини сақлаш, ёшларни ёт ғоялар таъсиридан асрашга қаратилган стратегик аҳамиятга эга лойиҳа ва ташаббусларни ишлаб чиқиш.
14. Диний-маърифий соҳадаги ташкилотлар фаолиятининг самарадорлигини ошириб бориш мақсадида доимий асосда фаолият кўрсатувчи Диний-маърифий соҳада таълим, фан ва илмий-тадқиқотга оид фаолиятни мувофиқлаштирувчи кенгаш (кейинги ўринларда – Мувофиқлаштирувчи кенгаш) ташкил этилсин ва унинг таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Мувофиқлаштирувчи кенгаш диний-маърифий соҳада таълим, фан ва илмий-тадқиқот ишларининг барча жараёнларини мувофиқлаштириш масалаларига масъул бўлган маслаҳат органи ҳисобланади;
б) Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг ишчи органи вазифасини Қўмита амалга оширади;
в) Мувофиқлаштирувчи кенгаш томонидан Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Академия ва бошқа диний-маърифий муассасаларнинг таълим ва илмий-тадқиқотга оид фаолияти мувофиқлаштирилади;
г) Мувофиқлаштирувчи кенгаш мажлислари ҳар чоракда камида бир маротаба ўтказилади.
15. Қуйидагилар Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
а) “Учинчи ренессанс – Янги Ўзбекистон” ғояси асосида буюк аждодларимиз илмий меросида улуғланган ватанпарварлик, бағрикенглик каби умуминсоний ғояларни аҳоли орасида кенг тарғиб этиш йўналишларини белгилаш;
б) диний-маърифий соҳадаги муассасалар фаолиятини чуқур ўрганиб бориш, ўқув-тарбия жараёнига илғор ахборот-коммуникация ва педагогик технологиялар, инновацион ишланмаларни татбиқ этиш ҳамда илмий ва услубий фаолиятини мувофиқлаштириш;
в) соҳа ташкилотларида тўпланган илмий-услубий ишланмалар ва тажрибаларни таҳлил этиш асосида улардаги таълим мазмунини такомиллаштириш ва мувофиқлаштириш, ўқув режа ва фан дастурларини ишлаб чиқишда узвийлик тамойилларини таъминлаш;
г) республиканинг барча таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида бажариладиган диний мавзудаги тадқиқотлар (диссертациялар)нинг мавзу ва йўналишларининг аҳамияти, долзарблиги юзасидан тегишли тавсияларни бериш.
III. Диний бағрикенгликни янада мустаҳкамлаш
16. Республикада истиқомат қилувчи турли дин вакилларининг Янги Ўзбекистон тараққиётига дахлдорлик ҳиссини ошириш, жамиятда конфессиялараро тотувлик ва диний бағрикенгликни янада мустаҳкамлаш мақсадида Қўмитанинг Конфессиялар ишлари бўйича кенгаш (кейинги ўринларда – Кенгаш) фаолиятини такомиллаштириш ҳақидаги таклифига розилик берилсин. Бунда қуйидагилар инобатга олинсин:
а) Кенгаш таркибига сиёсий арбоблар, жамоатчилик фаоллари, диншунос олим ва мутахассисларни кузатувчи сифатида киритиш;
б) Кенгашга диний конфессияларнинг муаммолари бўйича давлат ва нодавлат ташкилотларга сўров, мурожаат ва тавсиялар юбориш ҳуқуқини бериш;
в) Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Фарғона вилоятларида ҳудудий кенгашлар ташкил этиш;
г) Кенгаш томонидан турли конфессияларга оид диний ташкилотларнинг профессионал хизматчилари ўртасида спорт мусобақалари, интеллектуал ўйинлар, маданий-маърифий тадбирлар ўтказиш.
Кенгашнинг янгиланган таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
IV. Фармон ижросини ташкил этиш ва назорат қилиш
17. Қўмита манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Мазкур Фармоннинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Дин ишлари бўйича қўмита раиси С.Д.Тошбоев белгилансин.
Фармон ижросини назорат қилиш ва ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Р.Қ.Давлетов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему укреплению гарантий права граждан на свободу совести и поднятию на новый этап реформ в религиозно-просветительской сфере
В Узбекистане на новом этапе развития осуществляются взвешенные последовательные реформы по обеспечению религиозной толерантности, межнационального согласия и социальной стабильности в обществе, углубленному изучению богатого научно-духовного наследия великих ученых и мыслителей, внесших бесценный вклад в развитие мировой науки и культуры, воспитанию молодого подрастающего поколения в духе преданности Родине, уважения национально-религиозных ценностей, восстановлению исторического статуса и авторитета нашей страны как колыбели мировой цивилизации.
За истекший короткий период созданы Центр исламской цивилизации в Узбекистане, международные научно-исследовательские центры Имама Бухари, Имама Матуриди, Имама Термизи, Международная исламская академия Узбекистана, Научная школа хадиса в Самарканде, Высшее медресе Мир Араб в Бухаре. Данные учреждения служат обеспечению здоровой духовной среды в обществе, воспитанию молодежи современно мыслящей и всесторонне достойной великих предков на основе благородной общечеловеческой идеи «Просвещение против невежества».
В нынешних стремительно меняющихся непростых условиях происходящие в мире события свидетельствуют о своевременности реформ в нашей стране, основанных на принципе «Интересы человека – превыше всего».
Принимая во внимание вышеизложенное, в целях реализации задач, определенных Концепцией обеспечения свободы совести граждан и государственной политики в религиозной сфере в Республике Узбекистан, а также последовательного продолжения благородных идей и инициатив в религиозно-просветительской сфере исходя из интересов народа постановляю:
I. Приоритетные направления совершенствования деятельности в религиозно-просветительской сфере
1. Определить приоритетными направлениями обеспечения права граждан на свободу совести и поднятия на качественно новый уровень деятельности в религиозно-просветительской сфере:
а) внедрение передовых механизмов дальнейшего укрепления религиозной толерантности и межконфессионального согласия
в обществе;
б) углубленное изучение и широкую пропаганду религиозно-философского наследия великих предков, внесших огромный вклад в развитие науки и мировой цивилизации, основанного на таких общечеловеческих и благородных идеях, как гуманизм, добро, мир и толерантность;
в) подготовку специалистов в соответствии с требованиями времени посредством кардинального совершенствования системы подготовки кадров в религиозно-просветительской сфере;
г) поддержку актуальных научных исследований, направленных на укрепление духа солидарности, взаимного уважения и милосердия среди населения, обеспечение стабильности социально-духовной среды;
д) дальнейшее развитие и повышение эффективности международного сотрудничества в религиозно-просветительской сфере.
2. Утвердить Программу мер по поддержке развития деятельности в религиозно-просветительской сфере согласно приложению № 1.
3. В целях гарантирования свободы совести, обеспечения религиозной толерантности, межгражданского согласия и стабильности социально-духовной среды в обществе внедрить новую систему взаимодействия Комитета по делам религий (далее – Комитет) с Ассоциацией махаллей Узбекистана, Министерством внутренних дел, Агентством по делам молодежи, Комитетом семьи и женщин на основе принципа «Толерантное общество – стабильное государство».
Определить основными задачами системы взаимодействия:
а) налаживание взаимодействия государственных и общественных организаций по безусловной реализации цели, основных задач и принципов государственной политики в религиозной сфере;
б) обеспечение права граждан на свободу совести, поддержку проживания в мире и согласии представителей разных религиозных конфессий в обществе;
в) обеспечение полной реализации прав и законных интересов населения Узбекистана независимо от вероисповедания, убеждений, национальной принадлежности, социального происхождения;
г) предотвращение предоставления превосходства, ущемления и любых других проявлений нарушения гарантий свободы совести исходя из отношения к религии.
Комитету совместно с Ассоциацией махаллей Узбекистана, Министерством внутренних дел, Агентством по делам молодежи, а также Комитетом семьи и женщин в месячный срок утвердить совместное решение, определяющее механизмы системы взаимодействия.
II. Совершенствование институциональных основ религиозно-просветительской сферы
4. Комитету и Министерству цифровых технологий в срок до 1 сентября 2025 года разработать «Единый портал Хадж и Умра» (далее – Портал) и его мобильное приложение в целях создания для граждан дополнительных удобств для богослужений, проведения религиозных обрядов, а также искоренения излишних бюрократических процедур в процессе оказания услуг, связанных с выездом в паломничество «Хадж» и «Умра».
а) Портал является системой, формирующей единую электронную очередь граждан, выезжающих на мероприятия «Хадж», а также электронный список паломников, направляемых на мероприятия «Умра»;
б) на Портале цифровизируются процессы, связанные со сбором и оформлением данных о деятельности «Хадж» и «Умра»;
в) министерства и ведомства по запросу Комитета обеспечивают интеграцию своих информационных систем с Порталом;
г) Комитет является государственным органом, ответственным за финансирование, техническую поддержку деятельности Портала,
обеспечение доступа для причастных государственных и негосударственных организаций;
д) Комитет обеспечивает доступ к Порталу юридических лиц, имеющих лицензию на организацию и проведение мероприятий «Умра»,
а также Управления мусульман Узбекистана.
5. Одобрить предложение Министерства высшего образования, науки и инноваций и Комитета о переименовании Международной исламской академии Узбекистана в Международную академию исламоведения Узбекистана (далее – Академия).
Определить Академию базовым государственным высшим образовательным и научно-исследовательским учреждением, специализированным на подготовке специалистов, а также учебных программ, пособий и учебников в сферах исламоведения и религиоведения.
6. Основными задачами Академии являются:
а) подготовка кадров в таких направлениях, как «исламоведение», «религиоведение», «психология религии», «исламская экономика», «источниковедение», «международные отношения» и в иных востребованных сферах;
б) внедрение в образовательный процесс передовых педагогических технологий, последних достижений науки и техники, а также образовательных программ, разработанных на основе опыта ведущих зарубежных высших образовательных организаций;
в) осуществление научно-исследовательских работ по обеспечению свободы совести и межконфессиональной толерантности, борьбе с радикализмом, экстремизмом и терроризмом, а также основам государственной политики в религиозной сфере;
г) подготовка и издание научной, научно-популярной литературы в религиозно-просветительской сфере, а также размещение и регулярное обновление образовательных ресурсов в сети Интернет;
д) развитие высоких духовных и нравственных качеств, укрепление чувства любви, причастности к судьбе Родины, преданности своей профессии у студентов, а также повышение эффективности образовательно-воспитательного процесса и духовно-просветительской работы;
е) осуществление тесного сотрудничества с научно-исследовательскими и образовательными учреждениями, осуществляющими деятельность в сфере религии в стране и за рубежом.
7. Предоставить Академии следующие права:
а) определение размера оплаты труда высококвалифицированных зарубежных специалистов, привлеченных к учебно-научному процессу, исходя из рыночной конъюнктуры;
б) установление по согласованию с Комитетом стоимости обучения на платно-контрактной основе по соответствующим направлениям и специальностям в размере, не превышающем трехкратного размера базового платного контракта, установленного в государственных высших образовательных учреждениях;
в) определение и продление сроков оплаты студентами суммы платного контракта;
г) привлечение ведущих зарубежных специалистов, а также направление представителей Академии для повышения квалификации и приобретения опыта в зарубежные научно-исследовательские и образовательные учреждения;
д) создание и издание под своим грифом учебников и прочей учебной и научной литературы.
8. Определить, что недостающая часть средств, поступающих от обучения на платно-контрактной основе, возмещается Академии в рамках средств, выделенных для содержания государственных высших образовательных учреждений, путем внесения соответствующих изменений в утвержденные бюджетные параметры.
9. Согласиться с предложением Комитета, Управления мусульман Узбекистана, а также Министерства высшего образования, науки
и инноваций о реорганизации Центра повышения квалификации при Международной исламской академии Узбекистана в Институт повышения квалификации и переподготовки в религиозно-просветительской сфере при Комитете по делам религий (далее – Институт).
а) Институт является учреждением, ответственным за повышение квалификации и переподготовку специалистов в религиозной сфере
по направлениям «исламоведение», «религиоведение», «основы отношений государства и религии»,а также «предупреждение радикализма»;
б) Институт осуществляет повышение квалификации и переподготовку преподавателей по предметам «исламоведение» и «религиоведение» всех образовательных организаций;
в) в целях повышения качества образовательного процесса и обеспечения взаимосвязи обучения и практики на основании запросов Института к проведению занятий привлекаются руководящие работники и специалисты соответствующих министерств, ведомств, научно-исследовательских и аналитических центров;
г) Институт является правопреемником по правам и обязательствам, а также заключенным договорам реорганизуемого Центра повышения квалификации при Международной исламской академии Узбекистана.
10. Обеспечить безвозмездную передачу Институту на основе права   оперативного управления принадлежащего Академии здания общежития, расположенного по адресу: город Ташкент, Юнусабадский район, улица Зарбулок, дом 14.
Министерству экономики и финансов перечислить Институту остаток бюджетных средств, выделенных для содержания указанного здания Международной исламской академии Узбекистана на 2025 год, начиная с 2026 года планировать расходы, связанные с содержанием здания, в смете расходов Института.
11. Одобрить предложения Комитета, Управления мусульман Узбекистана, а также хокимията Бухарской области об образовании Научно-исследовательского центра Бахауддина Накшбанди при учредительстве Центра Мемориального комплекса Бахауддина Накшбанди и определить его основными задачами:
а) изучение на научной основе высоких идей гуманизма нашего великого предка Бахауддина Накшбанди и ученых тариката Накшбандия, ведение пропагандистской работы в целях воспитания молодого поколения в духе толерантности, а также взаимоуважения;
б) исследование на научной основе истории и сегодняшней значимости учения суфизма, широкую пропаганду на международной арене богатого научно-духовного наследия мыслителей «Етти пир» и святых;
в) организацию форумов, конференций, выставок, семинаров-тренингов, конкурсов и иных культурно-просветительских мероприятий, посвященных научно-теоретическим и методическим вопросам для исследования благородных идей учения Накшбандия;
г) пропаганду научно обоснованных идей суфизма, а также разработку рекомендаций по предупреждению ложных тарикатов.
12. Одобрить предложение Комитета и Академии о передаче Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди при Международной исламской академии Узбекистана в подчинение Кабинета Министров.
Определить Международный научно-исследовательский центр Имама Матуриди при Кабинете Министров научно-исследовательским учреждением, проводящим научные исследования в области исламоведения, а также анализ процессов, связанных с религией.
13. Определить дополнительными задачами Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди при Кабинете Министров:
а) изучение и доведение до народа, особенно молодежи, богатого духовного наследия, бесценного вклада, внесенного в развитие мировой науки такими нашими великими предками-мыслителями, как Имам Матуриди, Абу Муин Насафи, а также издание научно комментированных переводов и сопоставительных текстов созданных ими произведений, исследование научно-теоретических основ Первого и Второго Ренессанса, произошедших на территории нашей страны, участие в создании духовного фундамента развития Нового Узбекистана;
б) научное изучение и доведение до широких масс, в том числе международной общественности, гуманистической сущности, культурно-просветительской роли религии ислам и направлений ее развития;
в) оказание практической помощи религиозным образовательным учреждениям по научно-исследовательским и учебно-методическим вопросам, а также повышению квалификации педагогических кадров и религиозных работников;
г) выработку имеющих стратегическое значение проектов и инициатив, направленных на сохранение стабильности социально-духовной среды, защиту молодежи от воздействия чуждых идей.
14. В целях повышения эффективности деятельности организаций в религиозно-просветительской сфере образовать постоянно действующий Совет по координации образовательной, научной и научно-исследовательской деятельности в религиозно-просветительской сфере (далее – Координационный совет) и утвердить его состав согласно приложению № 2.
а) Координационный совет является консультативным органом, ответственным за вопросы координации всех процессов образовательной, научной и научно-исследовательской работы в религиозно-просветительской сфере;
б) Комитет выполняет задачи рабочего органа Координационного совета;
в) Координационный совет осуществляет координацию образовательной и научно-исследовательской деятельности Центра исламской цивилизации в Узбекистане, Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари, Международного научно-исследовательского центра Имама Матуриди, Академии и других религиозно-просветительских учреждений;
г) заседания Координационного совета проводятся ежеквартально не реже одного раза.
15. Определить основными задачами Координационного совета:
а) определение направлений широкой пропаганды среди населения таких возвеличенных в научном наследии наших великих предков общечеловеческих идей, как патриотизм и толерантность, на основе идеи «Третий Ренессанс – Новый Узбекистан»;
б) углубленное изучение деятельности учреждений в религиозно-просветительской сфере, внедрение передовых информационно-коммуникационных и педагогических технологий, инновационных разработок в учебно-воспитательный процесс, а также координацию их научной и методической деятельности;
в) совершенствование и координацию содержания образования в организациях сферы на основе анализа их научно-методических разработок и опыта, а также обеспечение принципов преемственности при разработке их учебных планов и программ предметов;
г) предоставление соответствующих рекомендаций по значимости и актуальности тем и направлений исследований (диссертаций) на религиозные темы, выполняемых во всех образовательных и научно-исследовательских учреждениях республики.
III. Дальнейшее укрепление религиозной толерантности
16. В целях повышения чувства причастности к развитию Нового Узбекистана у проживающих в республике представителей разных религий, дальнейшего укрепления межконфессионального согласия и религиозной толерантности в обществе одобрить предложение Комитета о совершенствовании деятельности Совета по делам конфессий (далее – Совет). При этом уделить внимание:
а) включению в состав Совета политических деятелей, общественных активистов, ученых-религиоведов и специалистов в качестве наблюдателей;
б) предоставлению Совету права на направление запросов, обращений и рекомендаций по проблемам религиозных конфессий в государственные и негосударственные организации;
в) созданию региональных советов в Ташкентской, Самаркандской, Бухарской и Ферганской областях;
г) проведению Советом спортивных соревнований, интеллектуальных игр и культурно-просветительских мероприятий среди профессиональных служителей религиозных организаций, относящихся к разным религиозным конфессиям.
Утвердить обновленный состав Совета согласно приложению № 3.
IV. Организация и контроль исполнения Указа
17. Комитету совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
18. Возложить на председателя Комитета по делам религий Тошбоева С.Д. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
Контроль за исполнением настоящего Указа и осуществление координации деятельности ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Давлетова Р.К.