Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишнинг институционал ва ҳуқуқий асосларини тубдан такомиллаштириш, болалар орасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг барвақт олдини олиш, ногиронлиги бўлган болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича кенг жамоатчилик билан ўтказилган муҳокама натижалари, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Олий Мажлис палаталарининг:
Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (кейинги ўринларда – Болалар омбудсмани) институтини таъсис этиш;
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари – Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозимини тугатиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
Болалар омбудсмани ўз ваколатларини мустақил ҳамда давлат органлари, уларнинг мансабдор шахсларига тобе бўлмаган тарзда амалга оширади, ўз фаолиятида Олий Мажлис палаталарига ҳисобдордир;
Болалар омбудсмани Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси ва Сенати томонидан беш йил муддатга сайланади;
Болалар омбудсмани лавозимига номзод Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг палаталари кўриб чиқиши учун Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан киритилади.
3. Вояга етмаганлар ишлари бўйича республика идоралараро комиссияси, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) идоралараро комиссиялари тегишлича Болалар масалалари бўйича миллий комиссия (кейинги ўринларда — Миллий комиссия), Болалар масалалари бўйича Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳамда туман (шаҳар) комиссиялари (кейинги ўринларда – ҳудудий комиссиялар) этиб қайта ташкил қилинсин.
Қуйидагилар Миллий комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
боланинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини, унинг соғлом турмуш тарзини таъминлаш;
болаларнинг жисмоний, интеллектуал, маънавий ва ахлоқий камол топишига кўмаклашиш;
боланинг ота-она қарамоғидан маҳрум бўлишининг олдини олиш чораларини кўриш;
болалар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликлар профилактикаси соҳасида давлат дастурлари ва бошқа дастурлар ишлаб чиқилишини ҳамда амалга оширилишини, шунингдек, уларнинг ижроси устидан назоратни ташкил этиш;
болаларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш борасида кўрилаётган чораларни баҳолаш, мониторинг қилиш ва самарадорлигини ошириш;
тизимли камчиликларнинг сабаб ва шарт-шароитларини аниқлаш, таҳлил қилиш ҳамда уларни ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва қонун ҳужжатларини такомиллаштириш йўли билан бартараф этиш;
болалар ўртасида назоратсизлик ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасига оид маълумотни тўплаш, сақлаш, қайта ишлаш, таҳлил қилиш ҳамда тегишли органлар ва муассасалар фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида улардан фойдаланиш;
давлат органлари ва ташкилотларнинг, шунингдек, ҳудудий комиссияларнинг болаларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш.
Белгилаб қўйилсинки, Миллий комиссия ва ҳудудий комиссиялар ўзларининг ваколати доирасига кирувчи масалалар юзасидан ўз фаолиятини ташкил этишда тегишли давлат органлари, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларни жалб қилиш ҳуқуқига эга.
Болалар масалалари бўйича миллий комиссия таркиби 1-иловага мувофиқ;
Болалар масалалари бўйича Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар комиссияларининг намунавий таркиби 2-иловага мувофиқ;
Болалар масалалари бўйича туман (шаҳар) комиссияларининг намунавий таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Миллий комиссиянинг низоми ва ҳудудий комиссияларнинг намунавий низомини тасдиқласин.
5. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра ўз фаолияти юзасидан Миллий комиссия ҳар йили Олий Мажлис Сенатига, ҳудудий комиссиялар эса ҳар чоракда тегишинча Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари Тошкент шаҳар ва вилоятлар, туманлар (шаҳарлар) Кенгашларига ахборот тақдим этади.
6. 2021 йил 1 сентябрдан қуйидагилар:
Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари котибияти таркибида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган қўшимча 3 та штат бирлигидан иборат Болаларни ҳимоя қилиш масалалари шўъбаси (кейинги ўринларда – Вазирлар Маҳкамаси шўъбаси);
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларида амалдаги вояга етмаганлар ишлари бўйича ҳудудий идоралараро комиссия котиби ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ таълими бошқармаларидаги болаларни ижтимоий ҳимоялаш ва қўллаб-қувватлаш шўъбасидаги бир нафар мутахассис лавозимларини мақбуллаштириш ҳисобига болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибияти;
туман (шаҳар) ҳокимликларида амалдаги вояга етмаганлар ишлари бўйича туман (шаҳар) идоралараро комиссия котиби ҳамда туман (шаҳар) халқ таълими бўлимларидаги болаларнинг ижтимоий ҳимояси бўйича методисти лавозимларини мақбуллаштириш ҳисобига болаларни ҳимоя қилиш шўъбалари ташкил этилсин.
Белгилансинки, Вазирлар Маҳкамаси шўъбаси штат бирликлари прокуратура органларининг 3 та штат бирлигини қисқартириш ҳисобидан шакллантирилади.
7. Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари котибиятига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилсин:
бола ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлаш, ушбу йўналишда давлат сиёсатини рўёбга чиқаришга доир чора-тадбирларни белгилаш;
бола ҳуқуқлари кафолатларининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш;
бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя этилишини таъминлаш;
бола ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилиш бўйича давлат органлари ва уларнинг мансабдор шахслари фаолиятининг очиқлиги ҳамда ошкоралигини таъминлаш;
ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларни қўллаб-қувватлаш масалаларини ҳал этиш;
васийлик ва ҳомийлик соҳасида давлат бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни таъминлаш;
болаларни оилада тарбиялаш шаклининг устуворлигини таъминлаш;
ота-она қарамоғисиз қолган болаларга ғамхўрлик қилаётган шахсларни рағбатлантириш механизмларини яратиш ва такомиллаштириш;
оилага тарбияга олинган (патронат) болаларнинг турмуш шароитларини ва уларнинг тарбияланишини мониторинг қилиш;
васийлик ёки ҳомийлик белгиланишига муҳтож бўлган шахслар билан ишлаш бўйича давлат дастурлари ва бошқа дастурларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишни ташкиллаштириш, шунингдек, уларнинг ижросини назорат қилиш;
етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга уй-жой сотиб олиш учун назарда тутилган маблағларнинг ажратилиши ва уларнинг ўз эгаларига етказилиши устидан мониторинг ўрнатиш;
тарбия муассасаларини тамомлаган етим ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган ёшларнинг ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоясини ташкил этиш ва бандлигини таъминлашга кўмаклашиш;
имконияти чекланган болаларни тиббий-ижтимоий реабилитация қилишга кўмаклашиш;
назоратсиз, қаровсиз ҳамда муайян яшаш жойига эга бўлмаган болаларни аниқлаш ва уларни жойлаштириш чораларини кўриш.
8. Белгилаб қўйилсинки, Вазирлар Маҳкамаси шўъбаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибиятлари, туман (шаҳар) ҳокимликлари болаларни ҳимоя қилиш шўъбалари тегишинча Миллий комиссия ва ҳудудий комиссияларнинг ишчи органи вазифасини бажаради.
Вазирлар Маҳкамаси Болаларни ҳимоя қилиш масалалари шўъбасининг ташкилий тузилмаси 4-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибиятларининг намунавий тузилмаси 5-иловага мувофиқ;
туман (шаҳар) ҳокимликлари болаларни ҳимоя қилиш шўъбаларининг намунавий тузилмаси 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибиятлари ҳамда туман (шаҳар) ҳокимликларининг болаларни ҳимоя қилиш шўъбалари фаолияти Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари котибияти томонидан мувофиқлаштирилади;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг болаларни ҳимоя қилиш масалалари котибиятлари раҳбарлари ҳамда туман (шаҳар) ҳокимликларининг болаларни ҳимоя қилиш шўъбалари бошлиқлари Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари котибияти билан келишилган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
б) Вазирлар Маҳкамаси шўъбаси ва Вазирлар Маҳкамаси котибиятининг ҳудудий тузилмаларига ишга, қоида тариқасида, биринчи навбатда “психология”, “юриспруденция” ва “ижтимоий иш” соҳалари бўйича олий маълумотга эга бўлган фуқаролар қабул қилинади.
11. Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизимини янада такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар режаси 7-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
12. Болаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, маънавиятини юксалтириш ва бўш вақтини мазмунли ташкил этиш мақсадида қуйидагиларга:
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига – ҳудудларда болалар ўртасида назоратсизлик, қаровсизлик, ҳуқуқбузарликлар ва бошқа ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларнинг олдини олиш, турар жойга муҳтожлар сифатида ҳисобда турган етим болалар, ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар, улар тоифасига кирадиган 18 ёшдан 23 ёшгача бўлган шахсларни ўз вақтида турар жойлар билан таъминлаш учун;
Миллий гвардия қўмондони Р.Джураевга – болалар, айниқса, ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ўртасида ватанпарварлик йўналишидаги маънавий-маърифий ва маданий тадбирларни ўтказиш, болалар спорт турларини ривожлантириш ва уларни жалб этиш чораларини кўриш учун;
Болалар омбудсманига – болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш, уларнинг ота-она қарамоғидан маҳрум бўлишининг олдини олиш, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, ихтисослаштирилган ўқув-тарбия муассасалари ва тарбия колониялари фаолиятида бола ҳуқуқларига риоя этилишини мониторинг қилиш учун;
ички ишлар вазирининг ўринбосари Б.Абдуллаевга – болалар ўртасида назоратсизлик, қаровсизлик, ҳуқуқбузарликлар ва бошқа ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларнинг олдини олиш, уларга имкон туғдирувчи сабаблар ва шароитларни аниқлаш ҳамда бартараф этиш учун;
соғлиқни сақлаш вазири А.Хаджибаевга – спиртли ичимликлар, гиёҳвандлик воситалари, психотроп ёки ақл-ирода фаолиятига таъсир этувчи бошқа моддаларни мунтазам равишда истеъмол қилаётган болаларни ташхислаш, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитация қилиш, устувор равишда болаларга сифатли тиббий ёрдам кўрсатиш учун;
халқ таълими вазири Ш.Шерматовга – ижтимоий жиҳатдан хавфли аҳволда бўлган, шунингдек, таълим муассасаларидаги машғулотларга узрли сабабларсиз қатнашмаётган болаларнинг ҳисобини юритиш, бундай ҳолатларни бартараф этиш, алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларни инклюзив таълимга жалб қилиш чораларини кўриш, мазкур масалалар бўйича мунтазам равишда Болалар омбудсманига ахборот киритиш учун;
мактабгача таълим вазири А.Шинга – мактабгача ёшдаги болаларнинг ҳар томонлама камол топишига муносиб шарт-шароитлар яратиш, уларни мактабгача таълим билан босқичма-босқич тўлиқ қамраб олиш, оилага тарбияга олинган болалар ва ижтимоий кўмакка муҳтож оилалар болаларига белгиланган имтиёзлар асосида таълим олишини ҳамда янги имтиёзлар яратилишини таъминлаш учун;
маданият вазири О.Назарбековга – болаларнинг ижодий салоҳиятини рўёбга чиқариш учун зарур шарт-шароитларни яратиш ва кенгайтириш, уларнинг индивидуал хусусиятларини ривожлантириш, салоҳиятини ошириш ва истеъдодини тўла намоён этиш чораларини кўриш учун;
туризм ва спорт вазири ўринбосари А.Каримовга – болаларни спорт билан мунтазам равишда шуғулланишга жалб этиш, болалар спорт таълими сифатини ошириш, барча минтақаларда, айниқса, қишлоқ ва чекка ҳудудларда болалар спорти объектлари тармоғини кенгайтириш орқали болалар спортини янада ривожлантириш учун;
бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Н.Хусановга – болаларни, айниқса, олий таълим муассасаларига ўқишга кира олмаган ҳамда касб эгаллаш истагини билдирган умумий ўрта ва ўрта махсус таълим муассасалари битирувчиларини меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касб-ҳунарга ўқитишни ташкил этиш учун шахсий жавобгарлик юклансин.
13. Олий Мажлис Қонунчилик палатасига мазкур Фармон талабларидан келиб чиқиб, “Болалар омбудсмани тўғрисида”ги қонун лойиҳасини қайта кўриб чиқиш тавсия этилсин.
14. Болалар омбудсмани манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига таклифлар киритиш тавсия этилсин.
15. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпаниясига ушбу Фармоннинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини кенг ёритиш тавсия этилсин.
16. Мазкур Фармон ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Б.А.Мусаев, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Д.М.Кенжаев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар чоракда ахборот бериб борилсин.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения гарантий прав ребенка
В целях кардинального совершенствования институциональных и правовых основ надежной защиты прав, свобод и законных интересов детей, раннего предупреждения безнадзорности и совершения правонарушений среди детей, обеспечения исполнения результатов обсуждений, проведенных с широкой общественностью по вопросам государственной поддержки детей с инвалидностью и детей, оставшихся без попечения родителей, а также задач, определенных в Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека:
1. Одобрить предложения палат Олий Мажлиса по:
учреждению института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (далее – Детский омбудсман);
упразднению должности заместителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) – Уполномоченного по правам ребенка.
Детский омбудсман осуществляет свои полномочия самостоятельно и независимо от государственных органов и их должностных лиц, подотчетен в своей деятельности палатам Олий Мажлиса;
Детский омбудсман избирается Законодательной палатой и Сенатом Олий Мажлиса сроком на пять лет;
кандидатура на должность Детского омбудсмана вносится на рассмотрение палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан Президентом Республики Узбекистан.
3. Преобразовать Республиканскую межведомственную комиссию по делам несовершеннолетних, межведомственные комиссии по делам несовершеннолетних Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, районов (городов) соответственно в Национальную комиссию по вопросам детей (далее – Национальная комиссия), комиссии по вопросам детей Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов (городов) (далее – территориальные комиссии) соответственно.
Определить основными задачами Национальной комиссии:
обеспечение прав, свобод и законных интересов ребенка, его здорового образа жизни;
оказание содействия в физическом, интеллектуальном, духовном и нравственном воспитании детей;
принятие мер по предупреждению лишения детей попечения родителей;
организацию разработки и реализации государственных и иных программ в области профилактики безнадзорности и правонарушений среди детей, а также контроля за их исполнением;
проведение оценки, мониторинг и повышение эффективности принимаемых мер по защите прав, свобод и законных интересов детей;
выявление и анализ причин и условий системных недостатков, а также их устранение путем совершенствования правоприменительной практики и законодательства;
сбор, хранение, обработку, анализ информации по профилактике безнадзорности и правонарушений среди детей, а также ее использование в целях повышения эффективности деятельности соответствующих органов и учреждений;
осуществление координации деятельности государственных органов и организаций, а также территориальных комиссий по защите прав, свобод и законных интересов детей.
Определить, что Национальная и территориальные комиссии при организации деятельности по вопросам, отнесенным к их компетенции, имеют право привлекать соответствующие государственные органы, включая правоохранительные.
Состав Национальной комиссии по вопросам детей согласно приложению № 1;
Типовой состав комиссий по вопросам детей Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента согласно приложению № 2;
Типовой состав комиссий по вопросам детей районов (городов) согласно приложению № 3.
Кабинету Министров в месячный срок утвердить положение о Национальной комиссии и типовое положение о территориальных комиссиях.
5. Установить порядок, в соответствии с которым Национальная комиссия ежегодно представляет информацию о своей деятельности Сенату Олий Мажлиса, территориальные комиссии ежеквартально – Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей, города Ташкента, районов (городов) соответственно.
6. Образовать с 1 сентября 2021 года:
Сектор по вопросам защиты детей в составе Секретариата по вопросам образования и здравоохранения Кабинета Министров численностью 3 штатные единицы, финансируемые за счет средств Государственного бюджета (далее – Сектор Кабинета Министров);
секретариаты по вопросам защиты детей в Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента за счет оптимизации действующей должности секретаря в региональных межведомственных комиссиях по делам несовершеннолетних, а также одной штатной единицы должности специалиста в секторе социальной защиты и поддержки детей Министерства народного образования Республики Каракалпакстан, управлений народного образования областей и города Ташкента;
секторы по защите детей в хокимиятах районов (городов) за счет оптимизации действующей должности секретаря в межведомственных комиссиях по делам несовершеннолетних районов (городов), а также должности методиста по социальной защите детей в районных (городских) отделах народного образования.
Установить, что штатные единицы Сектора Кабинета Министров формируются за счет сокращения трех штатных единиц органов прокуратуры.
7. Возложить на Секретариат по вопросам образования и здравоохранения Кабинета Министров следующие дополнительные задачи:
обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов ребенка, определение мер по реализации государственной политики в данном направлении;
совершенствование правовых основ гарантий прав ребенка;
обеспечение соблюдения актов законодательства о гарантиях прав ребенка;
обеспечение открытости и гласности деятельности государственных органов и их должностных лиц по обеспечению и защите прав, свобод и законных интересов ребенка;
решение вопросов поддержки детей, нуждающихся в социальной защите;
обеспечение взаимодействия органов государственного управления, органов государственной власти на местах, органов самоуправления граждан и негосударственных некоммерческих организаций в области опеки и попечительства;
обеспечение приоритета семейной формы воспитания детей;
создание и совершенствование механизмов поощрения лиц, заботящихся о детях, оставшихся без попечения родителей;
ведение мониторинга условий жизни и воспитания детей, принятых на воспитание в семью (патронат);
организацию разработки и реализации, а также осуществление контроля за исполнением государственных и иных программ по работе с лицами, нуждающимися в установлении опеки или попечительства;
установление мониторинга за выделением и доведением до адресатов средств, предусмотренных на приобретение жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
организацию социально-правовой защиты и оказание содействия в обеспечении занятости молодых людей из числа сирот и оставшихся без попечения родителей, окончивших воспитательные учреждения;
оказание содействия в медико-социальной реабилитации детей с ограниченными возможностями;
принятие мер по выявлению и устройству детей, оставшихся без присмотра, без надзора и не имеющих определенного места жительства.
8. Определить, что Сектор Кабинета Министров, секретариаты по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также секторы по защите детей хокимиятов районов (городов) выполняют задачи рабочего органа соответственно Национальной и территориальных комиссий.
Организационную структуру Сектора по вопросам защиты детей Кабинета Министров согласно приложению № 4;
Типовую структуру секретариатов по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента согласно приложению № 5;
Типовую структуру секторов по защите детей хокимиятов районов (городов) согласно приложению № 6.
а) деятельность секретариатов по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также секторов по защите детей хокимиятов районов (городов) координируется Секретариатом по вопросам образования и здравоохранения Кабинета Министров;
руководители секретариатов по вопросам защиты детей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, а также начальники секторов по защите детей хокимиятов районов (городов) назначаются на должность и освобождаются от должности по согласованию с Секретариатом по вопросам образования и здравоохранения Кабинета Министров;
б) на работу в Сектор Кабинета Министров и территориальные подразделения Секретариата Кабинета Министров, как правило, принимаются в первую очередь граждане, имеющие высшее образование в таких сферах, как «психология», «юриспруденция» и «социальная работа».
11. Утвердить План мер по дальнейшему совершенствованию системы обеспечения гарантий прав ребенка согласно приложению № 7.
12. В целях поддержки, защиты законных прав и интересов, повышения духовности и содержательной организации свободного времени детей возложить персональную ответственность на:
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента – за предупреждение безнадзорности и беспризорности детей, профилактику правонарушений и других антисоциальных действий среди детей, а также своевременное обеспечение жильем детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, входящих в данную категорию, в возрасте 18-23 лет, состоящих на учете в качестве нуждающихся в получении жилья в регионах;
командующего Национальной гвардией Джураева Р. – за проведение среди детей, особенно детей, оставшихся без попечения родителей, духовно-просветительских и культурных мероприятий в духе патриотизма, принятие мер по развитию детских видов спорта и привлечению к ним детей;
Детского омбудсмана – за обеспечение надежной защиты прав, свобод и законных интересов детей, предупреждение лишения их попечения родителей, осуществление мониторинга соблюдения прав ребенка в деятельности государственных органов и иных организаций, специализированных учебно-воспитательных учреждений и воспитательных колоний;
заместителя министра внутренних дел Абдуллаева Б. – за предупреждение безнадзорности и беспризорности детей, профилактику правонарушений и других антисоциальных действий среди детей, выявление и устранение способствующих им причин и условий;
министра здравоохранения Хаджибаева А. – за проведение диагностики, лечение и медико-социальную реабилитацию детей, регулярно употребляющих спиртные напитки, принимающих наркотические, психотропные или иные вещества, влияющие на интеллектуально-волевую деятельность, а также оказание качественной медицинской помощи детям в приоритетном порядке;
министра народного образования Шерматова Ш. – за ведение учета детей, находящихся в социально опасном положении, систематически пропускающих занятия в образовательных учреждениях по неуважительным причинам, устранение таких случаев, принятие мер по привлечению детей с особыми образовательными потребностями к инклюзивному образованию, внесение Детскому омбудсману информации по данным вопросам на постоянной основе;
министра дошкольного образования Шин А. – за создание достойных условий для всестороннего развития детей дошкольного возраста, их поэтапный полный охват дошкольным образованием, обеспечение получения образования на основе установленных льгот детям, принятым на воспитание в семью, и детям из семей, нуждающихся в социальной поддержке, а также введения новых льгот;
министра культуры Назарбекова О. – за создание и расширение условий, необходимых для реализации творческого потенциала детей, принятие мер по развитию индивидуальных особенностей, повышению потенциала и полноценной реализации талантов детей;
заместителя министра туризма и спорта Каримова А. – за привлечение детей к регулярным занятиям спортом, повышение качества детского спортивного образования, дальнейшее развитие детского спорта посредством расширения сети объектов детского спорта во всех регионах, особенно в сельской местности и отдаленных районах;
министра занятости и трудовых отношений Хусанова Н. – за организацию обучения востребованным на рынке труда профессиям детей, особенно выпускников общих средних и средних специальных образовательных учреждений, не поступивших в высшие образовательные учреждения и изъявивших желание овладеть профессией.
13. Рекомендовать Законодательной палате Олий Мажлиса пересмотреть проект закона «О Детском омбудсмане» исходя из требований настоящего Указа.
14. Рекомендовать Детскому омбудсману совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.
15. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана широко освещать суть и содержание, а также практическое значение настоящего Указа.
16. Возложить на заместителя Премьер-министра Мусаева Б.А., заместителя советника Президента Республики Узбекистан Кенжаева Д.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.