Чорвачилик тармоғини янада ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида
Чорвачилик тармоғини жадал ривожлантириш халқимизни арзон ва сифатли гўшт ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, айниқса, қишлоқ жойларида истиқомат қилаётган фуқароларнинг бандлигини ошириш ва даромадларини кўпайтиришда муҳим ўрин тутади.
Шу билан бирга, ҳудудлардаги ишларнинг ҳозирги ҳолати мазкур тармоқ корхоналарини қўллаб-қувватлаш, озуқа базасини кўпайтириш, наслчиликни яхшилаш, шу жумладан, сунъий уруғлантиришни ривожлантириш ва наслчилик хўжаликларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш борасида аниқ комплекс чора-тадбирларни амалга оширишни тақозо этмоқда.
Халқимизнинг чорвачиликни ривожлантириш борасидаги тадбиркорлик ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ушбу тармоқда илмий ёндашувлар ва илғор замонавий технологияларни кенг жорий этиш, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп чорва маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлашни янада рағбатлантириш, пировардида аҳоли фаровонлигини юксалтириш ва даромадларини кўпайтириш мақсадида:
1. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари, Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг туман ҳокимликлари захирасидаги лалми ва яйлов ер участкаларини чорвачилик фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига (кейинги ўринларда – озуқабоп экинлар етиштирувчилар деб юритилади) озуқабоп экинлар етиштириш, томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш технологиясини жорий қилиш мажбуриятлари билан 1-иловага мувофиқ ажратиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Ушбу қарорнинг 1-иловасига мувофиқ ажратиладиган лалми ва яйлов ер участкаларида томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш технологиясини жорий қилиш учун озуқабоп экинлар етиштирувчиларни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг қуйидаги тартиби ўрнатилсин:
озуқабоп экинлар етиштирувчиларга мазкур ер участкаларида суғориш тик қудуқларини бурғулашга ҳар бир метр чуқурлиги учун 100 минг сўмдан субсидия берилади.
Бунда субсидия харажатлари 2019 йилда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳузуридаги Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармасига Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Жамоат ишлари жамғармасидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан, 2020 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ва халқаро молия институтлари, хорижий ҳукумат ташкилотлари ва бошқа донорларнинг кредитлари (қарзлари) ва грантлари ҳисобидан қопланади;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан озуқабоп экинлар етиштирувчиларга томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимларини қуриш, реконструкция қилиш ва уларнинг бутловчи қисмларини сотиб олиш учун 5 йилгача муддатга ажратиладиган кредитларнинг валюта туридан қатъий назар бир гектарга эквиваленти 20 миллион сўмдан ошмайдиган қисми бўйича фоиз харажатлари тижорат банклари томонидан белгиланган фоиз ставкасининг 50 фоизи миқдорида, бироқ кредит ставкасининг 10 фоизлик пунктидан ошмаган миқдорда қопланади.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда 1-иловага мувофиқ ажратилаётган ер участкаларида ер ости сув чиқариш учун суғориш тик қудуқлари бурғулаш жойларини аниқлаб, озуқабоп экинлар етиштирувчиларни хабардор қилсин.
4. Суғориш тик қудуқларини бурғулаш учун Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси мазкур қудуқларни бурғулаш лойиҳаларига экологик экспертиза хулосалари ҳамда Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси гидрогеологик хулосалар берилишини таъминласин.
5. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари озуқабоп экинлар етиштирувчилар томонидан лалми ва яйлов ерлар ўзлаштирилган тақдирда, уларгачорва молларини сақлаш (фермалар), шу жумладан, энергия манбалари ускуналарини ўрнатиш ва уларни келгусида эксплуатация қилиш ҳамда бошқа турдаги инфратузилма объектларини қуриш учун ер участкаларини, истисно тариқасида, тўғридан-тўғри туман ҳокимларининг қарорлари асосида ажратиб берилишини таъминласин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 мартдаги “Ҳудудларда аҳолини тадбиркорликка кенг жалб қилиш ва оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–4231–сон қарори ижросини ташкил этиш жараёнида “Оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш марказлари”нинг тавсиясига асосан:
чорвачилик билан шуғулланиш истагида бўлган фуқароларга озуқабоп экинлар етиштириш учун ҳар бир шартли бош чорва мол учун 0,5 гектардан туман ҳокимликлари захирасидаги лалми ва яйлов ер участкаларини 2 йил муддатда ҳақиқий даромад манбаига айлантириш шарти билан доимий ёки узоқ муддатли ижарага берсин;
мазкур фуқароларга ушбу бандда кўрсатилган тартибда ажратилган
ер участкаларида томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш технологиясини жорий қилиш ҳамда наслли чорва моли сотиб олиш учун “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида имтиёзли кредитлар ажратилишида амалий ёрдам кўрсатсин.
2019-2021 йилларда илмий-тадқиқот институтлари томониданозуқабоп экинларнинг бирламчи уруғларини етиштириш прогноз ҳажмлари 2-иловага мувофиқ;
Хўжаликларнинг асосий майдонларида чўл-яйлов озуқабоп экинлар уруғларини экин турлари ва навлари бўйича 2019 йилда жойлаштириш режаси 3-иловагамувофиқ;
Қоракўлчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институтида чўл-яйлов озуқабоп экинларининг бирламчи уруғлик майдонларини барпо этиш учун харид қилиниши зарур бўлган моддий-техника воситалари рўйхати 4-иловага мувофиқ;
озуқабоп экинлар уруғларини етиштирувчи хўжаликларнинг ер майдони ҳажмлари 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва туманлар ҳокимликларига:
бир ой муддатда ҳар бир ҳудуднинг тупроқ-иқлим шароитларига мос равишда озуқабоп экинлар уруғларига бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда хўжаликларда уруғлик етиштириш майдонлари ажратилишини;
озуқабоп экинлар уруғларини оптимал муддатларда экиш, парвариш қилиш, уруғ ҳосилини уюшқоқлик билан ўриб-йиғиб олиш тадбирларининг ўз вақтида ва сифатли ўтказилишини;
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда озуқабоп экинлар уруғларини етиштирувчи ривожланган мамлакатлар билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш, янги замонавий технологияларни жорий этиш, илмий-тадқиқот муассасалари ва хўжаликлар мутахассислари малакаси доимий равишда ошириб борилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги:
хўжаликларга сертификатланган юқори сифатли озуқабоп экинларнинг бирламчи уруғларини етказиб беришни;
озуқабоп экинларнинг янги навлари ва дурагайларини яратиш, уларнинг агротехнологияларини такомиллаштириш, бирламчи уруғчилик ишларини олиб бориш, суперэлита ва элита уруғларини етиштириш, ер таркибини яхшиловчи кучсиз ва ўрта даражада шўрланган тупроқ шароитларига мос юқори оқсилли ва ноанъанавий (оқ люпин, пайза ва бошқалар) озуқабоп экинларни иқлимлаштириш, селекция ва уруғчилик ишларини олиб бориш ҳамда маҳаллий сермаҳсул чорва моллари линиялари ва типларини яратишга қаратилган фундаментал, амалий ва инновацион лойиҳалар танловларини доимий равишда ташкил этишни таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Давлат ветеринария қўмитасининг сунъий уруғлантириш бўйича мавжуд тизимни сақлаган ҳолда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги таркибидаги “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонаси томонидан эксперимент тариқасида 2019 йилда Қашқадарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларидаги барча тоифа хўжаликларда наслчилик, шу жумладан, сунъий уруғлантириш ва сервис хизматлари кўрсатишни ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
11. “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонаси томонидан аҳоли, фермер, деҳқон ва шахсий ёрдамчи хўжаликлар қарамоғидаги сигирларни сунъий уруғлантиришни ташкил этиш бўйича экспериментни қўллаб-қувватлаш ва ушбу ишларнинг тизимли давом эттирилишини таъминлаш мақсадида:
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонаси томонидан 2019 йилда Қашқадарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида сигирларни сунъий уруғлантиришни ташкил этиш мақсадида 6-иловага мувофиқ талаб этиладиган моддий-техника воситалари билан бир марта таъминлаш учун керакли маблағларнинг Ўзбекистон Республикаси республика бюджетининг қўшимча манбалари ва халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан молиялаштирилишини;
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонасига бюджет маблағлари ва халқаро молия институтлари маблағлари ҳисобидан олиб берилган моддий-техника воситаларининг мақсадли ишлатилиши ҳамда ушбу воситалардан фойдаланиш орқали олинган маблағлар ҳисобидан уларни доимий янгилаб бориш ва унинг фаолияти кенгайтириб борилишини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Давлат ветеринария қўмитаси “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонаси билан биргаликда:
6-иловада келтирилган моддий-техника воситаларининг самарали ва мақсадли ишлатилишини;
сунъий уруғлантирилган сигирларнинг ҳамда улардан олинган бузоқларнинг электрон ҳисоби юритилишини;
Қашқадарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонасининг филиаллари ташкил этилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 2019 йилда “OʻZNASLCHILIK” давлат корхонаси томонидан Қашқадарё, Тошкент ва Хоразм вилоятларида ўтказиладиган эксперимент натижасидан келиб чиқиб, ушбу тажрибани кейинги йилларда республиканинг барча ҳудудларида жорий этиш юзасидан тегишли қарор қабул қилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Фанлар академияси
билан биргаликда 2020 йилда Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институти ҳудудида чорва моллари генетикасини таҳлил қилиш учун замонавий геномика лабораториясини ташкил этиш, замонавий кимё лаборатория жиҳозлари билан таъминлаш, озуқабоп экинлар агротехнологиялари ва бирламчи уруғчилик ишларини олиб бориш учун моддий-техника базасини яхшилаш, зарур техника ва агрегатларни харид қилишга етарли миқдорда маблағ ажратилишини назарда тутсин.
15. Тошкент вилояти ҳокимлиги бир ой муддатда Қибрай тумани, “Шалола” МФЙ ҳудудидан Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институтига озуқабоп экинларнинг суперэлита ва элита уруғларини етиштириш учун 30 гектар суғориладиган ер ажратилишини таъминласин.
16. Қуйидагилар 2022 йил 1 январга қадар:
озуқабоп экинлар етиштирувчилар, шунингдек, томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимлари ва уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқарувчилар томонидан олиб кириладиган, томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш технологиясини жорий этиш учун зарур бўлган бутловчи қисмлар ва хом ашёлар 7-иловадаги рўйхатга мувофиқ божхона тўловларини тўлашдан (қўшилган қиймат солиғи ва божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод этилсин;
асаларичилик субъектлари асалари оилаларини “вақтинча олиб чиқиш” божхона режимида қўшни мамлакатларга кўчириб чиқариши натижасида йиғиб олган табиий асални (ТИФ ТН коди 0409 00 000 0) республика ҳудудига олиб киришда божхона тўловларини тўлашдан (божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод этилсин.
Бунда имтиёз битта асалари оиласи бўйича олиб кирилаётган табиий асалнинг 50 килограммдан ошмаган қисмига нисбатан қўлланилади.
17. Асаларичилик субъектларига баҳор-ёз мавсумида асалари оилаларини қўшни мамлакатларга “вақтинча олиб чиқиш” божхона режимида кўчириб чиқаришга рухсат берилсин.
18. Белгилансинки, 2019 йил 1 апрелдан бошлаб бир кунлик жўжаларни (ТИФ ТН коди 0105 11 110 0, 0105 11 190 0, 0105 11 990 0) экспорт қилишга рухсат этилади.
19. Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси билан биргаликда 10 кун муддатда озуқабоп экинлар етиштирувчиларнинг суғориш тик қудуқларини бурғулаш билан боғлиқ харажатларини қоплаб бериш тартибини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
20. Ўзбекистон Республикаси Давлат ветеринария қўмитаси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги:
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ҳафта муддатда чорва ҳайвонларини сўйиш корхоналари фаолиятини тартибга солиш ҳамда истеъмол бозорига гўшт ва гўшт маҳсулотларини етказиб бериш тизимини такомиллаштириш бўйича, шу жумладан, ҳайвонотга мансуб маҳсулот ва хом ашёларни ишлаб чиқариш, сақлаш ва сотишга нисбатан ветеринария-санитария қоидалари ҳамда ихтисослашган сўйиш корхоналарига нисбатан ветеринария, ветеринария-санитария қоида ва меъёрларини;
Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Ички ишлар вазирлиги ва Қурилиш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда саноат усулидаги паррандачилик корхоналари фаолиятини амалга оширишда зоотехника, зоогигиена, ветеринария, ветеринария-санитария, экология, санитария, ёнғин ҳамда қурилиш бўйича хавфсизлик талабларини белгиловчи Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
21. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Адлия вазирлиги, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
22. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси
Бош вазирининг аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатчиси А.Ж.Ваҳобов зиммасига юклансин.

О мерах по дальнейшему развитию и поддержке животноводческой отрасли
Ускоренное развитие животноводческой отрасли имеет важное значение в обеспечении населения доступной и качественной мясной, а также другой продовольственной продукцией, особенно в повышении занятости и увеличении доходов граждан, проживающих в сельской местности.
Вместе с тем нынешнее состояние дел в регионах требует проведения конкретных комплексных мер по поддержке предприятий данной отрасли, увеличению кормовой базы, улучшению племенного дела, в том числе развитию искусственного осеменения и укреплению материально-технической базы племенных хозяйств.
В целях всесторонней поддержки предпринимательских инициатив населения по развитию животноводства, широкого внедрения в данную отрасль научных подходов и передовых современных технологий, дальнейшего стимулирования производства и переработки импортозамещающей и экспортоориентированной продукции животноводчества и в конечном итоге – повышения благосостояния и доходов населения:
1. Одобрить предложения Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, а также Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан о выделенииживотноводческим фермерским хозяйствам и другим сельскохозяйственным предприятиям (далее – производители кормовых культур) богарных и пастбищных земельных участков,находящихся в резерве хокимиятов районов, с обязательствами по выращиванию кормовых культур, внедрению систем капельного и дождевального орошения согласно приложению № 1.
2. Установить следующий порядок государственной поддержки производителей кормовых культур для внедрения технологии капельного и дождевального орошения на богарных и пастбищных земельных участках, выделяемых согласно приложению № 1 настоящего постановления:
производителям кормовых культур за бурение оросительных вертикальных скважин на данных землях за каждый метр углубления выдается субсидия в размере 100 тысяч сумов.
При этом расходы на субсидии покрываются за счет средств, выделяемых в 2019 году из Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Фонду поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, с 2020 года – за счет средств Государственного бюджета, кредитов (займов) и грантов международных финансовых институтов, зарубежных правительственных организаций и других доноров;
процентные расходы по кредитам, выделяемым производителям кормовых культур на строительство и реконструкцию систем капельного и дождевального орошения и приобретение их комплектующих за счет средств Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан сроком до 5 лет в части стоимости, не превышающей в эквиваленте 20 миллионов сумов за один гектар независимо от вида валюты, покрываются коммерческими банками в размере 50 процентов от установленной процентной ставки, но не более чем на 10 процентных пунктов кредитной ставки.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам в месячный срок определить места бурения оросительных вертикальных скважин для добычи подземных вод на земельных участках, выделяемых согласно приложению № 1, уведомив об этом производителей кормовых культур.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по экологии
и охране окружающей среды обеспечить предоставление заключений экологической экспертизы на проекты по бурению настоящих скважин,
а Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам – гидрогеологических заключений.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить, в порядке исключения, непосредственно на основании решений хокимов районов, выделение земельных участков производителям кормовых культур, в случае освоения ими богарных земель и пастбищ для содержания скота (ферм), в том числе установления оборудованияисточников энергии и их дальнейшегоэксплуатирования, а также для строительства других видов объектов инфраструктуры.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и районов в процессе организации исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 7 марта 2019 года № ПП-4231 «О дополнительных мерах по широкому привлечению населения к предпринимательству и развитию семейного предпринимательства в регионах» на основании рекомендаций «Центров по поддержке семейного предпринимательства»:
передать гражданам, желающим заняться животноводством, богарные и пастбищные земельные участки из резерва хокимиятов районов в постоянную или на длительный срок аренду по 0,5 гектара из расчета на каждую условную голову скота с условием превращения их в реальный источник дохода в течение 2 лет;
оказать практическое содействие в выделении льготных кредитов данным гражданам в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» для внедрения технологии капельного и дождевального орошения и приобретения племенного скота.
прогнозные объемы выращивания научно-исследовательскими институтами первичных семян кормовых культур в 2019–2021 годах согласно приложению № 2;
план размещения на основных площадях хозяйств семян степных и пастбищных кормовых культур по видам и сортамкультур в 2019 году согласно приложению № 3;
перечень материально-технических средств, необходимых для закупки для строительства площадей первичного семеноводства степных и пастбищных кормовых культур в Научно-исследовательском институте каракулеводства и экологии пустынь согласно приложению № 4;
объемы земельных площадей хозяйств, выращивающих семена кормовых культур, согласно приложению № 5.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и районов обеспечить:
в месячный срок выделение в хозяйствах площадей для выращивания семян, исходя из потребностей в семенах кормовых культур и природно-климатических условий регионов;
своевременное и качественное проведение мероприятий по посадке и выращиванию семян кормовых культур в оптимальные сроки, организованную уборку урожая семян;
совместно с Министерством инновационного развития Республики Узбекистан наладить взаимодействие с развитыми странами, выращивающими семена кормовых культур, обеспечить внедрение новых современных технологий, постоянное повышение квалификации специалистов научно-исследовательских учреждений и хозяйств.
9. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан обеспечить:
доставку хозяйствам сертифицированных высококачественных первичных семян кормовых культур;
организацию на постоянной основе конкурсов фундаментальных, практических и инновационных проектов, направленных на создание новых сортов и гибридов кормовых культур, совершенствование их агротехнологий, проведение работ по первичному семеноводству, выращиванию суперэлитных и элитных семян, акклиматизации высокобелковых и нетрадиционных (белый люпин, пайза и другие) кормовых культур, улучшающих состав земли и подходящих под слабо- и среднезасоленные почвы, проведение селекционных и семеноводческих работ, а также обеспечить проведение на постоянной основе конкурсов фундаментальных, научных и инновационных проектов, направленных на создание линий и типов местного высокопродуктивного скота.
10. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов
и Государственного комитета ветеринарии об организации государственным предприятием «O‘ZNASLCHILIK» Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан в порядке эксперимента в 2019 году в хозяйствах всех категорий Кашкадарьинской, Ташкентской и Хорезмской областей услуг по племенному делу, в том числе сервисных услуг по искусственному оплодотворению с сохранением существующей системы искусственного оплодотворения.
11. С целью поддержки эксперимента государственного предприятия «O‘ZNASLCHILIK» по организации искусственного оплодотворения коров населения, фермерских, дехканских, личных подсобных хозяйств и обеспечения системного продолжения работ:
Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить с целью организации в 2019 году государственным предприятием «O‘ZNASLCHILIK» искусственного оплодотворения коров в Кашкадарьинской, Ташкентской и Хорезмской областях финансирование за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Узбекистан и средств международных финансовых институтов необходимых средств, требуемых для одноразового обеспечения материально-техническими средствами, согласно приложению № 6;
Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан обеспечить целевое использование государственным предприятием «O‘ZNASLCHILIK» материально-технических средств, приобретенных за счет бюджетных средств и средств международных финансовых институтов, их постоянное обновление за счет дохода за пользование материально-техническими средствами, а также расширение деятельности предприятия.
12. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с государственным предприятием «O‘ZNASLCHILIK» обеспечить:
эффективное и целевое использование материально-технических средств, приведенных в приложении № 6;
ведение электронного учета искусственно оплодотворенных коров
и рожденных от них телят;
создание в Кашкадарьинской, Ташкентской и Хорезмской областях филиалов государственного предприятия «O‘ZNASLCHILIK».
13. Кабинету Министров Республики Узбекистан, исходя из результатов эксперимента, проведенного в 2019 году государственным предприятием «O‘ZNASLCHILIK» в Кашкадарьинской, Ташкентской и Хорезмской областях, принять соответствующее постановление по внедрению в последующие годы положительного опыта во всех регионах республики.
14. Министерству финансов Республики Узбекистан совместно
с Академией наук предусмотреть в 2020 году выделение необходимого объема средств для создания на территории Научно-исследовательского института животноводства и птицеводства лаборатории современной геномики для анализа генетики скота, ее обеспечения современным химическим лабораторным оборудованием, улучшения материально-технической базы для проведения работ по агротехнологии кормовых культур и первичного семеноводства, а также закупки необходимой техники и агрегатов.
15. Хокимияту Ташкентской области в месячный срок обеспечить выделение Научно-исследовательскому институту животноводства и птицеводства 30 гектаров посевных земель на территории схода граждан махалли «Шалола» Кибрайского района для выращивания суперэлитных и элитных семян кормовых культур.
16. Освободить сроком до 1 января 2022 года:
от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за налог на добавленную стоимость и таможенное оформление) за комплектующие изделия и сырье, необходимые для внедрения технологии капельного и дождевального орошения, ввозимые производителями кормовых культур, а также производителями систем капельного и дождевального орошения и комплектующих к ним, по перечню согласно приложению № 7;
от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) при ввозе на территорию республики натурального меда
(код ТН ВЭД 0409 00 000 0), собранного в результате перемещения субъектами пчеловодства семей пчел на территорию соседней страны в таможенном режиме «временного ввоза».
При этом льгота применяется в части, не превышающей 50килограммов натурального меда, ввозимого на одну семью пчел.
17. Разрешить субъектам пчеловодства в весенне-летний сезонперемещать семьи пчел на территорию соседней страны в таможенном режиме «временный вывоз».
18. Установить, что с 1 апреля 2019 года разрешается экспорт однодневных цыплят (код ТН ВЭД 0105 11 110 0, 0105 11 190 0, 0105 11 990 0).
19. Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством финансов и Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам в десятидневный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок возмещения расходов, связанных с бурением оросительных вертикальных скважин производителей кормовых культур.
20. Государственному комитету ветеринарии, Министерству сельского хозяйства, Министерству здравоохранения и Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан:
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухнедельный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающий ветеринарно-санитарные правила по упорядочиванию деятельности предприятий по забою скота, доставки на потребительский рынок мяса и мясной продукции, в том числе по производству, хранению, сбыту продукции и сырья животного происхождения, а также ветеринарные, ветеринарно-санитарные правила и нормы в отношении специализированных предприятий по забою;
совместно с Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, Министерством внутренних дел и Министерством строительства в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, устанавливающего требования безопасности по зоотехнике, зоогигиене, ветеринарии, экологии, санитарии, строительству, а также ветеринарно-санитарные и противопожарные требования безопасности деятельности птицеводческих предприятий промышленным методом.
21. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции, заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам развития аграрной и продовольственной сфер Вахабова А.Д.