Суд ҳокимияти органлари фаолиятини рақамлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида
Сўнгги йилларда судлар фаолиятида замонавий технологияларни кенг жорий этиш бўйича амалга оширилган тадбирлар фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига ўз ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш учун судга мурожаат қилишни эркинлаштириш, умуман одил судловга эришишни ошириш ҳамда судлар фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш имконини берди.
Шу билан бирга, бугунги кунда судларда ишларни кўришда кўпгина вазирлик ва идоралар билан маълумот алмашинуви уларнинг ахборот тизимлари ўзаро интеграция қилинмаганлиги сабабли асосан қоғоз шаклида амалга оширилмоқда. Бундан ташқари, судлар томонидан фуқаролар ва тадбиркорларга кўрсатиладиган интерактив хизматлар турини кенгайтириш бўйича ишларни жадаллаштириш талаб этилади.
Суд ҳокимияти органлари фаолиятини рақамлаштириш, судлар ва бошқа идоралар ўртасида маълумот алмашинувини яхшилаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 июлдаги “Судлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6034-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 августдаги ПҚ–3250-сон қарори билан тасдиқланган 2017-2020 йилларда Судлар фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш дастурининг ижроси натижасида судларга масофадан туриб мурожаат қилиш, суд мажлисларида видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланиб иштирок этиш, судьялар ўртасида ишларни автоматик тарзда тақсимлаш, суд қарорларини Интернет тармоғида эълон қилиш, ижро ҳужжатларини электрон шаклда мажбурий ижрога юбориш тизимлари жорий этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Қуйидагилар суд ҳокимияти органлари фаолиятини рақамлаштиришнинг кейинги босқичдаги вазифалари этиб белгилансин:
фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига кўрсатиладиган интерактив электрон хизматлар турларини кенгайтириш, ҳар бир мурожаатни кўриб чиқиш жараёнининг онлайн кузатиб борилишини таъминлаш, суд биноларида интерактив хизматлардан эркин фойдаланиш имкониятини яратиш;
судларда одил судловни амалга ошириш учун зарур бўлган маълумотларнинг тезкорлик билан олинишини таъминлаш учун вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотлар билан электрон маълумотлар алмашинувини янада кенгайтириш;
махсус ахборот дастурларини жорий этиш орқали судьялар ҳамжамияти органлари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш;
суд мажлисларида масофадан туриб, жумладан, мобиль қурилмалар ва электрон ҳамкорликнинг бошқа шакллари орқали иштирок этиш имкониятини кенгайтириш, шунингдек, иш бўйича тарафлар учун суд қарорларини онлайн тарзда олиш имкониятини яратиш;
суднинг ахборот тизимлари, маълумотлар базалари ва бошқа дастурий маҳсулотлари ахборот ва киберхавфсизлигини таъминлаш, хизмат ахборотлари ва маълумотларини комплекс ҳимоя қилиш бўйича чораларни кучайтириш.
3. Қуйидагиларни назарда тутувчи 2020-2023 йилларда суд ҳокимияти органлари фаолиятини рақамлаштириш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
2021 йил 1 январдан бошлаб барча судларда суд мажлисларини иш бўйича тарафларнинг илтимосномаси ва раислик қилувчининг розилиги билан аудиоёзувдан фойдаланган ҳолда қайд этиб бориш ҳамда суд мажлислари баённомаларини ушбу тизимдан фойдаланган ҳолда шакллантириш;
2021 йил 1 июлдан бошлаб апелляция ва кассация инстанцияси судларида ишларни судьялар ўртасида автоматик равишда тақсимлаш;
2021 йил 1 октябрдан бошлаб барча иштирокчиларни суд мажлисларининг вақти ва жойи ҳақида “SMS” хабар орқали бепул асосда хабардор қилиш;
2022 йил 1 январдан бошлаб суд қарорларини иш бўйича тарафларга онлайн тарзда, уларнинг илтимосномаси бўйича эса қоғоз шаклида тақдим этиш;
2022 йил 1 июлга қадар суд ҳокимияти органлари фаолиятида, шу жумладан, фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига одил судловга эришишда қулайлик яратиш мақсадида 10 га яқин интерактив хизматлар кўрсатишни йўлга қўйиш;
2023 йил 1 январдан бошлаб суд ишларини давлат архивига электрон шаклда топшириш ва қабул қилиш;
судлар, Судьялар олий кенгаши ҳамда Судьялар олий мактабида ахборот-коммуникация технологиялари инфратузилмасини янада яхшилаш.
4. Қуйидагиларни назарда тутувчи Судларнинг ахборот тизимларини давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилиш бўйича “йўл харитаси” (кейинги ўринларда – “Йўл харитаси”) 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин:
28 та давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ахборот тизимларини Олий суднинг ахборот тизимига босқичма-босқич улаш;
судлар томонидан давлат органлари ва ташкилотларига тақдим этиладиган маълумотларни электрон шаклда юбориш;
муайян ишни кўриш жараёнида зарур бўлган маълумотлар ва ҳужжатларни фуқароларни овора қилмаган ҳолда судлар томонидан бевосита давлат органлари ва ташкилотларидан электрон шаклда олиш;
судлар томонидан жарималарни камайтириш ёки уларни қўлламаслик масалаларини кўриб чиқишда “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ва бошқа ахборот тизимларининг интеграцияси орқали фуқаронинг мулкий ҳолати ва ижтимоий аҳволи ҳақидаги ишончли маълумотлар билан танишиш;
судлар томонидан алимент миқдорини белгилашда туманлар кесимида ўртача ойлик иш ҳақлари тўғрисида маълумотларни ахборот тизими орқали электрон шаклда олиш.
Белгилансинки, Олий суд ахборот тизими билан давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимларини интеграция қилиш орқали жисмоний ва юридик шахслар ҳақидаги мавжуд маълумотлар судларнинг электрон сўрови бўйича бепул асосда тақдим этилади.
5. 2022 йил 1 январдан бошлаб судлар фаолиятига қуйидаги имкониятларни берувчи “Адолат” ахборот тизимлари комплекси жорий этилсин:
давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, хўжалик бошқаруви органлари, адвокатлар томонидан судларга даъво, ариза ва шикоятларни фақат электрон шаклда тақдим этиш;
манфаатдор шахслар томонидан даъво, ариза ва шикоятларни кўриб чиқиш жараёнини онлайн тарзда кузатиб бориш;
суд мажлиси иштирокчилари томонидан маълумотлар ва ҳужжатларни электрон шаклда юбориш;
суд ҳужжатларини судлар фаолиятига жорий этилган ахборот тизимидан фойдаланган ҳолда автоматлаштирилган равишда шакллантириш.
6. Олий суд 2020 йил якунига қадар:
суд мажлисларида видеоконференцалоқа режимида иштирок этиш имконини берувчи мобиль дастурни ишлаб чиқсин ва уни амалиётга жорий этсин;
Ички ишлар вазирлиги билан биргаликда жазони ижро этиш муассасаларида махсус хоналарни маҳбусларнинг суд мажлисларида ва суд раҳбарияти қабулларида видеоконференцалоқа режимида иштирок этишлари имконини берувчи ускуналар билан жиҳозлаш чораларини кўрсин.
7. Судьялар олий кенгаши ва Олий суднинг 2022 йил 1 январдан бошлаб қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
Судьялар олий кенгашига судьялар, судьялик лавозимларига номзодлар томонидан электрон мурожаат қилиш, суҳбат жараёнида бериладиган саволлар ва вазифаларни ахборот тизими ёрдамида автоматлаштирилган ҳолда танлаш;
Судьялар олий мактабига унинг расмий веб-сайти орқали ариза ва мурожаатларни йўллаш, профессор-ўқитувчилар ва тингловчиларнинг рейтинг кўрсаткичларини электрон тарзда шакллантириш, судьялик лавозимларига номзодларни тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш курслари тингловчиларининг ўқув жараёнини онлайн тарзда назорат қилиш тартибини ўрнатиш.
8. “UNICON.UZ” фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази” давлат унитар корхонаси ҳамда унинг ташкилий тузилмасидаги корхоналар зиммасига суд ҳокимияти органлари фаолиятига жорий этилиши режалаштирилган ахборот тизимларини ишлаб чиқиш ҳамда уларнинг ахборот ва киберхавфсизлигини таъминлаш вазифалари юклатилсин.
Белгилансинки, ахборот тизимларини ишлаб чиқиш Олий суд, Судьялар олий кенгаши, Судьялар олий мактабининг буюртмаси асосида доимий равишда “UNICON.UZ” фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази” давлат унитар корхонаси ҳамда унинг ташкилий тузилмасидаги корхоналар томонидан амалга оширилади, уларни ишлаб чиқиш учун шартномалар белгиланган тартибда тузилади ҳамда шартнома нархи Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан белгиланган ўртача бозор нархи асосида шакллантирилади.
9. Ҳудудларда судьялар ҳамда судлар аппарати ходимларининг рақамли саводхонлигини ва малакасини ошириш, уларни ахборот технологиялари ва ахборот хавфсизлиги бўйича ўқитиш учун Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ва унинг филиаллари бириктирилсин.
Олий суд Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ва унинг филиаллари билан биргаликда ҳар йили 1 декабрга қадар кейинги йил учун судьялар ҳамда судлар аппарати ходимларининг рақамли саводхонлигини ва малакасини ошириш, уларни ахборот технологиялари ва ахборот хавфсизлиги бўйича ўқитиш юзасидан ҳудудлар кесимида тармоқ жадвалларини тасдиқласин.
10. Судьялар олий мактаби бир ой муддатда судьялик лавозимига номзодларни тайёрлаш, судьялар ва судлар аппарати ходимларини қайта тайёрлаш, уларнинг малакасини ошириш бўйича ташкил этилган таълим йўналишларининг ўқув дастурларига судлар фаолиятига жорий этилган ахборот тизимларидан фойдаланиш бўйича алоҳида ўқув модулини киритсин.
суд тизими учун дастурий таъминотларни ишлаб чиқиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси, Суд ҳокимияти органларини ривожлантириш жамғармаси, халқаро грант, донор ташкилотлар ва хорижий ҳамкорларнинг маблағлари;
судлар фаолиятини рақамлаштиришда зарур компьютер, сервер ва бошқа ускуналарни харид қилиш билан боғлиқ тадбирларни молиялаштириш Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида, Суд ҳокимияти органларини ривожлантириш жамғармаси, халқаро грант, донор ташкилотлар ва хорижий ҳамкорларнинг маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
12. Мазкур қарорнинг самарали ижро этилишини таъминлаш мақсадида:
Олий суд раиси (К.Камилов) ва Судьялар олий кенгаши раиси (Х.Ёдгоров) Олий суд Пленумининг навбатдан ташқари йиғилишида ҳамда халқаро анжуманларда суд ҳокимияти органлари фаолиятига жорий этиладиган ахборот тизимларининг одил судловга эришиш даражасини оширишдаги аҳамиятини муҳокама қилсин, шунингдек, судьялар ва судлар аппарати ходимларининг рақамли саводхонлигини ва малакасини ошириш чораларини кўрсин;
Олий суд раиси (К.Камилов), ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири (Ш.Садиков) Дастур ва “Йўл харитаси”да белгиланган чора-тадбирларнинг қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда молиялаштирилишини таъминласин;
инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари (Л.Қудратов) Олий суд раиси (К.Камилов) билан биргаликда суд ҳокимияти органлари фаолиятини рақамлаштириш бўйича қарорда белгиланган лойиҳалар ва тадбирлар ижросини таъминлаш учун халқаро грант, донор ташкилотлар ва хорижий ҳамкорлар маблағларини жалб қилиш чораларини кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси – IT-технологиялар, телекоммуникациялар ва инновацион фаолиятни ривожлантириш масалалари департаменти бошлиғи (О.Умаров) Дастур ва “Йўл харитаси”да назарда тутилган тадбирларнинг ўз вақтида ва самарали амалга оширилишига кўмаклашсин;
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори (А.Ходжаев) Миллий ахборот агентлиги, Миллий телерадиокомпания ва “Дунё” ахборот агентлиги билан биргаликда аҳоли, маҳаллий ва хорижий экспертлар ҳамжамияти орасида суд ҳокимияти органлари фаолиятига жорий этилган ахборот тизимлари ҳамда ушбу қарорда белгиланган чора-тадбирлар ҳақида кенг тарғибот ишларини, шу жумладан, оммавий ахборот воситаларида ижтимоий роликларни мунтазам равишда жойлаштириш чораларини амалга оширсин.
13. Олий суд, Судьялар олий кенгаши мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирлар ижроси юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ҳар чоракда ахборот бериб борсин.
14. Олий суд манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифлар киритсин.

О мерах по цифровизации деятельности органов судебной власти
Реализованные в последние годы мероприятия по широкому внедрению современных технологий в деятельность судов предоставили возможность либерализации института обращения граждан и субъектов предпринимательства в суды по защите своих прав и интересов, повышения уровня достижения правосудия, а также обеспечения открытости и прозрачности деятельности судов в целом.
Вместе с тем на сегодняшний день в связи с отсутствием интеграции между информационными системами министерств и ведомств взаимный обмен данными при рассмотрении дел в судах осуществляется в основном в бумажной форме. Кроме того, требуется активизация работ по расширению видов интерактивных услуг, оказываемых судами гражданам и предпринимателям.
В целях цифровизации деятельности органов судебной власти, улучшения взаимного обмена данными между судами и другими ведомствами, а также обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2020 года №УП–6034 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судов и повышению эффективности правосудия»:
1. Принять к сведению, что в результате реализации Программы по внедрению в деятельность судов современных информационно-коммуникационных технологий на 2017–2020 годы, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 августа 2017 года №ПП–3250, внедрены системы дистанционного обращения в суды, участия в судебных заседаниях с использованием системы видеоконференцсвязи, автоматического распределения дел между судьями, опубликования судебных решений в сети Интернет, направления исполнительных документов на принудительное исполнение в электронной форме.
2. Определить задачами следующего этапа цифровизации деятельности органов судебной власти:
расширение видов интерактивных электронных услуг, оказываемых гражданам и субъектам предпринимательства, обеспечение наблюдения в режиме онлайн за процессом рассмотрения каждого обращения, создание возможности свободного пользования интерактивными услугами в зданиях судов;
дальнейшее расширение электронного взаимного обмена данными с министерствами, ведомствами и другими организациями для обеспечения оперативного принятия информации, необходимой для отправления правосудия в судах;
обеспечение открытости и прозрачности деятельности судейского сообщества путем внедрения специальных информационных программ;
расширение возможности дистанционного участия в судебных заседаниях, в том числе посредством мобильных устройств и других форм электронного взаимодействия, а также создание условий получения сторонами по делу судебных решений в режиме онлайн;
усиление мер по обеспечению информационной и кибербезопасности информационных систем, баз данных и других программных продуктов, комплексной защите служебной информации и данных органов судебной власти.
3. Утвердить Программу цифровизации деятельности органов судебной власти в 2020–2023 годах (далее – Программа) согласно приложению №1, предусматривающую:
с 1 января 2021 года фиксацию судебных заседаний во всех судах посредством аудиозаписи на основе ходатайства сторон по делу и с согласия председательствующего, а также формирование протоколов судебных заседаний с использованием данной системы;
с 1 июля 2021 года автоматическое распределение дел между судьями в судах апелляционной и кассационной инстанций;
с 1 октября 2021 года извещение всех участников о времени и месте судебного заседания путем отправки СМС-сообщений на бесплатной основе;
с 1 января 2022 года представление судебных решений сторонам по делу в режиме онлайн, по их просьбе – в бумажной форме;
4. Утвердить «Дорожную карту» по интеграции информационных систем судов с информационными системами государственных органов и организаций (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2, предусматривающую:
поэтапное подключение к информационной системе Верховного суда информационных систем 28 государственных органов и организаций, в том числе Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан и приемных Премьер-министра Республики Узбекистан по рассмотрению обращений предпринимателей;
отправку судами информации, представляемой в государственные органы и организации в электронной форме;
получение судами в процессе рассмотрения определенного дела необходимой информации и документов непосредственно из государственных органов и организаций в электронной форме, не создавая неудобств для граждан;
ознакомление с достоверными сведениями об имущественном состоянии и социальном положении граждан путем интеграции с «Единым реестром социальной защиты» и другими информационными системами при рассмотрении судами вопросов уменьшения размера штрафов или их неприменения;
получение посредством информационной системы сведений о размерах среднемесячной оплаты труда в электронной форме в разрезе районов при определении судами размера алиментов.
Установить, что имеющиеся сведения о физических и юридических лицах представляются на основе электронного запроса суда путем интеграции информационной системы Верховного суда с информационными системами государственных органов и организаций на бесплатной основе.
5. Внедрить с 1 января 2022 года в деятельность судов Комплекс информационных систем «Адолат», предоставляющий следующие возможности:
предоставления в суды органами государственной власти и управления, органами государственной власти на местах, органами хозяйственного управления и адвокатами исков, заявлений и жалоб исключительно в электронной форме;
наблюдения заинтересованными лицами за процессами рассмотрения исков, заявлений и жалоб в режиме онлайн;
отправки участниками судебного заседания информации и документов в электронной форме;
автоматического формирования судебных документов с использованием информационной системы, внедренной в деятельность судов.
6. Верховному суду до конца 2020 года:
разработать мобильное приложение, предоставляющее возможность участия в судебных заседаниях в режиме видеоконференцсвязи с внедрением его на практике;
совместно с Министерством внутренних дел принять меры по оснащению специальных комнат в учреждениях исполнения наказания оборудованием, предоставляющим возможность участия в судебных заседаниях и приемах руководства судов в режиме видеоконференцсвязи.
7. Согласиться с предложениями Высшего судейского совета и Верховного суда, предусматривающими с 1 января 2022 года:
электронное обращение судей и кандидатов на должность судьи в Высший судейский совет, автоматический выбор вопросов и задач, задаваемых в процессе беседы с помощью информационной системы;
введение порядка направления заявлений и обращений в Высшую школу судей через его официальный веб-сайт, формирования рейтинга профессоров-преподавателей и слушателей в электронной форме, контроля учебного процесса подготовки кандидатов на должность судьи, а также слушателей курсов по переподготовке и повышению квалификации судей и работников аппарата судов в режиме онлайн.
8. Возложить на Государственное унитарное предприятие «Центр научно-технических и маркетинговых исследований «UNICOM.UZ» и предприятия, входящие в его организационную структуру, задачи по разработке, обеспечению информационной и кибербезопасности информационных систем, планируемых к внедрению в деятельность органов судебной власти.
Определить, что разработка информационных систем на постоянной основе осуществляется Государственным унитарным предприятием «Центр научно-технических и маркетинговых исследований «UNICOM.UZ» и предприятиями, входящими в его организационную структуру, по заказам Верховного суда, Высшего судейского совета и Высшей школы судей, для их разработки в установленном порядке заключаются договора, договорные цены формируются Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций на основе установленной среднерыночной цены.
9. Закрепить Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалы в качестве ответственных за повышение цифровой грамотности и квалификации, обучение судей и работников аппарата судов в регионах информационным технологиям и информационной безопасности.
Верховному суду совместно с Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалами ежегодно в срок до 1 декабря утверждать отраслевые графики повышения цифровой грамотности и квалификации, обучения судей и работников аппарата судов информационным технологиям и информационной безопасности на последующий год в разрезе регионов.
10. Высшей школе судей в месячный срок включить в учебные программы направлений образования по подготовке кандидатов на должность судьи, переподготовке и повышению квалификации судей и работников аппарата судов отдельный учебный модуль для использования информационных систем, внедренных в деятельность судов.
11. Установить, что финансирование расходов:
связанных с разработкой программного обеспечения для системы судов производится за счет Фонда развития информационно-коммуникационных технологий, Фонда развития органов судебной власти, международных грантов, средств донорских организаций и зарубежных партнеров;
связанных с закупкой компьютеров, серверов и другого оборудования, необходимого для цифровизации деятельности судов, – в рамках средств, выделенных из государственного бюджета, Фонда развития органов судебной власти, средств международных грантов, донорских организаций и зарубежных партнеров.
12. В целях обеспечения эффективной реализации настоящего постановления:
председателю Верховного суда (Камилов К.) и председателю Высшего судейского совета (Ёдгоров Х.) – на внеочередном заседании Пленума Верховного суда, а также международных форумах провести обсуждение значимости информационных систем, внедренных в деятельность органов судебной власти для повышения уровня достижения правосудия, а также принять меры для повышения цифровой грамотности и квалификации судей и работников аппарата судов;
председателю Верховного суда (Камилов К.), министру по развитию информационных технологий и коммуникаций (Садиков Ш.) – обеспечить финансирование мер, предусмотренных в Программе и «Дорожной карте», в порядке, установленном законодательством;
первому заместителю министра инвестиций и внешней торговли (Кудратов Л.) совместно с председателем Верховного суда (Камилов К.) – принять меры для привлечения средств международных грантов, донорских организаций и зарубежных партнеров в целях обеспечения реализации проектов и мероприятий, определенных в постановлении о цифровизации деятельности органов судебной власти;
советнику Премьер-министра Республики Узбекистан – начальнику Департамента по вопросам развития IT-технологий, телекоммуникаций и инновационной деятельности (Умаров О.) – оказывать содействие в своевременной и эффективной реализации мероприятий, предусмотренных в Программе и «Дорожной карте»;
директору Агентства информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.) совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Информационным агентством «Дунё» – реализовать меры по широкой пропагандистской работе среди населения, отечественных и зарубежных экспертов об информационных системах, внедренных в деятельность органов судебной власти, и мерах, определенных в настоящем постановлении, в том числе по размещению в средствах массовой информации социальных роликов на постоянной основе.
13. Верховному суду и Высшему судейскому совету ежеквартально вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о реализации мер, предусмотренных в настоящем постановлении.
14. Верховному суду совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.