Аёллар ва болалар ҳуқуқларининг ҳимоясини кучайтириш ҳамда уларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш бўйича қўшимча ташкилий-ҳуқуқий чоралар тўғрисида
Мамлакатимизда аёллар ва болалар ҳуқуқларини ишончли таъминлаш, уларни ҳар қандай тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш ҳамда жамиятда бундай ҳолатларга нисбатан муросасизлик муҳитини шакллантириш, шунингдек, давлат органлари ва ташкилотларининг мазкур йўналишдаги фаолиятини мувофиқлаштирилган ҳолда самарали йўлга қўйиш мақсадида қарор қиламан:
1. Қуйидагилар мазкур Фармоннинг асосий мақсадлари этиб белгилансин:
(а) никоҳ ёшига етмаган шахс билан ҳақиқатда никоҳ муносабатларига киришиш ҳолатларининг (эрта никоҳ) олдини олишга эришиш, ота-оналарнинг ўз вояга етмаган фарзандлари учун масъулиятини янада ошириш;
(б) молиявий мустақилликка эришган ва оила қуришга ҳар томонлама тайёр бўлган ёшлар ўртасида никоҳ тузишни рағбатлантириш;
(в) аёллар ва болаларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш тизимини такомиллаштириш орқали уларнинг сонини кескин қисқартириш, шунингдек, бундай ҳолатга учраган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини жорий этиш;
(г) оила ва хотин-қизлар масканларида никоҳланувчиларни “маиший зўравонликсиз бахтли оилавий ҳаётга тайёрлаш” махсус курсларида бепул ўқитиш билан қамраб олиш даражасини 2026 йилда 50 фоизга, 2027 йилда 60 фоизга ва 2030 йилда 100 фоизга етказиш ҳамда ушбу курслар сифати ва таъсирчанлигини тубдан ошириш.
II. Эрта турмуш қуриш ҳолатларининг олдини олиш
2. Кенг жамоатчиликнинг ташаббуси ва халқаро ташкилотлар тавсиялари асосида тайёрланган никоҳ ёшини камайтиришнинг аниқ (тугал) асосларини белгилаш тўғрисидаги таклиф маъқуллансин.
3. Ёшларнинг ўз ҳаёт йўлини онгли равишда белгилашига кўмаклашиш, шунингдек, никоҳ шартномаси тузилишини рағбатлантириш мақсадида белгилансинки:
(а) 2027 йилдан бошлаб ҳар иккала тараф камида 21 ёшга тўлганда биринчи маротаба никоҳ тузган ёш оилалар учун:
(i) давлат томонидан қўшимча имтиёз ва бошқа шаклдаги қўллаб-қувватлаш чоралари тақдим этилади;
(ii) ушбу оилалар Ижтимоий реестрга киритилган тақдирда, оилалар аъзоларига уларнинг фаолиятини қўллаб-қувватлаш, ривожлантириш, даромадларини ошириш ёки мураккаб вазиятдан чиқариш учун тақдим этиладиган молиявий кўмаклар (субсидия, ссуда, грантлар) қонунчилик ҳужжатларида белгиланган миқдорлардан 1,5 бараварга оширилган ҳолда берилади;
(б) никоҳ шартномасини тузган никоҳланувчиларни никоҳни қайд этиш учун белгиланган давлат божидан озод этиш тартиби қўлланади.
4. Ҳомиладор талаба-қизларга ёки 3 ёшгача бўлган фарзанд тарбияси билан шуғулланувчи талабаларга олий таълим олиш учун “иккинчи имконият” яратиш мақсадида 2026/2027 ўқув йилидан бошлаб:
(а) курсдан курсга қолган ёхуд талабалар сафидан чиқарилган шахсларга, истисно тариқасида, фанлар фарқини қайта ўзлаштириш шарти билан таълимни давом эттириш имкони яратилсин;
(б) талабалар фанлар фарқини мустақил ўзлаштириши учун қўшимча муддат берилсин ва бошқа зарур шарт-шароитлар ташкил этилсин.
5. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги уч ой муддатда қуйидагилар юзасидан таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
(а) ҳомиладор талаба-қизлар ёки 3 ёшгача бўлган фарзанд тарбияси билан шуғулланувчи талабаларга академик таътил даврида, уларнинг хоҳишига кўра, масофавий таълим шаклида ўқишни давом эттириш имкониятини яратиш;
(б) масофавий таълим шаклида кадрлар тайёрлаш бўйича таълим йўналишлари ва қабул кўрсаткичларини ошириш орқали ҳомиладор талаба-қизлар ёки 3 ёшгача бўлган фарзанд тарбияси билан шуғулланувчи талабаларга таълимни давом эттириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш;
(в) академик таътилга чиққан, курсдан курсга қолган ва талабалар сафидан чиқарилган ҳомиладор талаба-қизлар ёки 3 ёшгача бўлган фарзанд тарбияси билан шуғулланувчи талабалар юзасидан алоҳида статистик маълумотларни юритиш.
6. Адлия вазирлиги, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили, Оила ва хотин-қизлар қўмитасининг вояга етмаган шахслар билан никоҳ тузишга даъват этганлик (қизиқтирганлик) ва уни тарғиб қилганлик учун маъмурий жавобгарликни белгилаш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
7. Белгилансинки, 2026 йил 1 сентябрдан бошлаб никоҳ ёши тўғрисидаги қонунчилик ёки никоҳ тузиш тартибини бузишга оид ҳуқуқбузарликлар учун ундирилган жарима суммасининг 15 фоизини бундай ҳолат ҳақида хабар берган шахсларни рағбатлантиришга йўналтириш тартиби жорий этилади.
III. Ваколатли орган ва ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштирилган ҳолда ташкил этиш ҳамда идоралараро ҳамкорликни таъминлаш
8. Никоҳ ёши тўғрисидаги қонунчилик ёки никоҳ тузиш тартибини бузишга оид ҳуқуқбузарликлар латентлигининг олдини олиш, қилмиш учун жазо муқаррарлигини таъминлаш ва бундай ҳолатга тушиб қолган вояга етмаган шахсларни қўллаб-қувватлаш бўйича идоралараро занжирни яратиш мақсадида шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
(а) эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик билан боғлиқ ҳолатлар тўғрисида ички ишлар органлари ва “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларига хабар бериш мажбурияти фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш ҳамда ФҲДЁ органлари, таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари ҳамда диний идора вакиллари зиммасига юклатилади;
(б) фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш ва ФҲДЁ органлари, таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари ҳамда диний идора вакилларининг эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик билан боғлиқ ҳолатлар ҳамда бошқа қонунбузилишлар тўғрисида ички ишлар органлари ва “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларига хабар бермаслиги уларнинг маъмурий жавобгарликка тортилишига асос сифатида белгиланади;
(в) эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик аниқланган хотин-қизлар ҳақидаги маълумотларнинг сир сақланиши ва ҳимоя қилинишини таъминлаш кафолатлари назарда тутилади.
9. Ички ишлар вазирлиги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Рақамли технологиялар вазирлиги, Бош прокуратура, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Адлия вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
(а) 2026 йил якунига қадар Ички ишлар вазирлигининг жиноят ва ҳодисаларни рўйхатга олиш бўйича электрон тизимида эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик билан боғлиқ ҳолатлар тўғрисида хабар бериш имконини берувчи “O‘smir-signal” модулини ишлаб чиқсин;
(б) фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш ва ФҲДЁ органлари, таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари, диний идора ҳамда бошқа манфаатдор идораларнинг ахборот тизимлари, шунингдек, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизимини Ички ишлар вазирлигининг жиноят ва ҳодисаларни рўйхатга олиш бўйича электрон тизимига “Электрон ҳукумат” тизимининг идоралараро интеграциялашув платформаси орқали интеграция қилсин.
10. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик ҳолатлари бўйича ички ишлар органлари ва “Инсон” ижтимоий хизматлар марказларини хабардор қилиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
11. Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили ҳамда эрта никоҳ ва 16 ёшгача бўлган ҳомиладорлик билан боғлиқ ҳолатлар юзасидан хабар бериш мажбурияти юклатилган ташкилотлар билан келишган ҳолда ҳар ярим йиллик якунига кўра мазкур масала бўйича идоралараро қўшма умумлаштиришни ўтказиб, уларнинг олдини олиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида жамоатчиликни хабардор қилиш амалиётини жорий этсин.
IV. Тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларига қарши курашиш
12. 2026 йил 1 апрелдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра ҳимоя ордери берилган жабрланувчи хотин-қизларнинг алоқа воситаларига (телефон, планшет ва бошқа қурилмалар) Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг тазйиқ ва зўравонлик ҳолатлари тўғрисида зудлик билан хабар бериш имконини берувчи (“SOS” чақирув) “my.ihma.uz” мобил иловаси уларнинг розилиги билан ўрнатилади.
13. Ички ишлар вазирлиги Бош прокуратура ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда уч ой муддатда зўравонлик ҳолатини содир этган шахснинг руҳиятида бузилиш мавжуд деб тахмин қилишга асослар бўлган тақдирда, ички ишлар органлари томонидан унинг мажбурий амбулатор психиатр кўригидан ўтказилишини ташкил этиш, руҳиятида бузилиш аниқланганда белгиланган тартибда тиббий муассасага жойлаштиришни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини киритсин.
14. Бош прокуратура, Олий суд, Адлия вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ва Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигининг қонунчиликка ўзгартириш киритиш орқали 2026 йил 1 ноябрдан бошлаб қуйидаги тартибларни белгилаш ҳақидаги таклифларига розилик берилсин:
(а) Жиноят кодексининг 118 (номусга тегиш), 119 (жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш), 121 (шахсни жинсий алоқа қилишга мажбур этиш), 128 (ўн олти ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилиш), 1281 (ўн олти ёшдан ўн саккиз ёшгача бўлган шахс билан моддий қимматликлар бериш ёки мулкий ёхуд бошқача тарзда манфаатдор этиш орқали жинсий алоқа қилиш), 129 (ўн олти ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш) моддаларида назарда тутилган жиноятлар бўйича терговга қадар текширув ва дастлабки терговни фақат прокуратура органлари томонидан амалга ошириш;
(б) вояга етмаган шахсга нисбатан содир этилган шаҳвоний шилқимлик бўйича маъмурий ҳуқуқбузарликка оид иш ҳужжатларини қилмишда жиноят аломатлари мавжуд эмаслиги ҳақида прокурор томонидан қарор қабул қилинганидан сўнг судга юбориш.
15. Кенг жамоатчилик, эксперт ва фаолларнинг жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштиришга қаратилган қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
(а) Жиноят кодексининг 118 ва 119-моддаларида назарда тутилган жиноятларни вояга етмаган шахсларга нисбатан содир этганлик учун судланган шахсларни манзил-колонияларга ўтказилмайдиган маҳкумлар тоифасига киритиш;
(б) мазкур банднинг “а” кичик бандида назарда тутилган жиноятлар учун жазони ўтаётган маҳкумларни психологик тузатиш дастуридан ўтмасдан, сақлаш шароитларини енгиллаштириш амалиётига чек қўйиш.
16. 2027 йил 1 январдан бошлаб аёллар ва болаларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик билан боғлиқ жиноятлар, қоида тариқасида, махсус тайёргарликдан ўтган терговчилар ва судьялар томонидан тергов қилиниши ва кўриб чиқилиши белгилансин.
17. Бош прокуратура, Судьялар олий кенгаши, Олий суд ва Ички ишлар вазирлиги:
(а) 2026 йил якунига қадар ҳар бир ҳудуддаги иш ҳажмидан келиб чиққан ҳолда камида 1 нафар терговчи ва судья халқаро стандартларга асосланган дастур асосида махсус тайёргарликдан ўтказилиши ҳамда улар томонидан аёллар ва болаларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликка оид ишлар тергов қилиниши ва кўрилишини таъминласин. Бунда қоида тариқасида махсус тайёргарликдан ўтказишда аёл терговчи ва судьяларга устуворлик берилишига эътибор қаратилсин;
(б) 2026 йил 1 сентябрдан бошлаб Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Ички ишлар вазирлиги академияси ва Одил судлов академиясида халқаро ва миллий экспертларни жалб қилган ҳолда терговчи ва судьялар учун “Жиноятдан жабрланган аёллар ва болалар билан ишлашнинг ўзига хос процессуал жиҳатлари” махсус ўқув дастурини ташкил этсин.
18. Ички ишлар вазирлиги Бош прокуратура, Олий суд, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ва Адлия вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи қонун лойиҳасини киритсин:
(а) Жиноят кодексида вояга етмаганларга нисбатан жинсий эркинликка қарши жиноятлар ҳамда улар билан жинсий алоқа қилиш ва уятсиз-бузуқ ҳаракатларни содир этиш билан боғлиқ жиноятлар учун муқаддам судланган шахслар қуйидаги жиноятларни содир этганда уларга тегишинча умрбод озодликдан маҳрум қилиш ёки узоқ муддатли озодликдан маҳрум қилиш жазосини белгилаш:
(i) ўн тўрт ёшга тўлмаган шахснинг номусига тегиш;
(ii) ўн тўрт ёшга тўлмаган шахсга нисбатан жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш;
(б) ўн олти ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатларни бир гуруҳ шахслар томонидан содир этганлик учун оғирроқ жавобгарликни белгилаш, шунингдек, тергов ва суд амалиётидан келиб чиққан ҳолда Жиноят кодекси 129-моддаси диспозициясига аниқлик киритиш;
(в) Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда шаҳвоний шилқимлик ва никоҳ ёши тўғрисидаги қонунчиликни ёки никоҳ тузиш тартибини бузиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик учун жазо санкцияларини ошириш, шунингдек, жиноят ишини қўзғатиш рад этилган бўлиб, маъмурий ҳуқуқбузарлик аломатлари аниқланган ҳолларда жавобгарликка тортиш тартибини такомиллаштириш.
19. Барча кўринишдаги тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларидан ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш мақсадида уч ой муддатда қуйидагилар юзасидан асослантирилган таклифлар киритилсин:
(а) Адлия вазирлиги Бош прокуратура, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Ички ишлар вазирлиги, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ҳамда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) билан биргаликда – аёллар ва болаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро стандартлар ва илғор хорижий амалиётни ўрганган ҳолда хотин-қизларни айнан жинси сабабли қасддан ўлдириш (фемицид), оила аъзоларини қасддан ўлдириш (фамилицид), шахсни унинг эркига қарши равишда ноқонуний таъқиб қилиш (сталкинг), Интернет ёки ижтимоий тармоқларда содир этиладиган зўравонлик (киберзўравонлик), вояга етмаган шахслардан жинсий фойдаланиш ҳамда шу мақсадда Интернет орқали вояга етмаган шахснинг ишончини қозониш (онлайн груминг) учун қонунчиликда жавобгарлик белгилаш;
(б) Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Ички ишлар вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги – зўравонлик ҳолатларини содир этган шахслар (агрессор) билан ишлаш тизимини такомиллаштириш, шу жумладан, бу жараёнда оила ва хотин-қизлар масканлари имкониятларидан фойдаланишни кенгайтириш.
V. Фармон ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
20. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Оммавий ахборот воситалари учун контент тайёрлаш маркази, Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси, Адлия вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда мазкур Фармон мазмун-моҳиятини тушунтириш,
шу жумладан, оила институтини мустаҳкамлаш ва маиший зўравонликнинг олдини олиш масалалари бўйича креатив индустрия мутахассислари, блогер ва инфлюенсерларни жалб қилган ҳолда медиамаҳсулотларни тайёрлаш бўйича чора-тадбирлар режасини тасдиқласин.
21. Судьялар олий кенгаши ва Ўзбекистон маҳаллалари уюшмасининг икки ҳафта муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи режа-графикни тасдиқлаб, амалиётга жорий этиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин:
(а) ҳар бир вилоят кесимида “маҳалла еттилиги” билан оилавий (маиший) зўравонлик тушунчалари ва унинг олдини олишга қаратилган ўқув семинар машғулотлари ўтказиш;
(б) умумий ўрта, ўрта махсус ва касбий таълим ташкилотларида суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фахрийлари иштирокида аёллар ва болаларнинг ҳуқуқларини таъминлаш, уларнинг жамиятдаги ўрнини ошириш борасида ёшлар билан учрашувлар ўтказиш.
22. Аёллар ва болалар ҳуқуқларининг ҳимоясини кучайтириш ҳамда уларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш бўйича “йўл харитаси” иловага мувофиқ тасдиқлансин.
23. Мазкур Фармоннинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсан жавобгар этиб Бош вазирнинг ўринбосари – Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси З.Б. Маҳкамова, Бош прокурор Н.Т. Йўлдошев ва ички ишлар вазири А.А. Ташпулатов белгилансин.
24. Фармон ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарининг суд тизимини ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари Н.Ж. Хакимова зиммасига юклансин.

О дополнительных организационно-правовых мерах по усилению защиты прав женщин и детей, а также предотвращению случаев притеснения и насилия в отношении них
В целях надежного обеспечения прав детей и женщин в стране, защиты их от любых проявлений притеснения и насилия, формирования в обществе атмосферы нетерпимости к подобным явлениям, а также налаживания скоординированной и эффективной деятельности государственных органов и организаций в данном направлении постановляю:
(а) предупреждение случаев вступления в фактические брачные отношения с лицом, не достигшим брачного возраста (ранние браки), дальнейшее повышение ответственности родителей за своих несовершеннолетних детей;
(б) стимулирование заключения браков среди молодежи, достигшей финансовой самостоятельности и всесторонне подготовленной к созданию семьи;
(в) кардинальное сокращение числа случаев притеснения и насилия в отношении женщин и детей путем совершенствования системы их предотвращения, а также внедрение системы поддержки лиц, столкнувшихся с такими случаями;
(г) доведение уровня охвата бесплатным обучением вступающих в брак на специальных курсах «Подготовка к счастливой семейной жизни без бытового насилия» при центрах семьи и женщин до 50 процентов в 2026 году, 60 процентов – в 2027 году и 100 процентов – к 2030 году, а также коренное повышение качества и эффективности данных курсов.
II. Предупреждение случаев раннего вступления в брачные отношения
2. Одобрить предложение, подготовленное по инициативе широкой общественности и на основе рекомендаций международных организаций, об установлении конкретных (исчерпывающих) оснований для снижения брачного возраста.
3. В целях содействия осознанному выбору жизненного пути молодежью, а также стимулирования заключения брачных договоров установить, что:
(а) начиная с 2027 года молодым семьям, впервые вступившим в брак по достижении обеими сторонами возраста не менее 21 года:
(i) государством предоставляются дополнительные льготы и иные меры поддержки;
(ii) при включении данных семей в Социальный реестр финансовая поддержка (субсидии, ссуды, гранты), предоставляемая членам семьи для поддержки, развития их деятельности, увеличения доходов либо выхода из сложной жизненной ситуации, предоставляется в размере, увеличенном в 1,5 раза по сравнению с установленными актами законодательства размерами;
(б) в отношении лиц, вступающих в брак, которые заключили брачный договор, применяется порядок освобождения от уплаты государственной пошлины за регистрацию брака.
4. С 2026/2027 учебного года в целях предоставления «второго шанса» на получение высшего образования беременными студентками или студентами, воспитывающими ребенка в возрасте до 3 лет:
(а) создать возможность, в порядке исключения, для продолжения обучения лицами, оставленными на курсе либо отчисленными, при условии повторного освоения ими академической разницы;
(б) предоставить дополнительный срок и создать необходимые условия для самостоятельного освоения академической разницы.
5. Министерству высшего образования, науки и инноваций в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения, предусматривающие:
(а) предоставление возможности продолжения, по своему усмотрению, обучения в дистанционной форме в период академического отпуска беременными студентками или студентами, воспитывающими ребенка в возрасте до 3 лет;
(б) создание дополнительных условий для продолжения образования беременными студентками или студентами, воспитывающими ребенка в возрасте до 3 лет, путем увеличения направлений по подготовке кадров и квот приема по дистанционной форме обучения;
(в) ведение отдельной статистики по беременным студенткам или студентам, воспитывающим ребенка в возрасте до 3 лет, вышедшим в академический отпуск, оставленным на курсе либо отчисленным.
6. Одобрить предложение Министерства юстиции, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка, а также Комитета семьи и женщин об установлении административной ответственности за призыв (склонение) к вступлению в брак с несовершеннолетними, а также пропаганду таких браков.
7. Установить, что с 1 сентября 2026 года 15 процентов суммы штрафа, взысканного за правонарушения, связанные с нарушением законодательства о брачном возрасте или порядка заключения брака, направляются на поощрение лиц, сообщивших о таких фактах.
III. Организация скоординированной деятельности уполномоченных органов и организаций, обеспечение межведомственного взаимодействия
8. В целях создания межведомственной цепочки по предупреждению латентности нарушений законодательства о брачном возрасте или порядка заключения брака, обеспечению неотвратимости наказания за содеянное и поддержке несовершеннолетних, оказавшихся в подобных ситуациях, установить порядок, в соответствии с которым:
(а) обязательство по уведомлению органов внутренних дел и центров социальных услуг «Инсон» о случаях ранних браков и беременности в возрасте до 16 лет возлагается на представителей органов самоуправления граждан и загса, образовательных и медицинских учреждений, а также религиозных организаций;
(б) несообщение в органы внутренних дел и центры социальных услуг «Инсон» представителями органов самоуправления граждан и загса, образовательных и медицинских учреждений, а также религиозных организаций о случаях ранних браков и беременности в возрасте до 16 лет определяется в качестве основания для привлечения их к административной ответственности;
(в) предусматриваются гарантии обеспечения конфиденциальности и защиты информации о женщинах, в отношении которых выявлены данные о ранних браках и беременности в возрасте до 16 лет.
9. Министерству внутренних дел совместно с Национальным агентством социальной защиты, Министерством цифровых технологий, Генеральной прокуратурой, Министерством здравоохранения, Министерством дошкольного и школьного образования, Министерством юстиции, а также иными заинтересованными министерствами и ведомствами:
(а) до конца 2026 года разработать модуль «O‘smir-signal» в электронной системе учета преступлений и происшествий Министерства внутренних дел, позволяющий осуществлять уведомление о случаях, связанных с ранними браками и беременностью в возрасте до 16 лет;
(б) обеспечить интеграцию информационных систем органов самоуправления граждан и загса, образовательных и медицинских учреждений, религиозных организаций, иных заинтересованных ведомств, а также информационной системы Национального агентства социальной защиты «Единая национальная социальная защита» с электронной системой учета преступлений и происшествий Министерства внутренних дел через Межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство».
10. Кабинету Министров в месячный срок утвердить Положение о порядке уведомления органов внутренних дел и центров социальных услуг «Инсон» о случаях раннего брака и беременности в возрасте до 16 лет.
11. Министерству внутренних дел и Генеральной прокуратуре по согласованию с Национальным агентством социальной защиты, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам ребенка, а также организациями, на которых возложено обязательство по сообщению о случаях раннего брака и беременности в возрасте до 16 лет, внедрить практику проведения по итогам каждого полугодия межведомственного совместного обобщения по данному вопросу и информирования общественности о принимаемых мерах по предупреждению таких случаев.
IV. Борьба против случаев притеснения и насилия
12. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 апреля 2026 года на средства связи (телефон, планшет и другие устройства) пострадавших женщин, получивших охранный ордер, с их согласия устанавливается мобильное приложение «my.ihma.uz» Национального агентства социальной защиты (вызов «SOS»), обеспечивающее возможность незамедлительного сообщения о случаях притеснения и насилия.
13. Министерству внутренних дел совместно с Генеральной прокуратурой и другими заинтересованными ведомствами в трехмесячный срок внести проект нормативно-правового акта, предусматривающий организацию органами внутренних дел, при наличии оснований предполагать наличие психического расстройства у лица, совершившего насилие, проведения обязательного амбулаторного психиатрического освидетельствования, а в случае выявления психических отклонений – помещение в медицинское учреждение в установленном порядке.
14. Согласиться с предложениями Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел и Национального агентства социальной защиты об установлении с 1 ноября 2026 года следующих порядков путем внесения изменений в законодательство:
(а) осуществление доследственной проверки и предварительного следствия по преступлениям, предусмотренным статьями 118 (изнасилование), 119 (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме), 121 (понуждение лица к вступлению в половую связь), 128 (половая связь с лицом, не достигшим шестнадцати лет), 128¹ (вступление в половую связь с лицом в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет путём предоставления материальных ценностей либо имущественной или иной выгоды), 129 (развратные действия в отношении лица, не достигшего шестнадцати лет) Уголовного кодекса, только органами прокуратуры;
(б) направление в суд материалов дела об административном правонарушении, связанном с сексуальным домогательством, совершенным в отношении несовершеннолетнего лица, после принятия прокурором решения об отсутствии в деянии признаков преступления.
15. Одобрить следующие предложения широкой общественности, экспертов и активистов, направленные на совершенствование уголовно-исполнительного законодательства:
(а) отнесение к категории осужденных, не подлежащих переводу в колонии-поселения, лиц, осужденных за совершение в отношении несовершеннолетних преступлений, предусмотренных статьями 118 и 119 Уголовного кодекса;
(б) прекращение практики улучшения условий содержания осужденных, отбывающих наказание за преступления, предусмотренные подпунктом «а» настоящего пункта, без прохождения ими программы психологической коррекции.
16. Установить, что с 1 января 2027 года расследование и рассмотрение преступлений, связанных с притеснением и насилием в отношении женщин и детей, как правило, осуществляются следователями и судьями, прошедшими специальную подготовку.
17. Генеральной прокуратуре, Высшему судейскому совету, Верховному суду и Министерству внутренних дел:
(а) до конца 2026 года, исходя из объёма дел в каждом регионе, обеспечить прохождение как минимум одним следователем и одним судьей специальной подготовки по программе, основанной на международных стандартах, а также обеспечить расследование и рассмотрение ими дел, связанных с притеснением и насилием в отношении женщин и детей. При этом при направлении на специальную подготовку, как правило, отдавать приоритет следователям и судьям из числа женщин;
(б) с 1 сентября 2026 года организовать в Правоохранительной академии, Академии Министерства внутренних дел и Академии правосудия с привлечением международных и национальных экспертов специальную учебную программу «Процессуальные аспекты работы с женщинами и детьми, пострадавшими от преступлений» для следователей и судей.
18. Министерству внутренних дел совместно с Генеральной прокуратурой, Верховным судом, Национальным агентством социальной защиты и Министерством юстиции в трехмесячный срок внести проект закона, предусматривающий:
(а) установление в Уголовном кодексе наказания в виде соответственно пожизненного лишения свободы и длительного срока лишения свободы в отношении лиц, ранее судимых за преступления против половой свободы несовершеннолетних, вступление с ними в половую связь и совершение развратных действий, в случае совершения ими следующих преступлений:
(i) изнасилование лица, не достигшего четырнадцати лет;
(ii) насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме в отношении лица, не достигшего четырнадцати лет;
(б) установление более строгой ответственности за совершение развратных действий в отношении лица, не достигшего шестнадцати лет, группой лиц, а также внесение уточнения в диспозицию статьи 129 Уголовного кодекса исходя из следственной и судебной практики;
(в) усиление санкций в Кодексе об административной ответственности за сексуальное домогательство и правонарушения, связанные с нарушением законодательства о брачном возрасте или порядка заключения брака, а также совершенствование порядка привлечения к ответственности в случаях, когда в возбуждении уголовного дела отказано, но имеются признаки административного правонарушения.
19. В целях совершенствования системы защиты от всех форм притеснения и насилия в трехмесячный срок внести обоснованные предложения по следующим вопросам:
(а) Министерству юстиции совместно с Генеральной прокуратурой, Национальным агентством социальной защиты, Министерством внутренних дел, Комитетом семьи и женщин, а также Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) – установление в законодательстве ответственности за умышленное убийство женщин по признаку пола (фемицид), умышленное убийство членов семьи (фамилицид), незаконное преследование лица против его воли (сталкинг), насилие, совершаемое в сети Интернет или социальных сетях (кибернасилие), сексуальную эксплуатацию несовершеннолетних и установление доверительных отношений с несовершеннолетним через Интернет в целях их сексуальной эксплуатации (онлайн-груминг) на основе изучения международных стандартов и передового зарубежного опыта в сфере защиты прав женщин и детей;
(б) Комитету семьи и женщин, Министерству внутренних дел и Министерству юстиции – совершенствование системы работы с лицами, совершившими насилие (агрессорами), в том числе расширение использования возможностей центров семьи и женщин в данном процессе.
20. Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Комитетом семьи и женщин, Центром подготовки контента для средств массовой информации, Ассоциацией махаллей Узбекистана и Министерством юстиции в месячный срок утвердить план мероприятий по подготовке медиапродукции по разъяснению сути и значения настоящего Указа, в том числе вопросам укрепления института семьи и профилактики бытового насилия, с привлечением специалистов креативной индустрии, блогеров и инфлюенсеров.
21. Одобрить предложения Высшего судейского совета и Ассоциации махаллей Узбекистана об утверждении в двухнедельный срок и реализации плана-графика, предусматривающего:
(а) проведение в разрезе каждой области учебных семинаров с участием «махалинской семерки» по вопросам семейного (бытового) насилия и мер, направленных на его профилактику;
(б) проведение в организациях общего среднего, среднего специального и профессионального образования встреч ветеранов судебных и правоохранительных органов с молодежью по вопросам обеспечения прав женщин и детей, повышения их роли в обществе.
22. Утвердить «Дорожную карту» по усилению защиты прав женщин и детей, а также предупреждению случаев притеснения и насилия в отношении них согласно приложению.
23. Возложить на заместителя Премьер-министра – председателя Комитета семьи и женщин Махкамову З.Б., Генерального прокурора Йулдошева Н.Т. и министра внутренних дел Ташпулатова А.А. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
24. Обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан по реформированию судебной системы Хакимову Н.Ж.