Давлат хизматлари кўрсатишни соддалаштириш, бюрократик тўсиқларни қисқартириш ҳамда давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида
999
Республикада давлат хизматларини кўрсатишда бюрократизм, сансалорлик ва бошқа маъмурий тўсиқларни бартараф этиш, эскирган ва замон талабларига мос келмайдиган тартиб-таомилларни тубдан қисқартиришга қаратилган тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари томонидан 73 турдаги маълумотнома ва ҳужжатлар тақдим этилиши талаби бекор қилиниб, давлат органлари томонидан ушбу маълумотларни “Электрон ҳукумат” тизими идоралараро интеграциялашув платформасидан фойдаланган ҳолда олиш тизими жорий этилди.
Шу билан бирга, аҳолига давлат хизматларини қулай ва осон шаклларда кўрсатиш кўламини ошириш ва фуқароларнинг идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олдини олиш, давлат органлари ахборот тизимида мавжуд маълумотларни ишончли ҳимоя қилиш бўйича ишларни изчил давом эттириш зарур.
Жисмоний ва юридик шахслар учун давлат хизматлари кўрсатиш кўламини ошириш, аҳолининг масофадан туриб электрон давлат хизматларидан мустақил фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, бу борада барча учун тенг шароитларни яратиш орқали инклюзив муҳитни шакллантириш мақсадида:
1. 2022 йил 1 августдан бошлаб:
а) давлат хизматларидан фойдаланиш учун шахсни идентификациялашнинг мавжуд тизим ва воситаларига қўшимча равишда жисмоний шахсни идентификациялашнинг Мобил-ID тизими (кейинги ўринларда – Мобил-ID тизими) жорий этилсин;
б) шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
Мобил-ID тизими “Электрон ҳукумат” тизими фойдаланувчиларини идентификациялаш бўйича ягона ахборот тизимининг таркибий қисми ҳисобланади ва шахсни унинг мобил телефон рақами орқали идентификациялашни назарда тутади;
шахсни Мобил-ID тизими ёрдамида идентификациялаш фуқаронинг хоҳишига кўра давлат хизматлари маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ёки нотариал идора томонидан ёхуд Ягона интерактив давлат хизматлари порталининг (кейинги ўринларда – ЯИДХП) мобил иловаси орқали амалга оширилади;
Мобил-ID тизими ёрдамида идентификациядан ўтиш учун фуқаро томонидан бевосита Марказ ёки нотариал идорага мурожаат қилинганда шахсни тасдиқловчи ҳужжатнинг асли тақдим этилади ҳамда Марказ ёки нотариал идора ходими томонидан фуқаронинг юзи рақамли форматда расмга туширилади, электрон шаклда қўл бармоғи изи олинади ва мобил телефон рақами ЯИДХПдаги шахсий кабинетга боғланади;
Мобил-ID тизими ёрдамида идентификациядан ўтиш учун фуқаро томонидан ЯИДХПнинг мобил иловасидан фойдаланилганда масофадан биометрик идентификациялаш (Face-ID) усули ёки ID-картадаги электрон рақамли имзо қўлланилади ҳамда мобил телефон рақами ЯИДХПдаги шахсий кабинетга бепул боғланади;
бевосита Марказлар ёки нотариал идора орқали фуқароларни Мобил-ID тизимига идентификация қилиш 2022 йил 31 декабрга қадар тўлов ундирилмасдан2023 йил 1 январдан бошлаб базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 фоизи миқдорида бир марталик тўлов ундирилган ҳолда амалга оширилади;
Мобил-ID тизими фойдаланувчилари электрон рақамли имзони қўлламаган ҳолда барча давлат хизматларидан (бундан молиявий хизматлар мустасно) фойдаланиши мумкин;
фуқаронинг ЯИДХПдаги шахсий кабинетига юбориладиган барча хабарномалар унинг хоҳишига кўра ва белгиланган тўловлар асосида Мобил-ID тизими орқали идентификацияланган мобил телефон рақамига SMS-хабар шаклида юборилади.
2. Белгилаб қўйилсинки, Мобил-ID тизимини жорий қилиш ва келгусида техник қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ харажатлар Адлия вазирлигининг Давлат хизматларини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан тенг миқдорда ёхуд қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
3. Қуйидагилар аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига давлат хизматлари кўрсатиш бўйича вазифаларни амалга оширишда Адлия вазирлигининг келгуси беш йилликдаги устувор фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
“Фуқаро эътибор марказида” (Citizen – centric service) тамойили асосида давлат хизматлари кўрсатиш миллий тизимини модернизация қилиш;
Марказлар фаолиятида қўлланилаётган ахборот-коммуникация технологиялари имкониятларини кенгайтириш, аҳолининг электрон давлат хизматларидан фойдаланиш даражасини кескин ошириш ҳамда иш юритишни “қоғозсиз” тамойил асосида олиб бориш;
бизнес жараёнларини модернизациялаш усуллари (Business Process Reengineering) асосида ҳар бир давлат хизматини мақбуллаштириш, шу жумладан, муддатлар ва талаб этиладиган ҳужжатлар сонини максимал даражада қисқартириш орқали “бир дарча” тамойилини амалиётга тўлиқ татбиқ этиш;
ижтимоий-иқтисодий ва технологик ривожланишнинг жорий ҳолати, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг эҳтиёжи ва талабларидан келиб чиқиб давлат хизматларининг янги турларини йўлга қўйиш ҳамда ўз аҳамиятини йўқотган давлат хизматларини бирлаштириш ёки бекор қилиш;
жисмоний имконияти чекланган ва ногиронлиги бўлган шахсларга давлат хизматларини кўрсатишда инклюзив муҳитни яратиш;
давлат органларининг ташаббуси асосида проактив давлат хизматлари ҳамда битта сўров бўйича ўзаро боғлиқ композит давлат хизматлари кўрсатиш амалиётини кенгайтириш;
ўзига ўзи хизмат кўрсатиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг давлат хизматларидан мустақил фойдаланиш кўникмаларини ошириб бориш.
Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини модернизация қилиш ва жадал ривожлантиришнинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган миллий стратегияси 1-иловага мувофиқ;
Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини модернизация қилиш ва жадал ривожлантиришнинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган миллий стратегиясини 2022-2023 йилларда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
2022 йил 1 июлдан айрим талаб ва шартлари бекор қилинаётган лицензиялар ва рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатлар рўйхати 3-иловага мувофиқ;
2022 йил 1 июндан Ягона интерактив давлат хизматлари порталида электрон рақамли имзо билан тасдиқлаш талаб этилмайдиган давлат хизматлари рўйхати 4-иловага мувофиқ;
“Электрон ҳукумат” доирасида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига кўрсатиладиган давлат хизматлари тўғрисида электрон хабардор қилиш тизимига давлат органлари ва ташкилотларининг ахборот тизимларини интеграция қилиш жадвали 5-иловага мувофиқ;
Маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни юритиш ва кўриб чиқиш ваколатига эга бўлган давлат органларининг ахборот тизимлари ва маълумотлар базаларини Ягона биллинг тизимига босқичма-босқич интеграция қилиш жадвали 6-иловага мувофиқ;
2022-2026 йилларда давлат хизматлари кўрсатиш тизимини жадал ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) 7-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
5. Белгилансинки, 2022 йил 1 июлдан бошлаб коммунал ташкилотлар томонидан аҳолидан, шу жумладан, тадбиркорлик субъектларидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 23 мартдаги ПФ-6191-сон фармонининг 4-банди ҳамда 2021 йил 24 июлдаги ПФ-6269-сон фармонининг 5-бандида назарда тутилган маълумот ва ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинади.
“Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ, “Ўзсувтаъминот” АЖ ва “Тошиссиққуввати” ДУК Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 июнга қадар ўз ахборот тизимларининг “Электрон ҳукумат” тизими доирасида ишловчи Рақамли маълумотлар платформасига интеграция қилинишини таъминласин.
6. Хизматлар кўрсатиш сифатини ошириш, фуқаролар ва хусусий секторга янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб қуйидаги нодавлат ташкилотларга “Электрон ҳукумат” тизими орқали олиниши мумкин бўлган маълумотлардан фойдаланиш имконияти яратилсин:
тижорат банклари;
телекоммуникация ташкилотлари;
хусусий тиббиёт муассасалари;
нодавлат таълим ташкилотлари;
суғурта ташкилотлари.
Белгилансинки, “Электрон ҳукумат” тизимидан фойдаланишга рухсат берилган нодавлат ташкилотлар шахсга доир маълумотларни ҳимоя қилиш ҳамда учинчи шахсларга маълум қилмаслик бўйича зарур ташкилий ва техник чораларни кўриши шарт. Бунда, шахсга доир маълумотлар тўғрисидаги қонунчилик талабларига риоя этиш тегишли лицензиянинг талаб ва шартларидан бири ҳисобланади.
7. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги:
бир ой муддатда “Электрон ҳукумат” тизими доирасида маълумотларни нодавлат ташкилотларга тақдим этувчи Рақамли маълумотлар платформасини ишлаб чиқсин;
икки ой муддатда нодавлат ташкилотларни Рақамли маълумотлар платформасига улаш ҳамда барча давлат органлари ва ташкилотлари ахборот тизимларида мавжуд бўлган маълумотлар нодавлат ташкилотларга фақат Рақамли маълумотлар платформаси орқали тақдим этилишини назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
2022 йил 1 июнга қадар ушбу фармонга 4-иловада кўрсатилган давлат хизматларидан ЯИДХПда электрон рақамли имзо билан тасдиқламасдан фойдаланиш имкониятини яратсин;
2022 йил 1 августга қадар давлат хизматларидан фойдаланиш учун Мобил-ID тизимини, шунингдек, шахсга доир маълумотларни “Электрон ҳукумат” тизимидан фойдаланган ҳолда тақдим этишнинг янги тартибини жорий этиш бўйича ташкилий-техник чораларни амалга оширсин.
8. Шахсга доир маълумотларнинг конфиденциаллигини ва ишончли ҳимоя қилинишини таъминлаш мақсадида 2022 йил 1 августдан бошлаб шахсга доир маълумотларни “Электрон ҳукумат” тизимидан фойдаланган ҳолда олишнинг қуйидаги тартиби жорий этилсин:
давлат органлари томонидан шахсга доир маълумотлар “Электрон ҳукумат” тизими орқали сўраб олинганда шахсга доир маълумотлар субъектининг ЯИДХПдаги шахсий кабинети ёки Мобил-ID тизими орқали идентификациядан ўтган мобил телефон рақамига бу ҳақида хабарнома юборилади (бундан давлат сири ва қонунчиликка мувофиқ фойдаланиш чекланган маълумотларни ўз ичига олган ҳолатлар мустасно);
хўжалик бирлашмалари, давлат ташкилотлари ва муассасалари, “Электрон ҳукумат” тизимидан фойдаланишга рухсат берилган нодавлат ташкилотлар томонидан ишларни бажариш ва хизматларни кўрсатишда шахсга доир маълумотлар унинг субъекти розилиги билан “Электрон ҳукумат” тизими орқали тақдим этилади. Бунда, маълумотлар тегишли ташкилотга шахсга доир маълумотлар субъектининг ЯИДХПдаги шахсий кабинети ёки Мобил-ID тизими орқали идентификациядан ўтган мобил телефон рақамидан тасдиқ олингандан сўнг “Электрон ҳукумат” тизими орқали тақдим этилади.
Давлат персоналлаштириш маркази Адлия вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг ваколат, функция ва фаолият йўналишидан келиб чиққан ҳолда, “Электрон ҳукумат” тизими орқали шахсга доир маълумотлардан фойдаланиш доираси ва чегараларини белгилаш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ 2022 йил 1 июндан бошлаб:
“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатга олинган шахслар ва уларнинг фарзандлари ҳамда “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшлар олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилишда ўтказиладиган кириш тест синовларида иштирок этиш учун ундириладиган тўловлардан озод этилади;
Марказларда аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига электрон давлат хизматларидан фойдаланиш учун ўзига ўзи хизмат кўрсатувчи жойлар ташкил этилади. Бунда, Марказларда фаолият олиб бораётган операторларнинг камида 1 нафари давлат хизматларидан мустақил фойдаланмоқчи бўлган шахсларга бевосита ёрдам кўрсатишга жалб этилади;
давлат хизматидан фойдаланишда ундириладиган тўловларни Марказларда жойлашган тижорат банклари шохобчасидан нақд ёки нақд пулсиз шаклда амалга оширганда икки фоизгача бўлган тижорат банкининг комиссия суммаси учун алоҳида тўлов ундирилмайди (бундан давлат божи тўловлари мустасно). Бунда, маблағларни олувчиларнинг ҳар бирига йўналтириладиган суммалар пропорционал равишда камайтирилган ҳолда, тижорат банкининг комиссия тўлови хизматдан фойдаланиш учун тўланадиган тўлов ҳисобидан ўтказиб берилади;
ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар давлат хизматларини кўрсатиш ёки бошқа маъмурий тартиб-таомилларни амалга ошириш функциялари юклатилган ташкилотларнинг мансабдор шахслари ва масъул ходимлари давлат хизматлари кўрсатиш соҳасидаги қонунчилик ҳужжатларини бузганлик учун жавобгар ҳисобланади.
10. Адлия вазирлиги 2022 йил 1 июлга қадар:
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Электрон технологияларини ривожлантириш маркази ва Давлат персоналлаштириш маркази билан биргаликда шахсни Мобил-ID тизими орқали идентификациялаш тартибини жорий этиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Марказларда давлат хизматлари учун тўловларни қабул қиладиган тижорат банклари шохобчаларини ижара тўловларини ундирмаган ҳолда беш йилгача бўлган муддатга жойлаштириш бўйича танлов ўтказсин;
қонунчилик ҳужжатларига мазкур фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 8-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатлари 9-иловага мувофиқ ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
13. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда мазкур фармоннинг мазмун-моҳияти оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.
14. Мазкур фармоннинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб адлия вазири Р.Қ.Давлетов ҳамда ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Х.Шерматов белгилансин.
Фармон ижросини муҳокама қилиб бориш, масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.
Амалга оширилган чора-тадбирларнинг натижадорлиги тўғрисида 2022 йил 1 ноябрга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О дополнительных мерах по упрощению предоставления государственных услуг, сокращению бюрократических барьеров и развитию национальной системы оказания государственных услуг
920
В республике проводится системная работа, направленная на устранение бюрократизма, волокиты и иных административных барьеров при оказании государственных услуг, кардинальное сокращение устаревших и не соответствующих современным требованиям процедур.
В частности, отменено требование о предоставлении населением и субъектами предпринимательства 73 видов справок и документов, внедрена система получения соответствующей информации государственными органами с использованием межведомственной интеграционной платформы системы «Электронное правительство».
Наряду с этим необходимо последовательно продолжать работу по увеличению масштаба оказания населению государственных услуг в удобной и доступной форме, недопущению излишнего посещения гражданами различных ведомств, надежной защите информации, имеющейся в информационных системах государственных органов.
В целях увеличения масштаба оказания государственных услуг физическим и юридическим лицам, расширения возможности удаленного самостоятельного доступа населения к электронным государственным услугам, а также формирования инклюзивной среды путем создания для всех равных условий в данном направлении:
1. Начиная с 1 августа 2022 года:
а) внедрить систему идентификации физических лиц Mobile-ID (далее – Mobile-ID) дополнительно к действующим системе и средствам идентификации для пользования государственными услугами;
б) установить порядок, в соответствии с которым:
система Mobile-ID является составной частью Единой информационной системы идентификации пользователей системы «Электронное правительство», которая предусматривает идентификацию лица посредством его номера мобильного телефона;
идентификация лица с помощью системы Mobile-ID проводится по желанию граждан центрами государственных услуг (далее – Центры) или нотариальными конторами либо посредством мобильного приложения Единого портала интерактивных государственных услуг (далее – ЕПИГУ);
при обращении гражданина непосредственно в Центр или нотариальную контору для идентификации с помощью системы Mobile-ID представляется подлинник документа, удостоверяющего личность, при этом работник Центра или нотариальной конторы проводит фотографирование лица гражданина в цифровом формате, снимает отпечатки пальцев его рук в электронной форме, а номер мобильного телефона этого гражданина бесплатно привязывается к его персональному кабинету на ЕПИГУ;
при использовании гражданином мобильного приложения ЕПИГУ для идентификации с помощью системы Mobile-ID применяется метод удаленной биометрической идентификации (Face-ID) или электронная цифровая подпись в ID-карте, а его номер мобильного телефона привязывается к персональному кабинету на ЕПИГУ на бесплатной основе;
идентификация граждан непосредственно Центрами или нотариальными конторами с помощью системы Mobile-ID проводится до 31 декабря 2022 года – без взимания платы, начиная с 1 января 2023 года – с взиманием разового сбора в размере 2 процентов базовой расчетной величины;
пользователи системы Mobile-ID могут пользоваться всеми государственными услугами (за исключением финансовых) без применения электронной цифровой подписи;
все уведомления, направляемые в персональный кабинет гражданина на ЕПИГУ, направляются по его желанию и на основе установленных платежей в форме SMS-сообщений на номер мобильного телефона, идентифицированный с помощью системы Mobile-ID.
2. Определить, что расходы, связанные с внедрением и дальнейшей технической поддержкой системы Mobile-ID, осуществляются за счет Фонда развития государственных услуг Министерства юстиции и внебюджетных средств Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций либо иных источников, не запрещенных актами законодательства, в равной доле.
3. При реализации задач по оказанию государственных услуг населению и субъектам предпринимательства определить приоритетными направлениями деятельности Министерства юстиции на ближайшие пять лет:
модернизацию национальной системы оказания государственных услуг по принципу «Гражданин – в центре внимания» (Citizen – centric service);
расширение возможностей информационно-коммуникационных технологий, применяемых в деятельности Центров, резкое повышение уровня пользования населением электронными государственными услугами и ведение делопроизводства на безбумажной основе;
оптимизацию каждой государственной услуги на основе методов модернизации бизнес-процессов (Business Process Reengineering), включая полноценное применение на практике принципа «одного окна» за счет максимального сокращения сроков и требуемых документов;
внедрение новых видов государственных услуг, а также слияние или упразднение утративших свою актуальность государственных услуг исходя из текущего состояния социально-экономического и технологического развития, а также нужд и потребностей населения и субъектов предпринимательства;
создание инклюзивной среды при оказании государственных услуг лицам с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью;
расширение практики оказания проактивных государственных услуг по инициативе государственных органов, а также взаимосвязанных композитных государственных услуг по одной заявке;
создание необходимых условий для самообслуживания, регулярное повышение навыков самостоятельного пользования государственными услугами у населения и субъектов предпринимательства.
Национальную стратегию модернизации и ускоренного развития системы оказания государственных услуг на 2022–2026 годы согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2022–2023 годах Национальной стратегии модернизации и ускоренного развития системы оказания государственных услуг на 2022–2026 годы согласно приложению № 2;
Перечень лицензий и документов разрешительного характера, отдельные требования и условия которых отменяются с 1 июля 2022 года, согласно приложению № 3;
Перечень государственных услуг, не требующих с 1 июня 2022 года подтверждения электронной цифровой подписью на Едином портале интерактивных государственных услуг, согласно приложению № 4;
График интеграции информационных систем государственных органов и организаций в систему электронного оповещения о государственных услугах, оказываемых населению и субъектам предпринимательства в рамках «Электронного правительства», согласно приложению № 5;
График поэтапной интеграции информационных систем и баз данных государственных органов, уполномоченных на ведение и рассмотрение дел об административных правонарушениях, в Единую биллинговую систему согласно приложению № 6;
Целевые показатели (индикаторы) ускоренного развития системы оказания государственных услуг в 2022–2026 годах согласно приложению № 7.
5. Установить, что с 1 июля 2022 года отменяется истребование коммунальными организациями у населения, в том числе субъектов предпринимательства, сведений и документов, предусмотренных пунктом 4 указа Президента Республики Узбекистан от 23 марта 2021 года № УП–6191 и пунктом 5 указа Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2021 года № УП–6269.
АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот», АО «Узсувтаъминот» и ГУП «Тошиссиккуввати» совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в срок до 1 июня 2022 года обеспечить интеграцию своих информационных систем с Платформой цифровых данных, функционирующей в рамках системы «Электронное правительство».
6. В целях повышения качества оказания услуг и создания наиболее благоприятных условий для граждан и частного сектора обеспечить с 1 сентября 2022 года доступ нижеследующих негосударственных организаций к информации, которую можно получить посредством системы «Электронное правительство»:
коммерческих банков;
телекоммуникационных организаций;
частных медицинских учреждений;
негосударственных образовательных организаций;
страховых организаций.
Определить, что негосударственные организации, получившие разрешение на пользование системой «Электронное правительство», обязаны принимать необходимые организационные и технические меры для защиты персональных данных и их неразглашения третьим лицам. При этом соблюдение требований актов законодательства о персональных данных является одним из требований и условий соответствующей лицензии.
7. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций:
в месячный срок разработать Платформу цифровых данных, представляющую информацию негосударственным организациям в рамках системы «Электронное правительство»;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта, предусматривающий подключение негосударственных организаций к Платформе цифровых данных, а также представление данных, имеющихся в информационных системах всех государственных органов и организаций, негосударственным организациям исключительно посредством Платформы цифровых данных;
в срок до 1 июня 2022 года создать возможность пользования государственными услугами, указанными в приложении №4 к настоящему Указу, без подтверждения электронной цифровой подписью на ЕПИГУ;
в срок до 1 августа 2022 года реализовать организационно-технические меры по внедрению системы Mobile-ID для пользования государственными услугами, а также нового порядка представления персональных данных с использованием системы «Электронное правительство».
8. В целях обеспечения конфиденциальности и надежной защиты персональных данных внедрить с 1 августа 2022 года порядок получения персональных данных с использованием системы «Электронное правительство», в соответствии с которым:
при истребовании персональных данных государственными органами посредством системы «Электронное правительство» указанные данные направляются в персональный кабинет на ЕПИГУ или на номер мобильного телефона субъекта, идентифицированный посредством системы Mobile-ID (за исключением случаев, включающих государственную тайну и информацию, доступ к которой ограничен в соответствии с законодательством);
при выполнении работ и оказании услуг хозяйственными объединениями, государственными организациями и учреждениями, негосударственными организациями, получившими разрешение на пользование системой «Электронное правительство», персональные данные представляются посредством системы «Электронное правительство» с согласия их субъекта. При этом персональные данные представляются соответствующей организации посредством системы «Электронное правительство» после получения подтверждения из персонального кабинета на ЕПИГУ или номера мобильного телефона субъекта персональных данных, идентифицированного посредством системы Mobile-ID.
Государственному центру персонализации совместно с Министерством юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по установлению рамок и ограничений при использовании персональных данных посредством системы «Электронное правительство» исходя из полномочий, функций и направлений деятельности государственных органов и других организаций.
9. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июня 2022 года:
лица, зарегистрированные в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», и их дети, а также молодежь, включенная в «Молодежную тетрадь», освобождаются от уплаты платежей, взимаемых за участие во вступительных тестовых испытаниях, проводимых при приеме на учебу в высшие образовательные учреждения;
в центрах создаются места самообслуживания для пользования населением и субъектами предпринимательства электронными государственными услугами. При этом минимум один из операторов, осуществляющих деятельность в центрах, привлекается к оказанию непосредственной помощи лицам, желающим самостоятельно пользоваться государственными услугами;
при осуществлении платежей, взимаемых за пользование государственными услугами через филиалы коммерческих банков, расположенные в центрах, в наличной или безналичной форме, отдельная плата за сумму комиссии коммерческого банка в размере до двух процентов не взимается (за исключением платежей государственной пошлины). При этом комиссионные коммерческого банка перечисляются за счет платы, взимаемой за пользование услугами, с пропорциональным уменьшением сумм, направляемых каждому из получателей;
должностные лица и ответственные работники организаций независимо от их организационно-правовой формы, на которых возложены функции по оказанию государственных услуг или осуществлению иных административных процедур, являются ответственными за нарушение актов законодательства в сфере оказания государственных услуг.
10. Министерству юстиции в срок до 1 июля 2022 года:
совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Центром развития электронных технологий и Государственным центром персонализации внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта о внедрении порядка идентификации лица посредством системы Mobile-ID;
провести конкурс на размещение в Центрах филиалов коммерческих банков, осуществляющих прием платежей за государственные услуги, на срок до пяти лет без взимания арендной платы;
11. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 8.
12. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 9.
13. Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций и Национальным информационным агентством Узбекистана обеспечить широкое освещение сути и содержания настоящего Указа в средствах массовой информации.
14. Возложить на министра юстиции Давлетова Р.К. и министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерматова Ш.Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан в срок до 1 ноября 2022 года.