Экспортчи корхоналарни рағбатлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Республикамизнинг экспорт салоҳиятини ошириш, экспортчи корхоналарни молиявий қўллаб-қувватлашни янада кучайтириш, миллий маҳсулотларнинг ташқи бозорлардаги рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш ва валюта тушумларини кўпайтириш, шунингдек, тадбиркорларнинг муаммо ва таклифларини бевосита ўрганиш ҳамда тадбиркорликни келгусида ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаб олиш бўйича 2021 йил 20 август куни ўтказилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 октябрдаги “Экспорт фаолиятини молиявий қўллаб-қувватлашни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–6091-сон Фармони ва 2021 йил 13 июлдаги “Экспорт фаолиятини молиявий қўллаб-қувватлашни янада кучайтириш тўғрисида”ги ПҚ–5184-сон қарорига асосан экспорт билан боғлиқ савдо операциялари ва экспортолди молиялаштириш кредитлари учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳузуридаги Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармасига 200 миллион АҚШ доллари ажратилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг 2021 йил 1 октябрдан бошлаб:
Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан йиллик экспорт ҳажми 20 миллион АҚШ долларидан ошган корхоналарга экспорт билан боғлиқ савдо операциялари ва экспортолди молиялаштириш кредитлари учун тижорат банклари орқали бир марталик молиявий ресурслар 5 миллион АҚШ долларигача миқдорда ҳамда бир йилгача муддатга тақдим этилиши;
охирги ўн икки ой давомида 1 миллион АҚШ долларидан ортиқ тайёр тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилган корхоналарга асосий ва ёрдамчи ишлаб чиқариши учун бутловчи буюмлар, хомашё ва материаллар олиб киришда божхона тўловларини тўлаш бўйича фоиз ҳисобланмаган ҳамда уларнинг тўланишини таъминлаш талаб этилмаган ҳолда 120 кунга тўловни кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш) имкониятини бериш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда товарлар (ишлар, хизматлар)ни импорт қилишда қўшилган қиймат солиғини тўловчилар учун қўшилган қиймат солиғини тўлаш муддатини узайтириш тартиби тўғрисидаги низомга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритсин.
ташқи савдо операциялари бўйича муддати ўтган дебитор қарздорлик учун хўжалик юритувчи субъектларга нисбатан жарималар қўлланилиши, шунингдек, ушбу Фармон кучга киргунига қадар қўлланилган жарималар ундирилиши 2021 йил 31 декабрга қадар тўхтатилади;
2021 йил 1 октябрдан юқори сифат ва назорат тизимига эга мамлакатлардан сертификатланган ва декларацияланган асбоб-ускуна, бутловчи қисмлар, хомашё, ўлчов воситалари, кимёвий реагентлар, кўтариш мосламалари ва транспорт воситалари импортида миллий сертификат олиш талаби бекор қилинади;
Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясига Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан корхоналарга экспорт билан боғлиқ савдо операциялари ва экспортолди молиялаштириш кредитлари учун тижорат банклари орқали бир марталик молиявий ресурслар тақдим этиш тартибини тасдиқлаш ва ўзгартириш киритиш ҳуқуқи берилади.
4. Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси (С.У. Умурзаков) икки ҳафта муддатда:
Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан тижорат банкларига экспорт билан боғлиқ савдо операциялари ва экспортолди молиялаштириш кредитлари учун бир марталик молиявий ресурслар тақдим этиш тартибига тегишли ўзгартиришлар киритсин;
Европа мамлакатларига қўшилган қиймати юқори бўлган маҳсулотларни экспорт қилишда транспорт харажатларининг 50 фоизини компенсация қилиш тизимини бир йил муддатга жорий этсин;
сертификатланган ва декларацияланган асбоб-ускуна, бутловчи қисмлар, хомашёлар, ўлчов воситалари, кимёвий реагентлар, кўтариш мосламалари ва транспорт воситалари импортида миллий сертификат олиш талаб қилинмайдиган юқори сифат ва назорат тизимига эга давлатлар рўйхатини тасдиқласин.
5. Белгилансинки, тариқ (ТИФ ТН кодлари 1008 21 000 0, 1008 29 000 0), қуритилган дуккакли экинлардан олинган ун ва кукун (ТИФ ТН коди 1106 10 000 0), мева ва ёнғоқлардан олинган ун ва кукун (ТИФ ТН коди 1106 30 900 0) экспорти учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Вазирлар Маҳкамаси рухсати талаб қилинмайди.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим фармонларига иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
7. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.У. Умурзаков зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по стимулированию предприятий-экспортеров
В целях наращивания экспортного потенциала республики, дальнейшего усиления финансовой поддержки предприятий-экспортеров, укрепления конкурентоспособности национальной продукции на внешних рынках и увеличения валютных поступлений, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года по непосредственному изучению проблем и предложений предпринимателей и определению основных направлений последующего развития предпринимательства:
1. Принять к сведению, что на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2020 года № УП–6091 «О мерах по дальнейшему расширению финансовой поддержки экспортной деятельности» и постановления Президента Республики Узбекистан от 13 июля 2021 года № ПП–5184 «О дальнейшем усилении финансовой поддержки экспортной деятельности» Фонду по поддержке экспорта при Агентстве продвижения экспорта из Фонда реконструкции и развития выделено 200 миллионов долларов США для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом, и предэкспортное финансирование.
2. Согласиться с предложениями Министерства инвестиций и внешней торговли и Министерства финансов о предоставлении с 1 октября 2021 года:
Агентством продвижения экспорта единовременных финансовых ресурсов в размере до 5 миллионов долларов США на срок до одного года предприятиям, годовой объем экспорта которых превышает 20 миллионов долларов США, для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом, и предэкспортное финансирование через коммерческие банки;
возможности отсрочки (рассрочки) на 120 дней уплаты таможенных платежей без начисления процентов и истребования обеспечения оплаты по ним для предприятий, экспортировавших готовую текстильную продукцию на сумму более 1 миллиона долларов США в течение последних двенадцати месяцев, при ввозе ими комплектующих изделий, сырья и материалов для основного и вспомогательного производств.
Кабинету Министров в месячный срок внести соответствующие изменения и дополнения в Положение о порядке предоставления отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость для плательщиков налога на добавленную стоимость при импорте товаров (работ, услуг).
на срок до 31 декабря 2021 года приостанавливаются применение штрафных санкций в отношении хозяйствующих субъектов за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям, а также взыскание штрафных санкций, наложенных до вступления в силу настоящего Указа;
с 1 октября 2021 года отменяется требование получения национального сертификата при импорте сертифицированного и декларированного оборудования, комплектующих, сырья, измерительных и транспортных средств, химических реагентов и подъемных механизмов из стран, имеющих высокую систему качества и контроля;
предоставить Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования право утверждения, а также внесения изменений в Порядок предоставления Агентством продвижения экспорта единовременных финансовых ресурсов предприятиям для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом, и предэкспортное финансирование через коммерческие банки.
4. Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования (Умурзаков С.У.) в двухнедельный срок:
внести соответствующие изменения в Порядок предоставления Агентством продвижения экспорта единовременных финансовых ресурсов коммерческим банкам для кредитов на торговые операции, связанные с экспортом, и предэкспортное финансирование;
внедрить сроком на один год систему компенсации 50 процентов транспортных расходов при экспорте продукции с высокой добавленной стоимостью в страны Европы;
утвердить перечень государств, имеющих высокую систему качества и контроля, при импорте из которых сертифицированного и декларированного оборудования, комплектующих, сырья, измерительных и транспортных средств, химических реагентов и подъемных механизмов получение национального сертификата не требуется.
5. Определить, что для экспорта проса (коды ТН ВЭД 1008 21 000 0, 1008 29 000 0), муки и порошка из сушеных бобовых культур (код ТН ВЭД 1106 10 000 0), а также муки и порошка из фруктов и орехов (код ТН ВЭД 1106 30 900 0) разрешение Президента Республики Узбекистан или Кабинета Министров не требуется.
6. Внести изменения и дополнение в некоторые указы Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У.