Республика ҳудудларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
1143
Сўнгги йилларда озиқ-овқат маҳсулотларини етиштириш ҳажмларини кўпайтириш орқали ички бозорни сифатли маҳсулотлар билан таъминлаш ҳамда мамлакатнинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида экин майдонлари сезиларли даражада кенгайтирилди. Шунингдек, туманларни мева-сабзавотчиликка ихтисослаштириш, маҳсулот етиштирувчиларни мева-сабзавотчилик кластерлари ҳамда кооперацияларга бирлаштириш каби амалий чоралар кўрилмоқда.
Жаҳон бозорлари талабларига жавоб бера оладиган рақобатбардош қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда ҳудудларни ихтисослаштириш тўғри йўл эканлигини кўрсатмоқда.
Шу сабабли, дастлабки босқичда республика бўйича 55 та туман мева-сабзавотчиликка ихтисослаштирилди. Бироқ, ушбу йўналишда амалга оширилаётган ишлар, кўрилаётган чора-тадбирларга қарамасдан ҳудудларнинг салоҳиятидан самарали фойдаланиш тизими йўлга қўйилмаган.
Қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, туманлар ҳудудларини тупроқ-иқлим шароитларига мос боғдорчилик, узумчилик, сабзавот-полизчилик, картошкачилик ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотларини етиштиришга ихтисослаштириш орқали ички ва ташқи бозор талабларига жавоб берадиган рақобатбардош маҳсулотлар етиштиришни кўпайтириш ҳамда илм-фан янгиликларини кенг жорий этиш ва маҳсулот ишлаб чиқарувчиларнинг моддий манфаатдорлигини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини амалга ошириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашнинг:
республика ҳудудларини босқичма-босқич қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг муайян турларини етиштиришга ихтисослаштириш;
республика ҳудудларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг муайян турларига ихтисослаштириш ишларини самарали ташкил этиш мақсадида эксперимент тариқасида 2020-2022 йиллар давомида Жиззах вилоятининг жами 116,3 минг гектар қўшимча ер майдонларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Жиззах вилоятининг айрим ҳудудларини 2020-2022 йилларда боғдорчилик ва узумчилик йўналишларига ихтисослаштириш кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
Жиззах вилояти айрим ҳудудларини 2020-2022 йилларда сабзавот, картошка, полиз, дуккакли ва доривор ўсимликлар ҳамда иссиқхона хўжаликларига ихтисослаштириш кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ;
Жиззах вилояти айрим ҳудудларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштиришда 2020-2022 йиллар давомида амалга ошириладиган чора-тадбирлар бўйича “Йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ;
Республика ҳудудларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштириш бўйича ишчи гуруҳ (кейинги ўринларда – Ишчи гуруҳ) таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Жиззах вилояти ҳокимлиги ва Ишчи гуруҳ (Ў.Барноев):
а) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ҳудудларни ихтисослаштириш кўрсаткичлари ва “Йўл харитаси”да белгиланган топшириқларнинг самарали ва ўз вақтида ижро этилишини таъминласин ҳамда натижаси бўйича Вазирлар Маҳкамасига ҳар чоракда маълумот киритиб борсин;
б) туман ҳокимликлари ҳамда халқ депутатлари вилоят ва туман Кенгашлари билан биргаликда икки ҳафта муддатда ҳудудларнинг ер майдонлари ихтисослашувидан келиб чиқиб, ушбу ер майдонларини устувор равишда рақобатбардош қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, сақлаш, қайта ишлаш ва экспорт қилиш жараёнини ҳамда инновацион ва ресурстежамкор технологияларни қўллашни ўз ичига олган агрокластерларни ташкил этувчи салоҳиятли ташаббускорлар, фермер хўжаликлари ва бошқа субъектларга қишлоқ хўжалиги мақсадлари учун танлов асосида ажратиш чораларини кўрсин;
в) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда бир ой муддатда:
ихтисослаштирилаётган ҳудудларда яхлитликка жиддий эътибор қаратган ҳолда тегишли қишлоқ хўжалиги экинларининг турларига қараб плантация шаклида экспортбоп экин турларини жойлаштириш ва етиштириладиган маҳсулот ҳажмларини аниқлаш бўйича чора-тадбирлар белгиланишини ва бажарилишини;
сув таъминоти ва инфратузилмаси мавжуд бўлган Зомин туманидаги денгиз сатҳидан 1-1,5 минг метр баландликда бўлган Қорамозор ҳудудидан 20 гектар ер майдонини Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти балансига ўтказилишини таъминласин;
г) Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда Зафаробод тумани Ф.Хўжаев массивида жойлашган 30-сон манзил колониясига қарашли 513 гектар самарасиз фойдаланиб келинаётган суғориладиган ер майдонини 2 400 бошли гўшт йўналишидаги чорва комплексини ташкил этиш ва фаолиятини йўлга қўйиш шарти билан лойиҳа ташаббускорларига танлов асосида ажратиб бериш чораларини кўрсин;
д) Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Транспорт вазирлиги ва “Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси билан биргаликда бир ой муддатда Жиззах вилоятининг Зомин, Мирзачўл ҳамда Пахтакор туманларида, уларнинг географик жойлашувидан келиб чиққан ҳолда, транспорт ва инфратузилма объектлари ҳолати ва туташ туманларнинг маҳсулот етиштириш ҳажмларини инобатга олиб, йирик агрологистик марказларни ташкил этиш лойиҳаларини амалга ошириш дастурини тасдиқласин ҳамда бажарилишини таъминласин;
е) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги, Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш агентлиги, Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги, тижорат банклари ҳамда лойиҳа ташаббускорлари билан биргаликда бир ой муддатда 2020 йил давомида ташкил этиладиган инвестиция лойиҳалари бўйича, шунингдек, ҳар йили 1 октябрга қадар келгуси йил учун ташкил этиладиган лойиҳаларнинг манзилли дастурини тасдиқласин ва ҳар чоракда бажарилган ишлар юзасидан Вазирлар Маҳкамасига батафсил маълумот киритиб борсин;
ж) Ўзбекистон Республикаси Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси билан биргаликда 2020 йил III чорагида Жиззах вилоятининг Бахмал, Ғаллаорол, Зомин, Фориш, Янгиобод ва Ш.Рашидов туманларидаги янги ўзлаштириладиган лалми ер майдонларида боғдорчилик ва узумчиликни ривожлантириш учун артезиан қудуқ қазиш ва ер ости сувларидан фойдаланиш мақсадида бурғилаш ишларини ташкил этсин;
з) Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги ҳамда тижорат банклари билан биргаликда манзилли дастурни молиялаштиришда тижорат банкларининг кредит маблағлари, халқаро молия институтларининг кредит линиялари ва хорижий инвесторлар маблағларини жалб этиш чораларини кўрсин.
Бунда, тижорат банклари томонидан лойиҳаларни молиялаштириш, шу жумладан, айланма маблағларни шакллантиришга кредитлар ажратишда қишлоқ хўжалиги экинларининг ҳосилсиз ҳамда барпо этилаётган қувватларни ташкил этиш даврига кредитнинг асосий қарзидан имтиёзли давр берилади.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси (Ў.Барноев) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда икки ой муддатда мазкур қарор талабларини инобатга олган ҳолда:
Республиканинг айрим ҳудудларини 2020-2022 йилларда боғдорчилик ва узумчилик йўналишларига ихтисослаштириш кўрсаткичлари;
Республиканинг айрим ҳудудларини 2020-2022 йилларда сабзавот, картошка, полиз, дуккакли ва доривор ўсимликлар ҳамда иссиқхона хўжаликларига ихтисослаштириш кўрсаткичлари;
Республиканинг айрим ҳудудларини қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришга ихтисослаштиришда 2020-2022 йиллар давомида амалга ошириладиган чора-тадбирлар бўйича “Йўл харитаси” лойиҳаларининг ишлаб чиқилиши ва Вазирлар Маҳкамасига киритилишини таъминласин.
5. 2021 йил 1 январдан бошлаб 2023 йил 1 январга қадар 5-иловага мувофиқ рўйхат бўйича четдан олиб кирилаётган уруғлар, кўчатлар ва пайвандтаглар, минерал ўғитлар, ўсимликларни кимёвий ҳимоялаш воситалари, замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар ва уларнинг бутловчи қисмлари, томчилатиб ва ёмғирлатиб суғориш тизимлари ҳамда уларнинг бутловчи қисмлари божхона божидан озод этилсин.
6. Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Узум етиштирувчилар ва вино тайёрловчиларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан:
боғдорчилик хўжаликларида ташкил қилинадиган ҳар 35 гектар интенсив боғ ва токзорларга сув чиқариш учун бурғиланган қудуқни, шунингдек, дарёлар, каналлар ва бошқа сув ҳавзаларидан сувни тортишга насос станциясини қуриш ишлари учун сувдан махсус фойдаланиш ёки сувни махсус истеъмол қилиш бўйича ваколатли органлар томонидан бериладиган тегишли рухсатномага асосан 120 миллион сўмдан ошмайдиган миқдорда субсидия маблағларини ажратиш тартиби жорий этилганлиги инобатга олинсин;
сувдан фойдаланиш мақсадида туташ ҳудудларда жойлашган ҳар бирининг умумий майдони 35 гектардан ошмайдиган бир неча фермер ва қишлоқ хўжалиги корхоналарининг ўзаро келишуви асосида сув чиқариш учун бурғиланган қудуқни, шунингдек, дарёлар, каналлар ҳамда бошқа сув ҳавзаларидан сувни тортишга насос станциясини қуриш учун сувдан махсус фойдаланиш ёки сувни махсус истеъмол қилиш бўйича ваколатли органлар томонидан бериладиган тегишли рухсатномага асосан ҳар 35 гектар майдонга 120 миллион сўмдан ошмайдиган миқдорда субсидия ажратилиши белгилансин.
7. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги икки ой муддатда:
а) Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш агентлиги билан биргаликда Жиззах вилоятининг айрим ҳудудларида артезиан қудуқ қазиш ва ер ости сувларидан фойдаланиш мақсадида Узум етиштирувчилар ва вино тайёрловчиларни қўллаб-қувватлаш жамғармасининг 6 миллиард сўм маблағлари эвазига 6 дона бурғилаш машинасини харид қилиб, Жиззах вилояти фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашига беғараз ажратиш ишларини амалга оширсин;
б) Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги, Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш агентлиги ҳамда Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти билан биргаликда “2020-2023 йилларда мева-сабзавотчилик, узумчилик, полизчилик ва картошкачилик соҳаларида амалга ошириладиган илмий-амалий тадқиқотлар ва инновацион илмий-техник лойиҳалар” дастурини
шакллантирсин ва лойиҳаларни дастурда белгиланган муддатларда Инновацион ривожланиш вазирлигига тақдим этиб борсин.
Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги мазкур дастур доирасида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан тақдим этиладиган лойиҳаларни белгиланган тартибда молиялаштириш чораларини кўрсин.
8. Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ихтисослаштирилган ҳудудларда ташкил этиладиган ҳар бир агрокластерга халқаро стандартларга (Global GAP, Organic, ISO 22000 ва бошқалар) мувофиқ хавфсизликни бошқариш тизимларини жорий этиш ва сертификатлаштиришда амалий ёрдам кўрсатиш режасини ишлаб чиқиб, амалга оширсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ихтисослаштирилган ҳудудларнинг, биринчи навбатда Жиззах вилоятининг табиий газ ва электр энергияси таъминотини ўрганган ҳолда замонавий иссиқхоналар, интенсив боғ ҳамда токзорлар ташкил этилаётган ҳудудларни энергия ресурслари билан таъминлаш, шунингдек, қайта тикланувчи ва ноанъанавий энергия манбаларидан фойдаланишни йўлга қўйган ташаббускорлар, фермер хўжаликлари ва бошқа субъектларни қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда рағбатлантириш чораларини кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига 6-иловага мувофиқ қўшимчалар киритилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Адлия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по специализации регионов республики на производстве сельскохозяйственной продукции
1128
За последние годы значительно расширены посевные площади, служащие обеспечению внутреннего рынка качественной продукцией и повышению экспортного потенциала страны посредством увеличения объемов производства продовольственной продукции. Также принимаются практические меры по специализации районов на плодоовощеводстве, объединению производителей продукции в плодоовощеводческие кластеры и кооперации.
Специализация территорий на производстве конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции, отвечающей требованиям мировых рынков, показывает правильность избранного пути.
Поэтому на первоначальном этапе 55 районов республики были специализированы на плодоовощеводстве. Однако несмотря на проводимую работу и принимаемые меры в данном направлении, не налажена система эффективного использования потенциала регионов.
В целях диверсификации сельского хозяйства, увеличения производства конкурентоспособной продукции, отвечающей требованиям внутреннего и внешнего рынков, путем специализации территории районов на садоводстве, виноградарстве, овощебахчеводстве, картофелеводстве и производстве другой продовольственной продукции с учетом их почвенно-климатических условий, а также широкого внедрения научных новаций и повышения материальной заинтересованности у производителей продукции:
1. Одобрить предложения Координационного совета по реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы о:
поэтапной специализации территорий республики на производстве определенных видов сельскохозяйственной продукции;
специализации в порядке эксперимента в общей сложности 116,3 тысячи гектаров дополнительных земельных площадей в Джизакской области на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах в целях эффективной организации работ по специализации территорий республики на производстве определенных видов сельскохозяйственной продукции.
Показатели специализации отдельных территорий Джизакской области на направлениях «садоводство» и «виноградарство» в 2020–2022 годах согласно приложению №1;
Показатели специализации отдельных территорий Джизакской области на овощеводстве, картофелеводстве, бахчеводстве, зернобобовых культурах и лекарственных растениях, а также тепличных хозяйствах в 2020–2022 годах согласно приложению №2;
«Дорожную карту» мер по специализации отдельных территорий Джизакской области на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах согласно приложению №3;
Состав рабочей группы по специализации территорий республики на производстве сельскохозяйственной продукции (далее – Рабочая группа) согласно приложению №4.
3. Хокимияту Джизакской области и Рабочей группе (Барноев У.):
а) совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить эффективное и своевременное исполнение показателей специализации территорий и поручений, определенных в «Дорожной карте», с внесением в Кабинет Министров ежеквартальной информации о результатах;
б) совместно с хокимиятами районов, а также областным и районными Кенгашами народных депутатов в двухнедельный срок, исходя из специализации земельных площадей территорий, принять меры по выделению данных земельных площадей для сельскохозяйственных целей на конкурсной основе в приоритетном порядке потенциальным инициаторам, фермерским хозяйствам и другим субъектам, создающим агрокластеры, включающие в себя производство, хранение, переработку и процесс экспорта конкурентоспособной сельскохозяйственной продукции, а также применение инновационных и ресурсосберегающих технологий;
в) совместно с Министерством сельского хозяйства и Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в месячный срок обеспечить:
определение и реализацию мер по размещению на специализируемых территориях в форме плантаций экспортоориентированных видов культур, а также выявлению в зависимости от видов соответствующих сельскохозяйственных культур объемов производимой продукции, уделив особое внимание целостности специализируемых территорий;
передачу на баланс Научно-исследовательского института овощебахчевых культур и картофеля 20 гектаров земельной площади за счет территории Корамозор в Зааминском районе, расположенной на высоте 1–1,5 метра над уровнем моря с действующим водообеспечением и инфраструктурой;
г) совместно с Министерством внутренних дел и Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в двухмесячный срок принять меры по выделению инициаторам проекта 513 гектаров неэффективно используемой орошаемой земельной площади, принадлежащей колонии-поселению №30, расположенной на массиве «Ф. Хужаев» Зафарабадского района, на конкурсной основе с условием создания и организации деятельности животноводческого комплекса мясного направления из 2 400 голов;
д) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством сельского хозяйства, Министерством транспорта Республики Узбекистан и холдинговой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» в месячный срок утвердить и обеспечить исполнение программы по реализации проектов создания крупных центров агрологистики в Зааминском, Мирзачульском и Пахтакорском районах Джизакской области исходя из географического расположения, а также учитывая состояние их транспортных и инфраструктурных объектов и объемы производства продукции в прилегающих районах;
е) совместно с Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства, Агентством по развитию виноградарства и виноделия, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан, коммерческими банками и инициаторами проектов в месячный срок утвердить адресную программу инвестиционных проектов, организуемых в 2020 году, ежегодно до 1 октября утверждать адресную программу проектов, организуемых в следующем году с внесением в Кабинет Министров ежеквартальной подробной информации о проведенной работе;
ж) совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам организовать в III квартале 2020 года проведение буровых работ в целях бурения артезианских скважин и использования подземных вод для развития садоводства и виноградарства на новых осваиваемых богарных земельных площадях в Бахмальском, Галляаральском, Зааминском, Фаришском, Янгиабадском и Шараф-Рашидовском районах Джизакской области;
з) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан и коммерческими банками принять меры по привлечению кредитных средств коммерческих банков, кредитных линий международных финансовых институтов и средств зарубежных инвесторов на финансирование адресных программ.
При этом при финансировании коммерческими банками проектов, в том числе выделении кредитов для формирования оборотных средств на период неурожая сельскохозяйственных культур, а также период организации создания мощностей, предоставляется льготный период по основному долгу кредита.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан (Барноев У.) совместно с Министерством сельского хозяйства, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в двухмесячный срок исходя из требований настоящего постановления обеспечить разработку и внесение в Кабинет Министров следующих проектов:
Показатели специализации отдельных территорий республики на направлениях «садоводство» и «виноградарство» в 2020–2022 годах;
Показатели специализации отдельных территорий республики на овощеводстве, картофелеводстве, бахчеводстве, зернобобовых культурах и лекарственных растениях, а также тепличных хозяйствах в 2020–2022 годах;
«Дорожной карты» мер по специализации отдельных территорий республики на производстве сельскохозяйственной продукции в 2020–2022 годах.
5. Освободить на период с 1 января 2021 года по 1 января 2023 года от таможенных пошлин семена, саженцы и подвои, минеральные удобрения, химические средства защиты растений, современные энергосберегающие теплицы и комплектующие к ним, системы капельного и дождевального орошения и комплектующие к ним, ввозимые из-за рубежа по перечню согласно приложению №5.
внедрен порядок выделения за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонда поддержки виноградарей и виноделов субсидированных средств на строительство буровых скважин и насосных станций с целью скачивания воды из рек, каналов и других водоемов для отбора воды на каждые 35 гектаров интенсивных садов и виноградников, создаваемых в садоводческих хозяйствах, в размере не более 120 миллионов сумов на основе соответствующего разрешения на специальное водопользование и водопотребление, выдаваемого уполномоченными органами;
установлено выделение субсидий за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонда поддержки виноградарей и виноделов на строительство буровых скважин и насосных станций с целью скачивания воды из рек, каналов и других водоемов для отбора воды на основе взаимного соглашения нескольких фермерских и сельскохозяйственных предприятий, площадь каждого из которых не превышает 35 гектаров, в размере не более 120 миллионов сумов на каждые 35 гектаров площади на основе соответствующего разрешения на специальное водопользование и водопотребление, выдаваемого уполномоченными органами.
7. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан в двухмесячный срок:
а) совместно с Агентством по развитию виноградарства и виноделия реализовать работы по приобретению и безвозмездному выделению Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Джизакской области шести буровых машин за счет Фонда поддержки виноградарей и виноделов в размере 6 миллиардов сумов в целях бурения артезианских скважин и использования подземных вод на отдельных территориях Джизакской области;
б) совместно с Агентством по развитию садоводства и тепличного хозяйства, Агентством по развитию виноградарства и виноделия и Научно-исследовательским институтом овощебахчевых культур и картофеля сформировать программу «Научно-практические исследования и инновационные научно-технические проекты, реализуемые в сферах плодоовощеводства, виноградарства, бахчеводства и картофелеводства в 2020–2023 годах» с представлением проектов в Министерство инновационного развития Республики Узбекистан в сроки, установленные программой.
Министерству инновационного развития принять меры по финансированию в установленном порядке проектов, вносимых Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в рамках программы.
8. Узбекскому агентству стандартизации, метрологии и сертификации совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан разработать и реализовать план по оказанию практической помощи во внедрении и сертификации систем управления безопасности в соответствии с международными стандартами (Global GAP, Organic, ISO 22000 и другими) каждого агрокластера, создаваемого на специализированных территориях.
9. Министерству энергетики Республики Узбекистан принять меры по обеспечению энергоресурсами специализированных территорий, в первую очередь Джизакской области, в которых создаются современные теплицы, интенсивные сады и виноградники, изучив состояние обеспеченности данных территорий природным газом и электрической энергией, с принятием мер по стимулированию инициаторов, фермерских хозяйств и других субъектов, наладивших использование возобновляемых и нетрадиционных источников энергии, в порядке, установленном законодательством.
10. Внести дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению №6.
11. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.