Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
1048
Инсон ҳуқуқлари, жумладан, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларининг кафолатларини мустаҳкамлаш, инклюзив ривожланиш, аҳолининг барча қатламлари тенг ҳуқуқ ва имкониятларга эга бўлишларини таъминлашнинг самарали механизмларини жорий этиш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамият ҳаётининг барча соҳаларида иштирок этишлари учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Ўзбекистон ногиронлар жамияти, Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси, Адвокатлар палатаси ҳамда жамоатчиликнинг қуйидаги таклифлари маъқуллансин:
ногиронлиги бўлган муҳтож шахсларни замонавий протез-ортопедия мосламалари билан таъминлаш ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш муассасалари ускуналарини модернизация қилиш;
ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар, ногиронлиги бўлган болалар ҳамда уларга ғамхўрлик қилувчи фуқароларга давлат идоралари ва ташкилотлари томонидан кўрсатиладиган давлат хизматларидан навбатсиз фойдаланиш бўйича имтиёзлар бериш;
ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқий кафолатларини мустаҳкамлаш ва уларга юридик ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш.
2. 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида аҳолининг муҳтож қисмини замонавий протез-ортопедия буюмлари ва реабилитация воситалари билан таъминлаш даражасини 60фоизга етказиш белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Мазкур кўрсаткичга эришиш доирасида Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги 2023 йилда муҳтож шахсларни хорижий технологиялар асосида тайёрлангансифатли замонавий оёқ протез-ортопедия буюмлари, шу жумладан, “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларни сон протезиболдир протези ва оёқ камари ортопед аппаратлари билан бепул таъминласин.
а) 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб ногиронлиги бўлган шахсларни протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлашда ногиронлиги бўлган шахслардан тиббий хулоса талаб қилиш бекор қилинади.
фуқароларни тиббий-ижтимоий экспертизадан ўтказиш ва ногиронликни белгилаш билан бир вақтда тегишли протез-ортопедия мосламалари ҳамда реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун тиббий хулоса тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари томонидан “Тиббий-ижтимоий экспертиза” электрон ахборот тизимига киритилади;
протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун талаб этиладиган тиббий хулосанинг мавжудлиги ўзаро ахборот алмашинуви орқали аниқланади;
“Тиббий-ижтимоий экспертиза” электрон ахборот тизимига киритилган тиббий хулоса асосида мазкур ахборот тизимига интеграция қилинган “Ижтимоий хизмат” электрон платформасида ногиронлиги белгиланган шахснинг мурожаати (шу жумладан, электрон тартибда) асосида протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситаларини олиш учун электрон сертификат шакллантирилади;
б) ногиронлиги бўлган шахсларни “Ижтимоий хизмат” электрон платформаси орқали, шу жумладан, замонавий протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлашда жорий этиладиган шаффоф электрон навбат доирасида “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган ногиронлиги бўлган шахсларга устуворлик берилади.
Бунда, протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари билан таъминлаш учун сўровномалар “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган ногиронлиги бўлган шахслар рўйхатидан битта сўровнома ва умумий рўйхатдан битта сўровнома тартибида навбатма-навбат шакллантирилади.
4. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда 2023 йил 1 июлга қадар ногиронлиги бўлган муҳтож шахслар таъминланадиган протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация қилишнинг техник воситалари рўйхатини кенгайтириш бўйича Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
5. Белгилаб қўйилсинки, ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар, ногиронлиги бўлган болалар ва уларга ғамхўрлик қилувчи (йўлда кузатиб борувчи) бир нафар фуқаро учун давлат идоралари ва ташкилотлари томонидан, шу жумладан, давлат хизматлари марказларисоғлиқни сақлаштаълиммаданият муассасаларида фуқароларнинг бевосита ҳозирлигида (жойида) кўрсатиладиган хизматлардан навбатсиз фойдаланиш, давлат идоралари раҳбарлари (мансабдор шахслари) қабулига навбатсиз кириш бўйича имтиёз берилади.
6. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2023 йил 1 майдан бошлаб тиббиёт муассасаларида даволанаётган ногиронлиги бўлган болага ғамхўрлик қилиш учун шу муассасада унинг отаси ёки онасига (уларнинг ўрнини босувчи шахсга) ёхуд оиланинг болани бевосита парваришлаётган бошқа аъзосига ногиронлиги бўлган боланинг ёнида бирга бўлиш учун шароит яратилади, жумладан:
стационар тиббиёт муассасаларида ногиронлиги бўлган болани парваришлаётган шахсга мазкур давр учун меҳнатга лаёқатсизлик варақаси берилади;
болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга ғамхўрлик қилувчи шахслар (ота-онаси ва бошқалар) учун даволаш даврида давлат стационар тиббиёт муассасаларида бепул овқатланиш йўлга қўйилади.
7. Белгилаб қўйилсинки, педиатрия тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари томонидан болаларнинг ногиронлиги бўлган шахс деб топилиши асосли эканлигини аниқлаш мақсадида уларни Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси туман (шаҳар) бўлимларининг йўлланмасига асосан қайтадан тиббий-ижтимоий экспертизага юбориш тартиби бекор қилинади.
8. Фуқароларга юридик ёрдам кўрсатиш жараёнларини рақамлаштириш, адвокатура соҳасини судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамда бошқа давлат органлари фаолияти билан интеграция қилишни назарда тутувчи “Юридик ёрдам” ахборот тизими ишга туширилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ихтиёрий бепул ёрдам олишларига (pro bono) кўмаклашиш учун “Юридик ёрдам” ахборот тизимида адвокатлик тузилмалари ва адвокатлар фойдаланиши учун очиқ бўлган ногиронлиги бўлган шахсларнинг мурожаатлари бўлими яратилади.
ногиронлиги бўлган шахсларнинг ихтиёрий бепул юридик ёрдам (pro bono) олиш бўйича мурожаатлари “Юридик ёрдам” ахборот тизимига киритилади ҳамда ихтиёрий ёрдам кўрсатилиши учун адвокатлик тузилмалари ва адвокатлар эътиборига етказилади;
ихтиёрий бепул юридик ёрдам кўрсатиш истагида бўлган адвокатлик тузилмалари ҳамда адвокатлар учун бундай ёрдам таклиф қилишнинг техник имконияти яратилади;
адвокатлик тузилмалари ва адвокатлардан улар кўрсатган ихтиёрий бепул юридик ёрдам (pro bono) тўғрисида ҳисобот талаб қилинмайди.
9. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги:
а) ногиронлиги бўлган шахслар, ногиронлиги бўлган болалар ва уларга ғамхўрлик қилувчи шахсларга ўз ҳуқуқларидан фойдаланишда қулайлик яратиш мақсадида:
Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2023 йил 1 июнга қадар ногиронлиги бўлган шахслар ва уларга ғамхўрлик қилувчи фуқаролар учун қонунчиликда белгиланган имтиёзларнинг ягона рўйхатини шакллантирсин ва доимий янгилаб борсин;
Адлия вазирлиги билан биргаликда ногиронлиги бўлган шахслар ва уларга ғамхўрлик қилувчи фуқаролар учун белгиланган имтиёзларнинг ягона рўйхатини “Advice.uz” (e-maslahat.uz) ҳуқуқий ахборот порталида эълон қилиб, Интернет тармоғи орқали мунтазам ёритиб боришни таъминласин;
б) Адлия вазирлиги, Бош прокуратура, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ билан биргаликда уч ой муддатда ногиронлиги бўлган шахсларни ишга қабул қилишда дастлабки синов муддатини қўллаш масаласини хорижий илғор тажрибалар асосида ўрганиб чиқсин ҳамда Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
10. Белгилансинки, 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб “Махсус педагогика, дефектология” магистратура мутахассисликлари бўйича давлат олий таълим муассасаларига қабул тўлиқ давлат гранти асосида амалга оширилади.
Бунда, давлат гранти асосида ўқитиш давлат олий таълим муассасалари магистратурасига ажратилган давлат гранти асосидаги умумий қабул параметрлари доирасида амалга оширилади.
11. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги:
2023/2024 ўқув йилига қабул жараёнидан бошлаб қабул тартиби, тест синовлари тўғрисида абитуриентларга маълумот бериш учун тайёрланадиган материаллар ногиронлиги бўлган шахслар учун қулай форматда бўлиши, жумладан, видеороликлар сурдотаржима ёки субтитрлар билан намойиш этилишини таъминласин;
таълим олаётган ногиронлиги бўлган талабаларга таълим жараёнида кўмаклашиш учун ногиронлиги бўлган шахснинг оила аъзоси ёки бошқа шахсларга олий таълим муассасасида ногиронлиги бўлган шахснинг ёнида бирга бўлиши учун шароит яратиш чораларини кўрсин.
12. Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар режаси иловага мувофиқ тасдиқлансин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 августдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларга кўрсатилаётган тиббий-ижтимоий хизматлар сифатини янада яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5217-сон қарори 2-бандининг ўнинчи хатбошиси қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
“болалар церебрал фалажи, умуртқа поғонасининг патологик синиши билан касалланган болалар ва катталарда мустақил юриш функцияларини қайта тиклаш учун Ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш ва протезлаш миллий маркази ва унинг ҳудудий марказларини 2021-2022 йилларда 28 та, шундан 2021 йилда 14 та замонавий экзоскелет ускунаси, 2023 йилдароботлаштирилган локомат тўплами ва бошқа замонавий реабилитация ускуналари билан таъминлаш”.
14. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги мазкур қарорнинг 2, 6ва 13-бандларида назарда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш 2023 йилда Давлат бюджетидан тегишли соҳаларга ажратилган маблағлар доирасида амалга оширилишини, 2024 йилдан бошлаб эса Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда зарур маблағларни инобатга олсин.
15. Адлия вазирлиги:
Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги билан биргаликда ногиронлиги бўлган шахсларга берилган имтиёзлар, ногиронлик белгиси бўйича камситишга йўл қўймаслик, ногиронлиги бўлган шахсларга ўз ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларидан фойдаланишлари учун қулай шароитлар яратиш ҳақида кенг тушунтириш ишларини амалга оширсин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда мазкур қарорнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятининг аҳоли ўртасида тушунтирилишини, оммавий ахборот воситаларида, шу жумладан, Интернет жаҳон ахборот тармоғи орқали мунтазам равишда ва кенг кўламда ёритиб борилишини таъминласин.
16. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью
В целях укрепления гарантий прав человека, в том числе прав лиц с инвалидностью, инклюзивного развития, внедрения эффективных механизмов обеспечения равных прав и возможностей для всех слоев населения, а также создания необходимых условий для участия лиц с инвалидностью во всех сферах жизни общества:
1. Одобрить предложения Министерства занятости и сокращения бедности, Министерства юстиции, Национального центра по правам человека, Общества инвалидов Узбекистана, Ассоциации инвалидов Узбекистана, Палаты адвокатов и общественности, предусматривающие:
обеспечение современными протезно-ортопедическими изделиями нуждающихся лиц с инвалидностью, а также модернизацию оборудования учреждений по реабилитации лиц с инвалидностью;
предоставление лицам с инвалидностью I и II групп, детям с инвалидностью, а также гражданам, заботящимся о них, льготы по пользованию государственными услугами, оказываемыми государственными учреждениями и организациями, вне очереди;
совершенствование системы оказания юридической помощи и укрепление правовых гарантий лиц с инвалидностью.
2. Принять к сведению, что в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы установлена цель по доведению уровня обеспечения нуждающейся части населения современными протезно-ортопедическими изделиями и средствами реабилитации до 60 процентов.
В рамках достижения данного показателя Министерству занятости и сокращения бедности безвозмездно обеспечить нуждающихся лиц качественными современными протезно-ортопедическими изделиями для ногизготовленными на основе зарубежных технологий, в том числе лиц с инвалидностью, включенных в «Единый реестр социальной защиты», а также лиц с инвалидностью I группы – протезами бедра, протезами голени и ортопедическими аппаратами ноги.
а) с 1 сентября 2023 года отменяется истребование медицинского заключения при обеспечении лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации.
медицинское заключение для получения соответствующих протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации вносится медико-социальными экспертными комиссиями в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза» одновременно с проведением медико-социальной экспертизы и установления инвалидности граждан;
наличие медицинского заключения, требуемого для получения протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации, определяется путем взаимного обмена данными;
на основании обращения (в том числе в электронной форме) лица, инвалидность которого установлена, а также медицинского заключения, внесенного в электронную информационную систему «Медико-социальная экспертиза»на электронной платформе «Социальная услуга», интегрированной с указанной информационной системой, формируется электронный сертификат на получение протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации;
б) в рамках внедряемой прозрачной электронной очереди при обеспечении лиц с инвалидностью современными протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации посредством электронной платформы «Социальная услуга» отдается приоритет лицам с инвалидностью, включенным в «Единый реестр социальной защиты».
При этом заявки на обеспечение протезно-ортопедическими изделиями и техническими средствами реабилитации формируются поочередно в порядке – одна заявка из списка лиц с инвалидностью, включенных в «Единый реестр социальной защиты», и одна заявка из общего списка.
4. Министерству занятости и сокращения бедности совместно с Министерством здравоохранения и Министерством экономики и финансов в срок до 1 июля 2023 года внести в Кабинет Министров проект постановления правительства по расширению перечня протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации, которыми обеспечиваются нуждающиеся лица с инвалидностью.
5. Установить, что лицам с инвалидностью I и II групп, детям с инвалидностью, а также одному заботящемуся о них (сопровождающему в дороге) гражданину предоставляется льгота по внеочередному пользованию услугами, оказываемыми при личном присутствии граждан (на месте) в государственных учреждениях и организациях, в том числе центрах государственных услуг, учреждениях здравоохранения, образования и культуры, а также по внеочередному приему руководителями (должностными лицами) государственных органов.
6. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 мая 2023 года для ухода за ребенком с инвалидностью, находящимся на лечении в медицинском учреждении, его отцу или матери (лицам их заменяющим) либо другому члену семьи, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, создаются условия для нахождения вместе с ребенком-инвалидом, в частности:
лицу, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью в стационарных медицинских учреждениях, выдается листок нетрудоспособности;
лицам, заботящимся о лицах с инвалидностью с детства (родителям и другим), предоставляется бесплатное питание в период лечения в государственных стационарных медицинских учреждениях.
7. Определить, что отменяется порядок направления детей с инвалидностью на повторную медико-социальную экспертизу на основании направления районных (городских) отделов внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов в целях установления обоснованности признания их лицами с инвалидностью педиатрическими медико-социальными экспертными комиссиями.
8. Принять к сведению, что запущена информационная система «Юридическая помощь», предусматривающая цифровизацию процессов оказания юридической помощи гражданам и интеграцию сферы адвокатуры с деятельностью судов, правоохранительных органов и иных государственных органов.
Установить, что в целях оказания содействия в получении лицами с инвалидностью добровольной бесплатной помощи (pro bono) в информационной системе «Юридическая помощь» создается раздел обращений лиц с инвалидностью, доступный для пользования адвокатскими формированиями и адвокатами.
обращения лиц с инвалидностью по поводу получения добровольной бесплатной юридической помощи (pro bono) вводятся в информационную систему «Юридическая помощь» и доводятся до сведения адвокатских формирований и адвокатов для оказания добровольной помощи;
создается техническая возможность для направления предложения о предоставлении добровольной бесплатной юридической помощи адвокатскими формированиями и адвокатами, изъявившими желание оказать такую помощь;
предоставление адвокатскими формированиями и адвокатами отчета об оказанной ими добровольной бесплатной юридической помощи (pro bono) не требуется.
9. Министерству занятости и сокращения бедности:
а) в целях создания удобств для лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью и граждан, заботящихся о них, при реализации ими своих прав:
совместно с Министерством здравоохранения, Министерством экономики и финансов, а также заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июня 2023 года сформировать и регулярно обновлять единый перечень льгот, определенный законодательством, для лиц с инвалидностью и граждан, заботящихся о них;
совместно с Министерством юстиции обеспечить опубликование единого перечня льгот, определенного для лиц с инвалидностью и граждан, заботящихся о них, на правовом информационном портале «Advice.uz» (e-maslahat.uz) и регулярное освещение посредством сети Интернет;
б) совместно с Министерством юстиции, Генеральной прокуратурой и Национальным центром по правам человека в трехмесячный срок изучить на основе передового зарубежного опыта и внести в Кабинет Министров вопрос о применении предварительного испытательного срока при приеме на работу лиц с инвалидностью.
10. Установить, что с 2023/2024 учебного года прием на специальность магистратуры «Специальная педагогика, дефектология» государственных высших образовательных учреждений проводится полностью на основе государственного гранта.
При этом обучение на основе государственного гранта осуществляется в рамках общих параметров приема по государственному гранту, выделенных для магистратуры государственных высших образовательных учреждений.
11. Министерству высшего образования, науки и инноваций:
начиная с процесса приема на 2023/2024 учебный год обеспечить подготовку материалов о порядке приема и тестовых испытаниях для предоставления информации абитуриентам в форматах, доступных для лиц с инвалидностью, в частности, видеороликов с сурдопереводом или субтитрами;
принять меры по созданию условий для нахождения вместе с лицом с инвалидностью члена его семьи или иных лиц в высшем образовательном учреждении для оказания содействия в образовательном процессе.
12. Утвердить План дополнительных мер по совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью согласно приложению.
13. Абзац десятый пункта 2 постановления Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2021 года № ПП–5217 «О мерах по дальнейшему улучшению качества медико-социальных услуг, оказываемых лицам с инвалидностью» изложить в следующей редакции:
«обеспечению Национального центра реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и его территориальных центров 28 единицами современного экзоскелета в 2021–2022 годах, в том числе 14 единицами в 2021 году, в 2023 году – комплектами роботизированных локомоторов и другим современным реабилитационным оборудованием в целях восстановления функции самостоятельного передвижения у детей с церебральным параличом, а также детей и взрослых с патологическим переломом позвоночника».
14. Министерству экономики и финансов обеспечить финансирование мер, предусмотренных в пунктах 2, 6 и 13 настоящего постановления, в рамках средств государственного бюджета, направляемых в соответствующие сферы в 2023 году, с 2024 года – предусматривать необходимые средства при формировании параметров государственного бюджета.
15. Министерству юстиции:
совместно с Национальным центром по правам человека и Министерством занятости и сокращения бедности провести широкую разъяснительную работу о льготах, предоставленных лицам с инвалидностью, недопущении дискриминации по признаку инвалидности, создании благоприятных условий для реализации лицами с инвалидностью своих прав, свобод и законных интересов;
совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить разъяснение среди населения, а также широкое регулярное освещение сути, содержания и значения настоящего постановления в средствах массовой информации, в том числе сети Интернет.
16. Министерству занятости и сокращения бедности совместно с Министерством здравоохранения, заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
17. Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.