Истеъмол бозорларида нархлар барқарорлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Аҳолининг харид қобилиятини мустаҳкамлаш, асосий турдаги озиқ-овқат ва истеъмол маҳсулотларига бўлган эҳтиёжни таъминлаш, товарлар таъминотининг глобал занжирларини диверсификациялаш ҳамда инфляция даражасини жиловлаш мақсадида:
1. 2024 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда божхона божининг ноль ставкаси қўлланиладиган товарлар рўйхати 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 31 майдаги “Истеъмол бозорларида нархлар барқарорлигини таъминлашга ва монополияга қарши чораларнинг таъсирчанлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-145-сон фармонида:
1-банддаги ва 1-илованинг номланишидаги “2023 йил 1 июлга қадар” сўзлари “2024 йил 1 январга қадар” сўзлари билан алмаштирилсин;
4-банддаги “2023 йил 1 январга қадар” сўзлари “2024 йил 1 январга қадар” сўзлари билан алмаштирилсин.
3. Вазирлар Маҳкамаси (Ж.Ходжаев) бир ой муддатда:
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини республика ҳудудига олиб киришда давлат назоратидан ўтказиш жараёнининг самарадорлигини ошириш ҳамда уни хавфни таҳлил қилиш тамойили асосида йўлга қўйиш;
импорт қилишда божхона божининг ноль ставкаси қўлланиладиган кундалик истеъмол товарлари рўйхатини кенгайтириш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
4. Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.

О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках
В целях укрепления покупательской способности населения, удовлетворения его потребностей в основных видах продовольственной и потребительской продукции, диверсификации глобальных цепочек обеспечения товарами, а также сдерживания уровня инфляции:
1. Утвердить Перечень товаров, при ввозе которых на территорию Республики Узбекистан в срок до 1 января 2024 года применяется нулевая ставка таможенной пошлины, согласно приложению № 1.
2. В Указе Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2022 года № УП–145 «О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках и повышению действенности антимонопольных мер»:
в пункте 1 и в наименовании приложения № 1 слова «до 1 июля 2023 года» заменить словами «до 1 января 2024 года»;
в пункте 4 слова «до 1 января 2023 года» заменить словами «до 1 января 2024 года».
3. Кабинету Министров (Ходжаев Ж.) в месячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения о:
повышении эффективности процесса государственного контроля при ввозе продовольственной и сельскохозяйственной продукции на территорию республики и его налаживании на основе принципа риск-анализа;
расширении перечня товаров повседневного потребления, в отношении которых при импорте применяется нулевая ставка таможенной пошлины.
4. Министерству инвестиций, промышленности и торговли совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего Указа.