Коронавирус пандемияси даврида ижтимоий ҳимояга ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламларини моддий қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
971
Коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш даврида аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш ва эҳтиёжманд оилаларни моддий қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни ва халқимизнинг тарихий ва маънавий қадриятларини намоён этган “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракатини янада кучайтириш мақсадида, шунингдек Қурбон ҳайити байрами муносабати билан:
1. Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ва ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича мутасадди идоралар томонидан шакллантирилган моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларнинг рўйхатларига (“темир дафтар”) киритилган ва аъзолари 1,7 миллион нафардан ортиқ бўлган 400 мингдан кўпроқ оилаларга Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан бир марталик моддий ёрдам кўрсатилсин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ва Марказий банки бир марталик моддий ёрдам пулларини моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилалар рўйхатларига киритилган оилаларга 2020 йил 15 августга қадар етказилишини таъминласин.
2. 2020 йил 1 сентябрдан бошлаб пенсиялар, болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга, зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги ва меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган нафақалар миқдори 1,1 баробар оширилсин.
2020 йил 1 сентябрдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси ҳудудида:
пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори – ойига 262 470 сўм;
ёшга доир энг кам пенсиялар – ойига 513 350 сўм;
болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга бериладиган нафақа – ойига 513 350 сўм;
зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги ва меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган нафақа – ойига 315 030 сўм этиб белгилансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда 2020 йилнинг якунига қадар:
14 ёшгача болалари бўлган эҳтиёжманд нафақа олувчи оилаларнинг амалдаги сонини 2 баробарга ошириб, 700 мингтагача етказишни;
бола 2 ёшга тўлгунга қадар бола парвариши бўйича нафақа олувчи эҳтиёжманд оналарнинг амалдаги сонини 330 мингдан 400 мингтага ошириш;
моддий ёрдам олувчи кам таъминланган оилаларнинг амалдаги сонини 89 мингдан 100 мингтага етказишни таъминласин.
4. Тўлаш муддати 2020 йилнинг июль-сентябрь ойларида тугайдиган болалари бўлган оилаларга ва бола парвариши билан шуғулланадиган оналарга нафақа тўлаш навбатдаги 6 ой муддатга (бола тегишлича 2 ёш ва 14 ёшдан ошмаган ҳолатда) давом эттирилсин.
5. Коронавирус пандемияси оқибатларини юмшатиш мақсадида ҳамда Қурбон ҳайити байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан:
моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларнинг рўйхатларига (“темир дафтар”) киритилган оилаларни молиявий қўллаб-қувватлаш учун “Саховат ва кўмак” жамғармасининг ҳудудий бўлимларига 200 миллиард сўм;
тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларига (врач, фельдшер, санитар ва ҳайдовчилар) бир марталик пул мукофоти бериш учун 100 миллиард сўм маблағ ажратилсин.
6. Жамиятимизда тинчлик, дўстлик, меҳр-оқибат ва ҳамжиҳатлик ғояларини кенг тарғиб этиб келаётган диний соҳада хизмат қилаётган вакилларни моддий рағбатлантириш ҳамда жойларда хайру саховат, мурувват борасида амалга оширилаётган ишларни, жаҳолатга қарши маърифат руҳидаги кенг қамровли тадбирларни янги босқичга кўтариш учун Ўзбекистон мусулмонлари идораси ҳузуридаги “Вақф” хайрия жамоат фондига 150 миллиард сўм маблағ ажратилсин.
7. Мазкур Фармоннинг 1, 5 ва 6-бандларида назарда тутилган маблағларнинг ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларга, тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларига мақсадли ва манзилли етказилиши юзасидан қуйидагилар масъул этиб белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Қўчқоров, мутасадди вазирлик, идора ва тижорат банклари раҳбарлари – моддий ёрдам, пенсия ва нафақа пулларини тўлиқ ва ўз вақтида ажратиш ва жойларга етказиш бўйича;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А. Мусаев, Соғлиқни сақлаш вазирлиги – тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларига бериладиган бир марталик моддий ёрдам пулларининг манзилли етказилиши бўйича;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) ҳокимлари, сектор раҳбарлари ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари – пандемия даврида ёрдам ва кўмакка муҳтож оилалар рўйхатларининг шакллантирилиши ҳамда уларга моддий ёрдам пулларининг ўз вақтида ва манзилли етказилишини ташкил этиш ва назорат қилиш бўйича;
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги – зарур маблағларнинг Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан Қорақалпоғистон Республикаси бюджетига, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларига ўз вақтида ажратилиши бўйича;
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки тижорат банклари билан биргаликда – моддий ёрдам маблағларини тарқатиш учун нақд пул билан таъминлаш бўйича.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналари Ҳисоб палатаси билан биргаликда бир марталик моддий ёрдамнинг ўз вақтида ва мақсадли амалга оширилиши устидан назорат ўрнатсин.
9. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А.Қўчқоров, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в помощи и социальной защите в период коронавирусной пандемии
966
В целях дальнейшего усиления работы по социальной защите населения и материальной поддержке нуждающихся семей, а также Общенародного движения «Доброта и поддержка», продемонстрировавшего исторические и духовные ценности нашего народа, в период противодействия распространению коронавирусной инфекции, а также в связи с праздником Курбан хайит:
1. Оказать единовременную материальную помощь из республиканского бюджета Республики Узбекистан свыше 400 тысяч семьям, членами которых являются более 1,7 миллиона человек, включенным в списки нуждающихся в материальной помощи и поддержке («темир дафтар»), сформированные Министерством по поддержке махалли и семьи и ведомствами, ответственными за комплексное социально-экономическое развитие регионов.
Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов и Центральному банку Республики Узбекистан в срок до 15 августа 2020 года обеспечить доведение денежных средств единовременной материальной помощи до семей, включенных в списки нуждающихся в материальной помощи и поддержке.
2. Повысить с 1 сентября 2020 года размеры пенсий, а также пособий, выдаваемых инвалидам с детства, престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, в 1,1 раза.
Установить с 1 сентября 2020 года на территории Республики Узбекистан:
базовую расчетную величину исчисления пенсии – 262 470 сумов в месяц;
минимальный размер пенсии по возрасту – 513 350 сумов в месяц;
минимальный размер пособия инвалидам с детства – 513 350 сумов в месяц;
минимальный размер пособия престарелым и нетрудоспособным гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, – 315 030 сумов в месяц.
3. Министерству финансов совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и Министерством по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан обеспечить до конца 2020 года:
увеличение в 2 раза и доведение до 700 тысяч фактического числа нуждающихся семей с детьми в возрасте до 14 лет, получающих пособие;
увеличение с 330 тысяч до 400 тысяч фактического числа нуждающихся матерей, получающих пособие по уходу за ребенком до достижения им возраста 2 лет;
доведение с 89 тысяч до 100 тысяч фактического числа малообеспеченных семей, получающих материальную помощь.
4. Продолжить на очередной шестимесячный срок выплату пособий матерям по уходу за ребенком и пособий семьям с детьми, срок выплаты которых истекает в июле–сентябре 2020 года (в случаях, когда возраст детей не превышает соответственно 2 и 14 лет).
5. В целях смягчения последствий коронавирусной пандемии, а также в связи с праздником Курбан хайит выделить из республиканского бюджета Республики Узбекистан средства в размере:
200 миллиардов сумов – территориальным отделам Фонда «Доброта и поддержка» для финансовой поддержки семей, включенных в списки нуждающихся в материальной помощи и поддержке («темир дафтар»);
100 миллиардов сумов – для выдачи единовременного денежного вознаграждения работникам бригад скорой медицинской помощи (врачам, фельдшерам, санитарам и водителям).
6. Выделить Общественному благотворительному фонду «Вакф» при Управлении мусульман Узбекистана средства в размере 150 миллиардов сумов в целях материального поощрения представителей сферы религии, широко пропагандирующих в обществе светлые идеи мира, дружбы, милосердия и толерантности, поднятия на новый уровень работы, проводимой на местах, по пропаганде таких высоких качеств, как щедрость и великодушие, а также осуществляемых широкомасштабных мероприятий в духе просвещения против невежества.
7. Определить ответственными за целевое и адресное доведение средств, предусмотренных в пунктах 1, 5 и 6 настоящего Указа, до малообеспеченных и нуждающихся в поддержке семей, а также работников бригад скорой медицинской помощи:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А., руководителей ответственных министерств, ведомств и коммерческих банков – за полное и своевременное выделение и доставку на места денежных средств материальной помощи, пенсий и пособий;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. и Министерство здравоохранения – за адресную доставку денежных средств единовременной материальной помощи, выплачиваемых работникам бригад скорой медицинской помощи;
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов (городов), руководителей секторов, а также руководителей территориальных подразделений Министерства по поддержке махалли и семьи – за формирование списков семей, нуждающихся в помощи и поддержке в период пандемии, а также организацию и контроль за своевременной и адресной доставкой им денежных средств материальной помощи;
Министерство финансов Республики Узбекистан – за своевременное выделение бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента необходимых средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан;
Центральный банк Республики Узбекистан и коммерческие банки – за обеспечение наличными денежными средствами для выдачи материальной помощи.
8. Народным приемным Президента Республики Узбекистан совместно со Счетной палатой установить контроль за своевременным и целевым осуществлением единовременной материальной помощи.
9. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.