Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
1790
Республиканинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш соҳасидаги салоҳиятини янада ошириш, олиб борилаётган ислоҳотлар ва замон талабига тўлиқ жавоб берадиган ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, стандартлаш ҳамда агробизнес йўналишида консалтинг, маркетинг хизматларини ривожлантириш ва илмий тадқиқотларга асосланган интенсив агросаноат тизимини ташкил қилиш, озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш, соҳанинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш ва аграр соҳага замонавий технологияларни жорий қилиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, “Ўзстандарт” агентлиги ва “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХК томонидан Ўзбекистон Республикасида 2019-2021 йилларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш мақсадида ишлаб чиқилган:
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг асосий турларини қайта ишлаш ва экспорт қилишнинг прогноз кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
хорижий кредит линиялари ҳисобидан йирик агрологистика комплексларини ташкил этиш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси2-иловага мувофиқ;
замонавий агрологистика марказларини ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар режаси 3-иловага мувофиқ;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича инвестиция лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар режаси 4-иловага мувофиқ;
импорт ўрнини босувчи қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан чора-тадбирлар режаси 5-иловага мувофиқ;
мева-сабзавотчиликка ихтисослашган туманлардаги самарасиз боғлар ўрнида интенсив боғлар ташкил этишнинг мақсадли параметрлари 6-иловага мувофиқ;
республика ҳамда ҳудудий синов ва сертификатлаштириш марказлари ҳузуридаги синов лабораторияларини модернизация қилиш бўйича чора-тадбирлар режаси 7-иловага мувофиқ;
қабул қилинадиган озиқ-овқат саноати соҳасидаги халқаро стандартлар рўйхати 8-иловага мувофиқ;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш бўйича “Йўл харитаси” (бундан буён – “Йўл харитаси”) 9-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлиги,Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки, “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ ва “Асака” АТБ ҳамда бошқа тижорат банклари билан биргаликда жалб этилаётган қуйидаги манбалар ҳисобидан:
а) мазкур қарорнинг 2-5-иловаларига мувофиқ амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари ва чора-тадбирларга тегишлилиги бўйича:
Ўзбекистон Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари қўшма инвестиция компанияси маблағлари;
Жаҳон банкининг қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш ва рақобатбардошликни ошириш учун 200,0 миллион АҚШ доллари ҳамда қишлоқ хўжалигида тадбиркорликни ривожлантириш учун200,0 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағлари;
Осиё тараққиёт банкининг йирик замонавий агрологистика комплексларини ташкил этиш учун 347,0 миллион АҚШ доллари ва чорвачиликни ривожлантириш учун 150,0 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағлари;
Япония халқаро ҳамкорлик агентлигининг мева-сабзавотчиликни ривожлантириш учун 200,0 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағлари;
Франция ривожланиш агентлигининг чорвачиликни ривожлантириш учун 170,0 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағлари;
Халқаро қишлоқ хўжалигини ривожлантириш жамғармасининг қишлоқ хўжалигини диверсификация ва модернизация қилиш учун46,6 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағлари;
б) мазкур қарорнинг 7-иловасида назарда тутилган синов лабораторияларини модернизация қилишга Жаҳон банкининг 6,2 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит маблағларининг йўналтирилишини таъминласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Осиё тараққиёт банки иштирокида “Мева-сабзавотчилик тармоғида қўшилган қиймат занжири инфратузилмасини ривожлантириш”лойиҳасини амалга ошириш бўйича қуйидагиларни назарда тутувчи қарор қабул қилсин:
лойиҳанинг умумий қиймати 244,75 миллион АҚШ доллари, шу жумладан, Осиё тараққиёт банкининг қарз маблағлари 197,0 миллион АҚШ доллари, Ўзбекистон Республикасининг улуши солиқ ва божхона тўловлари бўйича имтиёзлар бериш, инвестиция даврида молиявий харажатларни тўлаш ва бошқа сарф-харажатларни инвестиция даврида молиялаштириш эвазига жами 47,75 миллионАҚШ доллари эквивалентини ташкил этиши;
Қишлоқ хўжалиги вазирлигини лойиҳанинг буюртмачиси ҳамда Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлигини эса унинг ижро этувчи органи этиб белгилаш;
Осиё тараққиёт банки билан имзоланган қарз битими ва лойиҳанинг техник-иқтисодий асосланишига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳуқуқини бериш ҳамда лойиҳанинг амалга оширилишини тезлаштириш.
4. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги Ўзбекистон Республикаси билан Осиё тараққиёт банки ўртасида имзоланадиган молиялаштириш тўғрисидаги қарз битими юзасидан белгиланган тартибда юридик хулоса берсин.
5. Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва қайта ишлашни ривожлантириш бўйича ишчи гуруҳи (бундан буён – Ишчи гуруҳ) 10-иловага мувофиқ таркибда тузилсин ва унга мазкур қарорнинг 2-9-иловаларида назарда тутилган инвестиция лойиҳалари ва тадбирларни амалга оширишни ташкил этиш, лойиҳа ташаббускорлари билан бирма-бир учрашиб, лойиҳаларни амалга ошириш жараёнида юзага келган муаммоларни ҳал этишга кўмаклашиш ҳамда уларнинг муддатида ва сифатли амалга оширилишини мониторинг қилишвазифаси юклатилсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари мазкур қарор иловаларига мувофиқ амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари учун зарур ер майдонлари ва бўш бинолар ажратилишини ҳамда муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш масалаларини ҳал этсин.
Ишчи гуруҳи (Б.Ходжаев) мазкур қарор ижросининг бориши юзасидан ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин.
а) Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари секторида юқори қўшилган қиймат занжирини яратишни рағбатлантириш мақсадида экинларни жойлаштириш ва қайта ишлашнинг самарали инфратузилмасини яратиш;
маҳсулотларни йиғиш, ташиш, сақлаш, қайта ишлаш, қадоқлаш, ички ва ташқи бозорга етказиб бериш борасида хизмат кўрсатувчи замонавий агрологистика комплекслари ва марказлари тизимини шакллантириш;
агрологистика комплекслари ва марказларини жойлаштириш, қуриш, уларни бошқариш бўйича компанияларни ташкил этиш;
хусусий секторни кенг жалб қилган ҳолда агрологистика комплекслари ва марказларида қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини халқаро талаблар асосида, сифат ва хавфсизлик кўрсаткичлари бўйича тўлиқ синовларни ўтказиш имкониятига эга бўлган лабораториялар, божхона терминаллари ва бошқа хизматларни йўлга қўйиш;
кооперация иштирокчилари, деҳқон ва фермер хўжаликлари, агрокластерлар ва қишлоқ хўжалиги бирлашмаларини яратилаётган агрологистика комплекслари ва марказлари фаолиятига кенг жалб қилган ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва экспорт ҳажмларини ошириш бўйича манфаатдор вазирлик ва идоралар фаолиятини мувофиқлаштириб боради;
б) Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги:
1-иловага мувофиқ тасдиқланган прогноз кўрсаткичларига эришиш учун амалга оширилаётган ишларни;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда “Йўл харитаси”да белгиланган чора-тадбирларнинг муддатида ва сифатли бажарилишини мувофиқлаштириб боради;
в) “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХК:
мазкур қарорнинг 5-иловасида назарда тутилган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан чоралар кўради;
импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш бўйича ишларни тизимли ташкил этади.
7. 2019 йил 1 августдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) қишлоқ хўжалиги маҳсулотини экспорт қилувчиларнинг маҳсулотни сертификатлаштириш бўйича харажатлари“Ўзстандарт” агентлигининг асослантирилган ҳисоб-китобларига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қопланади;
б) қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш соҳасидаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жалб қилинадиган тижорат банкларининг кредитлари бўйича Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасимаблағлари ҳисобидан:
миллий валютада, қиймати 10 миллиард сўмдан ошмайдиган миқдордаги, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки қайта молиялаштириш ставкасининг 1,5 бараваридан ошмайдиган фоиз ставкасида – қайта молиялаштириш ставкасидан ошадиган қисмига, бироқ 5 фоиздан ортиқ бўлмаган миқдорда;
хорижий валютада, қиймати эквивалентда 10 миллиард сўмдан ошмайдиган миқдорда жалб қилинадиган кредитлар бўйича – тижорат банклари томонидан белгиланган фоиз ставкасининг 40 фоизи, аммо 4 фоиздан ортиқ бўлмаган миқдорда фоиз харажатларини қоплаш учун компенсация берилади;
кредит суммасининг 50 фоизигача, бироқ 8 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда кафилликлар берилади;
в) мазкур қарорнинг 6-иловасига мувофиқ самарасиз боғлар ўрнида интенсив боғлар ташкил этиш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 20 мартдаги ПҚ-4246-сон “Ўзбекистон Республикасида боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори 7-бандининг “б” ва “в” кичик бандларида назарда тутилган давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари татбиқ этилади.
8. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси:
Самарқанд, Андижон, Тошкент, Фарғона, Жиззах ва Сурхондарё вилоятлари ҳокимликлари билан биргаликда 2019 йил 1 октябрга қадар мазкур қарорнинг 2-иловасига мувофиқ ҳудудларда барпо қилинадиган йирик агрологистика комплекслари учун ер майдонларини ажратиш, агрологистика комплексларини муҳандислик, йўл ва транспорт инфратузилмаларига уланишини таъминлаш юзасидан аниқ чора-тадбирларни амалга оширсин;
Бухоро ва Хоразм вилояти ҳокимликлари билан биргаликда 2019 йил 1 декабрга қадар Бухоро ва Хоразм вилоятларида йирик агрологистика комплексларини барпо этиш учун халқаро молия институтлари ҳамда хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг маблағларини жалб этиш чораларини назарда тутувчи ҳукумат қарори лойиҳаларини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши томонидан кооперация бирлашувини жорий қилиш бўйича Жиззах вилоятининг Ғаллаорол ва Зомин туманларида, Самарқанд вилоятининг Булунғур ва Ургут туманларида, Фарғона вилоятининг Олтиариқ ва Қува туманларида, Тошкент вилоятининг Қибрай ва Паркент туманларида ўтказилган тажриба-синовларнинг ижобий натижаларига кўра мазкур тажрибани республиканинг бошқа ҳудудларида оммалаштириш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, сотиш (сотиш бўйича хизмат кўрсатиш), таъминот, боғдорчилик, томорқа, чорвачилик хизматлари ва бошқа хизматлар кўрсатувчилар томонидан аъзолик бадаллари (пайларни) киритиш асосида ташкил қилинган қишлоқ хўжалиги бирлашмалари субъектлари сонини ошириш, уларга кенг имконият ва қўшимча қулайликлар яратиш мазкур соҳадаги устувор йўналишлар деб белгилансин.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ва бошқа манфаатдор вазирлик, идоралар ва уюшмалар Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида аҳоли, томорқа ер эгалари, деҳқон ва фермер хўжаликлари томонидан қишлоқ хўжалиги кооперация бирлашмаларини ташкил қилиш, кооперация асосида тадбиркорлик фаолиятини бошлаш ва юритишни кенг жорий қилиш чораларини кўрсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда:
2019 йил 1 октябрга қадар боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликларини қўшимча молиявий қўллаб-қувватлашнинг аниқ манбаларини кўзда тутган ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 14 мартдаги ПҚ-4239-сон “Мева-сабзавотчилик соҳасида қишлоқ хўжалиги кооперациясини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг 5-бандида назарда тутилган қишлоқ хўжалиги бирлашмалари ва уларнинг аъзоларига давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чораларининг таъсирчанлигини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
2019 йил 1 сентябрга қадар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифат ва хавфсизлик кўрсаткичлари бўйича халқаро стандартлар талабларига мувофиқлигини таъминлаш, халқаро бозорларда “ўзбек сифати” белгисини янада мустаҳкамлаш ва унга эътиборни кучайтириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чораларидан фойдаланган ҳолда қуриладиган агрологистика комплекслари ва марказларида замонавий сақлаш жойлари, шу жумладан, тез бузиладиган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини мақбул ва узоқ сақлашга мўлжалланган музлатиш омборлари ва термо-режим омборлари, транспорт парки, маҳсулотнинг рақобатбардошлиги ва экспорт салоҳиятини ошириш учун уларни миллий ва халқаро стандартларга мувофиқ калибрлаш, қадоқлаш ва маркировкалаш учун ускуналарнинг мавжудлиги, маҳсулот ва уни етиштириш агротехнологик жараёнларининг сифат кўрсаткичлари мувофиқлигини текшириш учун лаборатория мавжудлигига эътибор қаратсин.
12. “Ўзстандарт” агентлиги Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда:
мазкур қарорнинг 8-иловасида назарда тутилган ҳужжатларни асли ёзилган тилларда қабул қилиш;
халқаро стандартларни давлат тилига таржима қилиш орқали давлат фондига киритиш ишларини Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги маблағлари ҳисобидан молиялаштириш ва 2019-2021 йилларда тенг улушларда 4,5 миллиард сўм маблағ ажратиш;
2019-2021 йилларда ҳудудларда озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг халқаро талаблар асосида, сифат ва хавфсизлик кўрсаткичлари бўйича тўлиқ синовларни ўтказиш имкониятига эга бўлган лабораторияларни ташкил этиш чораларини кўрсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси:
2019 йил 1 ноябрга қадар Давлат активларини бошқариш агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоят ҳокимликлари билан биргаликда Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Навоий, Наманган ва Бухоро вилоятлари ҳудудий инспекцияларини бино билан таъминлаш ва замонавий халқаро лаборатория талабларига жавоб берадиган ускуналар билан жиҳозлаш;
марказий карантин лабораторияси ҳамда Сирдарё, Сурхондарё, Қашқадарё ва Хоразм вилоятлари ҳудудий инспекцияларининг замонавий лаборатория биноларини қуриш ишларини 2020 йил 1 апрелга қадар якунлаш;
2020 йил 1 сентябрга қадар марказий карантин лабораториясини халқаро аккредитациядан ўтказиш;
2020 йил 1 ноябрга қадар марказий ва ҳудудий карантин инспекцияларини қўшимча 5 та сайёр (мобиль) лабораториялар билан таъминлаш чораларини кўрсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 29 июндаги ПҚ-3818-сон “Ўзбекистон Республикасининг ташқи иқтисодий фаолиятини янада тартибга солиш ҳамда божхона-тариф жиҳатдан тартибга солиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига 2-иловадан “8418 69 000 9” ва “8415 81 001 0” позициялар чиқариб ташлансин.
15. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан ҳамкорликда 2019 йил 1 октябрга қадар“agroonline.uz” ахборот тизими негизида:
аҳоли хонадонлари, деҳқон ҳамда фермер хўжаликлари далаларида етиштирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг турлари ва ҳажмлари бўйича электрон маълумотлар базасини;
тайёрлов корхоналари, сақловчи, қайта ишловчи, экспорт қилувчи ташкилотлар ва бошқа харидорларнинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига бўлган эҳтиёжларини маҳсулот турлари ва ҳажмлари бўйича ягона электрон ахборот тизимини;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари, қишлоқ хўжалиги бирлашмалари ва улгуржи харидорлар ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамда шартномавий муносабатларни (контрактация) электрон тижорат шаклида ташкил этиш тизимини ишлаб чиқиб, жорий этилишини таъминласин.
16. Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Р.А.Гулямов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и дальнейшему развитию пищевой промышленности
В целях дальнейшего повышения потенциала республики в сфере переработки сельскохозяйственной продукции, развития производства, переработки, стандартизации, консалтинговых и маркетинговых услуг по вопросам агробизнеса, полностью соответствующих проводимым реформам и требованиям времени, организации основанной на научных исследованиях системы интенсивной агропромышленности, дальнейшего развития пищевой промышленности, повышения инвестиционной привлекательности отрасли и внедрения современных технологий в аграрную сферу:
1. Утвердить разработанные Министерством экономики и промышленности, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт» и ХК «Узбекозиковкатхолдинг» в целях глубокой переработки сельскохозяйственной продукции и дальнейшего развития пищевой промышленности в Республике Узбекистан в 2019–2021 годах:
прогнозные показатели переработки и экспорта основных видов сельскохозяйственной продукции согласно приложению № 1;
план практических мер по организации за счет зарубежных кредитных линий крупных агрологистических комплексов согласно приложению № 2;
план мероприятий по реализации инвестиционных проектов организации современных агрологистических центров согласно приложению № 3;
план мероприятий по реализации инвестиционных проектов по переработке сельскохозяйственной продукции согласно приложению № 4;
план мероприятий по реализации инвестиционных проектов по переработке импортозамещающей сельскохозяйственной продукциисогласно приложению № 5;
целевые параметры создания интенсивных садов вместо неэффективных в районах, специализированных на плодоовощеводстве, согласно приложению № 6;
план мероприятий по модернизации испытательных лабораторий при республиканских и региональных испытательных и сертификационных центрах согласно приложению № 7;
перечень принимаемых международных стандартов в отрасли пищевой промышленности согласно приложению № 8;
«Дорожную карту» по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и увеличению объема производства продовольственной продукции (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 9.
2. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан, Агентству по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения совместно с Национальным банком внешнеэкономической деятельности, АКБ «Узпромстройбанк» и АКБ «Асака», другими коммерческими банками обеспечить направление привлекаемых средств за счет следующих источников на:
а) реализацию соответствующих инвестиционных проектов и мероприятий, указанных в приложениях №№ 2-5 к настоящему постановлению:
средства совместной инвестиционной компании Республики Узбекистан и Объединенных Арабских Эмиратов;
кредитные средства Всемирного банка на модернизацию и повышение конкурентоспособности сельского хозяйства в размере200,0 млн долларов США, развитие сельского предпринимательства в размере 200,0 млн долларов США;
кредитные средства Азиатского банка развития для создания крупных современных комплексов агрологистики в размере 347,0 млндолларов США, развития животноводства в размере 150,0 млндолларов США;
кредитные средства Японского агентства международного сотрудничества на развитие плодоовощеводства в размере 200,0 млндолларов США;
кредитные средства Французского агентства развития на развитие животноводства в размере 170,0 млн долларов США;
кредитные средства Международного фонда развития сельского хозяйства на диверсификацию и модернизацию сельского хозяйства в размере 46,6 млн долларов США;
б) кредитные средства Всемирного банка на модернизацию испытательных лабораторий, предусмотренных в приложении № 7 к настоящему постановлению, в размере 6,2 млн долларов США.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять постановление по реализации проекта «Развитие инфраструктуры цепочки добавленной стоимости в сфере плодоовощеводства» с участием Азиатского банка развития, предусматривающее:
общую стоимость проекта 244,75 млн долларов США, в том числе заемные средства Азиатского банка развития в размере 197,0 млндолларов США, долю Республики Узбекистан в эквиваленте 47,75 млн долларов США за счет предоставления льгот по налоговым и таможенным платежам, оплаты финансовых расходов и финансирования прочих издержек в инвестиционный период;
определение Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан заказчиком проекта, Агентства по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения – его исполнительным органом;
предоставление права внесения изменений и дополнений в заемное соглашение, подписанное с Азиатским банком развития, и технико-экономическое обоснование проекта, а также ускорение реализации проекта.
4. Министерству юстиции Республики Узбекистан выдать юридическое заключение по заемному соглашению о финансировании между Республикой Узбекистан и Азиатским банком развития в установленном порядке.
5. Образовать Рабочую группу по развитию производства и переработке сельскохозяйственной продукции (далее – Рабочая группа) согласно приложению № 10, возложив на нее задачи по организации реализации инвестиционных проектов и мероприятий, предусмотренных приложениями №№ 2-9 к настоящему постановлению, содействию в решении проблем, возникающих в ходе реализации проектов путем проведения индивидуальных встреч с инициаторами проектов, мониторингу их своевременного и качественного исполнения.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента решить вопросы, связанные с выделениемнеобходимой земельной площади и пустующих зданий, а также подключением к инженерным и коммуникационным сетям для реализации инвестиционных проектов в соответствии с приложениями к настоящему постановлению.
Рабочей группе (Б.Ходжаев) ежемесячно вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров информацию о ходе исполнения настоящего постановления.
а) Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан координирует деятельность заинтересованных министерств и ведомств по:
созданию эффективной инфраструктуры для размещения и обработки культур с целью стимулирования создания цепочки высокой добавленной стоимости в секторе сельскохозяйственной продукции;
формированию на системной основе современных агрологистических комплексов и центров, оказывающих услуги по сбору, транспортировке, хранению, переработке, упаковке и доставке продукции на внутренний и внешний рынки;
созданию компаний по размещению, строительству и управлению агрологистическими комплексами и центрами;
налаживанию услуг лабораторий, таможенных терминалов и других видов услуг, позволяющих проводить полноценные испытания показателей качества и безопасности продовольственной и пищевой продукции в агрологистических комплексах и центрах на основе международных требований с широким привлечением частного сектора;
глубокой переработке и увеличению объемов экспорта сельскохозяйственной продукции с привлечением участников кооперации, дехканских и фермерских хозяйств, агрокластеров и сельскохозяйственных объединений к деятельности создаваемых агрологистических комплексов и центров;
б) Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан координирует:
проводимую работу по достижению прогнозных показателей, утвержденных приложением № 1 к настоящему постановлению;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами своевременное и качественное исполнение мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой»;
в) ХК «Узбекозиковкатхолдинг»:
принимает меры по реализации инвестиционных проектов, предусмотренных приложением № 5 к настоящему постановлению;
организует системную работу по увеличению объемов производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
7. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 августа 2019 года:
а) расходы по сертификации экспортеров сельскохозяйственной продукциипокрываются Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан по обоснованным расчетам Агентства «Узстандарт»;
б) за счет средств Государственного фонда поддержки развития предпринимательства при Кабинете Министров Республики Узбекистан по кредитам коммерческих банков, привлеченных креализации инвестиционных проектов в сфере переработки сельскохозяйственной продукции, предоставляются:
компенсация на покрытие процентных расходов в национальной валюте с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан на сумму, не превышающую 10 миллиардов сумов – в части, превышающей ставку рефинансирования, но не более чем на 5 процентных пунктов;
компенсация на покрытие процентных расходов в иностранной валюте по кредитам, привлекаемым в размере, не превышающем в эквиваленте 10 миллиардов сумов – в размере 40 процентов установленной коммерческими банками процентной ставки, но не более чем на 4 процентных пункта;
гарантия до 50 процентов суммы кредита в размере, не превышающем 8 млрд сумов;
в) применяются меры государственной поддержки, предусмотренные подпунктами «б» и «в» пункта 7 постановления Президента Республики Узбекистан от 20 марта 2019 года № ПП–4246 «О мерах по дальнейшему развитию садоводства и тепличного хозяйства в Республике Узбекистан» для создания интенсивных садов вместо неэффективных согласно приложению № 6 к настоящему постановлению.
8. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики и промышленности, Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству финансов, Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Республики Узбекистан:
совместно с хокимиятами Самаркандской, Андижанской, Ташкентской, Ферганской, Джизакской и Сурхандарьинской областей до 1 октября 2019 года реализовать конкретные мероприятия по отводу земельных участков для создаваемых крупных комплексов агрологистики, подключению комплексов агрологистики к инженерной, дорожной и транспортной инфраструктурам согласно приложению № 2 настоящего постановления;
совместно с хокимиятами Бухарской и Хорезмской областей до 1 декабря 2019 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты постановлений правительства, предусматривающие меры по привлечению средств международных финансовых институтов и зарубежных государственных финансовых организаций для сооружения крупных комплексов агрологистики в Бухарской и Хорезмской областях.
9. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о популяризации положительных результатов опытных испытаний по внедрению кооперационных объединений, проведенных Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в Галляаральском и Зааминском районах Джизакской области, Булунгурском и Ургутском районах Самаркандской области, Алтыарыкском и Кувинском районах Ферганской области, Кибрайском и Паркентском районах Ташкентской области.
Определить приоритетными направлениями в данной отрасли увеличение количества субъектов сельскохозяйственных объединений, созданных на основе внесения членских (паевых) взносов производителями сельскохозяйственной продукции, а также оказывающих услуги по переработке, продаже (оказанию услуг по продаже), снабжению, садоводству, животноводству, создание для них широких возможностей и дополнительных удобств.
Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики и промышленности, Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и другим заинтересованным министерствам, ведомствам и объединениям совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей принять меры по широкому внедрению в рамках программы «Каждая семья – предприниматель» создания населением, владельцами приусадебных земель, дехканскими и фермерскими хозяйствами сельскохозяйственных кооперационных объединений, организации и ведения предпринимательской деятельности на основе кооперации.
10. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан:
внести до 1 октября 2019 года в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, предусматривающий конкретные источники дополнительной финансовой поддержки садоводства и тепличных хозяйств;
обеспечить действенность мер государственной поддержки сельскохозяйственных объединений и их членов, предусмотренных пунктом 5 постановления Президента Республики Узбекистан от 14 марта 2019 года № ПП–4239 «О мерах по развитию сельскохозяйственной кооперации в плодоовощной отрасли».
11. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан:
внести до 1 сентября 2019 года в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по обеспечению соответствия продукции сельского хозяйства требованиям международных стандартов по показателям качества и безопасности, дальнейшему укреплению и повышению внимания к знаку «Узбекское качество» на международных рынках;
обратить внимание на наличие современных мест хранения в комплексах и центрах агрологистики, строящихся с применением мер государственной поддержки, в том числе холодильных складов и термохранилищ, предназначенных для оптимального и длительного хранения скоропортящейся сельскохозяйственной продукции, транспортных парков, оборудования для калибровки, упаковки и маркировки в соответствии с национальными и международными стандартами для повышения конкурентоспособности и экспортного потенциала продукции, лаборатории для проверки соответствия продукции и агротехнологических процессов его выращивания показателям качества.
12. Агентству «Узстандарт» совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан принять меры по:
принятию документов, предусмотренных приложением № 8 к настоящему постановлению, на языках оригинала;
финансированию за счет средств Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан работ по включению в государственный фонд международных стандартов путем их перевода на государственный язык и выделению средств в размере 4,5 млрд сумов в равных долях в 2019–2021 годах;
созданию в 2019–2021 годах в регионах лабораторий, имеющих возможность проведения полноценного тестирования показателей качества и безопасности пищевой и сельскохозяйственной продукции на основе международных требований.
13. Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан принять меры по:
обеспечению до 1 ноября 2019 года совместно с Агентством по управлению государственными активами, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей помещениями территориальных инспекций Республики Каракалпакстан, Джизакской, Навоийской, Наманганской и Бухарской областей, оснастить их лабораторным оборудованием, отвечающим современным международным требованиям;
завершению до 1 апреля 2020 года строительства центральной карантинной лаборатории, а также современных лабораторных зданий территориальных инспекций Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Хорезмской областей;
проведению до 1 сентября 2020 года международной аккредитации центральной карантинной лаборатории;
обеспечению до 1 ноября 2020 года центральных и региональных карантинных инспекций дополнительно 5 выездными (мобильными) лабораториями.
14. Исключить из приложения № 2 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года № ПП–3818 «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан» позиции «8418 69 000 9» и «8415 81 001 0».
15. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана до 1 октября 2019 года обеспечить разработку и внедрение на базе информационной системы «agroonline.uz»:
электронной базы данных по видам и объемам сельскохозяйственной продукции, выращиваемой в домах у населения, а также на полях дехканских и фермерских хозяйств;
единой электронной информационной системы о потребностях заготовительных предприятий, организаций, занимающихся хранением, переработкой и экспортом, других закупщиков продукции сельского хозяйства по виду и объему;
системы организации в форме электронной коммерции торгово-экономических и договорных отношений (контрактации) между производителями сельскохозяйственной продукции, сельскохозяйственными объединениями и оптовыми покупателями.
16. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики и промышленности совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.