Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида​
Давлат мулки объектларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ҳамда хусусий мулк ва тадбиркорликни ривожлантириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 октябрдаги “Давлат мулки объектларини ва ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни тадбиркорлик субъектларига сотиш тартибини соддалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5552-сон фармонига мувофиқ эксперимент тариқасида 444 та бўш турган давлат кўчмас мулк объекти 1 сўмга тенг қийматдаги бошланғич нарх бўйича электрон савдо майдончасида аукционга чиқарилиб, шундан 310 та объект 172 миллиард сўм инвестиция киритиш ҳамда 3 536 та янги иш ўрни яратиш шарти билан 11,2 миллиард сўмга сотилгани маълумот учун қабул қилинсин.
2. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Адлия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 октябрдаги “Давлат мулки объектларини ва ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни тадбиркорлик субъектларига сотиш тартибини соддалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5552-сон фармонида белгиланган давлат мулки объектларини сотиш тартибини соддалаштириш бўйича эксперимент ўтказиш муддатини 2020 йил 1 январга қадар узайтириш ҳақидаги таклифи маъқуллансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси қошидаги “Электрон онлайн-аукционларни ташкил қилиш маркази” давлат унитар корхонаси Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги тасарруфига ўтказилсин ва у мазкур Марказнинг таъсисчиси сифатида белгилансин.
давлат мулки объектларини (акциялардан ташқари) сотиш бўйича савдолар “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида амалга оширилади;
2019 йил 1 июлдан бошлаб давлат кўчмас мулк объектларини ижарага бериш бўйича савдолар “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончаси орқали амалга оширилади;
давлат кўчмас мулк объектларини ижарага бериш учун электрон савдоларга чиқаришда улар бўйича ижара тўловининг энг кам ставкаси объектни балансда сақловчилар томонидан ижарага бериш мақсадида кўрсатилган фаолият туридан келиб чиққан ҳолда кўрсатилади;
“E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасига 1 сўмга тенг қийматдаги бошланғич нарх бўйича қўйилган давлат кўчмас мулк объектлари улар тўлиқ сотилмагунга қадар савдолардан олинмайди.
“E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида 1 сўмга тенг қийматдаги бошланғич нарх бўйича инвестиция мажбуриятларини қабул қилиш шарти билан сотиладиган давлат мулки объектлари рўйхати 1-иловага мувофиқ;
белгиланган тартибда сотилиши лозим бўлган давлат мулки объектлари рўйхати 2-иловага мувофиқ;
келгусида самарали фойдаланиш учун давлат органларига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида берилиши лозим бўлган давлат мулки объектлари рўйхати 3-иловага мувофиқ;
Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссияси (кейинги ўринларда – Давлат тендер комиссияси) таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари бир ой муддатда:
мазкур Фармоннинг 1 ва 2-иловаларида кўрсатилган тегишли ер участкалари, бино ва иншоотларнинг кадастр ҳужжатлари тайёрланишини ҳамда уларга бўлган ҳуқуқларнинг қонунчиликда белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтказилишини;
манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда мазкур Фармоннинг 3-иловасида кўрсатилган давлат мулки объектларини қабул қилиш-топшириш ишларини, шунингдек, улардан келгусида самарали фойдаланилишини таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлигининг:
а) 2019 йил 1 мартдан шундай тартиб ўрнатилсинки, унда агар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари ёки Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ёхуд Давлат тендер комиссиясининг қарорлари билан бошқача тартиб ўрнатилмаган бўлса, давлат кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари учун сотиб олиш тўловларини тўлашда, савдолар ўтказилган санадаги белгиланган энг кам иш ҳақи (кейинги ўринда – ЭКИҲ) баравари миқдорида ҳисобланадиган сотиб олиш тўловлари миқдоридан келиб чиққан ҳолда, сотиб олиш тўловларини тўлашнинг қуйидагича белгиланган муддатларини жорий этиш:
ЭКИҲнинг 3 000 бараваригача – олди-сотди шартномаси тузилган кундан бошлаб уч ойдан кўп бўлмаган муддатда;
ЭКИҲнинг 3 000 бараваридан юқори, лекин ЭКИҲнинг 7 000 бараваридан кўп бўлмаганда – олди-сотди шартномаси тузилган кундан бошлаб олти ойдан кўп бўлмаган муддатда;
ЭКИҲнинг 7 000 бараваридан юқори, лекин ЭКИҲнинг 15 000 бараваридан кўп бўлмаганда – олди-сотди шартномаси тузилган кундан бошлаб бир йилдан кўп бўлмаган муддатда;
ЭКИҲнинг 15 000 бараваридан юқори, лекин ЭКИҲнинг 20 000 бараваридан кўп бўлмаганда – олди-сотди шартномаси тузилган кундан бошлаб икки йилдан кўп бўлмаган муддатда;
ЭКИҲнинг 20 000 бараваридан юқори бўлганда – олди-сотди шартномаси тузилган кундан бошлаб уч йилдан кўп бўлмаган муддатда;
б) “Кварц” АЖ устав капиталидаги 20 фоиз давлат акциялари пакетини босқичма-босқич фонд биржасида иккиламчи SPO ўтказиш орқали, дастлаб 2019 йилнинг июнь ойида акциялар пакетининг 5 фоизини сотувга чиқарган ҳолда савдога қўйиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
8. Давлат тендер комиссиясига, истисно тариқасида, хўжалик жамиятлари устав капиталидаги давлат акциялари (улушлари) пакетларини олди-сотди шартномаларини қимматли қоғозлар савдолари ташкилотчиларининг савдо майдончаларидан ташқарисида рўйхатдан ўтказган ҳолда танлов ўтказиш ва тўғридан-тўғри музокаралар олиб бориш орқали сотишга рухсат берилсин.
1 сўмга тенг қийматдаги бошланғич нарх бўйича “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида сотилган давлат мулк объектларига доир инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни қабул қилиш харидор томонидан ўз зиммасига олинган маҳсулот (хизматлар) ишлаб чиқаришнинг бошланиши ва янги иш ўринлари яратилишини назарда тутувчи мажбуриятлар бажарилгандан сўнг Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади;
эркин айирбошланадиган валютада сотиш учун савдога чиқарилган ва савдода турган давлат акциялари пакетлари савдолардан олиниши, уларнинг миллий валютадаги қиймати аниқланган ҳолда қайта баҳоланиши ва миллий валютада такрорий савдоларга чиқарилиши лозим;
хўжалик жамиятлари устав капиталидаги давлат акциялари пакетлари қонунчиликда назарда тутилган тўлов муддатларини узайтириш ва чегирмалар тақдим этиш механизмлари қўлланилмаган ҳолда сотилади;
ваколатли давлат органлари қарорлари бўйича сотилган давлат мулки объектларининг олди-сотди шартномаларини мажбурий равишда нотариал тасдиқлаш талаб этилмайди.
10. “Ноль” харид қийматида сотишда, шу жумладан, аввал сотилган давлат мулки объектлари бўйича инвестиция мажбуриятлари бажарилган деб қабул қилинган пайтдан бошлаб бир йил давомида янги иш ўринларини сақлаб қолиш тартиби бекор қилинсин.
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги директорига Давлат активларини бошқариш агентлигининг тегишли мурожаати келиб тушган кундан бошлаб ўн кун муддатда келишилишини таъминлаган ҳолда, Молия вазирлиги ва юқори турувчи манфаатдор давлат органлари розилигига мувофиқ, идоравий мансублигидан қатъий назар, давлат кўчмас мулк объектларини (хусусийлаштирилмайдиган объектлар бундан мустасно) бир давлат ташкилоти тасарруфидан бошқа бир давлат ташкилоти тасарруфига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида беғараз бериш тўғрисида қарор қабул қилиш;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туманлар (шаҳарлар) ҳокимларига тегишли туман (шаҳар) ҳокимининг мурожаатидан сўнг икки ой муддатда балансда сақловчилар томонидан уларнинг тасарруфидаги ҳудудда жойлашган, белгиланган тартибда республика давлат бошқаруви органларига бириктирилган, фойдаланилмаётган давлат мулки объектларини (хусусийлаштирилмайдиган объектлар бундан мустасно) ижарага бериш таъминланмаган тақдирда, ушбу объектларни тадбиркорлик фаолиятини юритиш учун бир йилгача бўлган муддатга қонунчиликда назарда тутилган тартибда балансда сақловчилар учун ажратмаларни тегишли маҳаллий бюджетга йўналтирган ҳолда ижарага бериш тўғрисида қарор қабул қилиш ҳуқуқи берилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида сотиладиган давлат мулки объектлари тўғрисида тадбиркорлар ва аҳолини доимий равишда кенг хабардор қилсин.
13. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига
5-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги Адлия вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг ўринбосари Г.К.Саидова зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по эффективному использованию Объектов государственной собственности
В целях повышения эффективности использования объектов государственной собственности и создания дополнительных условий для развития частной собственности и предпринимательства:
1. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 октября 2018 года № УП–5552 «О дополнительных мерах по упрощению процедур реализации субъектам предпринимательства объектов государственной собственности и прав на земельные участки» в порядке эксперимента 444 пустующих государственных объекта недвижимости выставлены на аукцион на электронной торговой площадке по стартовой цене, равной 1 суму, из которых 310 объектов реализованы за 11,2 миллиарда сумов с условиями инвестирования 172 миллиардов сумов и создания 3 536 новых рабочих мест.
2. Одобрить предложение Агентства по управлению государственными активами, Министерства юстиции, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей о продлении срока проведения эксперимента по упрощению процедур реализации объектов государственной собственности, установленного Указом Президента Республики Узбекистан от 11 октября 2018 года № УП–5552 «О дополнительных мерах по упрощению процедур реализации субъектам предпринимательства объектов государственной собственности и прав на земельные участки», до 1 января 2020 года.
3. Передать Государственное унитарное предприятие «Центр по организации электронных онлайн-аукционов» при Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан в ведение Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан, определив его в качестве учредителя данного Центра.
торги по реализации объектов государственной собственности (кроме акций) осуществляются на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
торги по передаче в аренду недвижимых объектов государственной собственности с 1 июля 2019 года осуществляются через электронную торговую площадку «E-IJRO AUKSION»;
при выставлении на электронные торги, проводимые для предоставления в аренду недвижимых объектов государственной собственности, минимальная ставка арендной платы по ним указывается исходя из профиля деятельности, указанного их балансодержателями для целей передачи в аренду;
недвижимые объекты государственной собственности, выставленные на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной 1 суму, не подлежат снятию с аукциона вплоть до их реализации.
Перечень объектов государственной собственности, подлежащих реализации на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной 1 суму, с условием принятия инвестиционных обязательств, согласно приложению № 1;
Перечень объектов государственной собственности, подлежащих реализации в установленном порядке, согласно приложению № 2;
Перечень объектов государственной собственности, подлежащих передаче государственным органам на праве оперативного управления для дальнейшего эффективного использования, согласно приложению № 3;
Состав Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества (далее – Государственная тендерная комиссия) согласно приложению № 4.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей в месячный срок:
обеспечить подготовку кадастровых документов соответствующих земельных участков, зданий и сооружений, указанных в приложениях №№ 1 и 2 к настоящему Указу, а также государственную регистрацию прав на них в установленном законодательством порядке;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить прием-передачу объектов государственной собственности, указанных в приложении №3 к настоящему Указу, а также их дальнейшее эффективное использование.
7. Согласиться с предложением Агентства по управлению государственными активами, Министерства финансов, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о:
а) введении с 1 марта 2019 года порядка, в соответствии с которым, если иное не предусмотрено актами Президента Республики Узбекистан или решениями Кабинета Министров Республики Узбекистан либо Государственной тендерной комиссией, при оплате выкупных платежей за государственные объекты недвижимого имущества и государственные доли определяются следующие сроки оплаты выкупных платежей, в зависимости от суммы выкупного платежа, исчисляемого в кратных размерах к минимальному размеру заработной платы (далее – МРЗП), установленной на дату проведения торгов:
до 3 000 МРЗП – не более трех месяцев со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 3 000 МРЗП, но не более 7 000 МРЗП – не более шести месяцев со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 7 000 МРЗП, но не более 15 000 МРЗП – не более одного года со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 15 000 МРЗП, но не более 20 000 МРЗП – не более двух лет со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 20 000 МРЗП – не более трех лет со дня заключения договора купли-продажи;
б) поэтапном выставлении 20 процентов государственного пакета акций в уставном капитале АО «Кварц» путем проведения вторичного SPO на фондовой бирже с первоначальным выставлением в июне 2019 года 5-процентного пакета акций.
8. Разрешить Государственной тендерной комиссии реализацию, в порядке исключения, пакетов акций (доли) государства в уставных капиталах хозяйственных обществ путем проведения конкурсных торгов и прямых переговоров с регистрацией договора купли-продажи за пределами торговых площадок организаторов торгов ценными бумагами.
приемка инвестиционных и социальных обязательств по объектам государственной собственности, реализованным на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной 1 суму, осуществляется Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан в установленном порядке после выполнения покупателем принятых обязательств, предусматривающих начало производства продукции (услуг) и создание новых рабочих мест;
находящиеся на торгах пакеты акций государства, выставленные для реализации за свободно конвертируемую валюту, подлежат снятию с торгов, переоценке с определением их стоимости в национальной валюте и повторному выставлению на торги за национальную валюту;
пакеты акций государства в уставных капиталах хозяйственных обществ реализуются без применения предусмотренных законодательством механизмов рассрочки платежа и предоставления скидок;
договоры купли-продажи по объектам государственной собственности, реализованным по решениям уполномоченных государственных органов, не подлежат обязательному нотариальному удостоверению.
10. Отменить порядок сохранения новых рабочих мест в течение года с момента приемки выполнения инвестиционных обязательств при реализации объектов государственной собственности на торгах по «нулевой» выкупной стоимости, в том числе ранее реализованных.
11. Предоставить право:
директору Агентства по управлению государственными активами принимать решения о безвозмездной передаче из ведения одной государственной организации в ведение другой государственной организации на праве оперативного управления объектов недвижимого государственного имущества, независимо от ведомственной принадлежности (за исключением объектов, не подлежащих приватизации), по согласованию с Министерством финансов и заинтересованным вышестоящим государственным органом, которые обеспечивают согласование в десятидневный срок с даты поступления соответствующего обращения Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, г. Ташкента, районов (городов) в случае необеспечения балансодержателями передачи расположенных на их подведомственной территории неиспользуемых объектов государственной собственности, закрепленных в установленном порядке за республиканскими органами государственного управления (за исключением объектов, не подлежащих приватизации), в аренду в течение двух месяцев после соответствующего обращения хокима района (города) принимать решения о передаче этих объектов в аренду для ведения предпринимательской деятельности на срок до одного года с направлением предусмотренных законодательством отчислений балансодержателям в соответствующий местный бюджет.
12. Агентству по управлению государственными активами совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана на постоянной основе обеспечивать широкое информирование предпринимателей и населения об объектах государственной собственности, реализуемых на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION».
13. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
14. Агентству по управлению государственными активами совместно с Министерством юстиции, иными заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
15. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Саидову Г.К.