Чорвачилик тармоқларини давлат томонидан янада қўллаб-қувватлашга доир қўшимчачора-тадбирлар тўғрисида
1363
Ички истеъмол бозорида гўшт, сут, тухум ва бошқа чорвачилик маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш, чорвачилик, паррандачилик
ва балиқчилик озуқа базасини кенгайтириш, ички ва ташқи бозорларда рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича илмий асосланган усуллар ва интенсив технологияларни кенг жорий этиш мақсадида:
2021 йил 1 мартдан бошлаб Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасининг компенсация ва кафиллигидан фойдаланган чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик ва қуёнчилик йўналишидаги кредити бўйича тўловларни ўз вақтида қайтараётган тадбиркорлик субъектларига, уларнинг кредит бўйича қарздорлиги тўлиқ қопланмагунча, янги кредитлар бўйича жамғарманинг кафиллигидан яна фойдаланишга рухсат берилади;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 18 мартдаги “Чорвачилик тармоғини янада ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш
чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4243-сон қарори 2-бандига мувофиқ берилган имтиёзлар чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи барча хўжалик субъектларига ва омихта ем ишлаб чиқарувчи корхоналарга нисбатан ҳам татбиқ этилади;
2021 йил 1 январдан бошлаб 2024 йил 1 январга қадар наслчилик субъектлари учун уларнинг асосий фаолият тури бўйича фойда солиғи (тижорат банкларида жойлаштирилган маблағлардан олинган фоизлардан ташқари), мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 50 фоиз миқдорида қўлланилади.
2. Тадбиркорлик субъектлари томонидан 1-иловада келтирилган товарлар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кирилганда:
уларни олиб киришда ҳисобланган қўшилган қиймат солиғини тўлаш муддати 180 кунга узайтирилади;
тўланган қўшилган қиймат солиғининг ҳисобот даври якунидаги салбий фарқ суммаси солиқ тўловчининг аризасига асосан тезлаштирилган тартибда 20 кундан кечиктирмасдан қоплаб берилади ҳамда солиқ суммаси қоплаб берилгандан сўнг, камерал солиқ текшируви умумий тартибда амалга оширилади.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2021 йил 1 июлдан бошлаб қўшилган қиймат солиғи тўловчиси бўлган:
чорвачилик хўжаликларига – ўз хўжаликларида етиштирилиб, гўшт учун реализация қилинган йирик ва майда шохли қорамоллар тирик вазнининг ҳар бир килограмми учун 2 000 сўм ҳамда сутининг ҳар бир литри учун 200 сўм;
паррандачилик хўжаликларига – ўз хўжаликларида етиштирилиб, реализация қилинган тухумнинг ҳар бир донаси учун 50 сўм ҳамда парранда гўштининг ҳар бир килограмми учун 800 сўм;
балиқчилик хўжаликларига – интенсив усулда етиштирилган совуқ сув балиқлари (лосос, форель ва осётр)нинг ҳар бир килограмми учун 3 000 сўм, қолган турдаги балиқлар учун 1 000 сўм миқдорида республика бюджетидан субсидия ажратилади.
Ушбу бандда назарда тутилган субсидиялар қўшилган қиймат солиғидан қарздорлиги мавжуд бўлмаган, шунингдек, контрагентларни танлашда лозим даражада эҳтиёткор бўлган корхоналарга уларнинг субсидиялар олиш тўғрисидаги аризаларига асосан кейинги ойнинг 25 санасигача ажратилади.
4. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси Молия вазирлиги ва Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларига ўзлари томонидан етиштирилган ва реализация қилинган маҳсулотлар учун субсидиялар ажратиш тартибини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
5. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг қуйидаги таклифларига розилик берилсин:
“Ўзбекчорванасл” агентлиги марказий аппарати тузилмасида 5 та штат бирлигидан иборат Паррандачилик ва қуёнчилик соҳаларини ривожлантириш бошқармасини ташкил этиш;
“Ўзбекчорванасл” агентлиги директорининг паррандачилик ва қуёнчилик соҳаларини ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари лавозимини киритиш;
“Ўзбекчорванасл” агентлиги Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар “Чорванасл” марказларида 2 та штат бирлигидан иборат паррандачилик ва қуёнчилик ишларини ривожлантириш секторини ташкил этиш;
Давлат ветеринария хизмати тизимида чорва моллари, паррандалар ва балиқлар озуқаси таркибини таҳлил қилиш ҳамда паррандалар касалликлари ташхисини қўйиш бўйича лабораторияларни ташкил этиш;
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасига қўшимча равишда республикада гўшт, сут ва бошқа чорвачилик маҳсулотларини етиштирувчи ва қайта ишловчи, тайёрловчи ҳамда реализация қилувчи корхоналар фаолиятини ривожлантиришга, шунингдек, ўзаро ҳамкорлигини таъминлашга кўмаклашиш вазифасини юклаш.
6. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси “Ўзбекчорванасл” агентлиги марказий аппарати ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар “Чорванасл” марказлари тузилмасига киритилаётган ўзгартиришларни ҳамда чорва моллари ва паррандалар ва балиқлар озуқаси таркибини таҳлил қилиш ва паррандалар касалликлари ташхисини қўйиш бўйича лабораториялар ходимларини мазкур қўмита тизимининг умумий штат бирликлари ҳисобига шакллантирсин.
2021 йил 1 апрелга қадар чорва моллари ва паррандалар озуқаси таркибини таҳлил қилиш ҳамда паррандалар касалликлари ташхисини қўйиш бўйича лабораторияларни замонавий ускуналар билан жиҳозлаш учун Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармасидан 3 миллиард сўм маблағ ажратилсин.
7. Қуйидагилар “Ўзбекчорванасл” агентлигининг паррандачилик ва қуёнчилик соҳасидаги қўшимча вазифалари этиб белгилансин:
паррандачилик ва қуёнчилик тармоғини ривожлантириш бўйича қабул қилинган дастурий чора-тадбирлар амалга оширилишини мувофиқлаштириш, ягона илмий-техник, технологик, инвестициявий ва экспорт сиёсатини изчил амалга ошириш, шунингдек, ички ва ташқи бозорларда нархлар мониторингини олиб бориш;
паррандачилик ва қуёнчилик маҳсулотларини сотиш бозорларини кенгайтириш бўйича маркетинг тадқиқотларини олиб бориш, маҳсулотлар нархлари шаклланишининг мақбул механизмини белгилаш бўйича таклифлар ва тавсиялар ишлаб чиқиш;
парранда ва қуёнлар учун тўла қийматли, юқори оқсилли озуқалар ишлаб чиқариш учун янги ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш ва мавжудларини модернизация қилиш йўли билан паррандачилик ва қуёнчилик тармоғининг озуқа базасини мустаҳкамлаш;
паррандачилик ва қуёнчилик маҳсулотларини етиштириш ва уни қайта ишлаш соҳасида ишлаб чиқилган инновацион технологияларни кенг жорий этиш учун илмий-тадқиқот ишларини олиб боришни ташкил қилиш.
8. Молия вазирлиги:
а) “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси билан биргаликда бир ой муддатда балиқчилик хўжаликлари томонидан сунъий сув ҳавзалари, уларда етиштириладиган балиқлар ва балиқчилик технологик ускуналарини суғурталаш тартибини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Бунда, бўрон, довул, сел, сув тошқини, зилзила, касалликлар оқибатида нобуд бўлиш, мазкур жойга хос бўлмаган даражада ҳавонинг совуқ ёки иссиқ келиши, портлаш, балиқхўр қушлар томонидан зарар етказилиши ва учинчи шахс томонидан қасддан қилинган ҳаракат, ўғриликлар (жиноят иши очилган бўлса) суғурта ҳодисалари сифатида суғурталаш тартибида назарда тутилсин;
б) “Ўзбекчорванасл” агентлиги билан биргаликда республикада фаолият юритаётган паррандачилик корхоналаридаги мавжуд паррандаларни турли касалликлар ва фавқулодда вазиятлар (электр энергияси ва табиий газдаги узилишлар) оқибатида нобуд бўлишини суғурталаш тартибини ишлаб чиқcин.
Бунда, паррандалар бош сонини суғурталаш бўйича суғурта товонининг 50 фоизигача бўлган қисми Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопланиши назарда тутилсин.
9. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари аҳолига сифатли ва арзон парранда ҳамда балиқ маҳсулотларини етказиб беришни ташкил этиш мақсадида “Паррандасаноат” ва “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмалари таклифига асосан:
паррандачилик ва балиқчилик хўжаликларига ўзи ишлаб чиқарган тухум, парранда гўшти ва балиқ маҳсулотларини сотиш учун деҳқон бозорлари ва аҳоли гавжум ҳудудлардан (арзонлаштирилган савдо ярмаркалари ўтказилиши белгиланган жойлар негизида) ўрнатилган тартибда доимий савдо жойлари (нуқталари);
ҳар бир деҳқон бозорида ҳамда шаҳар (туман)даги аҳоли гавжум жойларда камида 2 тадан енгил конструкция асосида парранда ва балиқ маҳсулотлари сотишга мўлжалланган савдо дўконларини қуриш учун жой ажратилишини таъминласин.
10. “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ рапс (уруғи, шроти, кунжараси, ёғи), писта (уруғи, шроти, кунжараси, ёғи), соя (уруғи, шроти, кунжараси, ёғи), балиқ уни ва ёғи, арпа, макка, фосфат (трикальций, монокальций, дикальций) ва холин хлорид маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи хорижий компанияларни биржа савдоларига жалб қилиш чораларини кўрсин.
Маҳсулотларни биржа орқали миллий ёки хорижий валютада импорт қилишга рухсат берилади.
11. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Давлат божхона қўмитаси ва “Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси” АЖ билан биргаликда икки ой муддатда халқаро тажрибани ўрганган ҳолда биржа савдолари орқали маҳсулотлар импортини амалга оширишда “биржа омбори” хизматларидан фойдаланиш механизмини жорий этиш бўйича таклиф киритсин.
12. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи ва озиқ-овқат таъминоти соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш агентлигининг чорвачилик йўналишидаги лойиҳалари, лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари лойиҳа доирасидаги ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шартномалар ва мол-мулклари билан биргаликда Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитасига ўтказилсин.
Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда чорвачилик соҳасини барқарор ривожлантиришни молиялаштириш бўйича Франция тараққиёт агентлигининг кредит линиясини 2021 йил 1 июлига қадар ҳамда Жаҳон банки кредит линиясини 2021-2022 йилларда жалб қилиш чораларини кўрсин.
13. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Андижон вилояти ҳокимлигининг 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳузуридаги Марҳамат енгил саноат техникуми негизида Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг Андижон ветеринария медицинаси техникумини ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
14. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб республикадаги барча ветеринария медицинаси ва агротехнологиялар техникумларида паррандачилик, ветеринария, балиқчилик, асаларичилик ва қуёнчилик йўналишларида мутахассислар тайёрлаш бўйича давлат буюртмаси асосида қабул квота параметрларини шакллантирсин.
15. Қашқадарё вилоятининг Касби, Нишон, Миришкор ва Косон туманларини чорвачиликка ихтисослаштириш, ушбу туманларда замонавий чорвачилик комплексларини ташкил этиш мақсадида қуйидагилар:
Қашқадарё вилоятида чорвачиликни ривожлантиришга доир чора-тадбирлар дастури 2-иловага мувофиқ;
Қашқадарё вилоятида 2021-2022 йилларда Дастур доирасида ерларни мелиоратив ҳолатини яхшилаш бўйича прогноз кўрсаткичлари 3-иловага мувофиқ;
Қашқадарё вилоятида 2021-2022 йилларда суғориш каналларини тозалаш ҳисобига қўшимча ер майдонларини ўзлаштириш параметрлари 4-иловага мувофиқ;
Қашқадарё вилоятида 2021-2022 йилларда пичанзор ва яйлов ерларида янгидан қазиладиган қудуқлар дислокацияси 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
а) ушбу қарорнинг 4 ва 5-иловасига мувофиқ харажатлар Ўзбекистон Республикаси Президенти топшириқларига асосан ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш учун ажратилган маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади;
б) қўшимча ер майдонларини ўзлаштириш ҳисобига қайта фойдаланишга киритиладиган ер майдонларида қуриладиган қудуқларга ўрнатиладиган насослар тегишли агрокластер, фермер ва деҳқон хўжаликларининг балансига ҳамда уларга ўрнатиладиган трансформатор ва электр узатиш тармоқлари “Қашқадарё ҳудудий электр тармоқлари” АЖ балансига ўтказилади.
в) Қашқадарё вилоятининг барча туманларида чорвачиликни ривожлантиришга оид лойиҳаларни амалга оширишга:
АТ Халқ банки ва бошқа тижорат банклари томонидан 2021-2022 йилларда хорижий молия институтлари кредит линиялари ҳисобидан 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар йўналтирилади;
Қашқадарё вилоятига 2021-2022 йилларда чет давлатлардан олиб келинадиган чорва молларини сотиб олиш учун аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига зарур кредитлар ваколатли банклар томонидан Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида мавжуд ресурслар ҳисобидан ажратиб борилади.
17. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамда Қашқадарё вилояти ҳокимлиги:
тадбиркорлик субъектларини чорвачилик билан шуғулланишга қизиқтириш, уларни чорвачилик соҳасида билим ва кўникмаларга эга бўлиши учун ўқитиш, шунингдек, бу жараёнга хорижий мамлакатлардан малакали мутахассисларни жалб қилиш;
чорвачилик соҳасига оид семинар, анжуман, ярмарка ва кўргазмалар ташкил қилиш, шунингдек, маҳаллий чорвадорларнинг хорижий мамлакатларда ўтказиладиган ярмарка ва кўргазмаларда иштирокини таъминлаш;
қўшилган қиймат занжирини яратиш мақсадида чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилар ва қайта ишловчилар
ўртасида кооперацияни йўлга қўйиш бўйича яқиндан амалий ёрдам кўрсатсин.
18. Қашқадарё вилояти ҳокимлиги Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси билан биргаликда лойиҳа ташаббускорларига ажратилаётган ер участкаларида уларнинг мурожаатига асосан ер остидан сув чиқариш учун суғориш тик қудуқлари бурғилаш жойларини аниқласин ҳамда уларни хабардор қилсин.
19. Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси суғориш тик қудуқларини бурғилаш лойиҳаларига гидрогеологик хулоса берилишини таъминласин.
20. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 6-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
21. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
22. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосарлари Ш.М. Ғаниев ва Ж.А. Қўчқоров белгилансин.

О дополнительных мерах по дальнейшей государственной поддержке отраслей животноводства
В целях стабильного обеспечения мясом, молоком, яйцами и иной животноводческой продукцией, расширения кормовой базы животноводства, птицеводства и рыбоводства, а также широкого внедрения научно обоснованных методов и интенсивных технологий в увеличение производства конкурентоспособной продукции для реализации на внутреннем и внешнем рынках:
начиная с 1 марта 2021 года субъектам предпринимательства, пользующимся компенсациями и гарантией Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности и своевременно осуществляющим платежи по кредиту в направлении животноводства, птицеводства, рыбоводства и кролиководства, разрешается вновь использовать гарантию Фонда по новым кредитам до полного погашения их задолженности по кредиту;
льготы, предоставленные в соответствии с пунктом 2 постановления Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2019 года № ПП–4243
«О мерах по дальнейшему развитию и поддержке животноводческой отрасли», распространяются также на все хозяйствующие субъекты, занимающиеся производством животноводческой продукции, и предприятия – производителей комбинированных кормов;
начиная с 1 января 2021 года по 1 января 2024 года по налогу на прибыль (за исключением процентов, полученных за счет средств, размещенных в коммерческих банках), налогу на имущество, земельному налогу и налогу за пользование водными ресурсами по основному виду деятельности субъектов племенного дела налоговая ставка применяется
в размере 50 процентов.
2. При ввозе субъектами предпринимательства на территорию Республики Узбекистан товаров, приведенных в приложении № 1:
срок уплаты начисленного налога на добавленную стоимость продлевается на 180 дней;
сумма отрицательной разницы уплаченного налога на добавленную стоимость на конец отчетного периода покрывается на основании заявления налогоплательщика в ускоренном порядке в течение не более 20 дней, при этом камеральная налоговая проверка проводится после покрытия суммы налога в общем порядке.
3. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июля 2021 года следующим плательщикам налога на добавленную стоимость из республиканского бюджета выделяются субсидии:
животноводческим хозяйствам – в размере 2 000 сумов за каждый килограмм живого веса и 200 сумов за каждый литр молока крупного и мелкого рогатого скота, выращенного в указанных хозяйствах и реализуемого в качестве мяса;
птицеводческим хозяйствам – в размере 50 сумов за каждое яйцо
и 800 сумов за каждый килограмм мяса выращенной в указанных хозяйствах и реализуемой птицы;
рыбоводческим хозяйствам – в размере 3 000 сумов за каждый килограмм холодноводных видов рыбы (лосося, форели и осетра), выращенных интенсивным методом, других видов рыбы – 1 000 сумов.
Субсидии, предусмотренные настоящим пунктом, выделяются предприятиям, не имеющим задолженности по налогу на добавленную стоимостьсоблюдающим необходимую предусмотрительность при выборе контрагентов, в срок до 25-го числа следующего месяца
на основании их заявлений о выделении субсидии.
4. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Министерством финансов и Государственным налоговым комитетом в двухмесячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров Порядок выделения субсидий на продукцию, произведенную и реализованную животноводческими, птицеводческими и рыбоводческими хозяйствами.
5. Согласиться с предложениями Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства и Министерства экономического развития и сокращения бедности, предусматривающими:
создание в структуре центрального аппарата Агентства «Узбекчорванасл» Управления по развитию птицеводческой и кролиководческой сфер численностью из 5 штатных единиц;
введение должности заместителя директора по вопросам развития птицеводческой и кролиководческой сфер Агентства «Узбекчорванасл»;
создание в центрах «Чорванасл» Республики Каракалпакстан и областей Агентства «Узбекчорванасл» секторов по развитию птицеводческой и кролиководческой работы численностью из 2 штатных единиц;
создание в системе Государственной ветеринарной службы лабораторий по анализу структуры кормов скота, птиц, рыб
и диагностике болезней птиц;
возложение на Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства дополнительной задачи по оказанию содействия в развитии деятельности предприятий, занимающихся производством, переработкой, заготовкой и реализацией мясной, молочной и иной животноводческой продукции, а также обеспечению взаимодействия между ними.
6. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства сформировать изменения, вносимые в структуры центрального аппарата Агентства «Узбекчорванасл» и центров «Чорванасл» Республики Каракалпакстан и областей Агентства «Узбекчорванасл», а также штатные единицы лабораторий по анализу структуры кормов скота, птиц, рыб и диагностике болезней птиц, за счет общих штатных единиц системы Комитета.
Выделить в срок до 1 апреля 2021 года из резервного фонда Кабинета Министров средства в размере трех миллиардов сумов
для оснащения современным оборудованием лабораторий по анализу структуры кормов скота, птиц, рыб и диагностике болезней птиц.
7. Определить дополнительными задачами Агентства «Узбекчорванасл» по развитию птицеводческой и кролиководческой сфер:
осуществление координации реализации принятых программных мер по развитию птицеводческой и кролиководческой сфер, последовательной реализации единой научно-технической, технологической, инвестиционной и экспортной политики, а также мониторинга цен на внутреннем и внешнем рынках;
проведение маркетинговых исследований по расширению рынков сбыта птицеводческой и кролиководческой продукции, разработку предложений и рекомендаций по определению оптимального механизма формирования цен на продукцию;
укрепление кормовой базы птицеводства и кролиководства путем создания новых и модернизации действующих мощностей
по производству полноценных кормов с высоким содержанием белка для птиц и кроликов;
организацию проведения научно-исследовательских работ по широкому внедрению разработанных инновационных технологий
в области производства и переработки птицеводческой и кролиководческой продукции.
8. Министерству финансов:
а) совместно с Ассоциацией «Узбекбаликсаноат» в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров порядок страхования рыбоводческими хозяйствами искусственных водоемов, разводимой в них рыбы и технологического оборудования рыбоводства.
При этом предусмотреть в данном порядке страхования в качестве страховых случаев такие обстоятельства, как гибель вследствие бурь, ураганов, селей, наводнений, землетрясений, болезней, холодной или жаркой погоды, не свойственных данной местности, а также взрывов, причинения вреда хищными птицами, умышленных действий третьих лиц, кражи (в случае открытия уголовного дела);
б) совместно с Агентством «Узбекчорванасл» разработать порядок страхования гибели птицы, разводимой на птицеводческих предприятиях, осуществляющих деятельность в республике, вследствие различных заболеваний и чрезвычайных ситуаций (сбоев в обеспечении электрической энергией и природным газом).
При этом предусмотреть покрытие части страхового возмещения по страхованию поголовья птицы в размере до 50 процентов за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
9. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в целях организации поставки населению качественной и доступной птицеводческой и рыбной продукции на основании предложения ассоциаций «Паррандасаноат» и «Узбекбаликсаноат» обеспечить выделение:
птицеводческим и рыбоводческим хозяйствам – стационарных торговых точек (пунктов) продажи яиц, мяса птицы и рыбной продукции указанных хозяйств на дехканских рынках и на густонаселенных территориях (на базе мест дислокации ярмарок торговли по сниженным ценам) в установленном порядке;
мест под строительство не менее двух магазинов для торговли птицеводческой и рыбной продукцией, сооруженных из легких конструкций, – на каждом дехканском рынке и в густонаселенных местах городов (районов).
10. АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» принять меры по привлечению к биржевым торгам зарубежных компаний-производителей семян, шрота, жмыха и масла рапса, семян, шрота, жмыха и масла фисташки, семян, шрота, жмыха и масла сои, а также рыбных муки и масла, ячменя, кукурузы, фосфата (трикальция, монокальция, дикальция) и холинохлоридной продукции.
Разрешить импорт продукции в национальной или иностранной валюте через биржу.
11. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Государственным таможенным комитетом и АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» в двухмесячный срок изучить международный опыт и внести предложение о внедрении механизма пользования услугами «биржевого склада» при импорте товаров посредством биржевых торгов.
12. Передать Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства проекты в сфере животноводства Агентства
по реализации проектов в области агропромышленного комплекса и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства, а также права и обязательства групп по реализации проектов
в рамках проектов вместе с договорами и имуществом.
Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли в целях финансирования устойчивого развития сферы животноводства принять меры по привлечению кредитной линии Французского агентства развития – в срок до 1 июля 2021 года, кредитной линии Всемирного банка
– в 2021–2022 годах.
13. Согласиться с предложением Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Министерства высшего
и среднего специального образования и хокимията Андижанской области о создании начиная с 2021/2022 учебного года Андижанского техникума ветеринарной медицины Самаркандского института ветеринарной медицины на базе Мархаматского техникума легкой промышленности при Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства и Министерством высшего и среднего специального образования начиная с 2021/2022 учебного года формировать параметры квот приема по подготовке специалистов в таких направлениях, как птицеводство, ветеринария, рыбоводство, пчеловодство и кролиководство во всех техникумах ветеринарной медицины и агротехнологий республики на основе государственного заказа.
15. В целях специализации на животноводстве Касбинского, Нишанского, Миришкорского и Касанского районов Кашкадарьинской области и создания в данных районах современных животноводческих комплексов утвердить:
программу мер по развитию животноводства в Кашкадарьинской области согласно приложению № 2;
прогнозные показатели улучшения мелиоративного состояния земель Кашкадарьинской области в рамках Программы в 2021–2022 годах согласно приложению № 3;
параметры освоения дополнительных земельных площадей за счет очистки оросительных каналов в Кашкадарьинской области в 2021–2022 годах согласно приложению № 4;
дислокацию скважин, подлежащих новому бурению на сенокосах и пастбищных землях Кашкадарьинской области в 2021–2022 годы, согласно приложению № 5.
а) расходы в соответствии с приложениями №№ 4 и 5 к настоящему постановлению финансируются за счет средств, выделенных на социально-экономическое развитие регионов на основании поручений Президента Республики Узбекистан;
б) насосы, устанавливаемые на скважинах, строящихся на повторно вводимых в оборот земельных площадях за счет освоения дополнительных земельных площадей, передаются на баланс соответствующих агрокластеров, фермерских и дехканских хозяйств, трансформаторы, устанавливаемые на них, и линии электропередач – на баланс АО «Кашкадарё худудий электр тармоклари»;
в) для реализации проектов по развитию животноводства во всех районах Кашкадарьинской области:
АК «Народный банк» и другими коммерческими банками за счет кредитных линий зарубежных финансовых институтов в 2021–2022 годах направляются средства в размере 50 миллионов долларов США;
необходимые кредиты на закупку населением и субъектами предпринимательства скота, ввозимого в Кашкадарьинскую область
из зарубежных государств в 2021–2022 годах, выделяются уполномоченными банками в рамках программ развития семейного предпринимательства за счет имеющихся ресурсов.
17. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Министерству сельского хозяйства и хокимияту Кашкадарьинской области оказывать практическую помощь в:
развитии у субъектов предпринимательства заинтересованности в занятии животноводством, обучении их знаниям и навыкам в сфере животноводства, привлечении к данным процессам квалифицированных специалистов из зарубежных стран;
обеспечении организации семинаров, конференций, ярмарок и выставок в сфере животноводства, а также участии отечественных животноводов в ярмарках и выставках, проводимых в зарубежных странах;
налаживании кооперации между производителями и переработчиками животноводческой продукции в целях создания цепочки добавленной стоимости.
18. Хокимияту Кашкадарьинской области совместно с Государственным комитетом по геологии и минеральным ресурсам определить места бурения оросительных вертикальных скважин для добычи подземных вод на земельных участках, выделяемых инициаторам проектов на основании их обращений, и информировать об этом инициаторов проектов.
19. Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды обеспечить выдачу гидрогеологических заключений по проектам бурения вертикальных оросительных скважин.
20. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 6.
21. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
22. Возложить на заместителей Премьер-министра Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А. персональную ответственность за эффективную организацию реализации настоящего постановления.