Мева-сабзавотчилик соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, тармоқда кластер ва кооперация тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
1272
Мева-сабзавотчилик соҳасида маҳсулот ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, сақлаш, хизмат кўрсатиш ва сотиш (экспорт қилиш) жараёнларини ўзаро интеграция қилиш, кластерлар (кооперация) фаолиятини ривожлантириш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва экспорт ҳажмини ошириш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра 2022 йил 1 январдан бошлаб Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари ҳисобидан тижорат банклари орқали қуйидагиларга:
а) фермер, деҳқон хўжаликлари ва бошқа маҳсулот етиштирувчиларга – мева, узум, сабзавот, картошка, полиз экинлари, кўкатлар ва доривор ўсимликлар, дуккакли ва мойли экинларни етиштириш учун ҳосил қийматининг 50 фоизигача йиллик 14 фоиз (шундан 2 фоизи банк маржаси) ставкада 6 ойлик имтиёзли давр билан 12 ой муддатга кредитлар ажратилади;
б) мева-сабзавотларни қайта ишловчи, сақловчи ва экспорт қилувчиларга – етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини харид қилишга талаб этиладиган айланма маблағларни тўлдириш учун йиллик 14 фоиз (шундан 2 фоизи банк маржаси) ставкада 12 ойлик “револьвер” кредит ажратилади. Бунда, ушбу кредит ҳисобидан кластер ва кооперацияларнинг тижорат банкларидан олинган бошқа кредитларини сўндиришга йўл қўйилмайди.
2. Мазкур қарорнинг 1-бандида кўзда тутилган тадбирларни молиялаштириш учун Молия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан Жамғармага 2 триллион сўм бюджет ссудаси ажратилади.
Молия вазирлиги Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг асосланган ҳисоб-китобларига асосан келгуси йиллар ҳосилини молиялаштириш учун талаб этиладиган маблағларнинг Жамғармага ажратиб борилишини таъминласин.
3. Белгилансинки, 2022 йил 1 мартдан бошлаб:
а) мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар) ва фермер хўжаликларига – экспорт шартномаси мавжуд бўлиб, мева-сабзавот ҳосилини хавф-хатардан суғурталаш хизматидан фойдаланганда тўланган суғурта мукофотининг 50 фоизи, бироқ суғурта пулининг 1 фоиздан ортиқ бўлмаган қисми қоплаб берилади. Бунда, суғурта пули хавф-хатардан суғурта қилинаётган ҳосил қийматининг 70 фоизидан кам бўлиши мумкин эмас;
б) мева-сабзавотчилик кластерларига (кооперацияларга) – хориждан малакали агроном, энтомолог, лаборатория мутахассисларини жалб қилиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ бир ойга 1 нафар мутахассис учун 1 минг АҚШ доллари эквивалентидан ошмаган қисми Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг туман бўлимлари орқали компенсация қилинади. Бунда, мева-сабзавотчилик кластерларига ўзига бириктирилган маҳсулот етиштирувчилар учун боғ ва токзорларни барпо этиш, сабзавот, картошка, полиз, дуккакли ва мойли экинларни етиштириш бўйича семинар-тренинглар ўтказиш тавсия этилади;
в) мазкур бандда кўзда тутилган компенсация харажатлари Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг буюртмаси асосида Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан молиялаштирилади.
4. Мазкур қарорнинг 1 ва 3-бандларида назарда тутилган преференция ва давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тадбирлари қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчи, уларни харид қилувчи ташкилот ҳамда тижорат банки ўртасида тузилган шартномаларга эга бўлган, шунингдек, ушбу шартномаларни Ягона электрон шартномалар ахборот порталида рўйхатдан ўтказган тадбиркорлик субъектларига нисбатан татбиқ этилади.
Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д.Кудбиев) мазкур бандда назарда тутилган шартномаларни Ягона электрон шартномалар ахборот порталида рўйхатдан ўтказиш учун 2022 йил 1 февралга қадар техник имкониятларни яратсин.
5. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда Жаҳон банкининг “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳаси доирасида жалб этилган 65 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлари ҳисобидан кичик агрологистика марказларини барпо этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда хусусий секторни жалб қилган ҳолда кичик агрологистика марказларини барпо этиш тартибини ишлаб чиқиб, белгиланган тартибда тасдиқласин.
6. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.А.Вафаев), Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги (И.И.Норқулов), Энергетика вазирлиги (А.С.Султонов), Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги (Ш.С.Ҳидоятов), Транспорт вазирлиги (И.Р.Махкамов), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда:
икки ой муддатда мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар), қайта ишлаш корхоналари ва агрологистика марказлари учун зарур бўлган ташқи муҳандислик (электр энергияси, табиий газ, ичимлик ва оқова сув тармоқлари, автомобиль йўллари) тармоқларини таъмирлаш ва қуриш бўйича манзилли рўйхатни шакллантириб, белгиланган тартибда тасдиқласин;
ташқи муҳандислик тармоқларини қуриш ва мавжудларини таъмирлаш учун Осиё тараққиёт банкидан 100 миллион АҚШ долларигача бўлган қарз маблағларини 2022 йил якунига қадар жалб қилиш чораларини кўрсин.
Мева-сабзавотчилик кластерларини ташкил этишнинг ҳамда кластерлар томонидан 2022 йилда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг ойлар бўйича тақсимоти прогноз кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
2022 йилда амалга ошириладиган совиткичли сиғимлар ташкил этиш бўйича инвестиция лойиҳалари рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлигининг (кейинги ўринларда – Агентлик):
Агентликка сабзавот, картошка, гул, полиз экинлари, кўкатлар ва доривор ўсимликлар, дуккакли ва мойли экинларни етиштириш, уларни сақлаш, қайта ишлаш билан шуғулланувчи, шунингдек, “даладан-растагача” тамойили асосида қўшилган қиймат занжирини яратувчи мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар) фаолиятига кўмаклашиш вазифаларини юклаш;
Агентликнинг юридик шахс мақомига эга бўлмаган, ходимлар умумий чекланган сони 4-6 нафар штат бирлигидан иборат Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги бўлимларини ҳамда ходимлар умумий чекланган сони 2-3 нафар штат бирлигидан иборат туманлар (Қувасой шаҳар) мева-сабзавотчиликни ривожлантириш бўйича лойиҳа офисларини (кейинги ўринларда – лойиҳа офислари) ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлигининг ходимлар умумий чекланган сони 32 штат бирлигидан иборат тузилмаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
9. Агентликнинг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар бўлимлари ҳамда лойиҳа офисларига:
иқтисодий жиҳатдан самарасиз ва кам ҳосил берадиган боғларни (узумзорларни) аниқлаш, уларнинг ўрнида интенсив боғлар (узумзорлар) барпо этиш ёки уларни ҳайдаладиган ерлар тоифасига ўтказиш бўйича таклифлар тайёрлаш;
интенсив боғ ва токзорлар барпо этишга яроқли ер участкаларини танлаш ва очиқ танловга чиқаришга амалий жиҳатдан кўмаклашиш;
ажратилаётган кредитлар доирасида тижорат банклари билан биргаликда мева-сабзавотчилик йўналишидаги лойиҳаларни ишлаб чиқиш;
мева, узум, сабзавот, картошка, полиз экинлари, гул, кўкатлар ва доривор ўсимликлар, дуккакли ва мойли экинларни етиштириш, уларни сақлаш, саралаш, қайта ишлаш ва экспортини ташкил этишга кўмаклашиш вазифалари юклатилсин.
Агентликнинг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар бўлимлари ҳамда лойиҳа офисларига қишлоқ хўжалиги соҳаси бўйича жисмоний ва юридик шахсларга шартнома асосида ҳақ эвазига хизмат кўрсатиш ҳуқуқи берилсин.
Агентлик марказий аппарати учун талаб этиладиган қўшимча штат бирликлари, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар бўлимлари ҳамда лойиҳа офисларининг штат бирликлари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва унинг ҳудудий бошқармаларидаги мавжуд штат бирликларини қисқартириш ҳисобига ташкил этилади;
Агентлик, унинг ҳудудий бўлимлари ва лойиҳа офисларининг ходимларига тегишинча Қишлоқ хўжалиги вазирлиги марказий аппарати, ва ҳудудий бўлинмалари ходимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя шартлари татбиқ этилади.
Агентлик директорига Агентликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан Агентлик ва унинг ҳудудий бўлинмаларига шартнома асосида мутахассисларни жалб этиш ҳуқуқи берилсин.
11. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази билан биргаликда икки ой муддатда қишлоқ хўжалигида инновацион биомаҳсулотларни синовдан ўтказиш хизматлари тизимини жорий этиш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
12. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари билан биргаликда уч ой муддатда:
мева-сабзавотчилик туманларини қайта кўриб чиқиб, ҳар бир ҳудуднинг табиий-иқлим шароити ва ихтисослашувини ҳисобга олган ҳолда, мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперация) фаолиятини барқарор ривожлантириш бўйича чора-тадбирларни;
ишлаб чиқарувчи – кластер – тайёрловчи корхона – қайта ишловчи ва экспортёрни узвий боғловчи тизимни жорий қилиш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
13. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Агентлик (Ҳ.М.Каримов), Алкоголь ва тамаки бозорини тартибга солиш ҳамда виночиликни ривожлантириш агентлиги (Р.М.Бобоев) уч ой муддатда:
халқаро молия институтлари, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси ҳамда Виночиликни ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан Академик Маҳмуд Мирзаев номидаги боғдорчилик, узумчилик ва виночилик илмий-тадқиқот институти тизимида Республика боғбонлар мактаби фаолиятини ривожлантирсин;
халқаро молия институтлари ҳамда Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан Сабзавот, полиз экинлари ва картошкачилик илмий-тадқиқот институти қошида Сабзавот, картошка, полиз, дуккакли экинлар, гул ҳамда доривор ўсимликларни интенсив усулда етиштириш мактабини ташкил этсин.
14. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) икки ой муддатда мева-сабзавот ҳосилини хавф-хатардан суғурталаш хизматидан фойдаланганда суғурта мукофоти учун тўловнинг ҳамда хориждан малакали агроном, энтомолог, лаборатория мутахассисини жалб қилиш харажатларининг 50 фоизини қоплаб бериш тартибини ишлаб чиқиб, тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
15. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Б.Воитов)га:
уч ой муддатда республикада мева-сабзавот маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва уни экспорт қилишга мўлжалланган логистика марказларини хорижий давлатлар тажрибаси асосида ташкил этиш бўйича 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш манзилли дастурини шакллантириш;
мева-сабзавот маҳсулотларини экспортга йўналтиришда зарур рухсатнома, сертификатлар ва божхона ҳужжатларининг расмийлаштирилишига амалий ёрдам кўрсатиш вазифаси юклатилсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
17. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига мева-сабзавот маҳсулотлари ишлаб чиқариш, сақлаш, қайта ишлаш ва қадоқлаш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
18. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги:
икки ҳафта муддатда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги марказий аппарати ва ҳудудий бўлинмалари, Агентлик ва унинг ҳудудий бўлимлари (лойиҳа офислари)нинг тегишлилиги бўйича штат жадвалларини тасдиқлаб (ўзгартириб), ўрнатилган тартибда молия органларида рўйхатга қўйилишини таъминласин;
икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
19. Мазкур қарорнинг ижросини ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев ҳамда Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги директори Х.М.Каримов белгилансин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев ва Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.

О мерах по государственной поддержке сферы плодоовощеводства, дальнейшему развитию системы кластера и кооперации в отрасли
В целях взаимной интеграции процессов производства, переработки, хранения, оказания услуг и реализации (экспорта) продукции в сфере плодоовощеводства, развития деятельности кластеров (коопераций), обеспечения продовольственной безопасности и увеличения объемов экспорта:
1. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 января 2022 года за счет средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства (далее – Фонд) через коммерческие банки:
а) фермерским, дехканским хозяйствам и другим производителям продукции выделяются кредиты для выращивания фруктов, винограда, овощей, картофеля, бахчевых культур, зелени и лекарственных растений, бобовых и масличных культур на срок 12 месяцев с льготным периодом 6 месяцев в размере до 50 процентов от стоимости урожая по ставке 14 процентов годовых (в том числе маржа банка – 2 процента);
б) переработчикам, хранителям и экспортерам плодоовощной продукции выделяются «револьверные» кредиты для пополнения оборотных средств, необходимых для закупки выращенной сельскохозяйственной продукции, на срок 12 месяцев по ставке 14 процентов годовых (в том числе маржа банка – 2 процента). При этом не допускается погашение других кредитов кластеров и коопераций, полученных от коммерческих банков, за счет данного кредита.
2. Министерством финансов в целях финансирования мероприятий, предусмотренных пунктом 1 настоящего постановления, Фонду выделяется из республиканского бюджета Республики Узбекистан бюджетная ссуда в размере 2 триллионов сумов.
Министерству финансов по обоснованным расчетам Министерства сельского хозяйства обеспечить выделение Фонду средств, необходимых для финансирования урожая следующих годов.
3. Установить, что с 1 марта 2022 года:
а) плодоовощеводческим кластерам (кооперациям) и фермерским хозяйствам при наличии экспортного контракта возмещаются 50 процентов страховой премии, уплаченной при использовании услуги страхования рисков урожая плодоовощной продукции, но не более 1 процента страховой суммы. При этом страховая сумма не должна быть менее 70 процентов от стоимости урожая, страхуемого от риска;
б) плодоовощеводческим кластерам (кооперациям) через районные отделы Министерства сельского хозяйства компенсируются 50 процентов расходов на привлечение квалифицированных агрономов, энтомологов, лабораторных специалистов из-за рубежа, но часть, не превышающая эквивалента 1 тысячи долларов США на одного специалиста в месяц. При этом плодоовощеводческим кластерам рекомендуется проводить семинары-тренинги по созданию садов и виноградников, выращиванию овощей, картофеля, бахчевых, бобовых и масличных культур для производителей продукции, закрепленных за ними;
в) компенсационные расходы, предусмотренные настоящим пунктом, финансируются из республиканского бюджета Республики Узбекистан на основании заявки Министерства сельского хозяйства.
4. Преференции и меры государственной поддержки, предусмотренные пунктами 1 и 3 настоящего постановления, распространяются на субъекты предпринимательства, имеющие договоры, заключенные между производителями сельскохозяйственной продукции, ее закупщиками и коммерческим банком, а также зарегистрировавшие данные договоры на Едином информационном портале электронных договоров.
Государственному налоговому комитету (Кудбиев Ш.Д.) до 1 февраля 2022 года создать технические возможности для регистрации договоров, предусмотренных настоящим пунктом, на Едином информационном портале электронных договоров.
5. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов и Министерства экономического развития и сокращения бедности о создании в Республике Каракалпакстан и областях малых агрологистических центров за счет средств Всемирного банка в размере 65 миллионов долларов США, привлеченных в рамках проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан».
Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством финансов с привлечением частного сектора в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок создания малых агрологистических центров в установленном порядке.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.А.), Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Министерством экономического развития и сокращения бедности (Норкулов И.И.), Министерством энергетики (Султанов А.С.), Министерством жилищно-коммунального обслуживания (Хидоятов Ш.С.), Министерством транспорта (Махкамов И.Р.), Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей:
в двухмесячный срок сформировать и утвердить в установленном порядке адресный перечень по ремонту и строительству внешних инженерных сетей (электроэнергия, природный газ, сеть питьевого водоснабжения и канализации, автомобильные дороги), необходимых для плодоовощеводческих кластеров (коопераций), перерабатывающих предприятий и агрологистических центров;
принять меры по привлечению до конца 2022 года заемных средств Азиатского банка развития в размере до 100 миллионов долларов США для строительства внешних инженерных сетей и ремонта действующих.
Прогнозные показатели создания плодоовощеводческих кластеров и распределения инвестиционных проектов, реализуемых кластерами в 2022 году, по месяцам согласно приложению № 1;
Перечень инвестиционных проектов, реализуемых в 2022 году, по созданию холодильных камер согласно приложению № 2.
8. Одобрить предложения Министерства сельского хозяйства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства (далее – Агентство), предусматривающие:
возложение на Агентство задач по оказанию содействия деятельности плодовоовощеводческих кластеров (коопераций), занимающихся выращиванием, хранением и переработкой овощей, картофеля, цветов, бахчевых культур, зелени и лекарственных растений, бобовых и масличных культур, а также созданием цепочки добавленной стоимости по принципу «от поля до прилавка»;
создание отделений Агентства в Республике Каракалпакстан и областях с общей предельной численностью персонала 4–6 штатных единиц и проектных офисов Агентства по развитию плодоовощеводства районов (города Кувасая) с общей предельной численностью персонала 2–3 штатные единицы (далее – проектные офисы) без статуса юридического лица.
Утвердить структуру Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства с общей предельной численностью персонала 32 штатные единицы согласно приложению № 3.
9. Возложить на отделения Агентства в Республике Каракалпакстан и областях и проектные офисы задачи по:
выявлению экономически неэффективных и малоурожайных садов (виноградников), подготовке предложений по созданию на их месте интенсивных садов (виноградников) или переводу их в категорию пахотных земель;
оказанию практического содействия в отборе и выставлении на открытый конкурс земельных участков, пригодных для создания интенсивных садов и виноградников;
разработке проектов в направлении плодоовощеводства совместно с коммерческими банками в рамках выделяемых кредитов;
оказанию содействия выращиванию, хранению, сортировке, переработке и экспорту фруктов, винограда, овощей, картофеля, бахчевых культур, цветов, зелени и лекарственных растений, бобовых и масличных культур.
Предоставить отделениям Агентства в Республике Каракалпакстан и областях и проектным офисам Агентства право оказывать платные услуги в сфере сельского хозяйства физическим и юридическим лицам на договорной основе.
дополнительные штатные единицы, требуемые для центрального аппарата Агентства, а также штатные единицы отделений Агентства в Республике Каракалпакстан и областях и проектных офисов создаются за счет сокращения имеющихся штатных единиц в Министерстве сельского хозяйства и его территориальных управлениях;
на работников Агентства, его территориальных отделений и проектных офисов распространяются условия оплаты труда, материального стимулирования и социальной защиты, установленные для работников центрального аппарата Министерства сельского хозяйства и территориальных подразделений соответственно.
Предоставить директору Агентства право привлекать специалистов в Агентство и его территориальные подразделения на договорной основе за счет внебюджетных средств Агентства.
11. Министерству сельского хозяйства, Министерству инновационного развития совместно с Национальным центром знаний и инноваций в сельском хозяйстве в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложение о внедрении системы услуг по тестированию инновационных биопродуктов в сельском хозяйстве.
12. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров:
Меры по устойчивому развитию деятельности плодоовощеводческих кластеров (коопераций), пересмотрев плодоовощеводческие районы с учетом природно-климатических условий и специализации каждого региона;
Программу мер по внедрению взаимосвязанной системы производитель – кластер – предприятие-заготовитель – переработчик и экспортер.
13. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.), Агентству (Каримов Х.М.), Агентству по регулированию алкогольного и табачного рынка и развитию виноделия (Бобоев Р.М.) в трехмесячный срок:
обеспечить развитие деятельности Республиканской школы садоводов в системе Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика Махмуда Мирзаева за счет средств международных финансовых институтов, Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства и Фонда развития виноделия;
создать Школу выращивания овощей, картофеля, бахчевых, бобовых культур, цветов и лекарственных растений интенсивным методом при Научно-исследовательском институте овощебахчевых культур и картофеля за счет средств международных финансовых институтов и Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства.
14. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) и Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров порядок возмещения 50 процентов платы за страховую премию при использовании услуги страхования рисков урожая плодоовощной продукции, а также расходов на привлечение квалифицированных агрономов, энтомологов, лабораторных специалистов из-за рубежа.
15. Возложить на Министерство сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Министерство инвестиций и внешней торговли (Воитов А.Б.) задачи по:
формированию в трехмесячный срок Адресной программы по реализации инвестиционных проектов на 2022–2026 годы по организации в республике логистических центров по производству и экспорту плодоовощной продукции на основе опыта зарубежных государств;
оказанию практической помощи при оформлении разрешений, сертификатов и таможенных документов, необходимых при направлении на экспорт плодоовощной продукции.
16. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
17. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации всесторонне освещать осуществляемые работы по производству, хранению, переработке и фасовке плодоовощной продукции.
18. Министерству сельского хозяйства:
в двухнедельный срок обеспечить утверждение (изменение) штатных расписаний центрального аппарата и территориальных подразделений Министерства сельского хозяйства, Агентства и его территориальных отделений (проектных офисов), постановку на учет в финансовых органах в установленном порядке;
19. Возложить на министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. и директора Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Каримова Х.М. персональную ответственность за организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А.