Тиббий профилактика ишлари самарадорлигиниянада ошириш орқали жамоат саломатлигини таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
1331
Аҳолида соғлом турмуш тарзини шакллантириш борасидаги ишларни янада жадаллаштириш, касалликларни эрта аниқлаш ва даволашнинг илғор тажрибасини жорий этиш мақсадида, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 25 июлдаги “Коронавирус пандемиясини юмшатиш, аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталиги ва саломатлигини сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–6035-сон Фармонига мувофиқ:
1. Қуйидагилар тиббий профилактиканинг асосий йўналишлари этиб белгилансин:
дастлабки профилактика – қулай атроф-муҳитни яратиш (экологик аҳвол, инсонларнинг меҳнат, яшаш ва дам олиш шароитларини яхшилаш), аҳоли саломатлигига салбий таъсир этувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилишининг олдини олиш, озиқ-овқат маҳсулотларини, жумладан, унни фортификациялаш, тузни йодлаштириш;
бирламчи профилактика – эмлаш, мақсадли скрининг ва тиббий кўрикларни амалга ошириш, оқилона иш ва дам олиш, спорт билан мунтазам шуғулланиш, бадантарбия машғулотларини кундалик турмуш тарзига айлантириш, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, соғлом
ва тўғри овқатланиш, ортиқча вазн ва семизликни бартараф этиш, зарарли одатларга қарши курашиш, инсон саломатлиги, таълим-тарбияни яхшилаш бўйича чоралар кўриш, аҳолининг тиббий маданиятини ошириш;
иккиламчи профилактика – маълум шароитларда иммун ҳолатининг камайиши, ўта зўриқиш, адаптив етишмовчиликлар сабаб юзага келадиган касалликларнинг келиб чиқиши, авж олиши ёки қайталанишига олиб келиши мумкин бўлган аниқ хавф омилларини бартараф этиш бўйича чора-тадбирлар мажмуини ишлаб чиқиш ва уни амалиётга татбиқ қилиш, шунингдек, тиббий-санитария ёрдами муассасалари фаолиятини мувофиқлаштириш.
2021 йил 1 январдан бошлаб 40 ва ундан юқори ёшдаги фуқароларда юрак қон-томир хавфини (гипертония, инфаркт, инсульт, қандли диабет ва бошқа хавф омилларини) аниқлаш бўйича тизимли равишда скрининг текширувлари ўтказилади;
Аҳолининг соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш ва жисмоний фаоллигини ошириш маркази (кейинги ўринларда – Марказ)нинг туман (шаҳар) бўлимлари кўп тармоқли марказий поликлиникалари биноларида жойлашади ҳамда уларнинг ходимлари (кейинги ўринларда – жамоат саломатлиги тизими мутахассислари) томонидан амалга оширилаётган тарғибот-ташвиқот ишлари билан бир қаторда фуқароларга тиббий-профилактик хизматлар (маслаҳатлар, кўриклар ва бошқалар) кўрсатиб борилади;
маҳаллаларда, мактабгача таълим ташкилотлари, умумтаълим мактаблари ва олий ҳамда ўрта махсус таълим муассасаларида соғлом турмуш тарзини шакллантиришга кўмаклашувчи волонтёрлар (шу жумладан, нафақадаги шифокорлар, ўқитувчилар, зиёлилар ва бошқалар) жамиятлари ташкил қилинади.
3. Қуйидагилар жамоат саломатлиги тизими мутахассисларининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
аҳоли ўртасида шахсий ва жамоат гигиенаси, соғлом турмуш тарзини шакллантиришда иштирок этиш, аҳолини савол-жавоб ва кўриклардан ўтказиш орқали уларда юқумли бўлмаган касалликлар хавф омилларини аниқлаш ва индивидуал маслаҳат бериш;
соғлом овқатланиш тамойиллари, жисмоний фаоллик асослари, шахсий гигиенанинг аҳамияти, зарарли одатларга берилмаслик бўйича тарғибот тадбирларини ташкил этиш ва амалга ошириш;
юқумли бўлмаган касалликларнинг олдини олиш борасида профилактик тадбирларни ташкил этиш учун ҳудудда фаолият кўрсатаётган корхона, муассаса ва ташкилотлар рўйхатини шакллантириш ва амалга ошириш;
юқумли касалликлар рўйхатга олинган ҳудудларда улар бўйича соғломлаштириш тадбирини ишлаб чиқиш, ҳудудий тиббиёт ходимлари билан тадбирларни ташкил этиш ва уларнинг бажарилишини назорат қилиб боришда иштирок этиш.
4. Соғлиқни сақлаш вазирлиги Марказни жалб қилган ҳолда маҳаллалар ва аҳоли хонадонларида, шу жумладан, узоқ ва олис ҳудудларда аҳоли орасида соғлом турмушни шакллантириш, бадантарбия машғулотларини кундалик турмуш тарзига айлантириш, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, соғлом ва тўғри овқатланиш, ортиқча вазн ва семизликни бартараф этиш, зарарли одатларга қарши курашиш, фуқароларнинг ўз соғлиғига бўлган муносабатини тубдан ўзгартириш бўйича тизимли равишда тарғибот-ташвиқот ишларини олиб борсин.
Молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари мазкур бандда кўрсатилган чора-тадбирларни сифатли ва тўлиқ амалга ошириш учун:
республика бюджети ва маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан Марказга 2021 йилда 2 миллиард сўм ажратсин;
2022 йил ва келгуси йилларда республика бюджети ва маҳаллий бюджет параметрларида 2021 йилда ажратилаётган маблағлардан кам бўлмаган миқдорда маблағлар ажратилишини назарда тутсин.
Марказ (Б.Т.Одилова) бир ой муддатда мазкур бандга асосан ажратилаётган маблағлардан самарали фойдаланиш ҳамда аниқ чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Вазирлар Маҳкамаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Миллий телерадиокомпания, нодавлат телерадиоканаллар ҳамда бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда уч ҳафта муддатда соғлом турмуш тарзини олиб бориш масалаларига бағишланган марказий, ҳудудий ва нодавлат телеканалларда “Саломатлик соати” ва бошқа махсус телекўрсатувлар ташкил қилинишини таъминласин.
5. Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Касалликлар профилактикаси ва жамоат саломатлиги масалалари бўйича Мувофиқлаштирувчи комиссия (кейинги ўринларда – Мувофиқлаштирувчи комиссия) ташкил қилинсин ва унинг таркиби 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
жамоат саломатлигини муҳофаза қилиш, аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталиги ва касалликлар профилактикаси соҳасида давлат органлари ва бошқа ташкилотлар фаолиятини уларнинг яқиндан ҳамкорлиги, самарадорлиги ва иш уйғунлигини таъминлаш мақсадида мувофиқлаштириш;
мазкур қарорда назарда тутилган барча чора-тадбирларнинг тўлиқ, сифатли ва ўз вақтида ижросини ташкил этиш;
касалликлар профилактикаси бўйича дастур ва чора-тадбирларнинг ҳар бир вилоят, туман (шаҳар) доирасида амалга оширилишини ҳамда масъуллар томонидан уларнинг сўзсиз бажарилишини таъминлаш;
касалликлар юзага келишининг олдини олишга ва уларни камайтиришга, уларнинг юқиш йўллари ва омилларига таъсир кўрсатишга ва техноген тусдаги фавқулодда вазиятлар билан боғлиқ бўлган асоратлар оқибатларини тугатишга қаратилган профилактик тадбирлар ўтказилишини ташкил этиш;
жамоат саломатлигини муҳофаза қилиш бўйича белгиланган вазифаларни амалга оширишга тўсқинлик қилувчи тизимли камчиликларнинг келиб чиқиш сабаблари ва шарт-шароитларини аниқлаш, таҳлил қилиш ва бартараф этилишини ташкил этиш;
барча ижтимоий гуруҳларни қамраб олган ҳолда фуқароларнинг соғлом турмуш тарзини, шу жумладан, соғлом овқатланиш, жисмоний фаоллик, санитария-гигиена қоидаларига риоя қилиш кўникмаларини шакллантириш ва ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқилишини таъминлаш;
аҳоли орасида соғлом турмуш тарзининг асослари, жумладан, соғлом овқатланиш ва шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, жисмоний фаолликни қўллаб-қувватлаш, зарарли одатларга қарши курашиш бўйича оммавий ахборот воситалари орқали кенг тарғибот ишлари ташкил этилишини таъминлаш;
санитария-гигиена, эпидемияга қарши, замонавий ва якка тартибдаги чора-тадбирлар асосида соғлиқни сақлаш ва мустаҳкамлашнинг ижтимоий-профилактик йўналишларини ривожлантириш бўйича чоралар кўриш;
мулкчилик шаклидан қатъи назар барча корхона, муассаса ва ташкилотлар фаолиятини бирлаштирувчи, аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш, тарғиб этиш ва рағбатлантиришни назарда тутувчи яхлит тизим яратилишини таъминлаш;
аҳоли саломатлиги ҳолатини мониторинг қилишнинг ягона интерактив тизимини яратиш ва бу борада замонавий ахборот ҳамда инновацион технологияларни жорий этилишини ташкил этиш;
халқаро стандартлар асосида доимий популяция текширувлари ва касалликларни келтириб чиқарувчи хавф омиллари бўйича тадқиқот ҳамда сўровлар ўтказилишини ташкил қилиш.
6. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Касалликлар профилактикаси ва жамоат саломатлиги масалалари бўйича Мувофиқлаштирувчи комиссия ишини ташкил этиш, соҳа бўйича вазирлик ва идораларнинг республика – вилоят – туман даражасидаги вазифалари тақсимоти 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг ишчи органи ҳисобланади;
Мувофиқлаштирувчи комиссиянинг ўз вазифалари доирасида қабул қилган қарорлари давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар учун бажарилиши мажбурийдир;
Мувофиқлаштирувчи комиссия ўз вазифаларини амалга оширишда тегишли вазирлик ва идоралар унга ваколатлари доирасида ҳар томонлама кўмак берадилар ҳамда сўралган зарур маълумотларни тақдим этиб борадилар;
Соғлиқни сақлаш вазирлиги касалликлар профилактикаси ва жамоат саломатлигини муҳофаза қилиш бўйича қабул қилинган дастурлар ва чора-тадбирларнинг ижроси юзасидан ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига тегишли таклифлар киритиб боради.
7. Соғлиқни сақлаш вазирлиги икки ой муддатда республиканинг олис ва чекка ҳудудларида оилавий шифокор, тор соҳа мутахассислари ва патронаж ҳамшираларига бўлган эҳтиёжни қоплаш ҳамда аҳолига малакали тиббий ёрдам кўрсатишни янада яхшилаш мақсадида ҳар бир тиббиёт муассасасида зарур штат бирликларини жорий қилиш асослилиги юзасидан Вазирлар Маҳкамасига ахборот-таҳлил маълумотнома киритсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига
3-иловага мувофиқ ўзгартиришлар ва қўшимча киритилсин.
9. Соғлиқни сақлаш вазирлиги икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул
ва шахсий жавобгар этиб соғлиқни сақлаш вазири А.М.Хаджибаев, соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари А.Ш.Иноятов, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бошлиғи Б.К.Юсупалиев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Мазкур қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Л.Н.Туйчиев зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по обеспечению общественного здоровья путем дальнейшего повышения эффективности работ по медицинской профилактике
В целях дальнейшего ускорения работ по формированию у населения здорового образа жизни, внедрения передового опыта раннего выявления и лечения заболеваний, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 25 июля 2020 года № УП–6035 «О мерах по смягчению коронавирусной пандемии, кардинальному совершенствованию системы санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения»:
1. Определить основными направлениями медицинской профилактики:
первоначальную профилактику – создание благоприятной окружающей среды (улучшение экологической обстановки, условий труда, быта и отдыха людей), предотвращение производства продукции, оказывающей негативное воздействие на здоровье населения, фортификацию продовольственной продукции, в том числе муки, йодирование соли;
первичную профилактику – принятие мер по проведению вакцинации, целевого скрининга и медицинского освидетельствования, рациональному режиму труда и отдыха, регулярному занятию спортом, превращению физических упражнений в повседневный образ жизни, соблюдению правил личной гигиены, здоровому и правильному питанию, устранению избыточного веса и ожирения, борьбе с вредными привычками, улучшению здоровья человека, образования и воспитания, повышению медицинской культуры населения;
вторичную профилактику – разработку и внедрение на практике комплекса мероприятий по устранению конкретных факторов риска, которые могут привести к возникновению, прогрессированию или рецидиву заболеваний, вызванных снижением иммунного статуса при определенных условиях, перенапряжением, адаптивными недостатками, а также координацию деятельности учреждений медико-санитарной помощи.
с 1 января 2021 года на системной основе проводятся скрининговые обследования для определения риска сердечно-сосудистых заболеваний (гипертонии, инфаркта, инсульта, сахарного диабета и других факторов риска) у граждан в возрасте от 40 лет и старше;
районные (городские) отделения Центра поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения (далее – Центр) размещаются в зданиях многопрофильных центральных поликлиник, и их персоналом (далее – специалисты системы общественного здоровья) наряду с осуществляемой агитационно-пропагандистской работой гражданам оказываются медико-профилактические услуги (консультации, обследования и другие);
создаются общества волонтеров (в том числе в составе врачей-пенсионеров, учителей, представителей интеллигенции и других), содействующих формированию здорового образа жизни в махаллях, дошкольных образовательных организациях, общеобразовательных школах, а также в высших и средних специальных образовательных учреждениях.
3. Определить основными задачами специалистов системы общественного здоровья:
участие в формировании среди населения личной и общественной гигиены, здорового образа жизни, выявление факторов риска неинфекционных заболеваний и индивидуальное консультирование посредством анкетирования и проведения осмотров населения;
организацию и проведение пропагандистских мероприятий
о принципах здорового питания, основах физической активности, значении личной гигиены, отказа от вредных привычек;
формирование перечня предприятий, учреждений и организаций, действующих в регионе, для организации и реализации мероприятий по предупреждению неинфекционных заболеваний;
разработку оздоровительных мер по инфекционным заболеваниям в местах их регистрации, организацию мероприятий с местным медицинским персоналом и участие в осуществлении контроля за их выполнением.
4. Министерству здравоохранения с привлечением Центра проводить на системной основе агитационно-пропагандистскую работу по формированию здорового образа жизни среди населения в махаллях и домах, в том числе в отдаленных районах, превращению физических упражнений в повседневный образ жизни, соблюдению правил личной гигиены, здоровому и правильному питанию, устранению избыточного веса и ожирения, борьбе с вредными привычками и кардинальному изменению отношения граждан к собственному здоровью.
Министерству финансов, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента для качественного и полного выполнения мероприятий, указанных в настоящем пункте:
выделить Центру в 2021 году 2 миллиарда сумов за счет средств республиканского бюджета и местных бюджетов;
в параметрах республиканского бюджета и местных бюджетов
на 2022 год и последующие годы предусмотреть выделение средств в размере не менее средств, выделяемых в 2021 году.
Центру (Одилова Б.Т.) в месячный срок разработать и внести
в Кабинет Министров на утверждение «Дорожную карту» по эффективному использованию средств, выделяемых на основе данного пункта, и реализации конкретных мер.
Кабинету Министров совместно с Министерством здравоохранения, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, Национальной телерадиокомпанией, негосударственными телерадиоканалами и другими заинтересованными организациями в трехнедельный срок обеспечить организацию на центральных, региональных и негосударственных телеканалах телепередачи «Час здоровья» и других специальных телепередач, посвященных вопросам ведения здорового образа жизни.
5. Образовать Координационную комиссию по вопросам профилактики заболеваний и общественного здоровья при Кабинете Министров (далее – Координационная комиссия) и утвердить ее состав согласно приложению № 1.
Определить основными задачами Координационной комиссии:
координацию деятельности государственных органов и иных организаций в области охраны общественного здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и профилактики заболеваний в целях обеспечения их тесного взаимодействия, эффективности и согласованности работы;
организацию полного, качественного и своевременного выполнения всех мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
обеспечение реализации программ и мероприятий по профилактике заболеваний в каждой области, районе (городе) и их безусловное выполнение ответственными лицами;
организацию профилактических мероприятий, направленных
на предупреждение и снижение частоты возникновения заболеваний, воздействие на пути и факторы заражения ими, устранение последствий осложнений, связанных с чрезвычайными ситуациями техногенного характера;
организацию выявления, анализа и устранения причин и условий системных недостатков, препятствующих реализации определенных задач по охране общественного здоровья;
обеспечение разработки мер, направленных на формирование
и развитие здорового образа жизни, включая навыки здорового питания, физической активности, соблюдения правил санитарии и гигиены, с охватом всех социальных групп;
обеспечение организации через средства массовой информации широкой пропагандистской работы среди населения по основам здорового образа жизни, включая соблюдение правил здорового питания и личной гигиены, поддержку физической активности, борьбу с вредными привычками;
принятие мер по развитию социально-профилактических направлений охраны и укрепления здоровья на основе санитарно-гигиенических, противоэпидемических, современных и индивидуальных мероприятий;
обеспечение создания целостной системы, предусматривающей объединение деятельности всех предприятий, учреждений и организаций, независимо от формы их собственности, с обеспечением охраны, пропаганды и стимулирования здоровья населения;
организацию создания единой интерактивной системы мониторинга состояния здоровья населения и внедрение современных информационных и инновационных технологий в данном направлении;
организацию проведения постоянных популяционных обследований, исследований и опросов по факторам риска, вызывающим заболевания, на основе международных стандартов.
6. Утвердить организацию работы Координационной комиссии по вопросам профилактики заболеваний и общественного здоровья при Кабинете Министров, а также распределение задач министерств и ведомств по сферам на республиканском – областном – районном уровне согласно приложению № 2.
Министерство здравоохранения является рабочим органом Координационной комиссии;
решения, принятые Координационной комиссией в рамках
ее задач, обязательны для исполнения органами государственного и хозяйственного управления, местными органами исполнительной власти и другими организациями;
соответствующие министерства и ведомства в рамках своих полномочий оказывают всестороннее содействие Координационной комиссии в выполнении возложенных на нее задач и предоставляют ей требуемые необходимые сведения;
Министерство здравоохранения ежеквартально вносит в Кабинет Министров соответствующие предложения о ходе исполнения принятых программ и мер по профилактике заболеваний и общественному здоровью.
7. Министерству здравоохранения в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров информационно-аналитическую справку по обоснованности внедрения необходимых штатных единиц в каждом медицинском учреждении в целях удовлетворения потребности в семейных врачах, узких специалистах и патронажных медсестрах, а также дальнейшего улучшения оказания населению квалифицированной медицинской помощи в отдаленных районах республики.
8. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
9. Министерству здравоохранения в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления на министра здравоохранения Хаджибаева А.М., первого заместителя министра здравоохранения Иноятова А.Ш., начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Юсупалиева Б.К., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.
Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего постановления, координацию и контроль за деятельностью ответственных ведомств возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.