Tibbiy profilaktika ishlari samaradorliginiyanada oshirish orqali jamoat salomatligini ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Aholida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish borasidagi ishlarni yanada jadallashtirish, kasalliklarni erta aniqlash va davolashning ilg‘or tajribasini joriy etish maqsadida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 25 iyuldagi “Koronavirus pandemiyasini yumshatish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va salomatligini saqlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6035-son Farmoniga muvofiq:
1. Quyidagilar tibbiy profilaktikaning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
dastlabki profilaktika – qulay atrof-muhitni yaratish (ekologik ahvol, insonlarning mehnat, yashash va dam olish sharoitlarini yaxshilash), aholi salomatligiga salbiy ta’sir etuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilishining oldini olish, oziq-ovqat mahsulotlarini, jumladan, unni fortifikatsiyalash, tuzni yodlashtirish;
birlamchi profilaktika – emlash, maqsadli skrining va tibbiy ko‘riklarni amalga oshirish, oqilona ish va dam olish, sport bilan muntazam shug‘ullanish, badantarbiya mashg‘ulotlarini kundalik turmush tarziga aylantirish, shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish, sog‘lom
va to‘g‘ri ovqatlanish, ortiqcha vazn va semizlikni bartaraf etish, zararli odatlarga qarshi kurashish, inson salomatligi, ta’lim-tarbiyani yaxshilash bo‘yicha choralar ko‘rish, aholining tibbiy madaniyatini oshirish;
ikkilamchi profilaktika – ma’lum sharoitlarda immun holatining kamayishi, o‘ta zo‘riqish, adaptiv yetishmovchiliklar sabab yuzaga keladigan kasalliklarning kelib chiqishi, avj olishi yoki qaytalanishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan aniq xavf omillarini bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar majmuini ishlab chiqish va uni amaliyotga tatbiq qilish, shuningdek, tibbiy-sanitariya yordami muassasalari faoliyatini muvofiqlashtirish.
2021 yil 1 yanvardan boshlab 40 va undan yuqori yoshdagi fuqarolarda yurak qon-tomir xavfini (gipertoniya, infarkt, insult, qandli diabet va boshqa xavf omillarini) aniqlash bo‘yicha tizimli ravishda skrining tekshiruvlari o‘tkaziladi;
Aholining sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash va jismoniy faolligini oshirish markazi (keyingi o‘rinlarda – Markaz)ning tuman (shahar) bo‘limlari ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalari binolarida joylashadi hamda ularning xodimlari (keyingi o‘rinlarda – jamoat salomatligi tizimi mutaxassislari) tomonidan amalga oshirilayotgan targ‘ibot-tashviqot ishlari bilan bir qatorda fuqarolarga tibbiy-profilaktik xizmatlar (maslahatlar, ko‘riklar va boshqalar) ko‘rsatib boriladi;
mahallalarda, maktabgacha ta’lim tashkilotlari, umumta’lim maktablari va oliy hamda o‘rta maxsus ta’lim muassasalarida sog‘lom turmush tarzini shakllantirishga ko‘maklashuvchi volontyorlar (shu jumladan, nafaqadagi shifokorlar, o‘qituvchilar, ziyolilar va boshqalar) jamiyatlari tashkil qilinadi.
3. Quyidagilar jamoat salomatligi tizimi mutaxassislarining asosiy vazifalari etib belgilansin:
aholi o‘rtasida shaxsiy va jamoat gigiyenasi, sog‘lom turmush tarzini shakllantirishda ishtirok etish, aholini savol-javob va ko‘riklardan o‘tkazish orqali ularda yuqumli bo‘lmagan kasalliklar xavf omillarini aniqlash va individual maslahat berish;
sog‘lom ovqatlanish tamoyillari, jismoniy faollik asoslari, shaxsiy gigiyenaning ahamiyati, zararli odatlarga berilmaslik bo‘yicha targ‘ibot tadbirlarini tashkil etish va amalga oshirish;
yuqumli bo‘lmagan kasalliklarning oldini olish borasida profilaktik tadbirlarni tashkil etish uchun hududda faoliyat ko‘rsatayotgan korxona, muassasa va tashkilotlar ro‘yxatini shakllantirish va amalga oshirish;
yuqumli kasalliklar ro‘yxatga olingan hududlarda ular bo‘yicha sog‘lomlashtirish tadbirini ishlab chiqish, hududiy tibbiyot xodimlari bilan tadbirlarni tashkil etish va ularning bajarilishini nazorat qilib borishda ishtirok etish.
4. Sog‘liqni saqlash vazirligi Markazni jalb qilgan holda mahallalar va aholi xonadonlarida, shu jumladan, uzoq va olis hududlarda aholi orasida sog‘lom turmushni shakllantirish, badantarbiya mashg‘ulotlarini kundalik turmush tarziga aylantirish, shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish, sog‘lom va to‘g‘ri ovqatlanish, ortiqcha vazn va semizlikni bartaraf etish, zararli odatlarga qarshi kurashish, fuqarolarning o‘z sog‘lig‘iga bo‘lgan munosabatini tubdan o‘zgartirish bo‘yicha tizimli ravishda targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib borsin.
Moliya vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari mazkur bandda ko‘rsatilgan chora-tadbirlarni sifatli va to‘liq amalga oshirish uchun:
respublika byudjeti va mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan Markazga 2021 yilda 2 milliard so‘m ajratsin;
2022 yil va kelgusi yillarda respublika byudjeti va mahalliy byudjet parametrlarida 2021 yilda ajratilayotgan mablag‘lardan kam bo‘lmagan miqdorda mablag‘lar ajratilishini nazarda tutsin.
Markaz (B.T.Odilova) bir oy muddatda mazkur bandga asosan ajratilayotgan mablag‘lardan samarali foydalanish hamda aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Vazirlar Mahkamasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, Milliy teleradiokompaniya, nodavlat teleradiokanallar hamda boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan birgalikda uch hafta muddatda sog‘lom turmush tarzini olib borish masalalariga bag‘ishlangan markaziy, hududiy va nodavlat telekanallarda “Salomatlik soati” va boshqa maxsus teleko‘rsatuvlar tashkil qilinishini ta’minlasin.
5. Vazirlar Mahkamasi huzurida Kasalliklar profilaktikasi va jamoat salomatligi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi komissiya (keyingi o‘rinlarda – Muvofiqlashtiruvchi komissiya) tashkil qilinsin va uning tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Quyidagilar Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning asosiy vazifalari etib belgilansin:
jamoat salomatligini muhofaza qilish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va kasalliklar profilaktikasi sohasida davlat organlari va boshqa tashkilotlar faoliyatini ularning yaqindan hamkorligi, samaradorligi va ish uyg‘unligini ta’minlash maqsadida muvofiqlashtirish;
mazkur qarorda nazarda tutilgan barcha chora-tadbirlarning to‘liq, sifatli va o‘z vaqtida ijrosini tashkil etish;
kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha dastur va chora-tadbirlarning har bir viloyat, tuman (shahar) doirasida amalga oshirilishini hamda mas’ullar tomonidan ularning so‘zsiz bajarilishini ta’minlash;
kasalliklar yuzaga kelishining oldini olishga va ularni kamaytirishga, ularning yuqish yo‘llari va omillariga ta’sir ko‘rsatishga va texnogen tusdagi favqulodda vaziyatlar bilan bog‘liq bo‘lgan asoratlar oqibatlarini tugatishga qaratilgan profilaktik tadbirlar o‘tkazilishini tashkil etish;
jamoat salomatligini muhofaza qilish bo‘yicha belgilangan vazifalarni amalga oshirishga to‘sqinlik qiluvchi tizimli kamchiliklarning kelib chiqish sabablari va shart-sharoitlarini aniqlash, tahlil qilish va bartaraf etilishini tashkil etish;
barcha ijtimoiy guruhlarni qamrab olgan holda fuqarolarning sog‘lom turmush tarzini, shu jumladan, sog‘lom ovqatlanish, jismoniy faollik, sanitariya-gigiyena qoidalariga rioya qilish ko‘nikmalarini shakllantirish va rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqilishini ta’minlash;
aholi orasida sog‘lom turmush tarzining asoslari, jumladan, sog‘lom ovqatlanish va shaxsiy gigiyena qoidalariga rioya qilish, jismoniy faollikni qo‘llab-quvvatlash, zararli odatlarga qarshi kurashish bo‘yicha ommaviy axborot vositalari orqali keng targ‘ibot ishlari tashkil etilishini ta’minlash;
sanitariya-gigiyena, epidemiyaga qarshi, zamonaviy va yakka tartibdagi chora-tadbirlar asosida sog‘liqni saqlash va mustahkamlashning ijtimoiy-profilaktik yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
mulkchilik shaklidan qat’i nazar barcha korxona, muassasa va tashkilotlar faoliyatini birlashtiruvchi, aholi salomatligini muhofaza qilish, targ‘ib etish va rag‘batlantirishni nazarda tutuvchi yaxlit tizim yaratilishini ta’minlash;
aholi salomatligi holatini monitoring qilishning yagona interaktiv tizimini yaratish va bu borada zamonaviy axborot hamda innovatsion texnologiyalarni joriy etilishini tashkil etish;
xalqaro standartlar asosida doimiy populyatsiya tekshiruvlari va kasalliklarni keltirib chiqaruvchi xavf omillari bo‘yicha tadqiqot hamda so‘rovlar o‘tkazilishini tashkil qilish.
6. Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kasalliklar profilaktikasi va jamoat salomatligi masalalari bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi komissiya ishini tashkil etish, soha bo‘yicha vazirlik va idoralarning respublika – viloyat – tuman darajasidagi vazifalari taqsimoti 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning ishchi organi hisoblanadi;
Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning o‘z vazifalari doirasida qabul qilgan qarorlari davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlar uchun bajarilishi majburiydir;
Muvofiqlashtiruvchi komissiya o‘z vazifalarini amalga oshirishda tegishli vazirlik va idoralar unga vakolatlari doirasida har tomonlama ko‘mak beradilar hamda so‘ralgan zarur ma’lumotlarni taqdim etib boradilar;
Sog‘liqni saqlash vazirligi kasalliklar profilaktikasi va jamoat salomatligini muhofaza qilish bo‘yicha qabul qilingan dasturlar va chora-tadbirlarning ijrosi yuzasidan har chorakda Vazirlar Mahkamasiga tegishli takliflar kiritib boradi.
7. Sog‘liqni saqlash vazirligi ikki oy muddatda respublikaning olis va chekka hududlarida oilaviy shifokor, tor soha mutaxassislari va patronaj hamshiralariga bo‘lgan ehtiyojni qoplash hamda aholiga malakali tibbiy yordam ko‘rsatishni yanada yaxshilash maqsadida har bir tibbiyot muassasasida zarur shtat birliklarini joriy qilish asosliligi yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga axborot-tahlil ma’lumotnoma kiritsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga
3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritilsin.
9. Sog‘liqni saqlash vazirligi ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri A.M.Xadjibayev, sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari A.Sh.Inoyatov, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i B.K.Yusupaliyev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Mazkur qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.Tuychiyev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по обеспечению общественного здоровья путем дальнейшего повышения эффективности работ по медицинской профилактике
1334
В целях дальнейшего ускорения работ по формированию у населения здорового образа жизни, внедрения передового опыта раннего выявления и лечения заболеваний, а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 25 июля 2020 года № УП–6035 «О мерах по смягчению коронавирусной пандемии, кардинальному совершенствованию системы санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения»:
1. Определить основными направлениями медицинской профилактики:
первоначальную профилактику – создание благоприятной окружающей среды (улучшение экологической обстановки, условий труда, быта и отдыха людей), предотвращение производства продукции, оказывающей негативное воздействие на здоровье населения, фортификацию продовольственной продукции, в том числе муки, йодирование соли;
первичную профилактику – принятие мер по проведению вакцинации, целевого скрининга и медицинского освидетельствования, рациональному режиму труда и отдыха, регулярному занятию спортом, превращению физических упражнений в повседневный образ жизни, соблюдению правил личной гигиены, здоровому и правильному питанию, устранению избыточного веса и ожирения, борьбе с вредными привычками, улучшению здоровья человека, образования и воспитания, повышению медицинской культуры населения;
вторичную профилактику – разработку и внедрение на практике комплекса мероприятий по устранению конкретных факторов риска, которые могут привести к возникновению, прогрессированию или рецидиву заболеваний, вызванных снижением иммунного статуса при определенных условиях, перенапряжением, адаптивными недостатками, а также координацию деятельности учреждений медико-санитарной помощи.
с 1 января 2021 года на системной основе проводятся скрининговые обследования для определения риска сердечно-сосудистых заболеваний (гипертонии, инфаркта, инсульта, сахарного диабета и других факторов риска) у граждан в возрасте от 40 лет и старше;
районные (городские) отделения Центра поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения (далее – Центр) размещаются в зданиях многопрофильных центральных поликлиник, и их персоналом (далее – специалисты системы общественного здоровья) наряду с осуществляемой агитационно-пропагандистской работой гражданам оказываются медико-профилактические услуги (консультации, обследования и другие);
создаются общества волонтеров (в том числе в составе врачей-пенсионеров, учителей, представителей интеллигенции и других), содействующих формированию здорового образа жизни в махаллях, дошкольных образовательных организациях, общеобразовательных школах, а также в высших и средних специальных образовательных учреждениях.
3. Определить основными задачами специалистов системы общественного здоровья:
участие в формировании среди населения личной и общественной гигиены, здорового образа жизни, выявление факторов риска неинфекционных заболеваний и индивидуальное консультирование посредством анкетирования и проведения осмотров населения;
организацию и проведение пропагандистских мероприятий
о принципах здорового питания, основах физической активности, значении личной гигиены, отказа от вредных привычек;
формирование перечня предприятий, учреждений и организаций, действующих в регионе, для организации и реализации мероприятий по предупреждению неинфекционных заболеваний;
разработку оздоровительных мер по инфекционным заболеваниям в местах их регистрации, организацию мероприятий с местным медицинским персоналом и участие в осуществлении контроля за их выполнением.
4. Министерству здравоохранения с привлечением Центра проводить на системной основе агитационно-пропагандистскую работу по формированию здорового образа жизни среди населения в махаллях и домах, в том числе в отдаленных районах, превращению физических упражнений в повседневный образ жизни, соблюдению правил личной гигиены, здоровому и правильному питанию, устранению избыточного веса и ожирения, борьбе с вредными привычками и кардинальному изменению отношения граждан к собственному здоровью.
Министерству финансов, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента для качественного и полного выполнения мероприятий, указанных в настоящем пункте:
выделить Центру в 2021 году 2 миллиарда сумов за счет средств республиканского бюджета и местных бюджетов;
в параметрах республиканского бюджета и местных бюджетов
на 2022 год и последующие годы предусмотреть выделение средств в размере не менее средств, выделяемых в 2021 году.
Центру (Одилова Б.Т.) в месячный срок разработать и внести
в Кабинет Министров на утверждение «Дорожную карту» по эффективному использованию средств, выделяемых на основе данного пункта, и реализации конкретных мер.
Кабинету Министров совместно с Министерством здравоохранения, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, Национальной телерадиокомпанией, негосударственными телерадиоканалами и другими заинтересованными организациями в трехнедельный срок обеспечить организацию на центральных, региональных и негосударственных телеканалах телепередачи «Час здоровья» и других специальных телепередач, посвященных вопросам ведения здорового образа жизни.
5. Образовать Координационную комиссию по вопросам профилактики заболеваний и общественного здоровья при Кабинете Министров (далее – Координационная комиссия) и утвердить ее состав согласно приложению № 1.
Определить основными задачами Координационной комиссии:
координацию деятельности государственных органов и иных организаций в области охраны общественного здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения и профилактики заболеваний в целях обеспечения их тесного взаимодействия, эффективности и согласованности работы;
организацию полного, качественного и своевременного выполнения всех мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
обеспечение реализации программ и мероприятий по профилактике заболеваний в каждой области, районе (городе) и их безусловное выполнение ответственными лицами;
организацию профилактических мероприятий, направленных
на предупреждение и снижение частоты возникновения заболеваний, воздействие на пути и факторы заражения ими, устранение последствий осложнений, связанных с чрезвычайными ситуациями техногенного характера;
организацию выявления, анализа и устранения причин и условий системных недостатков, препятствующих реализации определенных задач по охране общественного здоровья;
обеспечение разработки мер, направленных на формирование
и развитие здорового образа жизни, включая навыки здорового питания, физической активности, соблюдения правил санитарии и гигиены, с охватом всех социальных групп;
обеспечение организации через средства массовой информации широкой пропагандистской работы среди населения по основам здорового образа жизни, включая соблюдение правил здорового питания и личной гигиены, поддержку физической активности, борьбу с вредными привычками;
принятие мер по развитию социально-профилактических направлений охраны и укрепления здоровья на основе санитарно-гигиенических, противоэпидемических, современных и индивидуальных мероприятий;
обеспечение создания целостной системы, предусматривающей объединение деятельности всех предприятий, учреждений и организаций, независимо от формы их собственности, с обеспечением охраны, пропаганды и стимулирования здоровья населения;
организацию создания единой интерактивной системы мониторинга состояния здоровья населения и внедрение современных информационных и инновационных технологий в данном направлении;
организацию проведения постоянных популяционных обследований, исследований и опросов по факторам риска, вызывающим заболевания, на основе международных стандартов.
6. Утвердить организацию работы Координационной комиссии по вопросам профилактики заболеваний и общественного здоровья при Кабинете Министров, а также распределение задач министерств и ведомств по сферам на республиканском – областном – районном уровне согласно приложению № 2.
Министерство здравоохранения является рабочим органом Координационной комиссии;
решения, принятые Координационной комиссией в рамках
ее задач, обязательны для исполнения органами государственного и хозяйственного управления, местными органами исполнительной власти и другими организациями;
соответствующие министерства и ведомства в рамках своих полномочий оказывают всестороннее содействие Координационной комиссии в выполнении возложенных на нее задач и предоставляют ей требуемые необходимые сведения;
Министерство здравоохранения ежеквартально вносит в Кабинет Министров соответствующие предложения о ходе исполнения принятых программ и мер по профилактике заболеваний и общественному здоровью.
7. Министерству здравоохранения в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров информационно-аналитическую справку по обоснованности внедрения необходимых штатных единиц в каждом медицинском учреждении в целях удовлетворения потребности в семейных врачах, узких специалистах и патронажных медсестрах, а также дальнейшего улучшения оказания населению квалифицированной медицинской помощи в отдаленных районах республики.
8. Внести изменения и дополнение в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
9. Министерству здравоохранения в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
10. Возложить персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления на министра здравоохранения Хаджибаева А.М., первого заместителя министра здравоохранения Иноятова А.Ш., начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Юсупалиева Б.К., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.
Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего постановления, координацию и контроль за деятельностью ответственных ведомств возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.