“Лазги” халқаро рақс фестивалини ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисида
Мамлакатимизнинг бой рақс санъати тарихида алоҳида ўрин эгаллаган “Хоразм лазги рақси” ўзига хос ижро услуби ва жозибаси билан нафақат Ўзбекистонда, балки чет давлатларда ҳам машҳурдир. ЮНЕСКО томонидан “Хоразм лазги рақси” инсониятнинг номоддий маданий мероси рўйхатига киритилганлиги ҳам унинг бетакрор санъат эканлигидан далолат беради.
“Хоразм лазги рақси” санъатининг асрий анъаналарини сақлаш ва ривожлантириш, рақс санъати орқали халқлар ўртасидаги дўстлик, биродарлик ришталарини мустаҳкамлаш, халқаро миқёсда ижодий ҳамкорлик кўламини ва маданий алоқаларни янада кенгайтириш мақсадида:
1. Маданият вазирлиги, Фанлар академияси ва Хоразм вилояти ҳокимлигининг 2022 йилдан бошлаб ҳар икки йилда бир маротаба 25-30 апрель кунлари Хива шаҳрида “Лазги” халқаро рақс фестивалини (кейинги ўринларда – Фестиваль) ҳамда унинг доирасида халқаро илмий-амалий конференцияни ўтказиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
“Лазги” халқаро рақс фестивалига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) таркиби1-иловага мувофиқ;
“Лазги” халқаро рақс фестивалини ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Хоразм вилояти ҳокимлиги ва Маданият вазирлиги Фестивални ташкил этиш ва ўтказиш бўйича масъул органлар этиб белгилансин.
4. Маданият вазирлиги, Фанлар академияси ва Хоразм вилояти ҳокимлиги:
2021 йил 1 декабрга қадар тажрибали режиссёр, таниқли санъаткор, продюсер, композитор, шоир ва соҳанинг малакали мутахассисларини жалб этган ҳолда Фестивалнинг очилиш ва ёпилиш маросимлари сценарий ва бадиий дастурларини тайёрласин;
Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда 2022 йил 1 февралга қадар Фестиваль ва унинг доирасида ўтказиладиган “Ўзбек миллий рақсининг жаҳон рақс санъатидаги ўрни” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда (кейинги ўринларда – илмий-амалий конференция) хорижий мамлакатлардан иштирок этадиган рақс санъати усталари, мусиқашунос ва санъатшунос олимлар, таниқли санъаткорлар, етук мутахассислар ва фахрий меҳмонлар рўйхатини шакллантирсин.
5. Ташқи ишлар вазирлиги, Маданият вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги ЮНЕСКО ишлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий комиссияси, Хоразм вилояти ҳокимлиги Фестивални ЮНЕСКО шафелиги остида ўтказиш чораларини кўрсин.
6. Маданият вазирлиги Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Бадиий академияси, “Ўзбеккино” миллий агентлиги, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси ва “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси билан биргаликда:
Фестиваль доирасида Хива шаҳридаги “Ичан-қалъа” мажмуаси ҳудудида рақс санъатига оид кўргазмалар, миллий созлар ва либослар, ҳунармандчилик буюмлари, тасвирий ва амалий санъат асарлари, ҳайкалтарошлик намуналари, бадиий ва ҳужжатли фильмлар, аудио
ва видео дисклар, китоблар, альбомлар, фотосуратлар намойиши ҳамда уларнинг савдоси ташкил этилишини;
Фестиваль дастурини ишлаб чиқиш ва унинг Фестивалдан уч ой аввал туристик ташкилотларга тақдим этилиши, Интернет тармоғи ва ижтимоий тармоқларда жойлаштирилишини таъминласин.
7. Белгилансинки, Фестивални ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ сарф-харажатлар Маданият вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган
ва белгиланган тартибда тасдиқланган смета асосида қуйидаги тартибда қопланади:
70 фоизи – Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан Маданият вазирлигига маданий тадбирлар учун ҳар йилги ажратиладиган маблағлар ҳисобига;
30 фоизи – Хоразм вилоятининг маҳаллий бюджети, ҳомийлик хайриялари ҳамда қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобига.
8. Мазкур қарорнинг ижроси қуйидаги тартибда амалга оширилсин:
Бош вазир ўринбосари, Ташкилий қўмита раиси Б.Мусаев – Фестиваль ва унинг доирасида ўтказиладиган халқаро илмий-амалий конференцияни юқори бадиий ва илмий савияда ташкил этилишини таъминласин;
Бош вазирнинг ўринбосари – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси А.Абдуҳакимов – Фестивални туризм календарь режасига киритиш, унга хорижий сайёҳларни жалб қилиш ҳамда Фестиваль қатнашчилари ва меҳмонлар учун меҳмонхоналардан жойларни олдиндан банд қилиш чораларини кўрсин;
маданият вазири О.Назарбеков – мусиқашунос ва санъатшунос олимлар, таниқли санъаткорларни жалб қилган ҳолда Фестивалнинг очилиш ва ёпилиш маросимлари сценарий ҳамда бадиий дастурларини юқори савияда ишлаб чиқсин;
Хоразм вилояти ҳокими Ф.Эрманов – Хива шаҳрида ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилишини, Фестиваль ўтказиладиган саҳна майдонлари ва залларнинг талаб даражасида тайёрланишини ҳамда “Ичан-қалъа” мажмуаси ҳудудида рақс санъатига оид кўргазмалар ташкил этилишини таъминласин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Дунё” ахборот агентлиги – Фестивалга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб борсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

Об организации и проведении Международного фестиваля танца «Лазги»
«Хорезмский танец – лазги», занимающий особое место в богатой истории танцевального искусства нашей страны, своим уникальным стилем исполнения и привлекательностью пользуется популярностью не только в республике, но и в зарубежных странах. Включение ЮНЕСКО «Хорезмский танец – лазги» в Список нематериального культурного наследия человечества также свидетельствует о неповторимости его искусства.
В целях сохранения и развития вековых традиций искусства «Хорезмский танец – лазги», укрепления уз дружбы и братства между народами посредством танцевального искусства, дальнейшего расширения масштаба творческого сотрудничества и культурных связей на международном уровне:
1. Одобрить предложение Министерства культуры, Академии наук и хокимията Хорезмской области о проведении начиная с 2022 года в городе Хиве один раз в два года 25–30 апреля Международного фестиваля танца «Лазги» (далее – Фестиваль) и международной научно-практической конференции в его рамках.
состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного фестиваля танца «Лазги» (далее – Организационный комитет) согласно приложению №1;
Положение о порядке проведения Международного фестиваля танца «Лазги» согласно приложению №2.
3. Определить хокимият Хорезмской области и Министерство культуры органами, ответственными за организацию и проведение Фестиваля.
4. Министерству культуры, Академии наук и хокимияту Хорезмской области:
до 1 декабря 2021 года подготовить сценарии и художественные программы церемоний открытия и закрытия Фестиваля с привлечением опытных режиссеров, известных артистов, продюсеров, композиторов, поэтов и квалифицированных специалистов сферы;
совместно с Министерством иностранных дел до 1 февраля 2022 года сформировать список мастеров танцевального искусства, ученых – музыковедов и искусствоведов, известных артистов, ведущих специалистов и почетных гостей из зарубежных стран, принимающих участие в Фестивале и проводимой в его рамках международной научно-практической конференции на тему «Место узбекского национального танца в мировом танцевальном искусстве» (далее – научно-практическая конференция).
5. Министерству иностранных дел, Министерству культуры, Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО при Кабинете Министров и хокимияту Хорезмской области принять меры для проведения Фестиваля под эгидой ЮНЕСКО.
6. Министерству культуры совместно с Государственным комитетом по развитию туризма, Академией художеств Узбекистана, Национальным агентством «Узбеккино», Союзом писателей Узбекистана, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Ассоциацией «Хунарманд» и Ассоциацией «Узтукимачиликсаноат» обеспечить:
организацию в рамках Фестиваля выставочных павильонов
о танцевальном искусстве, демонстрации национальных музыкальных инструментов и костюмов, изделий ремесленничества, произведений изобразительного и прикладного искусства, образцов скульптуры, художественных и документальных фильмов, аудио- и видеодисков, книг, альбомов, фотоснимков, а также торговли ими на территории комплекса «Ичан-Калъа» города Хивы;
разработку и представление туристским организациям программы Фестиваля, а также ее размещение в сети Интернет и социальных сетях за три месяца до Фестиваля.
7. Установить, что расходы, связанные с организацией и проведением Фестиваля, покрываются на основе сметы, разработанной и утвержденной в установленном порядке Министерством культуры, в следующем порядке:
70 процентов – за счет средств, ежегодно выделяемых Министерству культуры из республиканского бюджета Республики Узбекистан для проведения культурных мероприятий;
30 процентов – за счет местного бюджета Хорезмской области, благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных законодательством.
8. Установить следующий порядок исполнения настоящего постановления:
заместителю Премьер-министра, председателю Организационного комитета Мусаеву Б. – обеспечить организацию Фестиваля и международной научно-практической конференции в его рамках на высоком художественном и научном уровне;
заместителю Премьер-министра, председателю Государственного комитета по развитию туризма Абдухакимову А. – принять меры для включения Фестиваля в календарный план туризма, привлечения к нему зарубежных туристов, а также заблаговременного бронирования мест в гостиницах для участников и гостей Фестиваля;
министру культуры Назарбекову О. – разработать сценарии
и художественные программы церемоний открытия и закрытия Фестиваля на высоком уровне с привлечением ученых – музыковедов и искусствоведов, а также известных артистов;
хокиму Хорезмской области Эрманову Ф. – обеспечить проведение благоустроительных и озеленительных работ в городе Хиве, подготовку сцен для выступлений и залов на требуемом уровне, а также организацию выставочных павильонов о танцевальном искусстве на территории комплекса «Ичан-Калъа»;
Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Информационному агентству «Дунё» – всесторонне освещать работу, осуществляемую по подготовке и проведению Фестиваля.