“Lazgi” xalqaro raqs festivalini tashkil etish va oʻtkazish toʻgʻrisida
Mamlakatimizning boy raqs sanʼati tarixida alohida oʻrin egallagan “Xorazm lazgi raqsi” oʻziga xos ijro uslubi va jozibasi bilan nafaqat Oʻzbekistonda, balki chet davlatlarda ham mashhurdir. YUNESKO tomonidan “Xorazm lazgi raqsi” insoniyatning nomoddiy madaniy merosi roʻyxatiga kiritilganligi ham uning betakror sanʼat ekanligidan dalolat beradi.
“Xorazm lazgi raqsi” sanʼatining asriy anʼanalarini saqlash va rivojlantirish, raqs sanʼati orqali xalqlar oʻrtasidagi doʻstlik, birodarlik rishtalarini mustahkamlash, xalqaro miqyosda ijodiy hamkorlik koʻlamini va madaniy aloqalarni yana-da kengaytirish maqsadida:
1. Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi va Xorazm viloyati hokimligining 2022-yildan boshlab har ikki yilda bir marotaba 25-30-aprel kunlari Xiva shahrida “Lazgi” xalqaro raqs festivalini (keyingi oʻrinlarda – Festival) hamda uning doirasida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani oʻtkazish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
“Lazgi” xalqaro raqs festivaliga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita (keyingi oʻrinlarda – Tashkiliy qoʻmita) tarkibi1-ilovaga muvofiq;
“Lazgi” xalqaro raqs festivalini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Xorazm viloyati hokimligi va Madaniyat vazirligi Festivalni tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha masʼul organlar etib belgilansin.
4. Madaniyat vazirligi, Fanlar akademiyasi va Xorazm viloyati hokimligi:
2021-yil 1-dekabrga qadar tajribali rejissyor, taniqli sanʼatkor, prodyuser, kompozitor, shoir va sohaning malakali mutaxassislarini jalb etgan holda Festivalning ochilish va yopilish marosimlari ssenariy va badiiy dasturlarini tayyorlasin;
Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda 2022-yil 1-fevralga qadar Festival va uning doirasida oʻtkaziladigan “Oʻzbek milliy raqsining jahon raqs sanʼatidagi oʻrni” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada (keyingi oʻrinlarda – ilmiy-amaliy konferensiya) xorijiy mamlakatlardan ishtirok etadigan raqs sanʼati ustalari, musiqashunos va sanʼatshunos olimlar, taniqli sanʼatkorlar, yetuk mutaxassislar va faxriy mehmonlar roʻyxatini shakllantirsin.
5. Tashqi ishlar vazirligi, Madaniyat vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi YUNESKO ishlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi, Xorazm viloyati hokimligi Festivalni YUNESKO shafeligi ostida oʻtkazish choralarini koʻrsin.
6. Madaniyat vazirligi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, “Oʻzbekkino” milliy agentligi, Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi va “Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasi bilan birgalikda:
Festival doirasida Xiva shahridagi “Ichan-qalʼa” majmuasi hududida raqs sanʼatiga oid koʻrgazmalar, milliy sozlar va liboslar, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, haykaltaroshlik namunalari, badiiy va hujjatli filmlar, audio
va video disklar, kitoblar, albomlar, fotosuratlar namoyishi hamda ularning savdosi tashkil etilishini;
Festival dasturini ishlab chiqish va uning Festivaldan uch oy avval turistik tashkilotlarga taqdim etilishi, Internet tarmogʻi va ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilishini taʼminlasin.
7. Belgilansinki, Festivalni tashkil etish va oʻtkazish bilan bogʻliq sarf-xarajatlar Madaniyat vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan
va belgilangan tartibda tasdiqlangan smeta asosida quyidagi tartibda qoplanadi:
70 foizi – Oʻzbekiston Respublikasi respublika byudjetidan Madaniyat vazirligiga madaniy tadbirlar uchun har yilgi ajratiladigan mablagʻlar hisobiga;
30 foizi – Xorazm viloyatining mahalliy byudjeti, homiylik xayriyalari hamda qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobiga.
8. Mazkur qarorning ijrosi quyidagi tartibda amalga oshirilsin:
Bosh vazir oʻrinbosari, Tashkiliy qoʻmita raisi B.Musayev – Festival va uning doirasida oʻtkaziladigan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani yuqori badiiy va ilmiy saviyada tashkil etilishini taʼminlasin;
Bosh vazirning oʻrinbosari – Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi A.Abduhakimov – Festivalni turizm kalendar rejasiga kiritish, unga xorijiy sayyohlarni jalb qilish hamda Festival qatnashchilari va mehmonlar uchun mehmonxonalardan joylarni oldindan band qilish choralarini koʻrsin;
madaniyat vaziri O.Nazarbekov – musiqashunos va sanʼatshunos olimlar, taniqli sanʼatkorlarni jalb qilgan holda Festivalning ochilish va yopilish marosimlari ssenariy hamda badiiy dasturlarini yuqori saviyada ishlab chiqsin;
Xorazm viloyati hokimi F.Ermanov – Xiva shahrida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilishini, Festival oʻtkaziladigan sahna maydonlari va zallarning talab darajasida tayyorlanishini hamda “Ichan-qalʼa” majmuasi hududida raqs sanʼatiga oid koʻrgazmalar tashkil etilishini taʼminlasin;
Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi – Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha yoritib borsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

Об организации и проведении Международного фестиваля танца «Лазги»
«Хорезмский танец – лазги», занимающий особое место в богатой истории танцевального искусства нашей страны, своим уникальным стилем исполнения и привлекательностью пользуется популярностью не только в республике, но и в зарубежных странах. Включение ЮНЕСКО «Хорезмский танец – лазги» в Список нематериального культурного наследия человечества также свидетельствует о неповторимости его искусства.
В целях сохранения и развития вековых традиций искусства «Хорезмский танец – лазги», укрепления уз дружбы и братства между народами посредством танцевального искусства, дальнейшего расширения масштаба творческого сотрудничества и культурных связей на международном уровне:
1. Одобрить предложение Министерства культуры, Академии наук и хокимията Хорезмской области о проведении начиная с 2022 года в городе Хиве один раз в два года 25–30 апреля Международного фестиваля танца «Лазги» (далее – Фестиваль) и международной научно-практической конференции в его рамках.
состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного фестиваля танца «Лазги» (далее – Организационный комитет) согласно приложению №1;
Положение о порядке проведения Международного фестиваля танца «Лазги» согласно приложению №2.
3. Определить хокимият Хорезмской области и Министерство культуры органами, ответственными за организацию и проведение Фестиваля.
4. Министерству культуры, Академии наук и хокимияту Хорезмской области:
до 1 декабря 2021 года подготовить сценарии и художественные программы церемоний открытия и закрытия Фестиваля с привлечением опытных режиссеров, известных артистов, продюсеров, композиторов, поэтов и квалифицированных специалистов сферы;
совместно с Министерством иностранных дел до 1 февраля 2022 года сформировать список мастеров танцевального искусства, ученых – музыковедов и искусствоведов, известных артистов, ведущих специалистов и почетных гостей из зарубежных стран, принимающих участие в Фестивале и проводимой в его рамках международной научно-практической конференции на тему «Место узбекского национального танца в мировом танцевальном искусстве» (далее – научно-практическая конференция).
5. Министерству иностранных дел, Министерству культуры, Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО при Кабинете Министров и хокимияту Хорезмской области принять меры для проведения Фестиваля под эгидой ЮНЕСКО.
6. Министерству культуры совместно с Государственным комитетом по развитию туризма, Академией художеств Узбекистана, Национальным агентством «Узбеккино», Союзом писателей Узбекистана, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Ассоциацией «Хунарманд» и Ассоциацией «Узтукимачиликсаноат» обеспечить:
организацию в рамках Фестиваля выставочных павильонов
о танцевальном искусстве, демонстрации национальных музыкальных инструментов и костюмов, изделий ремесленничества, произведений изобразительного и прикладного искусства, образцов скульптуры, художественных и документальных фильмов, аудио- и видеодисков, книг, альбомов, фотоснимков, а также торговли ими на территории комплекса «Ичан-Калъа» города Хивы;
разработку и представление туристским организациям программы Фестиваля, а также ее размещение в сети Интернет и социальных сетях за три месяца до Фестиваля.
7. Установить, что расходы, связанные с организацией и проведением Фестиваля, покрываются на основе сметы, разработанной и утвержденной в установленном порядке Министерством культуры, в следующем порядке:
70 процентов – за счет средств, ежегодно выделяемых Министерству культуры из республиканского бюджета Республики Узбекистан для проведения культурных мероприятий;
30 процентов – за счет местного бюджета Хорезмской области, благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных законодательством.
8. Установить следующий порядок исполнения настоящего постановления:
заместителю Премьер-министра, председателю Организационного комитета Мусаеву Б. – обеспечить организацию Фестиваля и международной научно-практической конференции в его рамках на высоком художественном и научном уровне;
заместителю Премьер-министра, председателю Государственного комитета по развитию туризма Абдухакимову А. – принять меры для включения Фестиваля в календарный план туризма, привлечения к нему зарубежных туристов, а также заблаговременного бронирования мест в гостиницах для участников и гостей Фестиваля;
министру культуры Назарбекову О. – разработать сценарии
и художественные программы церемоний открытия и закрытия Фестиваля на высоком уровне с привлечением ученых – музыковедов и искусствоведов, а также известных артистов;
хокиму Хорезмской области Эрманову Ф. – обеспечить проведение благоустроительных и озеленительных работ в городе Хиве, подготовку сцен для выступлений и залов на требуемом уровне, а также организацию выставочных павильонов о танцевальном искусстве на территории комплекса «Ичан-Калъа»;
Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Информационному агентству «Дунё» – всесторонне освещать работу, осуществляемую по подготовке и проведению Фестиваля.