Қудратли мамлакатимизнинг бепоён кенгликлари, гўзал табиати, пурвиқор тоғларию жаннатмонанд боғлари, кўҳна дарёларию ойдин кўллари, кўкка бўй чўзган шаҳарларию чирой очган қишлоқлари, буюк аждодларимизнинг барҳаёт сиймолари ва уларга муносиб авлодларнинг азму шижоатга тўла нигоҳлари, бағрикенг, меҳмондўст халқимизнинг юксак бунёдкорлик ва яратувчанлик салоҳияти, бугуни ва эртаси, сарҳадларда сергак турган тинчлик посбонларию бахтли ҳаётдан масрур ўғил-қизларнинг шодон кулгулари, мустақил Ватанимизнинг шону шуҳрати…
Ҳар тонг давлатимиз мадҳияси садолари остида янги кунни кутиб олар эканмиз, кўз олдимизда ана шу манзара намоён бўлади. Унинг ҳар бир чуқур маънога эга сатри, мардонавор ва соҳир оҳанги бизни сеҳрлаб қўяди, қалбимизда Ватанимиздан фахрланиш, бугунимиздан шукроналик ва эртамизга улкан ишонч ҳиссини жўш урдиради.
Давлат рамзлари мамлакатимиз суверенитети ва мустақиллигини ифодаловчи, халқимизнинг шаъну шавкати, ғурури, ор-номуси, тарихий хотираси ва орзу-умидларини ўзида мужассам этувчи муқаддас тимсоллардир.
Шу боис Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан мустақилликнинг илк кунларидан халқимизнинг озодлик, ҳурлик сингари энг буюк орзу-интилишларини, маънавий қадриятларини ифодаловчи, Ватанимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш, юртга садоқат, бунёдкорлик ва яратувчанликка ундовчи Бош қўшиқни қабул қилишга асосий эътибор қаратилди.
1992 йил 10 декабрда “Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси тўғрисида”ги қонун имзоланди.
Мазкур қонунда белгиланганидек, мадҳиямиз давлат суверенитетининг рамзи ҳисобланади, унга зўр эҳтиром билан қараш ҳар бир фуқаронинг ватанпарварлик бурчидир. 2010 йил 24 декабрда мазкур қонунга киритилган ўзгартишга кўра, фуқароларимиз, шунингдек, мамлакатимизда бўлиб турган бошқа шахслар мадҳиямизни ҳурмат қилиши шарт.
Миллий мадҳиямиз муаззам садолари давлатимиз раҳбарининг турли мамлакатларга расмий ташрифлари чоғида, Ўзбекистонга келган хорижий мамлакатларнинг раҳбарларини кутиб олиш маросимларида, юртимизда ўтаётган умумхалқ байрамларида, йирик халқаро анжуманлар, тинчлик ва дўстлик келишувларида, спорт мусобақаларида ва спортчиларимизнинг халқаро мусобақаларда энг баланд шоҳсупага кўтарилган пайтида баралла янграмоқда.
– Давлатимиз мадҳияси қудратли кучга эга. Она Ватанини севган, ўзи туғилиб ўсган юртга ўзини дахлдор деб билган ҳар бир киши унинг қудратию залворини ҳис қилиши шубҳасиз, – дейди бокс бўйича жаҳон чемпиони, Олимпия ўйинлари совриндори Шаҳрам Ғиёсов. – Халқаро спорт ареналарида юрт шаъни учун майдонга чиққан ҳар бир спортчининг хаёлида Она Ватан байроғини баланд кўтариш, мадҳиясини баралла янгратиш фикри, истаги уни бир зум бўлса ҳам тарк этмайди. Ҳар сафар нуфузли мусобақаларда ғалабамиз шарафига мадҳиямиз янграганида, Ўзбекистон фарзанди эканимиздан дилимизда чексиз фахр туямиз. Бу туйғу бизга улкан ғайрат-шижоат бағишлайди, янгидан-янги ғалабалар сари руҳлантиради.
Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ шоири Абдулла Орипов шеъри, Ўзбекистон халқ артисти, атоқли композитор Мутал Бурҳонов мусиқаси асосида яратилган мадҳиямизда мусаффо осмонимиз, бахтли ва фаровон ҳаётимиз, халқимизнинг асрий орзулари, келажакка ёруғ умиди ва мустаҳкам ишончи теран ифодаланган.
Ўтган йили мадҳиямиз мусиқаси муаллифи – Ўзбекистон халқ артисти, атоқли композитор Мутал Бурҳонов таваллудининг 100 йиллиги кенг нишонланди. Бу йил давлатимиз мадҳияси матнини битган атоқли шоиримиз, Ўзбекистон Қаҳрамони Абдулла Орипов номини абадийлаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан Қарши шаҳрида Абдулла Орипов номидаги она тили ва адабиёти фанини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактаб-интернати ташкил этилди…
Серқуёш, ҳур ўлкам, элга бахт, нажот,
Сен ўзинг дўстларга йўлдош, меҳрибон!
Яшнагай то абад илму фан, ижод,
Шуҳратинг порласин токи бор жаҳон!
Ўзбекистон мустақил тараққиёт йўлини инсон манфаатларини ҳимоя қилиш, халқимизнинг тинч-осойишта, бахтли ва фаровон ҳаёт кечиришини таъминлаш асосига қурди, халқаро ҳамжамиятга фаол интеграциялашув жараёнида тенгҳуқуқлилик тамойили асосида “тенглар ичра тенг” бўлиши, тинчлик ва барқарорлик сиёсатидан оғишмаслиги қатъий белгилаб қўйилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан бу борадаги ишлар юксак босқичда давом эттирилмоқда. 2017 йилнинг “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” деб белгиланиши, давлат ҳокимияти тизимида мутлақо янги институт – Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, жойларда Халқ қабулхоналари ташкил этилиши, Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг қабул қилиниши, барча соҳаларда улкан ислоҳотларнинг амалга оширилиши, дунё давлатлари, халқаро нуфузли ташкилотлар билан амалий ҳамкорликнинг мустаҳкамланиши – барча-барчасининг замирида халқимизнинг ҳаёт даражасини яхшилаш, бугунидан рози бўлиб, келажагига қатъий ишонч билан яшашини таъминлаш мақсади мужассамдир.
Ҳа, халқимиз омон экан мустақил мамлакатимиз юксак тараққиёт, буюк келажак барпо этиш сари одимлашда давом этади, улуғ халқнинг мангу қўшиғи – мадҳиямиз халқимиз, фарзандларимиз қалбидан чуқур жой олиб, олам узра баралла янграйверади. Бу қўшиқ она Ватанимиздан ғурурланишга, мустақиллигимизни мустаҳкамлашга, бугунимизнинг қадрига етишга, янги марраларни забт этишга ундайверади.

10 декабря – День принятия Государственного гимна Республики Узбекистан
Бескрайние просторы нашей могущественной страны, ее прекрасные пейзажи, величественные горы и прозрачные реки, современные мегаполисы и преобразившиеся села, вечные образы наших великих предков и уверенные взгляды их достойных потомков, высокий созидательный потенциал нашего великодушного, гостеприимного народа, его сегодняшний и завтрашний день, стоящие на страже мирной жизни защитники Отечества и звонкий смех счастливой молодежи, немеркнущая слава нашей независимой Родины…
Каждое утро, встречая новый день под звуки Государственного гимна, представляешь эту картину. Строки гимна, содержащие глубокий смысл, величественная музыка завораживают, пробуждая в сердцах чувство гордости за Родину, благодарность за сегодняшний день и прочную уверенность в завтрашнем дне.
Символы государства олицетворяют суверенитет и независимость нашей страны, честь и достоинство, гордость, историческую память, мечты и чаяния народа.
Поэтому по инициативе Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова с первых дней независимости уделялось особое внимание выбору главной песни страны, отображающей стремление нашего народа к независимости, его духовные ценности, призывающую укреплять свободу нашей Родины, быть преданным своему народу, созиданию и процветанию.
10 декабря 1992 года был подписан Закон «О Государственном гимне Республики Узбекистан».
Как определено в этом законе, наш гимн является символом государственной независимости, почтительное отношение к нему является патриотическим долгом каждого гражданина. Согласно внесенному в этот закон изменению от 24 декабря 2010 года граждане нашей страны, а также другие лица, пребывающие в Узбекистане, обязаны уважать наш гимн.
Величественные звуки Государственного гимна громко звучат во время официальных визитов главы нашего государства в разные страны, на церемониях встреч глав зарубежных государств, прибывших с визитом в Узбекистан, во время проходящих в стране всенародных праздников, крупных международных форумов, подписания соглашений о мире и дружбе, спортивных соревнований и когда узбекские спортсмены находятся на пьедестале почета международных турниров.
– Государственный гимн нашей страны обладает мощной силой. Несомненно, каждый человек, любящий свою Родину, считающий себя причастным к ее судьбе, ощущает эту силу, ее мощное воздействие, – говорит чемпион мира по боксу, призер Олимпийских игр Шахрам Гиёсов. – Каждого спортсмена, выступающего на международной спортивной арене, ни на миг не покидает желание, чтобы в его честь был поднят флаг Родины, звучал ее гимн. Это чувство приумножает нашу силу и энергию, вдохновляет на новые победы.
Гимн нашей страны, авторами которого являются Герой Узбекистана, народный поэт Абдулла Арипов, народный артист Узбекистана, известный композитор Мутал Бурханов, ярко отражает наше чистое небо, счастливую и благополучную жизнь, вековые мечты нашего народа, светлую веру и прочную уверенность в будущем.
В прошлом году широко отмечался 100-летний юбилей одного из авторов гимна нашей страны – народного артиста Узбекистана, композитора Мутала Бурханова. В этом году в целях увековечения памяти великого поэта нашего народа, Героя Узбекистана Абдуллы Арипова в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан в городе Карши создана специализированная школа-интернат по углубленному изучению узбекского языка и литературы имени Абдуллы Арипова.
Узбекистан избрал независимый путь развития, основанный на защите интересов человека, обеспечении мирной, спокойной, счастливой и благополучной жизни нашего народа. В процессе активной интеграции в международное сообщество на основе принципа равноправия определено, что наша страна является «равной среди равных», неукоснительно следует политике мира и стабильности.
Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым работа в этом направлении продолжается на новом этапе. Определение 2017 года Годом диалога с народом и интересов человека, создание в системе государственной власти совершенно нового института – Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан, Народных приемных на местах, принятие Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, реализация во всех сферах широкомасштабных реформ, укрепление практического сотрудничества с различными государствами, авторитетными международными организациями – в основе всего этого цель повысить благосостояние нашего народа, сделать так, чтобы люди жили счастливо, твердо верили в будущее.
Наш народ, наша независимая страна продолжают идти по пути развития, построения великого будущего, и вечная песнь великого народа – Государственный гимн будет жить в наших сердцах, звучать по всему миру. Он всегда будет пробуждать в нас чувство гордости за Родину, призывать к укреплению независимости, вдохновлять на достижение новых рубежей.