Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш тўғрисида
3414
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг она Ватанимиз мустақиллиги, эл-юртимиз равнақи йўлидаги улкан тарихий хизматларини инобатга олиб ҳамда у кишининг хотирасини абадийлаштириш бўйича бошланган ишларни давом эттириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Фанлар академияси, Бадиий академия, Ёзувчилар уюшмаси, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди, Республика Маънавият ва маърифат маркази ҳамда кенг жамоатчиликнинг Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш (кейинги ўринларда юбилей тадбирлари деб аталади) тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда Ташкилий қўмита деб аталади) таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ташкилий қўмита ушбу санани нишонлаш бўйича тадбирлар режасини икки ҳафта муддатда ишлаб чиқсин.
Тадбирлар режасида қуйидагилар назарда тутилсин:
2018 йил январь ойида Самарқанд шаҳрида Ислом Каримов хотирасига атаб бунёд этилган мақбара мажмуасини очиш;
Қарши шаҳрида Ислом Каримов хотирасига бағишлаб ҳайкал ўрнатиш ва тантанали очилиш маросимини ўтказиш;
“Ўзбеккино” Миллий агентлиги томонидан Ислом Каримов ҳаёти ва фаолияти ҳақида ҳужжатли фильм яратиш;
Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги томонидан “Ўзбекистон” нашриёт-матбаа ижодий уйида “Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов фаолияти хроникаси (солнома)” китобини, “Маънавият” нашриётида Ислом Каримовнинг “Ёшлар бугунги ва эртанги ҳаётимизнинг ҳал қилувчи кучидир”, “Юксак маънавият – енгилмас куч” асарларини, шунингдек, “Президентга мактублар” китобини нашр этиш ҳамда белгиланган тартибда таълим масканлари, ахборот-ресурс марказлари, маданий-маърифий муассасалар ва маҳаллаларга етказиш;
Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ёзувчилар уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди билан биргаликда “Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси” мавзуида халқаро илмий конференция ўтказиш;
2018 йилнинг I чорагида “Ислом Каримов хотирасига бағишланган энг яхши илмий-оммабоп мақола” танловини якунлаш ва унинг ғолибларини тақдирлаш;
таълим муассасалари, ҳарбий қисмлар, меҳнат жамоалари ва маҳаллаларда таниқли адиб ва олимлар, турли соҳа мутахассислари иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти хотирасига бағишланган учрашувлар ташкил этиш.
4. Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоат фонди томонидан “Ислом Каримов – мустақил Ўзбекистон асосчиси” китоб-альбоми нашрга тайёрлангани маълумот учун қабул қилинсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги юбилей тадбирларида хорижий меҳмонлар, олимлар ва экспертлар иштирокини таъминлашда ҳамда уларга республикага кириш визаларининг консуллик ва бошқа йиғимлар ундирилмасдан расмийлаштирилишида амалий ёрдам кўрсатсин.
6. “Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти юбилей тадбирларига таклиф этилган хорижий меҳмонлар учун республика ички қатновларига йўл чипталарини банд қилиш ва сотиб олиш, уларни мамлакатимиздаги халқаро аэропорт ва темир йўл вокзалларининг VIP заллари орқали кутиб олиш ва кузатишни таъминласин.
7. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги юбилей тадбирларини ўз вақтида ва уюшқоқлик билан ўтказиш учун зарур маблағ ажратсин.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ушбу қарорнинг 3-бандида назарда тутилган юбилей тадбирларини ўтказиш бўйича зарур ташкилий чора-тадбирларни икки ҳафта муддатда ишлаб чиқсин ва уларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига юбилей билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
10. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов зиммасига юклансин.

Учитывая огромные исторические заслуги Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова в обретении нашей Родиной независимости, обеспечении поступательного развития страны, а также в целях продолжения работы по увековечению его памяти:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Академии наук, Академии художеств, Союза писателей, Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова, Республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова, Республиканского центра духовности и просветительства, а также общественности нашей страны о широком праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан (далее – юбилейные мероприятия).
2. Утвердить состав Организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
3. Организационному комитету в двухнедельный срок разработать План мероприятий по празднованию 80-летия со дня рождения Ислама Каримова.
В Плане мероприятий предусмотреть:
открытие в январе 2018 года мемориального комплекса Ислама Каримова в Самарканде;
установление памятника Исламу Каримову в Карши и проведение торжественной церемонии его открытия;
создание Национальным агентством “Узбеккино” документального фильма о жизни и деятельности Ислама Каримова;
обеспечение Узбекским агентством по печати и информации издания издательско-полиграфическим творческим домом “Узбекистон” книги «Хроника деятельности Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова”, издательством “Маънавият” – его произведений “Молодежь – решающая сила нашего сегодняшнего и завтрашнего дня”, “Высокая духовность – непобедимая сила”, а также книги “Письма Президенту”, доставки их в установленном порядке в образовательные учреждения, информационно-ресурсные центры, культурные, просветительские учреждения и махалли;
проведение в Самарканде Академией наук Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего специального образования, Союзом писателей, Республиканским центром духовности и просветительства, Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова, Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова международной научной конференции “Ислам Каримов – основатель независимого государства Республика Узбекистан”;
завершение в I квартале 2018 года конкурса на лучшую научно-популярную статью, посвященную памяти Ислама Каримова, и награждение его победителей;
организацию в образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях с участием известных литераторов и ученых встреч, посвященных памяти Первого Президента Республики Узбекистан.
4. Принять к сведению информацию о том, что Республиканским благотворительным общественным фондом имени Ислама Каримова к изданию подготовлена книга-альбом “Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана”.
5. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан оказать практическое содействие в обеспечении участия зарубежных гостей, ученых и экспертов в юбилейных мероприятиях, а также оформлении их въездных виз в республику без взимания консульских и других сборов.
6. Национальной авиакомпании “Узбекистон хаво йуллари”, акционерному обществу “Узбекистон темир йуллари” обеспечить бронирование и приобретение билетов на республиканские внутренние маршруты для приглашенных на юбилейные мероприятия зарубежных гостей, их встречу и проводы через VIP-залы международного аэропорта и железнодорожных вокзалов нашей страны.
7. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить необходимые средства для своевременного и организованного проведения юбилейных мероприятий.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в двухнедельный срок разработать необходимые организационные меры по проведению юбилейных мероприятий, предусмотренных в пункте 3 данного постановления, и обеспечить их своевременную реализацию.
9. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации республики рекомендовать широкое освещение юбилейных мероприятий.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Республики Узбекистан Х.Султанова.