Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 январдаги “Инвестиция ва ташқи савдо соҳасида бошқарув тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5643-сон Фармони ижроси юзасидан, шунингдек, чет эл инвестициялари кенг жалб этилишини таъминлаш ҳамда республика ташқи савдо фаолиятини ривожлантириш бўйича ишлар самарадорлигини ошириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик) ҳузурида:
Идоралараро божхона-тариф кенгашини тугатган ҳолда Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгаши;
чет эл инвесторларини маълумотлар билан таъминлаш ва ҳуқуқий кўмак бериш, шунингдек, юзага келган муаммоларни ҳал этиш, зарурий ҳужжатларни расмийлаштириш бўйича уларга хизмат кўрсатиш учун Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги;
маҳаллий хомашё негизида юқори қўшилган қийматли рақобатбардош маҳсулот ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун илғор хорижий технологияларни излаб топиш, жалб қилиш ва жорий этишга, илмий ишланмаларни экспертиза қилиш, уларнинг миқёсини кенгайтириш ва тижоратлаштиришнинг самарали тизимини яратиш, илғор технологияларни ишлаб чиқувчи ва жорий этувчи корхоналарга давлат томонидан кўмак бериш механизмларини шакллантириш мақсадида Технологик ривожланиш агентлиги ташкил этилсин.
Белгилансинки, Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгашининг таркиби 1-иловага кўра намунавий таркибга мувофиқ шакллантирилади.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг ташкилий тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг марказий аппарати тузилмаси 3-иловага мувофиқ;
Вазирлик ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳамда Технологик ривожланиш агентлиги тузилмалари 4, 5 ва 6-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
Вазирлик, Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва Технологик ривожланиш агентлиги бошқарув ходимларининг чекланган сони 1 183 нафар, шу жумладан, Вазирликнинг марказий аппарати бошқарув ходимлари – 200 нафар этиб белгилансин.
3. Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирига:
зарур ҳолларда, бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони доирасида Вазирлик марказий аппарати, Вазирлик ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳамда Технологик ривожланиш агентлиги тузилмасига ўзгартиришлар киритиш;
Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари тузилмаларини ва бошқарув ходимларининг белгиланган умумий сони ва меҳнатга ҳақ тўлаш фонди доирасида уларнинг бошқарув ходимлари чекланган сонини тасдиқлаш;
Вазирликнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан бошқарув ходимларининг қўшимча штат бирликларини киритиш;
давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, етакчи лойиҳа институтлари, илмий ва таълим муассасалари, халқаро ташкилотлар, хорижий компанияларнинг юқори малакали мутахассисларини, шунингдек, экспертларни маслаҳатчи сифатида жалб қилиш;
Вазирлик ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва Технологик ривожланиш агентлиги директорлари – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири тақдимномасига асосан;
Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва Технологик ривожланиш агентлиги директорлари ўринбосарлари – Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири томонидан;
Қорақалпоғистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири, унинг ўринбосари – Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири билан келишган ҳолда;
вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар инвестициялар ва ташқи савдо бошқармалари бошлиқлари, уларнинг ўринбосарлари – вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири билан келишган ҳолда;
туманлар ва шаҳарлар инвестициялар ва ташқи савдо бўлимлари бошлиқлари – тегишли туманлар (шаҳарлар) ҳокимлари томонидан Қорақалпоғистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири, вилоятлар, шунингдек, Тошкент шаҳар инвестициялар ва савдо бошқармалари бошлиқлари тақдимномасига кўра ҳамда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири билан келишилган ҳолда лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади.
5. Вазирлик Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Адлия вазирлиги ва Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда инвестиция шартномаларини тузиш ва амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низомни қайта кўриб чиққан ҳолда инвестиция шартномаларида хўжалик юритувчи субъектларни бозорда устун мавқега олиб чиқувчи алоҳида ҳуқуқ ва қоидалар киритилишига йўл қўймаслик бўйича аниқ механизмларини белгилаб берувчи намунавий инвестиция шартномалари ҳамда уларни тузиш ва имзолаш қоидаларини тасдиқласин.
6. Белгилансинки, 2019 йил 1 июлдан бошлаб инвесторлар билан ўзаро алоқалар “ягона дарча” тамойили асосида амалга оширилади, унинг доирасида салоҳиятли инвесторларга консультация бериш, уларнинг давлат хизматларидан фойдаланиши, шу жумладан, муҳандислик-коммуникация инфратузилмасига уланишида ёрдамлашиш, шунингдек, инвестиция шартномаларини тузишда кўмаклашиш борасидаги ишлар бажарилади.
Вазирлик икки ой муддатда инвесторлар билан “ягона дарча” тамойили асосидаги ўзаро ҳамкорлик қилиш тартибини, шунингдек, туманлар, шаҳарлардаги Вазирлик ходимларининг тегишли давлат хизматлари марказларига юборилишини назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини тасдиқлаш учун Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раисининг, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг инвестицияларни жалб қилиш ва ташқи савдони ривожлантириш учун масъул ўринбосарлари ҳар чоракда Вазирликка иқтисодиётнинг асосий соҳаларига тўғридан-тўғри чет эл инвестициялари ва илғор технологияларни жалб қилиш ва инфратузилмани ривожлантириш ҳамда халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотларининг техник кўмаги воситалари (грантлари) ва имтиёзли кредитлари ҳисобидан лойиҳаларнинг амалга оширилиши бўйича қилинган ишлар тўғрисида таҳлилий материаллар ва ҳисоботлар тақдим этади;
Вазирлик ходимлари учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан белгиланган тартибда ажратиладиган кўп йиллик хизматлари учун устамалар ва қўшимча тўловлар, шунингдек, аввалги иш жойида берилган махсус унвонлар, даражали унвонлар, дипломатик ва бошқа мартабалар сақлаб қолинади.
Вазирлик ва унинг ҳудудий бўлинмалари фаолиятининг жорий таъминоти ва молиялаштириш харажатлари (иш ҳақи, мукофотлар, устамалар ва бошқа тўловларни ўз ичига олган ҳолда) Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, туманлар ва шаҳарларнинг тегишли бюджетлари маблағлари ҳамда қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади;
Вазирлик ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳамда Технологик ривожланиш агентлиги ходимларига Вазирликнинг марказий аппарати ходимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш, моддий рағбатлантириш ва ижтимоий ҳимоя шарт-шароитлари жорий этилади;
Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари ходимларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 январдаги “Ҳудудий давлат бошқаруви органлари ходимларининг фаолиятини янада такомиллаштириш ва уларни моддий рағбатлантиришни кучайтиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-2722-сон қарорининг 1-бандида назарда тутилган меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари татбиқ этилади.
9. Вазирлик томонидан маҳаллий ҳамда хорижий инвесторлар ва ташқи савдо фаолияти иштирокчилари учун ноқулай шароитлар мавжудлиги тўғрисида келиб тушган ахборотлар бўйича тезкор чоралар кўрилсин.
10. Вазирлик ва Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасининг:
фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш объектларидан самарали фойдаланиш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси билан биргаликда хусусий тадбиркорлик субъектларининг бўш турган ва қурилиши тугалланмаган объектлари ишлаб чиқариш фаолиятини тиклашга қаратилган инвестиция лойиҳалари (“йўл хариталари”) ни ишлаб чиқиш бўйича идоралараро комиссиянинг ишчи органи функцияларини амалга ошириш;
Тадбиркорлик фаолияти асосларини ўқитиш республика маркази қошида ташқи савдо ва экспорт асослари бўйича бепул курсларни ташкил этиш ҳамда келгусида бундай курсларни тадбиркорликка кўмаклашиш марказларида ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Вазирлик, Давлат божхона қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси ва бошқа масъул вазирлик ва идоралар ташқи савдо ва экспорт асослари бўйича курсларни ташкил этиш ва ўтказишда Савдо-саноат палатасига кўмаклашсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг давлат ривожланиш дастурларини молиялаштириш функциясини Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига юклаган ҳолда Ўзбекистон Республикасининг ривожланиш давлат дастурларини молиялаштириш жамғармасини 2019 йил 1 февралдан бошлаб тугатиш ва тугатилаётган Жамғарманинг 14 нафар бошқарув ходимларини ҳудудий молия органлари тузилмасига бериш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
ахборот-коммуникация технологияларининг замонавий имкониятларини жорий этишни таъминлаган ҳолда тан олинадиган мамлакатларда Ўзбекистон Республикаси маҳсулотларини ўзини ўзи сертификатлаш тизимини жорий этиш, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг мансублик сертификатини расмийлаштириш функциясини Савдо-саноат палатасига бериш бўйича тадбирлар режасини тасдиқласин;
Вазирлик ходимларининг моддий таъминотини яхшилаш бўйича, жумладан, улар учун турар жойлар ва хизмат уйлари қуриш ва Вазирликни жойлаштиришни назарда тутувчи таклифлар киритсин;
б) уч ой муддатда экспорт маҳсулотларини тизимли равишда етказиб беришни ташкил этиш ва келгусида уларни минтақавий бозорларда сотиш мақсадида давлат-хусусий шериклиги асосида хорижда улгуржи-тақсимлаш марказларини ташкил этиш бўйича чоралар кўрсин.
13. Вазирлик Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги билан биргаликда экспорт маҳсулотларини ишлаб чиқариш, сертификатлаш, етказиб бериш ва сотиш масалаларига оид кўрсатувлар туркумини ташкил этиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширсин.
14. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Вазирликни белгиланган тартибда телефон алоқаси, шу жумладан, ҳукумат алоқаси, Интернет тармоғига улаш ҳамда Вазирликнинг самарали ишлаши учун зарур бўлган дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқилиши ва жорий этилишини таъминласин.
ушбу қарор ижросини таъминлаш юзасидан Вазирлик харажатлари учун асосланган ҳисоб-китоблар бўйича 2019 йилга Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрлари доирасида маблағ ажратсин ва 2020 йилдан бошлаб зарур бюджет маблағларини кўзда тутсин;
30 та, шу жумладан, 25 та шахсий бириктирилган ва улардан 14 таси Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари учун мўлжалланган хизмат енгил автомобилларининг таъминоти учун лимит белгиласин;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2019 йил учун тасдиқланган харажатлар сметасига ушбу қарор талабларидан келиб чиқиб тегишли ўзгартиришлар киритсин.
16. Вазирлик:
а) 2019 йил 1 июнга қадар салоҳиятли инвесторларни қизиқтирувчи дастлабки ҳисоб-китобларга эга аниқ лойиҳалар ва бошқа маълумотларни кўрсатган ҳолда ҳар бир ҳудуднинг ишлаб чиқариш салоҳияти ва инвестиция ҳажмига бўлган эҳтиёжини акс эттирувчи Ўзбекистон Республикасининг интерактив инвестициявий харитасиниишлаб чиқсин ва жорий қилинишини таъминласин;
б) бир ой муддатда:
Вазирликнинг марказий аппарати ва унинг ҳудудий бўлинмаларини зарур назарий билимлар ва амалий кўникмаларга эга, Вазирликка юклатилган вазифаларни профессионал даражада амалга ошириш қобилиятига эга бўлган юқори малакали кадрлар билан тўлдиришни;
Вазирликнинг таркибий ва қуйи бўлинмалари тўғрисидаги низомлар (уставлар), шунингдек, ходимларнинг лавозим йўриқномалари тасдиқланишини;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 октябрдаги “Мева-сабзавот маҳсулотларини ташқи бозорларга чиқариш самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3978-сон қарорига мувофиқ ташкил этилган Мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилувчилар ахборот порталида республика ҳудудлари экспорт салоҳияти, истеъмол бозорлари ҳажми бўйича статистик ҳисоботлар, санитар ва фитосанитар талаблар, шунингдек, хорижий мамлакатларнинг мева-сабзавот маҳсулотлари бозорларига киришнинг бошқа шартлари ҳақидаги маълумотларни ўз ичига олган эркин фойдаланиш имконини берувчи электрон каталогнинг чоп этилишини;
Ўзбекистон Республикаси миллий маҳсулотлари брендини, жумладан, оммавий ахборот воситаларида танлов ташкил этиш орқали ишлаб чиқиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилишини таъминласин;
в) Вазирлик, унинг бўлинмалари ва уларнинг раҳбарлари фаолиятини аниқ натижа ва мақсадли индикаторларга эришиш, ташқи савдо ва инвестицияларни ривожлантириш бўйича яқин, ўрта ва узоқ муддатли истиқболларга мўлжалланган стратегия дастурлари сифатли ва самарали бажарилишини таъминлаш асосида баҳолашнинг мутлақо янги тизимини жорий этиш чораларини кўрсин;
г) Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари билан биргаликда доимий равишда ташқи бозорлар талабларини, жумладан, хорижий мамлакатлардаги ваколатли органларга доимий равишда сўровлар жўнатиш орқали ўргансин, хорижда юқори талабга эга маҳсулотлар рўйхатини шакллантирсин ва умумфойдаланадиган шаклда жойлаштирсин;
д) ташқи бозорларни таҳлил қилиш натижалари асосида маҳсулотга бўлган талабни, тегишли мамлакатга етказиб бериш рентабеллиги ва бошқа хусусиятларни инобатга олган ҳолда маҳсулотларни экспорт қилиш учун зарур бўлган ҳужжатлар ва рухсатномалар олиш масалаларини ҳал этиш мақсадида мамлакатлар ва маҳсулотлар рўйхатини ҳар йили 5 январга қадар ваколатли органларга тақдим этилишини таъминласин;
е) тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
ўзаро ҳамкорликнинг аниқ ва самарали механизмларини ва бозорларда юзага келувчи вазиятларга ўз вақтида таъсир чорасини кўришни назарда тутувчи Вазирлик ҳузуридаги Тариф ва нотариф тартибга солиш бўйича Кенгаш фаолияти тўғрисидаги Низомни;
Вазирликнинг бўлинмалари ва бошқа ваколатли органларининг мазкур соҳадаги ваколатларини аниқ белгилаган ҳолда, шунингдек, давлат бошқаруви ва жойлардаги ижро ҳокимияти органлари билан ўзаро фаолият юритиш механизмларини назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги тўғрисидаги Низомни;
Вазирлик ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва Технологик ривожланиш агентлиги тўғрисидаги низомларни;
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифларни киритсин;
17. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги Вазирлик ва Молия вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда “Ўзбекозиқовқатхолдинг” ХКни тугатишчораларини кўрсин ва ушбу соҳада ўзини ўзи тартибга солувчи ташкилот тузиш бўйича таклифлар киритсин.
18. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов, Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Э.М.Ғаниев зиммасига юклансин.

Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 28 января 2019 года № УП–5643 «О мерах по совершенствованию системы управления в сферах инвестиций и внешней торговли», а также в целях обеспечения широкого привлечения иностранных инвестиций и повышения эффективности организации работы по развитию внешнеторговой деятельности республики:
1. Образовать при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан (далее – Министерство):
Совет по тарифному и нетарифному регулированию с упразднением Межведомственного таможенно-тарифного совета;
Агентство по привлечению иностранных инвестиций для оказания информационной и правовой поддержки иностранным инвесторам, а также решения возникающих проблем, оказания им услуг по оформлению необходимой документации;
Агентство технологического развития в целях поиска, привлечения и содействия внедрению передовых зарубежных технологий для создания производств конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью на базе местного сырья, создания эффективной системы экспертизы, масштабирования и коммерциализации научных разработок, формирования механизмов государственной поддержки предприятий, разрабатывающих и внедряющих передовые технологии.
Определить, что состав Совета по тарифному и нетарифному регулированию формируется в соответствии с типовым составом согласно приложению № 1.
организационную структуру Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
структуру центрального аппарата Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан согласно приложению № 3;
структуры Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве согласно приложениям №№ 4, 5 и 6.
Установить предельную численность управленческого персонала Министерства, Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве в количестве 1 183 единиц, в том числе центрального аппарата Министерства – 200 единиц.
3. Предоставить министру инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан право:
вносить, при необходимости, изменения в структуру центрального аппарата Министерства, Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве в пределах установленной общей численности их управленческого персонала;
утверждать структуры территориальных подразделений Министерства и предельную численность их управленческого персонала в пределах установленной общей численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
вводить дополнительные штатные единицы управленческого персонала за счет внебюджетных средств Министерства;
привлекать в качестве консультантов высококвалифицированных специалистов государственных органов и иных организаций, ведущих проектных институтов, научных и образовательных учреждений, международных организаций, иностранных компаний, а также экспертов;
4. Установить, что назначение на должность и освобождение от должности осуществляются:
директоров Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве – Кабинетом Министров Республики Узбекистан по представлению министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан;
заместителей директоров Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан;
министра инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан, его заместителя – Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан по согласованию с министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан;
начальников управлений инвестиций и торговли областей, а также города Ташкента, их заместителей – хокимами областей и города Ташкента по согласованию с министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан;
начальников отделов инвестиций и торговли районов и городов – хокимами соответствующих районов (городов) по представлению министра инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан, начальников управлений инвестиций и внешней торговли областей, а также города Ташкента по согласованию с министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
5. Министерству совместно с Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции и Антимонопольным комитетом Республики Узбекистан в двухмесячный срок утвердить типовые инвестиционные договоры, а также правила их составления и заключения, пересмотрев положение о порядке заключения и реализации инвестиционных договоров с закреплением конкретных механизмов по недопущению включения в инвестиционные договоры исключительных положений и прав, ставящих хозяйствующих субъектов в доминирующее положение на рынке.
6. Определить, что с 1 июля 2019 года взаимодействие с инвесторами осуществляется по принципу «одно окно», в рамках которого производится консультирование потенциальных инвесторов, их сопровождение при получении государственных услуг, в том числе подключении к инженерно-коммуникационной инфраструктуре, а также оказание содействия в заключении инвестиционных контрактов.
Министерству в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан на утверждение проект нормативно-правового акта, предусматривающего порядок взаимодействия с инвесторами по принципу «одно окно», в том числе откомандирование работников Министерства в районах (городах) в соответствующие центры государственных услуг.
заместители Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и г. Ташкента, ответственные за привлечение инвестиций и развитие внешней торговли, на ежеквартальной основе представляют в Министерство аналитические материалы и отчеты о проделанной работе по привлечению прямых иностранных инвестиций и передовых технологий в базовые отрасли экономики и развитие инфраструктуры, а также реализации проектов за счет средств технического содействия (грантов) и льготных кредитов международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций;
за работниками Министерства сохраняются надбавки и доплаты за выслугу лет, выделяемые в установленном порядке из Государственного бюджета Республики Узбекистан, а также специальные звания, классные чины, дипломатические и иные ранги, присвоенные по прежнему месту работы;
источниками расходов текущего содержания и финансирования деятельности Министерства, его территориальных подразделений (включая выплату заработной платы, премий, надбавок и иных вознаграждений) являются средства Государственного бюджета Республики Узбекистан, соответствующих бюджетов Республики Каракалпакстан, областей, районов и городов, а также другие средства, не запрещенные законодательством;
на работников Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Агентства продвижения экспорта и Агентства технологического развития при Министерстве распространяются условия оплаты труда, материального стимулирования и социальной защиты, установленные для работников центрального аппарата Министерства;
на работников территориальных подразделений Министерства распространяются условия оплаты труда, установленные пунктом 1 постановления Президента Республики Узбекистан от 9 января 2017 года № ПП–2722 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности и усилению материального стимулирования работников территориальных органов государственного управления».
9. Министерству оперативно принимать меры по поступившим сообщениям об имеющихся неблагоприятных условиях для инвесторов и участников внешнеторговых операций, в том числе за рубежом.
10. Принять предложение Министерства и Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан об:
осуществлении Министерством функции рабочего органа межведомственных комиссий по эффективному использованию неиспользуемых производственных объектов, а также по разработке инвестиционных проектов («дорожных карт») по восстановлению производственной деятельности пустующих и незавершенных строительством объектов субъектов частного предпринимательства совместно с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан;
об организации при Республиканском центре обучения основам предпринимательской деятельности бесплатныхкурсов по основам внешней торговли и экспорта, с последующей организацией данных курсов в центрах содействия предпринимательству.
Министерству, Государственному таможенному комитету, Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан и другим ответственным министерствам и ведомствам оказывать содействие Торгово-промышленной палате в организации и проведении курсов по основам внешней торговли и экспорта.
11. Принять предложение Кабинета Министров Республики Узбекистан об упразднении с 1 февраля 2019 года Фонда финансирования государственных программ развития, возложив на Министерство финансов Республики Узбекистан функции по финансированию государственных программ развития, с передачей 14 единиц управленческого персонала упраздняемого Фонда в структуру территориальных финансовых органов.
12. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
утвердить план мероприятий по внедрению системы самосертификации продукции Республики Узбекистан для стран, в которых она признается, с обеспечением внедрения современных возможностей информационно-коммуникационных технологий, а также наделению Торгово-промышленной палаты функциями по оформлению сертификатов происхождения Республики Узбекистан;
внести предложения по улучшению материальной поддержки работников Министерства, предусмотрев строительство для них жилых и служебных домов, а также размещению Министерства;
б) в трехмесячный срок принять меры по созданию за рубежом оптово-распределительных центров на основе государственно-частного партнерства для организации системных поставок экспортной продукции с целью ее последующей реализации на региональных рынках.
13. Министерству совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана, Узбекским агентством по печати и информации, Национальным информационным агентством Узбекистана реализовать комплекс мер по подготовке цикла передач, посвященных вопросам организации производства, сертификации, транспортировки и реализации экспортной продукции.
14. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке Министерство телефонной связью, включая правительственную связь, доступом к сети Интернет, а также разработку и внедрение программных продуктов, необходимых для эффективной работы Министерства.
выделить по обоснованным расчетам средства на расходы Министерства в рамках реализации настоящего постановления на 2019 год в пределах параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан и начиная с 2020 года ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства;
установить лимит на содержание служебных легковых автомобилей в количестве 30 единиц, в том числе 25 персональных, из них 14 – для территориальных подразделений Министерства;
внести соответствующие изменения в утвержденную смету расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год исходя из положений настоящего постановления.
16. Министерству:
а) до 1 июня 2019 года обеспечить разработку и внедрениеинтерактивной инвестиционной карты Республики Узбекистан, отражающей производительный потенциал и потребность каждого региона в объеме инвестиций, с указанием конкретных проектов с предварительными расчетами и другой информацией, представляющей интерес для потенциальных инвесторов;
б) в месячный срок обеспечить:
укомплектование центрального аппарата и территориальных подразделений Министерства высококвалифицированными кадрами, обладающими необходимыми теоретическими знаниями и практическими навыками, способными на профессиональном уровне реализовывать задачи, возложенные на Министерство;
утверждение положений (уставов) о структурных и подведомственных подразделениях Министерства, а также должностных инструкций персонала;
в рамках Информационного портала экспортеров плодоовощной продукции, образуемого в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2018 года № ПП–3978 «О дополнительных мерах по повышению эффективности продвижения плодоовощной продукции на внешние рынки», публикацию в свободном доступе электронного каталога, включающего экспортный потенциал по регионам республики и статистические отчеты по емкости потребительских рынков, а также информацию о санитарных и фитосанитарных требованиях, других условиях доступа на рынки плодоовощной продукции зарубежных стран;
принятие мер по разработке национальных брендов продукции Республики Узбекистан, в том числе путем организации конкурса в средствах массовой информации;
в) принять меры по внедрению принципиально новой системы оценки деятельности Министерства, его подразделений и их руководителей, основанной на достижении конкретных показателей и целевых индикаторов, обеспечению качества и эффективности реализации программ стратегического развития внешней торговли и инвестиций на ближайшую, среднесрочную и долгосрочную перспективы;
г) совместно с дипломатическими представительствами Республики Узбекистан за рубежом на постоянной основе осуществлять изучение потребностей внешних рынков, в том числе путем направления регулярных запросов в уполномоченные органы зарубежных стран, с формированием перечня наиболее востребованной продукции за рубежом, размещаемого в открытом доступе;
д) по итогам анализа внешних рынков с учетом наличия потребности в продукции, рентабельности транспортировки до соответствующей страны и других характеристик обеспечивать представление ежегодно, в срок до 5 января, перечня стран и продукции уполномоченным органам в целях проработки вопроса получения необходимых документов и разрешений для экспорта продукции;
е) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
Положение о деятельности Совета по тарифному и нетарифному регулированию при Министерстве, предусмотрев конкретные и эффективные механизмы взаимодействия и реагирования на возникающие ситуации на рынке;
Положение о Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, предусмотрев, в том числе четкое разграничение полномочий подразделений Министерства и других уполномоченных органов в данной сфере, а также конкретные механизмы взаимодействия с органами государственного управления и исполнительной власти на местах;
положения об Агентстве по привлечению иностранных инвестиций, Агентстве продвижения экспорта и Агентстве технологического развития при Министерстве;
17. Агентству по управлению государственными активами совместно с Министерством и Министерством финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять меры по ликвидации ХК «Узбекозиковкатхолдинг» с внесением предложений по созданию саморегулируемой организации в данной отрасли.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М.