Ўзбекистон Президенти Давлат Эрмитажига ташриф буюрди
Санкт-Петербургдаги норасмий учрашувнинг маданий дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар раҳбарлари билан биргаликда “Эрмитаж” давлат музейига ташриф буюрди.
Етакчилар ноёб санъат асарлари ва маданият ёдгорликлари тўпланган ушбу дунёдаги энг йирик музейларидан бирининг экспозицияси билан танишдилар. Ташриф чоғида Россия ва Европа тарихи ҳамда бадиий меросининг асосий босқичларини акс эттирган Бош музей мажмуаси заллари билан танишилди.
Делегациялар раҳбарлари Александр залида бўлиб, бадиий кумуш экспозициясини кўздан кечирдилар, шунингдек, тантанали маросимлар ва расмий тадбирларни ўтказиш учун мўлжалланган Пикетлар зали ва Герблар залига ташриф буюрдилар.
Қимматбаҳо металлардан тайёрланган бетакрор буюмлар сақланувчи Олтин хазина, афсонавий “Товус” механик соати жойлашган Кичик Эрмитажнинг Павильонлар зали меҳмонларда алоҳида қизиқиш уйғотди.
Ташриф давомида маданий мулоқотни мустаҳкамлаш, тарихий меросни асраб-авайлаш ва Ҳамдўстлик давлатлари ўртасида гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана посетил Государственный Эрмитаж
В рамках культурной программы неформальной встречи в Санкт-Петербурге Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с главами государств-участников Содружества Независимых Государств посетил Государственный Эрмитаж.
Лидеры ознакомились с экспозицией одного из крупнейших музеев мира, обладающего уникальной коллекцией произведений искусства и памятников мировой культуры. В ходе осмотра были посещены залы Главного музейного комплекса, отражающие ключевые этапы истории и художественного наследия России и Европы.
Главы делегаций побывали в Александровском зале, осмотрели экспозицию художественного серебра, а также посетили Пикетный зал и Гербовый зал, предназначавшиеся для проведения торжественных церемоний и официальных мероприятий.
Особый интерес вызвали Золотая кладовая с уникальными произведениями из драгоценных металлов, Павильонный зал Малого Эрмитажа с легендарными механическими часами «Павлин».
В ходе посещения подчеркнута важность укрепления культурного диалога, сохранения исторического наследия и развития гуманитарного сотрудничества между государствами Содружества.